vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Xenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • 28η Οκτωβρίου είπα ΟΧΙ στο τσιγάρο..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #510 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:24 »
Μ αυτά και μ αυτά πάντως το forum γνωρίζει δόξες :

"Περισσότεροι συνδεδεμένοι χρήστες σήμερα: 370. Περισσότεροι συνδεδεμένοι χρήστες: 398 (Δεκέμβριος 08, 2011, 23:28)"

 

Βρε μπας κι όλα αυτά είναι δάκτυλος των ιδρυτών του φόρουμ για να ανεβάσουν την επισκεψιμοτητά του??? :)) :)) :)) ;D

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #511 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:25 »
Εδώ διαφωνώ υπο συνθήκες. Φαρμακευτικό μπορώ να θεωρήσω το προϊόν που προορίζεται να θεραπεύσει μια ασθένεια. Το η.τ. δεν το δέχθηκα σαν τέτοιο αλλά σαν νεο τυπο τσιγάρου, και το χρησιμοποιώ όπου επιτρέπεται (βασει νομου ή εκ των πραγμάτων) το τσιγάρο.
 Αν κάποιοι θελουν να το προωθήσουν σα μεσο απεξαρτησης απο τη νικοτίνη, τότε να παρουν άδεια. Αν όχι να μην χρειάζεται άδεια φαρμακευτικού προϊόντος αλλά μονο απο το υπουργείο εμπορίου.
Αν κάποιος λέει ότι είναι αθώο και όχι  πιθανώς σφαλέστερο απο το κ.τ., να το πάρει πίσω ή να αποδείξει τον ισχυρισμό του
Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι 2 βασικές ουσίες του η.τ. η VG/PG και η νικοτίνη ΔΕΝ είναι καρικινογόνες.
Να υπαχθεί, αλλά με 2 υποσημειώσεις.
α)Το τσιγάρο έχει 85% φορολογία γιατί υποτίθεται ότι πάει στα ασφαλιστικά ταμεία για να αντιμετωπίζονται οι επιπτώσεις του στους καπνιστές.
Αν το η.τ. είναι πολύ πιο ασφαλές ο φόρος του (εκτός του ΦΠΑ) θα πρέπει να είναι αντίστοιχα πολύ μικρότερος.
β)Επίσης τα "ειδικά καταστήματα" στα οποία πωλείται το τσιγάρο είναι περίπτερα και ψιλικατζίδικα. Το μόνο που τα κάνει "ειδικά" είναι ότι πληρωνεις για να πάρεις την ειδική άδεια. Για τις σημάνσεις κτλ συμφωνώ.

Συμφωνώ, αρκεί ο έλεγχος να μην γίνει δικαιολογία για πενταπλασιασμό των τιμών

Ουτε και εγώ...


Φιλε Πανο.
Προφανως δεν εχει καμια απολυτως σημασια τί θεωρεις εσυ φαρμακευτικο προϊον και τί οχι. Ουτε τί θεωρω εγω.
Αυτα οριζονται με σαφηνεια διεθνως. Τα γνωριζαν οι εμποροι η.τ. απο πριν. Δεν προεκυψαν χθες.
Επισης να σε διορθωσω. Η νικοτινη δεν εχει βρεθει οτι αμεσα προκαλει καρκινο. Εμμεσα ομως τον διευκολυνει. Αν δηλαδη υπαρχει στον οργανισμο καποιος ογκος, η νικοτινη τον βοηθα να αναπτυχθει ταχυτερα.
Ομως σε καθε περιπτωση ΕΙΝΑΙ ΤΟΞΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ. Σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να προκαλεσει και ακαριαιο θανατο.
Γι'αυτο θεωρειται φαρμακευτικη ουσια και γι'αυτο ελεγχονται τα προϊοντα που εχουν νικοτινη.
Η νικοτινη εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον και ως εντομοκτονο σε φυτα.
Δεν ειναι λοιπον τοσο αθωα τα πραγματα. Και οφειλουν να μας ενημερωσουν ποσο ενοχα ειναι. Οφειλουν να μας ενημερωσουν αν κινδυνευουμε με αυτο το ρημαδι. Ή με ποια κινδυνευουμε και με ποια οχι.
Απο εκει και περα, εφοσον ενημερωθουμε σωστα, το τι θα κανει ο καθενας απο εμας ειναι προσωπικη του επιλογη.
Οπως αλλωστε συνεβαινε και με το καπνισμα του κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος fbs

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #512 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:30 »
Ενώ συμφωνώ μαζί σου, θα ήθελα να τονίσω πως οτιδήποτε ανυπόγραφο ή χωρίς πηγές δεν έχει ιδιαίτερη αξία. Τέτοια είναι αυτά που προσπαθούμε να χτυπήσουμε. Δεν μπορούμε να έχουμε και μεις για σημαία το '...κάποιος στο φόρουμ είπε πως κάποιοι γιατροί είπανε ότι αλλά δεν μπορεί να αποκαλύψει τι...'
Πιστεύω καταλαβαίνεις.

Φίλε μου μην ανησυχείς. Καταλαβαίνω πολύ καλά τι έγραψα και πως το έγραψα. Προφανώς και δεν θέλω να γίνει "σημαία" αυτό που ανέφερα και δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω τα ονόματα των Ιατρών καθώς και το ποια "Κλινική" εκπροσωπούν. Βέβαια αν κάποιος admin θεωρεί ότι υπάρχει παραπληροφόρηση μπορεί να διαγράψει το μήνυμα μου χωρίς να έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Έτσι και αλλιώς αυτό που έγραψα είναι σίγουρο ότι σύντομα θα κυκλοφορήσει και επίσημα.

Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #513 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:36 »
Αυτή η συνέντευξη πάντως που παρέθεσε φίλος ατμιστής νωρίτερα, είναι μια παροδία
http://www.yyka.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/905-praktika-synenteykshs-typoy-me-thema-2o-panellhnio-synedrio-quot-mathainw-na-mhn-kapnizw-quot

Ο τύπος λέει "υπάρχουν ηλεκτρονικά τσιγάρα που χρησιμοποιούν νικοτίνη και άλλα που δεν χρησιμοποιούν" Χαχαχαχα, εδώ δεν ξέρουν τι τους γίνεται ρε!!!! Και όλο "κοιτάξτε να δείτε,κοιτάξτε να δείτε" μάσαγε τα λόγια του ο άθλιος!!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #514 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:40 »

Χρειάζεται Διαπραγμάτευση

Η "κόντρα" με το η.τ. στην καλύτερη περίπτωση θα μπορουσε να εξελιχθεί σε ένα είδος διαπραγμάτευσης "πάρε κάτι - δώσε κάτι"
Η υπαγωγή του σαν καπνικό προϊόν με μικρότερη φορολόγηση και  χαλαρότερους περιορισμους απο το κ.τ. θα ήταν η καλύτερη κατάληξη.
Δεν γνωρίζω αν κάποιος θα κάνει μια τέτοια διαπραγμάτευση (χρειάζεται να είναι ισχυρός παίκτης και αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιος) αλλά επιχειρήματα
υπάρχουν αρκετά.
Π.χ.
Οι τσίχλες - τσιρότα - εισπνοές νικοτίνης ΔΕΝ είναι φάρμακα με την κλασσική έννοια (σε αντίθεση με το champix) αλλά παραφαρμακευτικά προϊόντα.


Φάρμακα θα ήταν αν μπορούσαν να συνταγογραφηθούν απο τα ταμεία και για όποιον υπουργό κτλ πεί ότι δεν γίνεται λόγω κρίσης τότε ας
υπήρχε ένα ειδικό καθεστώς το οποίο να ήταν 100% συμμετοχή του ασθενούς -κανενα κοστος για το ταμείο- αλλά με κρατικό τιμοκατάλογο
 (δηλ. π.χ. οι τσιχλες να μην είχαν 7 και 8 ευρώ αλλα 1 ευρώ, το κράτος κάλλιστα μπορεί να πιέσει τις τιμές σε συνταγογραφούμενα φάρμακα*** όχι όμως σε παραφαρμακευτικά).


Με το σημερινό καθεστώς το κόστος υποκατάστασης νικοτίνης είναι πολύ μεγάλο (για να θησαυρίζουν οι εταιρίες και να παίρνει και υψηλούς φόρους το κράτος)
και επειδή δεν χρειάζονται συνταγογράφηση, κάλλιστα μπορώ να πάρω 3 τσιρότα αντί για ένα, να τα τοποθετήσω στο σώμα μου και να παίρνω πολύ περισσότερη νικοτίνη απο όσο με το τσιγάρο
ή να μασώ τις τσιχλες τρεις τρεις μαζί.

Δηλ. μια πίεση προς τα εκεί (αλλαγή του νόμου, συνταγογραφηση απο ταμεία με 100% συμμετοχή του ασθενή αλλά με φθηνό τιμοκατάλογο) και τα ΜΜΕ για μια βδομάδα να μιλουν για το κακό κράτος που δεν βοηθα την απεξάρτηση θα μπορουσε από καλούς διαπραγματευτές να δώσει κάποιο αντάλλαγμα στο η.τ. Αλλά χρειάζονται ισχυροί παίκτες.

***παράδειγμα σας λέω ότι για να κάνεις ιδιωτικά μια γενική εξέταση αίματος πχ ο τιμοκατάλογος είναι απο 15 ως 25 ευρώ ανάλογα που θα πάς ενω το κρατικό τιμολόγιο προβλέπει 2.5 ευρώ (κοινώς οποιος κανει ιδιωτικά την εξέταση φορτωνεται και τη χασουρα απο το ταμείο που δίνει 2.5 ευρώ) αρα μη γελιέστε, θα μπορουσαν να είναι πάμφθηνα...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #515 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:46 »
Η υπαγωγή του σαν καπνικό προϊόν με μικρότερη φορολόγηση και  χαλαρότερους περιορισμους απο το κ.τ. θα ήταν η καλύτερη κατάληξη.
Εγώ ατμίζω non. Πώς είναι δυνατόν να χρειάζομαι καπνικά προϊόντα για το χούι μου;


Ίσως να πρέπει να διεκδικήσουμε να μας συνταγογραφούν και να παίρνουμε τζάμπα τα υγρά για να διακόψουμε το κάπνισμα.
Ίσως να τρομάξουν και να μην ξαναασχοληθούν με το ζήτημα! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #516 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:50 »
Λενε για απαγορευση της νικοτινης. θα γουσταρα φαση:

-Κυριε μου απαγορευεται αυτο.
- Μα δεν εχει νικοτινη!
- Θα πρεπει να μου δωσετε να δοκιμασω  :)) :))
- Ελα!? Μηπως θες να πιεις και απ τον καφε μου?? Μηπως να σηκωθω για να κατσεις κιολας??  ;D ;D :)) :))

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #517 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:51 »
τωρα σκαι

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #518 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:52 »
ο μπεχρακης στο σκαι τωρα κι κανει τον κινεζο ???

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #519 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:52 »

Φιλε Πανο.
Προφανως δεν εχει καμια απολυτως σημασια τί θεωρεις εσυ φαρμακευτικο προϊον και τί οχι. Ουτε τί θεωρω εγω.
Αυτα οριζονται με σαφηνεια διεθνως. Τα γνωριζαν οι εμποροι η.τ. απο πριν. Δεν προεκυψαν χθες.
Επισης να σε διορθωσω. Η νικοτινη δεν εχει βρεθει οτι αμεσα προκαλει καρκινο. Εμμεσα ομως τον διευκολυνει. Αν δηλαδη υπαρχει στον οργανισμο καποιος ογκος, η νικοτινη τον βοηθα να αναπτυχθει ταχυτερα.
Ομως σε καθε περιπτωση ΕΙΝΑΙ ΤΟΞΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ. Σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να προκαλεσει και ακαριαιο θανατο.
Γι'αυτο θεωρειται φαρμακευτικη ουσια και γι'αυτο ελεγχονται τα προϊοντα που εχουν νικοτινη.
Η νικοτινη εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον και ως εντομοκτονο σε φυτα.
Δεν ειναι λοιπον τοσο αθωα τα πραγματα. Και οφειλουν να μας ενημερωσουν ποσο ενοχα ειναι. Οφειλουν να μας ενημερωσουν αν κινδυνευουμε με αυτο το ρημαδι. Ή με ποια κινδυνευουμε και με ποια οχι.
Απο εκει και περα, εφοσον ενημερωθουμε σωστα, το τι θα κανει ο καθενας απο εμας ειναι προσωπικη του επιλογη.
Οπως αλλωστε συνεβαινε και με το καπνισμα του κ.τ.

Στις ΗΠΑ βάσει δικαστικής απόφασης (NJoy εναντίνον FDA) το ηλ. τσιγάρο ΜΕ νικοτίνη δεν θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν αλλά προϊόν καπνου(και βέβαια δεν θα πρέπει να έχει κανενα ισχυρισμό ότι είναι μεσο διακοπής καπνίσματος ή υγιές κτλ)

Στην Αγγλία η MHRA (κάτι παρόμοιο με FDA) προσπάθησε να παρουσιάσει τη νικοτίνη ως "λειτουργικό φάρμακο" (functional drug) (ακόμη και αν το η.τ. έχει σκοπό την αναψυχή) με την αιτιολογία ότι η λήψη της προκαλεί αλλοιώσεις στη λειτουργία του οργανισμού π.χ. αγγειοσυστολή, αυξηση πίεσης κτλ μάλλον ανεπιτυχώς γιατί εκεί προσανατολίζονται να το θεωρήσουν σαν μια πιθανώς ασφαλέστερη εναλλακτική του κ.τ. (α ξέχασα, να δεις τι αλλοιώσεις προκαλεί το λειτουργικό φάρμακο Χλωριούχο Νάτριο (αλάτι)
σκέφτομαι να πώ να το πουλάνε στα φαρμακεία με ιατρική συνταγή!!!)

Δεν είναι ξεκάθαρο ότι είναι φάρμακο. Τοξική ουσία, ναι.  Φάρμακο μόνο αν περιέχεται σε προϊόν  που προορίζεται για φαρμακευτική χρήση.


(Επίσης δεν μιλώ για τον όρο drug που έχουν για το φάρμακο στις ΗΠΑ όπου drug θεωρείται το αντιβιωτικό αλλά και η ηρωϊνη. Με τοσο ευρύ ορισμό,
drug ίσως είναι και το αλάτι...)



Θα γίνω πιο ξεκάθαρος με ένα παράδειγμα

Η τοξική, θανατηφόρος σε μεγάλες δόσεις και εθιστική ουσία καφείνη
Στον καφέ είναι μεσα σε παραδοσιακό προϊόν και πωλείται απο εμπορικά καταστήματα (οπως το κ.τ.)
Στην κοκα κόλα είναι ουσία για αναψυχή (προστίθεται τεχνητά)  και πωλείται απο εμπορικά καταστήματα (όπως το η.τ.)
 Όταν πάς μεθυσμένος σε νοσοκομείο όμως σου κάνουν ενέσεις καφείνης (εκεί είναι φάρμακο, όπως θα έπρεπε να είναι το νικορετ)
Χάπια καφείνης για αδυνάτισμα (κυκλοφορουσαν στις ΗΠΑ) είναι ειδικό παραφαρμακευτικό προϊόν (όπως είναι τώρα το νικορετ)


Τωρα αν ο ΕΟΦ ή ο FDA (ανεπιτυχώς) ή το  MHRA (μαλλον ανεπιτυχώς) λενε "εχω το μαχαίρι και το πεπόνι" και ορίζω τη νικοτίνη να είναι
ότι θέλω, είναι άλλο ζήτημα.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:53

Εγώ ατμίζω non. Πώς είναι δυνατόν να χρειάζομαι καπνικά προϊόντα για το χούι μου;

Ίσως να πρέπει να διεκδικήσουμε να μας συνταγογραφούν και να παίρνουμε τζάμπα τα υγρά για να διακόψουμε το κάπνισμα.
Ίσως να τρομάξουν και να μην ξαναασχοληθούν με το ζήτημα! :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μόνο για νικοτίνη μίλαγα, τα άλλα ελεύθερα!
(Καλή η ιδέα σου θα μας θεωρήσουν πολύ πιο επικίνδυνους τρελούς απο ότι είμαστε!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 12:20 από panos »

Αποσυνδεδεμένος powerrg

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • prepei na eisai lera gia na odigas gallera
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #520 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:54 »
οτι και να πουνε εγω θα συνεχισω να ΑΤΜΙΖΩ......ειναι η σειρα των ατμιστων να απαντησουν
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 12:04 από powerrg »

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #521 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:56 »
ο μπεχρακης στο σκαι τωρα κι κανει τον κινεζο ???


 :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #522 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 11:58 »
ο μπεχρακης στο σκαι τωρα κι κανει τον κινεζο ???
Δηλαδή? (δεν είμαι κοντα σε τηλεόραση)

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #523 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 12:01 »
Μεταξυ αλλων ειπε οτι για τηνη οικονομικη κριση φταει το καπνισμα και πως με τη διακοπη του καπνισματος το κρατος δε θα αναγκαζοταν να κοψει το 13ο και 14ο μισθο!!!!!
 ;D

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #524 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 12:01 »
Μια χαρα τα ειπε στον Σκαι ο Μπεχρακης .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios