vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 2 χρήστες
Parolos, manoslykos

Twitter

Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 17:30 »
Καλησπέρα σε όλους. :bye:
Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις όσον αφορά στο θέμα εάν τα υγρά της Janty είναι ουσιαστικά τα ίδια με αυτά της Ruyandirect στις αντίστοιχες γεύσεις βεβαίως.... :hmmm:

Π.χ. το capuccino της  Janty είμαι πεποισμένος ότι είναι ακριβώς το ίδιο με το αντίστοιχο της Ruyandirect !!! 8)

Αν ισχύει ακριβώς το ίδιο κ για τις λοιπές γεύσεις των δύο μαγαζιών πoιος ο λόγος να το πληρώνουμε χρυσό μέσω Ολλανδίας ή κ Ελλάδας (15 ευρώ τα 20 ml) κ να μην το παίρνουμε απευθείας από τη μαμά Κίνα πληρώνοντας μόνο 7,5 περίπου ευρώ τα 30 ml + 5 euro μεταφορικά.

Άλλωστε 5 ευρώ είναι τα μεταφορικά κ από Ελλάδα (Αθήνα) σε επαρχία κ 5 σχεδόν εργάσιμες για να έρθουν στα χέρια μου τα υγρά. Μπορεί απο Κίνα να πληρώνω(ουμε) τα ίδια μεταφορικά κ να έρχονται σε 10-15 ημέρες(όχι εργάσιμες) αλλά όταν πρόκειται για μαζική παραγγελία γλιτώνουμε, θεωρώ, ένα κάρο λεφτά.
 
Μήπως πρέπει να χτηπήσουμε τον κώδωνα στους Έλληνες κυρίως ανιπροσώπους να κατεβάσουν σε ανταγωνιστικό βαθμό την τιμή των προϊόντων τους γενικότερα κ όχι μόνο των υγρών?? ;)   Λέω μήπως.... Μήπως πληρώνουμε πολύ παραπάνω την ίδια κινέζικη ποιότητα από Ελλάδα κ από Ευρώπη (Αγγλία - Τοτally Wicked, Ολλανδία- Janty κλπ) ??? ??? ??? ? ::)
Εκτός κ εάν τα υγρά των Ελλήνων αντιπροσώπων- μεταπωλητών είναι αγγλικής ή κ γερμανικής παρασκευής όπως έχει η freesmoke όπου το 1ml στοιχίζει 1 ευρώ.  :laugh1: ΔΕΝ νομίζω όμως....


Σας ακούω. ...  :)


--------------- (μεταφορά από επόμενο μήνυμα)---------

Capuccino & Virginia (Flue cured Tobacco) :bye: :thumpup:


EDIT: Μεταφορά μηνυμάτων για διόρθωση χρονολογικής ακολουθίας μετά από διαχωρισμό. (Atmos)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 20:51 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 17:35 »
Τι εννοείς taxtsom, ότι με συνδυασμό αυτών των δύο θα βγει Flue Cured Tobacco;
Με τίποτα! Δε διακρίνω ούτε ίχνος καπουτσίνο στο FCT.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 17:59 »
Όχι Λευτέρη δεν εννοώ αυτό!
Προτείνω 2 διαφορετικές γεύσεις.
Virginia = Flue Cured Tobacco , κατά Janty!

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 18:11 »
βλεπω οτι τελικα οι γευσεις μεταξυ jantyshop και ruyandirect μοιαζουν. Αυτο ας μας το επιβεβαιωσουν οσοι εχουνε δοκιμασει και απο τις 2 εταιριες. Ενδιαφερον ο συλλογισμος σου taxtsom στο θεμα που ανοιξες πριν λιγο!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 19:15 »
Δεν έχω αγοράσει ποτέ υγρά από την Janty και δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα εάν και το θεωρώ πολύ πιθανό να είναι ακριβώς τα ίδια...

Όλα τα υγρά που πουλιούνται στην Ευρώπη και είναι κινέζικης προέλευσης κατασκευάζονται σε ένα ή δύο εργαστήρια στην Κίνα και κατεπέκταση όλα έχουν την ίδια προέλευση.

Παράδειγμα το FlueCured Tobacco της RuyanDirekt είναι ακριβώς το ίδιο με το FlueCured Tobacco της http://www.bestecig.com/, επίσης κινέζικο online shop με πολύ καλές τιμές.

Υγρά που παρασκευάζονται στην Ευρώπη αναφέρονται ρητά (για λόγους διαφήμισης) και έχουν φυσικά και μεγαλύτερο κόστος.




Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 19:50 »
Οι γευσεις μοιαζουν αλλα και διαφερουν.
υπαρχει ενας ''κορμος'' βασικος και εκει παιζει ο καθε κατασκευαστης.
επειδη τα εχω δικιμασει και τα δυο ειμαι σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 20:34 »
Και ίδια να είναι, από τη στιγμή που έχουν διαφορετικά ονόματα, είναι μπέρδεμα.
π.χ. η Janty δεν έχει Flue Cured Tobacco και η Ruyandirect δεν έχει RY3.
Δεν έτυχε να δοκιμάσω κάτι που είναι ίδιο μέχρι στιγμής. Από Janty έχω δοκιμάσει αρκετά, από Ruyan μόνο FCT, Camel και Vanilla, αλλά δεν έτυχε να είναι ανάμεσα σ' αυτά της Janty που είχα δοκιμάσει.

Αν το Virginia = Flue Cured Tobacco κατά Janty, όπως λέει ο taxtsom, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν, φίλε taxtsom, τα έχεις δίπλα - δίπλα και τα συγκρίνεις, σε πιστεύω. Αν όμως βαζίσεσαι στη γευστική σου μνήμη, είναι αμφισβητίσιμο γιατί εγώ την έχω πατήσει στο παρελθόν αρκετές φορές.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 21:34 »
Και ίδια να είναι, από τη στιγμή που έχουν διαφορετικά ονόματα, είναι μπέρδεμα.
π.χ. η Janty δεν έχει Flue Cured Tobacco και η Ruyandirect δεν έχει RY3.

Αλλάζουν το όνομα και το πουλάνε με διαφορετικό.
Δυστυχώς, όπως είπες, αυτό μπερδεύει τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 22:45 »
Πριν λίγες μέρες ο Ανδρέας είπε ότι το υγρό tobacco της nobacco είναι το malboro της janty και ήταν και σίγουρος και τον πιστεύω,άρα το άλλαξαν  απλώς το όνομα,και δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος.Δηλαδή η κάθε εταιρία παίρνει τα υγρά από Κίνα και τους βάζει ότι όνομα θέλει έτσι δεν είναι καθόλου παράξενο όλο αυτό.
Πρέπει νατα δοκιμάσουμε και να δούμε αλλά και πάλι δεν σε παει εύκολα το μυαλό όταν  οι ονομασίες είναι τόσο διαφορετικές,πρέπει να το πετύχεις

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 23:00 »
ναί αλλά μην ξεχνάς -γιά την συγκεκριμένη μόνο περίπτωση-ότι τα φιλτράκια τουλάχιστον της nobacco, γράφουν MLB με ωραία,μεγάλα γράμματα -γιά το υγρό δεν θυμάμαι, αν καί δεν νομίζω να το αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 12:31 »
Στο υγρό δεν το αναφέρει.Αλλά και πάλι εμένα δεν μου πήγε καθόλου το μυαλό ότι θα είναι τα ίδια γιατί λες άλλο mlb το ένα και άλλο το άλλο.Θα πάρω και τη βανίλια και το capuccino  και θα σας πω.Θα γεμίσει πάλι ο τόπος υγρά :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 13:13 »
Παιδια και στο υγρο της nobacco που πηρα πριν καιρο μολις ειχε βγει(αλλα πηρα ποσοστητα και ετσι ακομα εχω) γραφει με μεγαλα γραμματα MLB.Ειπα οτι ειναι το ιδιο ακριβως εχοντας δοκιμασει και τις 2 γευσεις και οχι απο μνημη,οποτε ναι,ειμαι σιγουρος  ;D
Κατα τα αλλα υποψιαζομαι και εγω,οπως και ο taxtsom οτι προκειται για τα ιδια υγρα,ολα κινεζικα βαφτισμενα ολλανδικα και αγγλικα για μεγαλυτερες πωλησεις  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 15:41 »
τείνω να συμφωνήσω όχι επειδή έχω δοκιμάσει, αλλά από την συνήθη πρακτική των εταιριών.
γιατί να κάθονται να κατασκευάζουν, όταν τάχουν έτοιμα καί τσάμπα (φανταστείτε τι τιμή μιλάμε όταν πρόκειται γιά ... τόνους υγρού)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:25 »
Μιας και κανείς δεν βλέπω να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου μου, θα τον κάνω εγώ (σπεσιαλιτέ μου άλλωστε!  ;D)

Ας υποθέσουμε πως υπάρχει η εταιρία πχ EuroJuice που παραγγέλνει στο κινέζικο εργοστασιο Ni-Ko-Ti υγρά για άτμισμα...
Τι πιθανότητες έχουμε:
Α) Η EuroJuice είναι μια σοβαρή εταιρία, η οποία  δίνει στον σοβαρό προμηθευτή της αυστηρές προδιαγραφές για το τι υλικά θα μπουν στα υγρά, τον τρόπο παραγωγής και αποθηκευσης. Ο σοβαρός Ni-Ko-Ti ακολουθεί αυτες τις προδιαγραφές κατα γράμμα.
Β) H Eurojuice είναι μια σοβαρή εταιρία, ο Ni-Ko-Ti όμως είναι λαμόγιο του κερατά και κάνει ότι του γουστάρει.
Γ) Η Eurojuice ανήκει στην κατηγορία "οτι φαμε-ότι πιούμε", βρίσκει το φτηνότερο εργοστάσιο και σου λέει "στειλε μου με το κιλό".

Η Γ περίπτωση είναι η χειρότερη για εμάς. Η εταιρία σκεφτεται μόνο το κέρδος της, ο προμηθευτής για να ρίξει το κόστος ρίχνει και την ποιότητα και στο τέλος καταλήγουμε να ατμίζουμε ότι να'ναι.
Η Β περίπτωση είναι λίγο πιο περίεργη. Αν ο προμηθευτής είναι λαμόγιο (και με την προυπόθεση πως η εταιρία δεν απαρτίζεται από ηλίθιους), κάποια στιγμή θα τον πιάσουν. Τότε ή η εταιρία αλλάζει προμηθευτή η είναι και αυτοί λαμόγια, οπότε καταλήγουμε πάλι στην περίπτωση Γ

Η περίππτωση Α είναι η ιδανική. Ναι μεν το προϊόν είναι "κινέζικο", αλλά οι προδιαγραφές δεν είναι. Το τελικό αποτέλεσμα ελέγχεται, η δοσολογία παραμένει πάντα η ίδια και ο τελικός χρήστης είναι σίγουρος πως το υγρό που ατμισε χθες θα είναι το ίδιο με αυτό που θα ατμίσει και αυριο με την επόμενη παραγγελία του.
Ειδικά αν η εταιρία εχει κάνει και κάποια μελέτη σχετικά με την ασφάλεια του υγρού της (πράγμα που θα έπρεπε να κάνει εξ'αρχής ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, αλλά αυτο είναι αλλο θέμα), τότε γίνονται πιο αυστηροί στα παρε-δώσε με τον προμηθευτή καθώς, αν αλλα διαφημίζει και άλλα βγουν στο τέλος, είναι τεράστιο πλήγμα για την αξιοπιστία της.

Απο κει και πέρα, ενα θέμα που δεν σκεφτόμαστε και τόσο είναι και το θέμα της αποθήκευσης. ΠΧ:
Οταν η EuroJuice παραγγείλει 1000 λίτρα υγρό, το περιμένει να της σταλει σε μπουκαλάκια, σφραγισμένα, με την φίρμα της πάνω. Αυτό πληρώνει, αυτο περιμένει. Και για τον Ni-Ko-Ti αυτό είναι πανευκολο να το κάνει. Ξεκινάει την γραμμη παραγωγής του, βαζει να φτιάχνονται 1300 λίτρα (1000 της παραγγελίας και αλλα 300 "καβα", σε περίπτωση που πάει κατι στραβα), και στο τελος της γραμμης παραγωγής βγαινουν τα μπουκαλάκια με το υγρο, ομορφα και σφραγισμένα. Αυτα τα μπουκαλάκια λοιπόν παραμένουν σφραγισμένα από την ωρα που θα φτιαχτούν μέχρι να έρθουν στο σπίτι μου.
Αν τωρα ο Ni-Ko-Ti θελήσει να πουλήσει "μαυρα" τα 300 λιτρα εξτρά που του περίσσεψαν, θα τα αποθηκευσει κι'αυτός με τον ίδιο τρόπο; Η μεχρι να βρεθεί ο πελάτης που θα τα πάρει (για να βάλει την δική του φίρμα πάνω) αυτα τα υγρά θα παραμείνουν σε κανένα ελεεινό υπόγειο, μεσα σε καμμια δεξαμενή που θα χρησιμευει επίσης ως πισίνα για τους αρουραίους;

Και αυτα τα 300 λίτρα (μπορει να σκεφτει ο κινέζος), αν τα αραιώσω με αλλα 150 λίτρα νερο, 50 λιτρα γλυκερίνη και ρίξω και το "Χ" χημικό ωστε να μην φανει πιο ελαφρύ, μηπως ετσι θα γίνουν 500, αρα πιο πολλά λεφτα για'μένα;

Οταν θα αποφασίσει ο κινέζος να βγάλει αυτα τα υγρά στην αγορά (ακόμα και να μην εχει κάνει απατεωνιά, και τα υγρα είναι κρυσταλλινα και καθαρά), εχει τα ίδια έξοδα με τον ευρωπαίο; Οχι. Διότι ουτε φορους πληρώνει, ουτε τελωνεία, ουτε τίποτα.
Ενα website εχει, μια αποθήκη και 100 εργάτες που δουλευουν σαν σκλάβοι, με μηδεν ασφάλιση, μέσα στα χημικά και τις νικοτίνες με μισθούς πείνας!
Θα μου πεις βεβαια, τι με νοιάζει εμένα; Τιποτα, αλλά δυστυχώς υπό την ανοχή των "πολιτισμένων" σαν εμάς, καποιοι άλλοι στην άκρη του κόσμου πεθαίνουν για να εχουμε εμεις φτηνες τηλεοράσεις και mp3. (ok, το παρακανα λίγο, αλλά you get my point)

Μήπως λοιπόν τα πολύ λιγότερα λεφτά που δίνουμε, κάποιοι τα κόβουν με τετοια τρικ;


Που θέλω να καταλήξω:
Δεν το συζητάω πως οι τιμές εδω στην Ευρώπη είναι υψηλές. Από την άλλη, δεν είμαι καθόλου της άποψης πως "ααααααα, κινέζικο;;;;; Στην πυρά!!!".
Απο την στιγμή όμως που δεν μιλάμε για μια μπαταρία ή ενα ατομάιζερ (που στην τελική και να καουν... στα παλιά μας τα παπούτσια), αλλά για κάτι που εισπνέουμε, καλό είναι πάντα να κρατάμε και μια πισινή.
Ατμίζουμε αυτο που μας αρέσει, με την τιμή που μας αρέσει, αλλά πάντα ας εχουμε στο βάθος του μυαλού μας πως οτι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:30 από Undertaker »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:37 »
συμφωνώ -καί πως αλλοιώς θα μπορούσε να γίνει?- σε όλα.
όμως ποτέ δεν θα είμαστε σίγουροι. αν το λαμόγιο δεν είναι ο κινέζος, αλλά ο ευρωπαίος?
εδώ τόσα χρόνια δεν ξέρουμε -ή μήπως ξέρουμε?- τι τρώμε καί τι πίνουμε καί θα μάθουμε ποτέ τι ατμίζουμε?

όμως απλά να επισημάνω -νομίζω το αξίζουν-, την παρουσία τριών ΠΟΛΥ σοβαρών αντιπροσώπων στο forum μας, οί οποίοι, θέλω να πιστεύω ότι μάλλον τα έχουν ρωτήσει όλα αυτά.

καί ας το δούμε καί αλλοιώς -σε τελική. οί τιμές των υγρών στην Ελλάδα είναι υψηλές. Σε σχέση όχι μόνο με την Κίνα αλλά καί με την Ευρώπη. Αν όντως, δεν τούς παίρνει -γιά όποιον λόγο- γιά κάτι καλύτερο, μήπως θα μπορούσαν να κάνουν προσφορά τού τύπου "1 μπουκαλάκι 15 γιούρο, τα 3 40"?
πρέπει νομίζω να βρεθει χρυσή τομή (καί ξέρουν καλά, πως ανεβαίνοντας η ζήτηση ... κλπ κλπ  ;) )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499157 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy