vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 4 χρήστες
tsiv, lagoudakis, mfk, bloodlessz

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #195 στις: Αυγούστου 08, 2019, 01:54 »
Cui bono? - ελληνιστί, ποιος επωφελείται;

Οπου μπαινει στη μεση το χρημα, η λογικη παει περιπατο

:)
(και αναφερομαι μονο σε οτι εχει να κανει με το ατμισμα - συμφωνω κατα τα άλλα με τον αντικαπνιστικο νομο)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #196 στις: Αυγούστου 08, 2019, 02:03 »
Μα κι εμείς χρήματα δίνουμε...
Είτε με τα αρώματα είτε με rizzla...
Γιατί δεν θέλει να τα παίρνει αφού εμείς θέλουμε να τα δώσουμε...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2302
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #197 στις: Αυγούστου 08, 2019, 04:45 »
Βασίλη, με Rizzla & ένα (όχι παράνομο χύμα, ε; ) σφραγισμένο σακουλάκι καπνού κάποιας καπνοβιομηχανίας, δεν κάνεις DYI τσιγάρο. Απλά παίρνεις το έτοιμο για κατανάλωση προϊόν (καπνός για στριφτό) & το βάζεις στον "περιέκτη" του (χαρτάκι/φιλτράκι ).
Σαν αντιστοιχία λοιπόν σου βάζει το "σου επιτρέπω να αγοράζεις το έτοιμο προΐόν (υγρό) & να το βάζεις στον περιέκτη του".
Σταθερά & μελετημένα βήματα προς την πλήρη εξομοίωση καπνού-ατμού βλέπω & όχι διαφοροποίηση. :pare:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #198 στις: Αυγούστου 08, 2019, 11:40 »
Φίλε @treloneritis κι εγώ αυτό βλέπω να έρχεται... Δυστυχώς...


Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #199 στις: Αυγούστου 08, 2019, 12:04 »
Οχι μονο να απαγορευτει σε δημοσιους χωρους το κ.τ αλλα να παρουν και μετρα αποτροπης καπνισματος του πληθυσμου γενικα. Οσο για το ηλεκτρονικο ας παρουν και για αυτο μετρα αν θελουν γιατι μπορει να ειναι λιγοτερο βλαπτικο απο το κ.τ αλλα ειναι περισσοτερο επιβλαβες απο το να μην κανεις τιποτα. Στην Αμερικη ενω νομιμοποιουν την φουντα απαγορευουν το ηλεκτρονικο εξαιτιας της διεισδυσης που εχει στους εφηβους. Δεν μπορουν ομως να καταστησουν παθητικους καπνιστες τους ατμιστες, ειναι παραλογο να μας βαζουν στο ιδιο καζανι με τους καπνιστες και να μας λενε να ρουφαμε το malboro στα καπνιστηρια  τους. 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #200 στις: Αυγούστου 08, 2019, 14:18 »
Είναι μέχρι να αρχίσουν οι μηνύσεις Αμερική μεριά για βλάβες απο το παθητικό κάπνισμα κτλ
... Υπάρχουν πολλά πράγματα στα σκαριά έτοιμα απο τους συνατμιστές εκεί.

... Υπομονή

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #201 στις: Αυγούστου 08, 2019, 16:04 »
Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί θα διαφωνήσετε μαζί μου, ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω πως ειδικά για τα μπαρ θα έπρεπε να είναι στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη αν θα επιτρέπει να είναι το μαγαζί καπνιζόντων ή όχι. Δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και πέντε χρόνια που ατμίζω, και φυσικά με ενοχλεί ο καπνός, αλλά πολύ περισσότερο με ενοχλεί να μην μπορώ να περάσω καλά με όλη την παρέα μου - όπου δυστυχώς αρκετοί ακόμα καπνίζουν. Όταν στο τάδε μπαράκι στα Εξάρχεια π.χ. το 80-90% των πελατών είναι καπνιστές (και οι υπόλοιποι προτιμούν συνειδητά και αγόγγυστα να βρίσκονται εκεί - παρά τα ντουμάνια που θα εισπνεύσουν απ΄τα φιλαράκια τους) δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να καταπιέζονται όλοι μαζί ομαδικώς. Όσοι ενοχλούνται ας επιλέξουν κάποιο άλλο μαγαζί όπου ο καπνός θα απαγορεύεται. Ούτως ή άλλως αυτοί που δεν ανέχονται καθόλου τον καπνό ήδη δεν πάταγαν σε τέτοιου είδους στέκια - και ίσως όχι μόνο λόγω του καπνού, υποπτεύομαι. Ούτε νομίζω πως εάν αρχίσουν πρόστιμα κτλ θα αρχίσουν να συρρέουν οι αντικαπνιστές - αντικαθιστώντας την τωρινή πελατεία. Αλλά θα μου πεις αυτά δεν θα υπάρχουν οσονούπω ούτως ή άλλως...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #202 στις: Αυγούστου 08, 2019, 16:45 »
Δεν είναι επίσης λίγοι και εκείνοι που καταπιέζονται πλέον και από το άτμισμα. Αισθάνονται μάλιστα ότι είναι παθητικοί ατμιστές. Μπορεί να μην υπάρχει βέβαια παθητικό άτμισμα, όμως η εξομοίωση καπνού και ατμού δημιουργεί πλέον δεδομένα, καταστάσεις και αντιλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #203 στις: Αυγούστου 08, 2019, 17:03 »
Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί θα διαφωνήσετε μαζί μου, ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω πως ειδικά για τα μπαρ θα έπρεπε να είναι στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη αν θα επιτρέπει να είναι το μαγαζί καπνιζόντων ή όχι. Δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και πέντε χρόνια που ατμίζω, και φυσικά με ενοχλεί ο καπνός, αλλά πολύ περισσότερο με ενοχλεί να μην μπορώ να περάσω καλά με όλη την παρέα μου - όπου δυστυχώς αρκετοί ακόμα καπνίζουν. Όταν στο τάδε μπαράκι στα Εξάρχεια π.χ. το 80-90% των πελατών είναι καπνιστές (και οι υπόλοιποι προτιμούν συνειδητά και αγόγγυστα να βρίσκονται εκεί - παρά τα ντουμάνια που θα εισπνεύσουν απ΄τα φιλαράκια τους) δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να καταπιέζονται όλοι μαζί ομαδικώς. Όσοι ενοχλούνται ας επιλέξουν κάποιο άλλο μαγαζί όπου ο καπνός θα απαγορεύεται. Ούτως ή άλλως αυτοί που δεν ανέχονται καθόλου τον καπνό ήδη δεν πάταγαν σε τέτοιου είδους στέκια - και ίσως όχι μόνο λόγω του καπνού, υποπτεύομαι. Ούτε νομίζω πως εάν αρχίσουν πρόστιμα κτλ θα αρχίσουν να συρρέουν οι αντικαπνιστές - αντικαθιστώντας την τωρινή πελατεία. Αλλά θα μου πεις αυτά δεν θα υπάρχουν οσονούπω ούτως ή άλλως...
Δεν καπνίζω, με ενοχλεί ο καπνός αλλά αυτό δε με έχει σταματήσει χρόνια τώρα να πηγαίνω που και που σε υπόγες με ζωντανή μουσική που δε βλέπεις τη μπύρα σου από τον καπνό.
Μπορεί ο Έλληνας να μάθει να περνάει καλά χωρίς τσιγάρο/ατμό, αν γίνει πάλι ημίμετρο απλά δε θα γίνει τίποτα, αν επιτρέπεται σε μερικά μαγαζιά και σε άλλα όχι απλά θα κάνει κακό στην αγορά και δε θα πετύχει τίποτα. Κανείς, τίποτα, πουθενά.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #204 στις: Αυγούστου 08, 2019, 17:28 »
Προσωπικά δεν θα επιτρέψω να μου επιβληθεί να μάθω να "περνάω καλά χωρίς να ατμίζω" - ενώ στην πραγματικότητα δεν βλάπτω την υγεία κανενός άλλου πλην ίσως του εαυτού μου.

Είμαι σίγουρη όμως ότι θα περάσετε μια χαρά χωρίς τα μοντάκια σας - και χωρίς εμένα - όπου κι αν πάτε να διασκεδάσετε...

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #205 στις: Αυγούστου 08, 2019, 17:45 »
/off topic

Μα πως μπορούν να μη μου επιτρέπουν να:
  • κλέβω ό,τι μου γυαλίζει
  • δέρνω όποιον με ενοχλεί το σχήμα των αυτιών του
  • μην πληρώνω φόρους/λογαριασμούς
  • κοκ

/on topic
Οι νόμοι γίνονται για να τηρούνται, και όσο περισσότεροι τους τηρούν τόσο περισσότερο εύρυθμη γίνεται η ζωή (ακόμα και σε εφιαλτικές καταστάσεις όπως κομουνισμό, θεοκρατία κλπ), σε αντίθεση, όσο λιγότερο τηρούνται τόσο περισσότερο ζούγκλα γίνεται μια κοινωνία μέχρι που στο τέλος επιστρέφει να κρέμεται από τα δέντρα.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #206 στις: Αυγούστου 08, 2019, 18:07 »
Αν ηταν ετσι τοτε θα επρεπε να τηρησουμε κ τους νομους επι τουρκοκρατιας πχ. Νομοι του κρατους ηταν

Λιγο επικινδυνα αυτα που λες(για μενα τουλαχιστον)

Η τηρηση καποιου νομου δεν ισοδυναμει με πιο ευρυθμη ζωη οπως κ η μη τηρηση δεν σημαινει οτι θα γινουμε "ζωα"

Μην τα ισωπεδωνουμε ολα

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #207 στις: Αυγούστου 08, 2019, 18:46 »
Πάει πιο περα απο τα καταστήματα και τους δημοσιους χωρους η απαγόρευση. Δεν θα επιτρέπεται να ανάψεις τσιγάρο ουτε στο αυτοκίνητο σου αν μεταφέρεις παιδι κατω των 12 ετών λες και αν ειναι 13 εχει αναπτυξει αντισώματα στον καπνό του τσιγάρου. Ο νόμος αυτος ειναι για τα πανηγύρια. Επιβάλει παράλογα πραγματα χωρις να βασίζετε πουθενα. Παρουσιασανε ταχα ενα αυστηρό πλαίσιο κατα του τσιγαρου ενώ δεν μπορούν να ελεγξουν το παραμικρο. Σε όλες της δημόσιες υπηρεσιες, ακομα και στη βουλη,  γινεται του Παπαστράτου κι οχι απο πολίτες αλλα απο τους υπαλλήλους. Με το αντικαπνιστικο προσχημα, που στην ουσία δεν θα ισχύσει τιποτα όπως έχει γίνει και στο παρελθόν, φαίνετε να θέλουν να αφαιμάξουν την αγορά του ατμού. Στα αλήθεια τώρα υπάρχει κανείς εδώ που θεωρεί οτι το κράτος αυτό που ζούμε μετά απο τρία φανερά μνημόνια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο κρυφό, το οποίο έχει αφήσει νοσοκομεία χωρίς υλικά, ασθενείς χωρίς φάρμακα, παιδάκια να λυποθήμανε απο πείνα στα σχολεία και πόσο κόσμο σε συσσίτια ενδιαφέρεται για την υγεία του diy ατμιστή? Μακάρι τα πράγματα να άλλαζαν τόσο εύκολα απλά ψηφίζοντας ένα νόμο. Δυστυχώς λείπει η παιδεία και ότι και να ψηφιστεί είναι καταδικασμένο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #208 στις: Αυγούστου 08, 2019, 18:50 »
Όπως έχει πει κ ο ποιητής BREAKING THE LAW!!!!
Πέραν της παραπάνω πλάκας εγώ είμαι κάπου ανάμεσα σε ολα όσα λέγονται διότι κάποια με συμφέρουν κ αλλα όχι

Όμως η επιλογή του να μπορώ να απολαμβάνω τον ατμό μου πίνοντας ή και τρώγοντας για μένα θα πρέπει να υπάρχει και στους δημόσιους χώρους πάντα όμως με σεβασμό προς τον διπλανό μου αλλα κ από εκείνον προς εμένα. Αν θέλω πάω εκεί που επιτρέπεται όπως πάει ή όχι αυτός που δεν καπνίζει. Δεν θα καταργηθούν οι ταβέρνες επειδή κάποιοι είναι vegan, επιλογή είναι...
Η τήρηση των νόμων είναι επιλογή γι'αυτό υπάρχουν και οι ποινές
Όταν σου καταργούν το δικαίωμα της επιλογής τότε σίγουρα για μένα η κοινωνία δεν πάει μπροστά.

Πολύ φιλοσοφία έριξα με τέτοια ζέστη θα ρουφηξω μια δύο καλές πνευμονικές goofy να έρθω στα ίσα μου

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #209 στις: Αυγούστου 08, 2019, 19:20 »
Πήρε το μάτι μου στις ειδήσεις σήμερα οτι απαγορεύεται πλέον να κάθεται ο κόσμος/τουρίστες στα σκαλιά της Piazza de Spagna και στο ρεπορτάζ που έκανε ο δημοσιογράφος ρώτησε εναν Ιταλό και έναν Γερμανό που βρισκόντουσαν στο μέρος αυτό να πουν την γνώμη τους...

Ο Ιταλός απάντησε:πριν λίγο κάθησε ενα παιδάκι με τον πατέρα του στα σκαλιά γιατί ήταν κουρασμένο και η δημοτική αστυνομία τους έδιωξε αμέσως!Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μεγάλο πρόβλημα θα προκαλούσαν...

Ο Γερμανός απάντησε:μα είναι ο νόμος και πρέπει να τον ακολουθήσουμε,δεν μπορούμε να παραβιάζουμε τον νόμο,μπορούμε;

Καπως έτσι έγιναν οι διάλογοι,όποιος θέλει φαντάζομαι θα το δει στα νεα των οκτώ.

Ο νέος νόμος που συζητάμε εδω δεν αφορά μόνο την απαγόρευση του καπνίσματος και του ατμίσματος σε δημόσιους χώρους αλλά θα θέσει μάλλον και άλλους παράλογους περιορισμούς για τους ατμιστές γενικότερα που προσωπικά πιστεύω δεν θα έπρεπε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499095 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy