vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

138 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, mfk, bloodlessz, manoslykos

Twitter

Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????

Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:38 »
Να δεις βρε Under που πάει το μυαλό μου που πάει το μυαλό μου.....
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:47 »
όμως ποτέ δεν θα είμαστε σίγουροι. αν το λαμόγιο δεν είναι ο κινέζος, αλλά ο ευρωπαίος?

Σιγουρα δεν ξέρουμε.
Αλλά τουλάχιστον ο Ευρωπαίος εχει να δώσει και λόγο σε κάποιες υπηρεσίες, σε καποια ελεγκτικά όργανα, σε κάποια κοινή γνώμη στην τελική. Οχι πως αυτό λεει και πολλά, αλλά απο το ολότελα...
Ο Κινεζος δεν εχει να δωσει λόγο πουθενα....

Να δεις βρε Under που πάει το μυαλό μου που πάει το μυαλό μου.....
 ;D ;D ;D

που πάει; που πάει;  ;D

Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:51 »
που πάει; που πάει;  ;D

Ξέρεις ξέρεις  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 16:52 »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 18:45 »
Μιας και κανείς δεν βλέπω να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου μου, θα τον κάνω εγώ (σπεσιαλιτέ μου άλλωστε!  ;D)

To υπέροχο αυτό μήνυμα μου ξέφυγε :)

Ας υποθέσουμε πως υπάρχει η εταιρία πχ EuroJuice που παραγγέλνει στο κινέζικο εργοστασιο Ni-Ko-Ti υγρά για άτμισμα...
Τι πιθανότητες έχουμε:
Α) Η EuroJuice είναι μια σοβαρή εταιρία, η οποία  δίνει στον σοβαρό προμηθευτή της αυστηρές προδιαγραφές για το τι υλικά θα μπουν στα υγρά, τον τρόπο παραγωγής και αποθηκευσης. Ο σοβαρός Ni-Ko-Ti ακολουθεί αυτες τις προδιαγραφές κατα γράμμα.

Αυτό προϋποθέτει ότι η εταιρία EuroJuice ξέρει τι ακριβώς σημαίνει ποιοτικό υγρό, πως να το κατασκευάσει και για λόγους πιθανώς ασύμφορους να συνεχίσει να το παράγει μόνη της αποφασίζει να πάει σε μια κινέζικη σοβαρή εταιρία, να δώσει σοβαρές προδιαγραφές και να μπορεί φυσικά να ελέγξει την παραγωγή.
Κανένας αντιπρόσωπος δεν έχει τέτοια τεχνογνωσία και προπαντός την "δύναμη" να επιβάλει κάτι τέτοιο.
Ας μη γελιώμαστε, ακόμη και οι σοβαροί έμποροι (και στο εξωτερικό), είναι μικρές επιχειρήσεις πολύ λίγων ατόμων και ουσιαστικά είναι μόνο έμποροι.

Β) H Eurojuice είναι μια σοβαρή εταιρία, ο Ni-Ko-Ti όμως είναι λαμόγιο του κερατά και κάνει ότι του γουστάρει.
Δεν πιστεύω ότι οι εταιρίες παραγωγής υγρών στην Κίνα είναι λαμόγια. Τους λόγους θα τους παραθέσω παρακάτω.

Γ) Η Eurojuice ανήκει στην κατηγορία "οτι φαμε-ότι πιούμε", βρίσκει το φτηνότερο εργοστάσιο και σου λέει "στειλε μου με το κιλό".
Η νοοτροπία του ότι "φάμε ότι πιούμε", ισχύει δυστυχώς για πολλούς εμπόρους.

Και τώρα η άλλη πιθανότητα  :):
1. H παρασκευή υγρών προϋποθέτει σοβαρές προδιαγραφές για ένα εργοστάσιο και απαιτεί πολύ έμπειρο προσωπικό. Η εξαγωγή της νικοτίνης από τα φύλλα του καπνού είναι μια πάρα πάρα πολύ επικίνδυνη διαδικασία που μπορεί με το παραμικρό λάθος να αποβεί μοιραία. Κανένας δεν βασίζεται να παρασκευάσει υγρό έτσι απλά και στο περίπου, εάν δεν διαθέτει υποδομές και τεχνογνωσία.

2. Για τον παραπάνω λόγω, οι εταιρίες παραγωγής υγρών στην Κίνα, όσο μπόρεσα να βγάλω άκρη δεν είναι πάνω από δύο ή τρεις. Και όλοι αγοράζουν από εκεί σε κάπως μεγαλύτερες συσκευασίες.  Οπότε είναι πολύ πιθανό τα υγρά της εταιρίας Α να είναι ακριβώς τα ίδια με τα υγρά μιας άλλης εταιρίας. Μόνο με διαφορετικό όνομα και διαφορετική τιμή.
Έμαθα π.χ ότι το Flue Cured Tobacco από πολλές εταιρίες πουλιέται ως Virginia.
Η συσκευασία σε μπουκαλάκια δεν είναι καμιά σοβαρή υπόθεση και μπορεί να γίνει ακόμη και στους χώρους των εμπόρων και νομίζω ότι οι περισσότεροι (τουλάχιστον οι χοντρέμποροι) έτσι κάνουν.
Αλλά και στον ίδιο τον κατασκευαστή να γίνεται δεν έχει κανένα ουσιαστικό κόστος.
Εάν παραγγείλεις π.χ ηλεκτρονικά τσιγάρα σε εργοστάσιο κατασκευής στην Κίνα πάνω από 300 κομμάτια, σου βάζουν ότι σφραγίδα θέλεις, οδηγίες χρήσης σε ότι γλώσσα του κόσμου θέλεις κτλ.
Έχω δει τιμές από 1 ευρώ το ηλεκτρονικό!! (με φορτιστές, φιλτράκια γεμάτα, πακεταρισμένα και όλα τα συναφή) για παραγγελίες των 1000 τεμαχίων και άνω.

3. Το κόστος παραγωγής 1 λίτρου υγρού δεν είναι υψηλότερο από περίπου 10 ευρώ το λίτρο. Δεν συμφέρει να "κλέψει" κάποιος γιατί το κέρδος είναι ήδη τεράστιο. Επίσης τα υλικά που χρησιμοποιούνται τα βρίσκεις μόνος σου σε κάθε φαρμακείο.

Απο κει και πέρα, ενα θέμα που δεν σκεφτόμαστε και τόσο είναι και το θέμα της αποθήκευσης. ΠΧ:
Οταν η EuroJuice παραγγείλει 1000 λίτρα υγρό, το περιμένει να της σταλει σε μπουκαλάκια, σφραγισμένα, με την φίρμα της πάνω. Αυτό πληρώνει, αυτο περιμένει. Και για τον Ni-Ko-Ti αυτό είναι πανευκολο να το κάνει. Ξεκινάει την γραμμη παραγωγής του, βαζει να φτιάχνονται 1300 λίτρα (1000 της παραγγελίας και αλλα 300 "καβα", σε περίπτωση που πάει κατι στραβα), και στο τελος της γραμμης παραγωγής βγαινουν τα μπουκαλάκια με το υγρο, ομορφα και σφραγισμένα. Αυτα τα μπουκαλάκια λοιπόν παραμένουν σφραγισμένα από την ωρα που θα φτιαχτούν μέχρι να έρθουν στο σπίτι μου.
Σιγά να μην παραγγέλνει 100000 λίτρα και σιγά να μην κλείνει γραμμές παραγωγής στο εργοστάσιο...
Ούτε 80 ευρώ το λίτρο υγρού δεν κοστίζει και μπορεί να το παραγγείλεις και ως ιδιώτης από το ίντερνετ αν θέλεις.
Λες να παραγγείλουμε μαζί και να έχουμε για κανά δύο χρονάκια?  :laugh1:
Και σε 4-5 ημέρες το έχεις σπίτι.
Έτσι πιστεύω κάνουν και οι περισσότεροι έμποροι (πέρα από ίσως κανα δύο μεγάλα ευρωπαικά online shops).
Άντε να παραγγείλουν 2 ή 3 τέτοια μπουκάλια του 1 λίτρου για τις γεύσεις που "φεύγουν" και από 1 λίτρο για τις υπόλοιπες.
Μέχρι να τελειώσει αυτό έχουν παραγγείλει τα επόμενα...
Άρα δεν υπάρχει ουσιαστικό κόστος αποθήκευσης.

Αν τωρα ο Ni-Ko-Ti θελήσει να πουλήσει "μαυρα" τα 300 λιτρα εξτρά που του περίσσεψαν, θα τα αποθηκευσει κι'αυτός με τον ίδιο τρόπο; Η μεχρι να βρεθεί ο πελάτης που θα τα πάρει (για να βάλει την δική του φίρμα πάνω) αυτα τα υγρά θα παραμείνουν σε κανένα ελεεινό υπόγειο, μεσα σε καμμια δεξαμενή που θα χρησιμευει επίσης ως πισίνα για τους αρουραίους;

Και αυτα τα 300 λίτρα (μπορει να σκεφτει ο κινέζος), αν τα αραιώσω με αλλα 150 λίτρα νερο, 50 λιτρα γλυκερίνη και ρίξω και το "Χ" χημικό ωστε να μην φανει πιο ελαφρύ, μηπως ετσι θα γίνουν 500, αρα πιο πολλά λεφτα για'μένα;
Πολύ φαντασία έχεις βρε συ  :laugh1: :laugh1:

Οταν θα αποφασίσει ο κινέζος να βγάλει αυτα τα υγρά στην αγορά (ακόμα και να μην εχει κάνει απατεωνιά, και τα υγρα είναι κρυσταλλινα και καθαρά), εχει τα ίδια έξοδα με τον ευρωπαίο; Οχι. Διότι ουτε φορους πληρώνει, ουτε τελωνεία, ουτε τίποτα.
Ενα website εχει, μια αποθήκη και 100 εργάτες που δουλευουν σαν σκλάβοι, με μηδεν ασφάλιση, μέσα στα χημικά και τις νικοτίνες με μισθούς πείνας!
Θα μου πεις βεβαια, τι με νοιάζει εμένα; Τιποτα, αλλά δυστυχώς υπό την ανοχή των "πολιτισμένων" σαν εμάς, καποιοι άλλοι στην άκρη του κόσμου πεθαίνουν για να εχουμε εμεις φτηνες τηλεοράσεις και mp3. (ok, το παρακανα λίγο, αλλά you get my point)
Μήπως λοιπόν τα πολύ λιγότερα λεφτά που δίνουμε, κάποιοι τα κόβουν με τετοια τρικ;
Τώρα αυτό είναι άλλο θέμα και θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου.

Που θέλω να καταλήξω:
Δεν το συζητάω πως οι τιμές εδω στην Ευρώπη είναι υψηλές. Από την άλλη, δεν είμαι καθόλου της άποψης πως "ααααααα, κινέζικο;;;;; Στην πυρά!!!".
Πανάκριβες ακόμα αλλά πιστεύω ότι όσο θα περνά ο καιρός θα πέφτουν.
Δες την totally wicked στην Ευρώπη. Οι τιμές πια είναι πολύ χαμηλές και κοντά στις κινέζικες.

Απο την στιγμή όμως που δεν μιλάμε για μια μπαταρία ή ενα ατομάιζερ (που στην τελική και να καουν... στα παλιά μας τα παπούτσια), αλλά για κάτι που εισπνέουμε, καλό είναι πάντα να κρατάμε και μια πισινή.
Γιατί ο ατμοιποιητής δεν είναι σοβαρό εξάρτημα και δεν αφορά την υγεία?
Σκέψου την αντίσταση και το εσωτερικό φυτίλι να τα κάνουν από επικίνδυνα για την εισπνοή και ίσως καρκινογόνα υλικά, οι ηλεκτρικές κολλήσεις να εμπεριέχουν δηλητήρια κτλ.
Υπάρχουν βέβαια και υγρά που παρασκευάζονται στην Ευρώπη και πιστεύω ότι η ποιότητά τους είναι το ίδιο καλή με τα κινέζικα, χωρίς βέβαια το φόβο της λαμογιάς.
Κοστίζουν όμως πολύ ακριβότερα και είναι βέβαια άλλο θέμα συζήτησης.
Εδώ μιλάμε για τις τιμές των κινέζικων υγρών στην Ευρώπη.

Ατμίζουμε αυτο που μας αρέσει, με την τιμή που μας αρέσει, αλλά πάντα ας εχουμε στο βάθος του μυαλού μας πως οτι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός...
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, αλλά και ότι πουλιέται για χρυσός δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι κι όλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 18:56 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Yγρά Janty = Υγρά Ruyandirect ??????
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 07, 2013, 14:48 »
Λόγω παλαιότητας του θέματος και αναφορών σε πρακτικές εκτός σημερινής ατμιστικής πραγματικότητας, κλειδώνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499094 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy