vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mulder, sakissalonika, Tem, Mantis039

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #375 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:45 »
έχω στείλει νωρίς το βράδυ mail στη nobacco ,περιμένω λογικά αύριο απάντηση
να δούμε ....

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #376 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:47 »
Έχω αντιρρήσεις με τις εταιρίες και την υγεία, βασικά στο εξής:
Πιστεύω πως όταν ένας ατμο(ή καρτο-)ποιητής δεν χρησιμοποιείται σωστά, βγάζει 'καμμένο' δηλαδή, τότε οι ουσίες που εισπνέουμε πλέον δεν είναι αβλαβείς - δεν είναι αυτές που περιέχει το υγρό αλλά γίνονται διάφορα, ίσως καύσεις, ίσως ατμοποίηση σε κατάλοιπα , δεν ξέρω.
Αλλά καμία εταιρία δεν είπε: μην ατμίζετε καμένο, είναι πιθανώς επιβαρυντικό για την υγεία σας.
Αυτό δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να λένε: Με το καινούριο μας xyz, τέλος στο καμένο!.

 :respect:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #377 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:48 »
Και μέχρι να αποδείξουμε πως ο καθαρός αέρας δεν είναι επιβλαβής για τον οργανισμό, απαγορεύεται και να αναπνέουμε.

Φίλε Λιάκουρα,πριν συμβεί αυτό υπάρχουν και άλλες απαγορεύσεις να συμβούν.
To σεξ,η τηλεώραση(που την έκαναν σκουπίδι),το ραδιόφωνο,οι έξοδοι,τα καφενεία,οι συγκεντρώσεις,τα κινητά,οι υπολογιστές,....
Τους λυπάμαι,γιατί έχουν πιο πολλά στο κεφάλι τους να ασχοληθούν απ ότι οι προκάτοχοί τους τη δεκαετία του '70.  ;)
Tότε 2 προβλήματα είχαν το ωραριο εξόδου απ το σπίτι και τους κουμουνιστές...ααα και λίγο από λογοκρισία...εντάξει...  8) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #378 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:51 »
Κεντρική σελίδα της Nobacco:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Θεωρούμε ... ότι μέχρι στιγμής μόνο θετικά αποτελέσματα έχουν βρεθεί για τα υγρά της NOBACCO.

Οταν λεμε θετικα??Κανουν καλο?Ελπιζω οτι ειναι φραστικο λαθος..

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #379 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:54 »
Φίλε Λιάκουρα,πριν συμβεί αυτό υπάρχουν και άλλες απαγορεύσεις να συμβούν.
To σεξ,η τηλεώραση(που την έκαναν σκουπίδι),το ραδιόφωνο,οι έξοδοι,τα καφενεία,οι συγκεντρώσεις,τα κινητά,οι υπολογιστές,....
Τους λυπάμαι,γιατί έχουν πιο πολλά στο κεφάλι τους να ασχοληθούν απ ότι οι προκάτοχοί τους τη δεκαετία του '70.  ;)
Tότε 2 προβλήματα είχαν το ωραριο εξόδου απ το σπίτι και τους κουμουνιστές...ααα και λίγο από λογοκρισία...εντάξει...  8) :tongue_smilie:
Νομίζω πως υπεραπλοποιείς τα πράγματα. Εγώ βλέπω πως ο κόσμος δεν έχει το βάθος και την κουλτούρα που είχε τότε.


Αποσυνδεδεμένος kostas67

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #380 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:56 »
μαλών έχουνε βάλει το χεράκι τούς κ οι καπνοβιομηχανίες

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #381 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 00:56 »
της παλαβής παιδιά θα γίνει. Έτσι και εφαρμοστούν όλα τα εξαγκελώμενα, μπορείτε να φανταστείτε πως θα σφαχτούν τα μαγαζάκια μεταξύ τους. Δε πα να κατεβάζουν από τα sites τους τις διευθύνσεις, το ένα θα καρφώνει το άλλο οτι πουλάει νικοτίνες

Η Νοbacco αύριο δηλαδή αν μου πουλήσει υγρά με νικοτίνη, παρανομεί ε ? :hmmm:

ποτε κανεις δεν καρφωσε κανεναν (τουλαχιστον δε μαθευτηκε τιποτα) και παντα η νικοτινη απαγορευοταν.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #382 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:01 »
Νομίζω πως υπεραπλοποιείς τα πράγματα. Εγώ βλέπω πως ο κόσμος δεν έχει το βάθος και την κουλτούρα που είχε τότε.

Mάλλον έχεις δίκιο.  :hmmm: :thumpup:
Γιατί τότε είχαν και πολιτικό υπόβαθρο και οι δυο πλευρές.Αντίθετα τώρα δεν υπάρχει από καμιά πλευρά και κανενός είδους υπόβαθρο.
Και νομίζω πως,απ αυτό ξεκινάνε όλα.
Πάντως σε καμιά περίπτωση δε θέλω να βρεθώ στη φάση του να διαλέγω πάλι σε πιο μέρος θα κάτσω και να κρύβομαι.
Όπως,νομίζω,δε πρέπει να ανεχτούμε πια άλλες περικοπές σε ότι μας ευχαριστεί...έστω και το άτμισμα που δεν είναι τόσο σημαντικό όσο άλλα.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #383 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:02 »
ποτε κανεις δεν καρφωσε κανεναν (τουλαχιστον δε μαθευτηκε τιποτα) και παντα η νικοτινη απαγορευοταν.
χα, εδώ τα τρολάκια στα φανερά κάναν κόντρες υπερ ή κατά μαγαζιών, νομίζεις οτι δε θα παίξουν μπάλα ?

Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #384 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:11 »
Παιδία εγω πάντως και να το απαγορεύσουν, θα βαζω καπνά στον κήπο, θα στήσω αποστακτήριο νικοτίνης και θα κάνω διανομή νικοτίνη σε βαζάκια με πορτοκαλί dodge charger του '67, με το 01 στις πόρτες και το ''πουλί'' του GG στον ουρανο του dodge, και αν θέλει ας με κυνηγάει ο κάθε ''Rosko'' του ΕΟΦ και του Πιπουργείου ανθΥγείας..... επαρχεία του HAZZARD θα την κάνω την Β.Ελλαδά!!!! ''Rosko'' this is the Dukes way....!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #385 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:14 »
Ψάχνω εδώ και ώρα στο site του ΕΟΦ και δεν αναφερει τίποτα για την απαγόρευση του Η.Τ.
Είδε κανείς κάτι από επίσημη πηγή ?
Ας δώσει ένα λινκ ....



Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #387 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:20 »
Οπότε αναφέρονται στα προϊόντα που περιέχουν νικοτίνη.
Οπότε αν είμαστε με 0mg/ml τότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα .....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #388 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:28 »
Είναι ένα σκεύασμα που περιέχει δηλητήριο, σε ποσότητα αρκετή να προκαλέσει τον θάνατο, χωρίς να αναγράφει τίποτα.
Αυτό πρέπει να αλλάξει.

Συμφωνώ και επαυξάνω, αρκεί το μπουκαλάκι των 30ml Halo πχ να μην το αγοράζω απο 21 Ευρώ 80 Ευρώ γιατι τοσο θα πάει εάν φαέι 85% φόρο επι της τιμής πώλησης...
Αυτό (τα 21 Ευρώ) Δεν πρέπει να αλλάξει (εκτος και αν πάει 10 ευρώ βέβαια!)

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #389 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:28 »
Καθομαι εδω και ωρες και ψαχνω ολο το ιντερνετ. Εχω διαβασει οτι μπορει να βαλει ανθρωπου νους.
Ειμαι βαθυτατα απογοητευμενος για ακομα μια φορα με το κρατος που ζουμε.
Εξηγω. Βασει του νομου 3730 του 2008, οπως δημοσιευεται στο ΦΕΚ ΦΕΚ A 262/22.12.2008, στο αρθρο 2 λεει "Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού
1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
...και στο εδαφιο γ ... καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου...

Εγω αγορασα προ 2 μηνων συσκευη ovale elips απο εξειδικευμενο καταστημα και στην συσκευασια αναγραφεται "ELECTRONIC CIGARETTE".  Αρα αγορασα μια συσκευη που απο τον νομο του 2008 επρεπε να απαγορευεται να πωλειται. Βεβαιως ουδεις με ενημερωσε επ'αυτου. Αντιθετως. Μου ειπαν ποσο πιο υγιεινο ειναι το η.τ. σε σχεση με το κ.τ. ποσο φθηνοτερα θα μου στοιχιζει κλπ κλπ κλπ.
Ασφαλως δεν προσπαθω να αποποιηθω τις ευθυνες μου. Θα οφειλα να το γνωριζω. Ομως δεν αγορασα τιποτα λαθραιο απο κανενα σκοτεινο σοκκακι της οδου Αθηνας καποια παγωμενη σκοτεινη νυχτα!!!
Απο ενα πολυτελεστατο καταστημα μερα μεσημερι το αγορασα. Και τετοια υπαρχουν εκατονταδες. Πώς στην ευχη λειτουργουν και πουλανε κατι που απαγορευεται?
Γιατι δεν αναφερεται καν σε αυτο η ανακοινωση της NOBACCO?

Παω παρακατω. Αν ερμηνευω σωστα τα οσα διαβασα το προβλημα του ΕΟΦ και του Υπουργειου ειναι στον τροπο προωθησης των η.τ. Ειδικα οταν επιχειρειται να παρουσιαστει ως υποκαταστατο του τσιγαρου. Οταν δηλαδη σου λενε κοψε το κ.τ. που ειναι επιβλαβες και κανε αυτο που δεν ειναι. Και εγω ο βλαξ (π.χ.) αφου λενε οτι δεν ειναι επιβλαβες, αφου δεν γραφει στη συσκευασια του καμια απαγορευση (οπως γραφει στα κανονικα τσιγαρα) μπορει να παρω και υγρο με γευση φραουλα και να δωσω και στο παιδι μου να δοκιμασει αντι να τρωει σοκολατα (π.χ.) Προφανως αυτο θελει λοιπον να σταματησει ο ΕΟΦ. Παει ομως στο εντελως αντιθετο ακρο. Αντι να επιβαλλει ειδικη σημανση που να υποδεικνυει τους κινδυνους απο τη χρηση του η.τ. παει απευθειας στην πληρη απαγορευση του.

Ως προς τα υγρα. Εχω αγορασει υγρα απο διαφορες "επωνυμες" εταιριες στην Ελλαδα. ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ CE. Τα NOBACCO δε ειναι made in USA και στα Ελληνικα αναφερουν μονο τα συστατικα. Που επειδη ασφαλως δεν ειμαι χημικος, δεν εχω ιδεα αν και κατα ποσο μπορει να ειναι βλαπτικα.

Τα δε υγρα της OVALE ειναι φτιαγμενα στην Ιταλια -δεν εχουν την παραμικρη οδηγια στα Ελληνικα οπως θα οφειλαν- και μονο μια επισημανση που λεει Toxic in contact with skin. Ειναι δηλαδη τοξικο αν ερθει σε επαφη με την επιδερμιδα. Ενω αν το καπνισω δηλαδη δεν ειναι?
Mεσα στο κουτι υπαρχει ενα χαρτι με οδηγιες χρησεως σε 4 γλωσσες (ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ) και εκει μεταξυ αλλων αναφερει οτι: Keep out of the reach of children (κρατηστε το μακρια απο τα παιδια) και σε αλλο σημειο: If swallowed do not induce vomiting (Σε περιπτωση καταποσης μην προκληθει εμετος). Seek an immediate medical advise (Ζητηστε επειγοντως ιατρικη συμβουλη). Get a poison Control Center advice (παρτε συμβουλη απο ενα κεντρο δηλητηριασεων). Ενω σε αλλο σημειο: There is no evidence that the electronic cigarette can help people quit smoking but it could be an effective deterrent.(Δεν υπαρχει κανενα στοιχειο οτι το η.τ. μπορει να βοηθησει τον κοσμο να κοψει το καπνισμα αλλα μπορει να ειναι ενα αποτελεσματικο εμποδιο).

Το πιο απλο λοιπον που μπορω να πω ειναι οτι ολα αυτα οφειλαν να τα γραφουν και στα Ελληνικα εφοσον το προϊον πωλειται στην Ελλαδα.
Θα παω ομως και παρακατω τον συλλογισμο μου. Καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενας ελεγχος σε αυτου του ειδους τα υγρα. Ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι οτι ο καθενας θα μπορουσε στο σπιτι του να παρασκευαζει καποιο υγρο με οποιον τροπο νομιζει, βαζοντας μεσα ποιος ξερει τί και να το διαθετει προς πωληση στην αγορα. Αφου δεν υπαρχει ελεγχος στα "επωνυμα" φανταστειτε τί γινεται στα λιγοτερο επωνυμα...

Εν κατακλειδι διαφωνω με τον ΕΟΦ μονο ως προς την ολικη και καθολικη απαγορευση.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ οτι θα πρεπει τα προϊοντα αυτα να περνουν απο σχετικο ελεγχο. Αν εγω θα τα καπνιζω ή οχι ειναι δικο μου θεμα. Για το αν ειναι βλαβερα ομως ή οχι, οπως επισης και για το ποια εχουν περασει απο ελεγχο και ποια οχι, οφειλει να με ενημερωσει το κρατος. Ο ΕΟΦ εν προκειμενω.
Ας πανε λοιπον οι εταιριες τα προϊοντα τους για ελεγχο. Γιατι στην ευχη δισταζουν αφου μας διαβεβαιωνουν οτι ειναι παντελως ακινδυνα? Τί φοβουνται και δεν το κανουν?
Ας παρουν τις σχετικες αδειες και σημανσεις στις συσκευασιες και δεν θα υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Ομολογω παντως οτι μεχρι σημερα ειχα πιαστει εντελως στον υπνο για το συγκεκριμενο ζητημα. Μαλλον λογω του γεγονοτος οτι με το η.τ. εκοψα μαχαιρι το κ.τ. παροτι καπνιζα 3 πακετα την ημερα. Χαρηκα τοσο πολυ που δεν με ενδιεφερε να ψαξω το παραμικρο.
Δεν πρεπει ομως να μπει μια ταξη και σε αυτο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49978 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11361 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591413 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios