vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

148 επισκέπτες, 2 χρήστες
pirate, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #180 στις: Αυγούστου 05, 2019, 00:26 »
Να και η πατέντα από την alter ego.Shortfill των 40 ml για 60 ml τελικό προϊόν.Ταυτοχρονα κυκλοφορεί και 10μελο νικοτινουχο 18mg με το ίδιο προϊόν που το ρίχνεις μέσα  στην ουσία σαν μπουστερ χωρίς να αραιώνει το τελικό αποτέλεσμα.Εχεις έτσι ένα 60μελο υγρο μέχρι 6mg περίπου.Την συγκεκριμένη πατέντα βέβαια μπορούν να την κάνουν μόνο όσοι έχουν ήδη στην παραγωγή 10μελα ή έχουν την δυνατότητα να βγάλουν.Στην πράξη τώρα για τους ατμιστες το κέρδος θα φανεί ανάλογα με την τιμολογιακή πολιτική.Στο παραπάνω παράδειγμα το κέρδος είναι 1 ευρώ σε σχέση με το αντίστοιχο 10μελο.Συγκεκριμενα αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει περίπου 6αρα νικοτινη θα του στοιχίσει 17,9+5,9+5,9=29,7 ευρώ τα 60 ml δηλαδή 4,9 τα 10 ml.Στο παραπάνω παράδειγμα αν βαλει δυο νικοτινουχα μπουστερ στο συγκεκριμένο shortfill για να έχει 6αρα νικοτινη θα του βγει από 3,9 έως 4,4 ευρώ (ανάλογα με την τιμή του μπουστερ) τα 10 ml με αρκετά πιο αραιωμένο όμως τελικό αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2019, 01:09 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #181 στις: Αυγούστου 05, 2019, 02:29 »
Μέση τιμή 450 ευρώ/λίτρο ή 450 ευρώ/1100g περίπου.

Αν τα τσιγάρα είχαν χρυσόχαρτο (καθαρό χρυσάφι), θα φτιάχναμε 60 τσιγάρα με 1.300 ευρώ. Διάρκεια; 2 μέρες. Κόστος: 650ευρώ/μέρα.

Σιγά το πράγμα... με τα 450 ευρώ ατμίζεις 200 μέρες, κόστος 2,25ευρώ/μέρα.

Το άτμισμα εξακολουθεί να είναι πιο φθηνό από το κάπνισμα.
289 φορές από το κάπνισμα με χρυσά τσιγάρα.

Εντάξει, η υγεία είναι ανεκτίμητη, αλλά επισήμως (άου) δεν είναι πανάκριβη.
Κι αυτό είναι το θέμα του νήματος. Το "επισήμως"...
Τρομάρα τους...


Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #182 στις: Αυγούστου 05, 2019, 16:43 »
Άμεση συνάντηση με την ηγεσία του  Υπουργείου Υγείας, τους κ.κ. Β.Κικίλια και Β.Κοντοζαμάνη, έχει ζητήσει ο Σύνδεσμος Ελληνικών Επιχειρήσεων Προϊόντων Ατμίσματος (ΣΕΕΠΑ), προκειμένου να επιλυθούν επείγοντα ζητήματα και να συζητηθούν όσα ταλαιπωρούν την ατμιστική κοινότητα και τον κλάδο.
Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΕΠΑ, μας ανέφερε ότι το πιο επείγον θέμα αφορά στο άρθρο 96 του ν.4600/2019, το οποίο περιέχει τις πρωτοφανείς σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης απαγορεύσεις, μοναδικές έναντι των λοιπών 27 κρατών-μελών. Όπως ο ίδιος τόνισε, πέραν των πρωτοφανών απαγορεύσεων, συντηρούνται και αυξάνονται παράλογες προδιαγραφές σε επίπεδο τεχνικών κανόνων, όπως η επισήμανση σε συσκευές χωρίς υγρό ότι «το προϊόν περιέχει νικοτίνη», η απαίτηση φυλλαδίου με κινδύνους εθιστικότητας και τοξικότητας σε υγρά αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη, η προειδοποίηση υγείας στα μη νικοτινούχα υγρά «το προϊόν ενδέχεται να είναι βλαπτικό για την υγεία» που είναι δυσμενέστερη από εκείνη των νικοτινούχων κ.ο.κ.
Εκτός του ουσιαστικού σκέλους του άρθρου 96, υπάρχει και αντικανονικότητα στο τυπικό σκέλος, καθώς η ψήφισή του έλαβε χώρα κατά παράβαση του Ευρωπαϊκού Κανονισμού της Κομισιόν, κάτι που αποδεικνύεται από την ενεργή, ως τουλάχιστον την 6η Σεπτεμβρίου 2019, δημόσια διαβούλευση του άρθρου 96, στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Αίτημα του ΣΕΕΠΑ είναι η κατάργηση του άρθρου 96 και η εκ νέου συζήτηση επί του περιεχομένου του, με κριτήριο το γραπτό υπόμνημα που είχε καταθέσει από το Νοέμβρη του 2018 και είχαν συμφωνηθεί συγκεκριμένες διορθώσεις με την προηγούμενη ηγεσία, οι οποίες δεν έγιναν, δυστυχώς, ποτέ.
Την ίδια στιγμή, ο ΣΕΕΠΑ χαιρετίζει με ιδιαίτερη αποδοχή την πολιτική βούληση απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους, γνωρίζοντας καλά ότι θα αποτελέσει ένα μέτρο σημαντικό στη μείωση της Βλάβης από τον Καπνό για τους παθητικούς καπνιστές. Ωστόσο, πιστεύει πως επιτέλους, μετά από δεκάδες δημοσιευμένες επιστημονικές έρευνες, θα πρέπει να τερματιστεί η «ίση μεταχείριση των ανίσων», η εξίσωση του καπνίσματος και του ατμίσματος. Ο λόγος, σύμφωνα με το μέλος του ΔΣ, είναι απλός: Οι επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι δεν υπάρχει «παθητικό άτμισμα» και ότι οι επιπτώσεις στους γύρω είναι απειροελάχιστες. Άρα, δεν μπορεί να αντιμετωπίζονται εξίσου, το παθητικό κάπνισμα που οδηγεί σε ασθένεια και θάνατο, με το άτμισμα που έχει ελάχιστες επιπτώσεις. Και δεν μπορεί, να στέλνει ένας νόμος τον ατμιστή, δηλαδή τον πρώην καπνιστή, να ατμίσει σε καπνιστήριο και να υποστεί βλάβη στην υγεία του, γεγονός αδιαμφισβήτητο. Η ενέργεια δε αυτή, με νόμο του κράτους μάλιστα, πρακτικά ισοδυναμεί με “ακύρωση και τιμωρία” της προσπάθειας του ανθρώπου που κατάφερε να απεξαρτηθεί από το βλαβερό τσιγάρο.
Έτσι, καταλήγει, η εφαρμογή ενός επικαιροποιημένου, στη βάση επιστημονικών δεδομένων, αντικαπνιστικού νόμου θα είναι επιτυχής, ουσιωδώς αποτελεσματική και θα παρακινήσει καπνιστές, πιο αποφασιστικά, να σταματήσουν το κάπνισμα.
Επίσης, πάγιο αίτημα του ΣΕΕΠΑ είναι να ανοίξει ένας δημόσιος διάλογος από το Υπουργείο με επιστήμονες με γνώση και έρευνες στο αντικείμενο, με φορείς από κράτη με προηγμένο σύστημα υγείας, όπως η Μ.Βρετανία, με καλές πρακτικές που απέδωσαν στη μείωση των καπνιστών αποδεδειγμένα, ώστε πλέον η νομοθέτηση μέτρων και ο σχεδιασμός Εθνικής Αντικαπνιστικής Πολιτικής να γίνονται στη βάση επιστημονικής γνώσης και όχι συναισθηματικής επιρροής.
Τέλος, οι εκπρόσωποι του κλάδου, που αριθμεί 2.000 καταστήματα λιανικής σε όλη την Επικράτεια, θέτουν στη διάθεση του Υπουργείου όλες τους τις δυνάμεις, ώστε να αποτελέσουν σημεία διαρκούς και αδιάλειπτου αντικαπνιστικού αγώνα για την επίτευξη της μείωσης των καπνιστών στην Ελλάδα. Ο ΣΕΕΠΑ προσδοκά σε μια εποικοδομητική συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας που θα έχει σαν αποτέλεσμα την αποκατάσταση της κανονικότητας, την επαναφορά της ατμιστικής αγοράς σε ευρωπαϊκές συνθήκες και την εντατικοποίηση της πάταξης του καπνίσματος στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #183 στις: Αυγούστου 05, 2019, 18:02 »
Τελευταίο μου μήνυμα στο νήμα γιατί βαρέθηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Πολλά πράγματα προσπαθεί να κάνει η παραπάνω πρόταση, ίσως πάρα πολλά για μια πρόταση, ειδικά αφού τα προβλήματα είναι διαφορετικής φύσης το ένα με το άλλο.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει εκ βάσης να διαχωριστεί το άτμισμα από το κάπνισμα, κι ας σημαίνει αυτό ότι για μεταβατική περίοδο θα πρέπει να μπούμε στο θάλαμο αερίων στο Ελ. Βενιζέλος για 2 τζούρες ατμού.

Προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου η καθολική απαγόρευση οποιουδήποτε είδους τσιγάρου (ηλεκτρονικού, θερμαινόμενου ή κανονικού) σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Ας κατακτήσουμε αυτό πρώτα σαν κοινωνία και μετά αφού πέσει ο κουρνιαχτός μιλάμε με επιχειρήματα για τα οφέλη του ατμού, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δε θα μας ακούσει κανείς γιατί ο στόχος είναι να μάθει ο Έλληνας να μην καπνίζει σε κλειστούς χώρους, τέλος.

Μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, είμαστε λίγοι, τα προβλήματα του καπνίσματος είναι τόσα περισσότερα που εκεί θα βάλει τις δυνάμεις του το κράτος, τόσο απλά, κι αν η λύση είναι βαριοπούλα, ας είναι έτσι.

Το DIY είναι άλλο θέμα, μεγάλο για εμάς τα 500 άτομα, ανύπαρκτο για τους υπόλοιπους.

Τα προβλήματα σήμανσης προϊόντων είναι πραγματικά για τους επαγγελματίες που πρέπει να κολήσουν/ξεκολήσουν άπειρες ετικέτες, έχω φίλο στο χώρο. Όπως έιναι και η αναγραφή περί ύπαρξης νικοτίνης σε κουτιά με ατμοποιητές και μοντ (που άραγε, στο ατσάλι ή στο πλαστικό; ) αλλά και πάλι, είναι διαφορετικό πρόβλημα.  

"Έτσι, καταλήγει, η εφαρμογή ενός επικαιροποιημένου, στη βάση επιστημονικών δεδομένων, αντικαπνιστικού νόμου θα είναι επιτυχής, ουσιωδώς αποτελεσματική και θα παρακινήσει καπνιστές, πιο αποφασιστικά, να σταματήσουν το κάπνισμα."

Αυτή η πρόταση είναι απλά λάθος, τα επιστημονικά δεδομένα κατά του καπνίσματος υπάρχουν από όταν ο ΙΜΕΟ ήταν στο νηπιαγωγείο, και δεν έκαναν ούτε έναν καπνιστή να σταματήσει το κάπνισμα.
Επίσης, πάγιο αίτημα του ΣΕΕΠΑ είναι να ανοίξει ένας δημόσιος διάλογος από το Υπουργείο με επιστήμονες με γνώση και έρευνες στο αντικείμενο, με φορείς από κράτη με προηγμένο σύστημα
υγείας, όπως η Μ.Βρετανία, με καλές πρακτικές που απέδωσαν στη μείωση των καπνιστών αποδεδειγμένα, ώστε πλέον η νομοθέτηση μέτρων και ο σχεδιασμός Εθνικής Αντικαπνιστικής Πολιτικής να γίνονται στη βάση επιστημονικής γνώσης και όχι συναισθηματικής επιρροής."

Αυτό τι σχέση έχει με το άτμισμα; Το κάπνισμα απαγορεύτηκε καθολικά στο Η.Β. το 2007, άτμισμα άρχισα να βλέπω συχνά στο δρόμο γύρω στο 2010 και τα επίσημα στατιστικά δεν δείχνουν κάποια ιδιαίτερα ραγδαία μείωση του καπνίσματος πέρα από την τάση των τελευταίων 50 ετών από το 2007 μέχρι το 2018, πολλοί περισσοτεροί καπνιστές σταμάτησαν να είναι καπνιστές από το 1980 μέχρι το 1992(https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/healthandlifeexpectancies/bulletins/adultsmokinghabitsingreatbritain/2018 figure 7) παρά από το 2007 μέχρι σήμερα - μπορεί να οφείλεται και στο ότι πολλοί πέθαναν από το κάπνισμα ή γήρας, δεν το ξέρουμε, αλλά τα νούμερα αυτό λένε.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #184 στις: Αυγούστου 07, 2019, 10:47 »
Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας, κουλτούρας και παιδείας κατά την ταπεινή μου άποψη. Και τα τρία αυτά στοιχεία απαιτούν δεκαετίες για να αλλάξουν και να βελτιωθούν. Στη δεκαετία του '80, μπορούσε να δει κανείς πολύ συχνά στα φανάρια της Αθήνας μικρούς σωρούς από στάχτες και αποτσίγαρα, από οδηγούς με δείκτη ευφυίας ραδικιού που άδειαζαν τα τασάκια από τα αυτοκίνητά τους μέσα στη μέση του δρόμου, όταν σταματούσαν στα φανάρια! Έχει δει κανένας από εσάς τους εικοσάρηδες ή τριαντάρηδες κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι πώς όχι, γιατί βελτιώθηκε η κουλτούρα των μεγάλων μαζών του πληθυσμού.

Πριν από 25 χρόνια περίπου, γυρνούσα ξημερώματα από νυχτερινή διασκέδαση με μια πανηλίθια χαζογκόμενα στο αυτοκίνητο, είμαστε στη Βουλιαγμένης, και η βλαμμένη αντί να σβήσει το τσιγάρο της στο τασάκι, βγάζει το χέρι της από το παράθυρο, και πετάει το αναμμένο ακόμα τσιγάρο έξω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι προσγειώθηκε στο κράνος ενός μοτοσικλετιστή που ερχόταν καμιά δεκαριά μέτρα πίσω μας! Φανταστείτε τι θα γινόταν αν δεν φορούσε κράνος ή αν είχε ανοιχτή τη ζελατίνα του και το αναμμένο τσιγάρο προσγειωνόταν στο πρόσωπό του ή στα μάτια του! Έξαλλος ο τύπος έρχεται δίπλα μας και της ζητάει τον λόγο, και η βλαμμένη αντί να ζητήσει ταπεινά συγγνώμη, του ζητάει και τα ρέστα και είναι έτοιμη να ξεκινήσει καβγά! Εννοείται ότι την έκανα να βγάλει τον σκασμό και ζήτησα ταπεινά συγγνώμη από τον μοτοσικλετιστή, που τη δέχτηκε και το συμβάν έληξε εκεί. Φαντάζομαι ότι σήμερα η ίδια γυναίκα στα 50-55 χρόνια της πια, θα παραδεχόταν πόσο μεγάλη π@π@ριά είχε κάνει εκείνο το βράδυ.

Ο αντικαπνιστικός νόμος πρέπει να εφαρμοστεί χωρίς εξαιρέσεις και παντού, σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, τελεία και παύλα. Όσον αφορά εμάς τους ατμιστές, πρέπει να προσαρμόσουμε την συμπεριφορά μας, έτσι ώστε να μην ενοχλούμε κανένα συμπολίτη μας, δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή. Επειδή είμαι στο πνευμονικό άτμισμα εδώ και 3-4 χρόνια, έχω δει πολλές φορές άλλους να ενοχλούνται από τα ντουμάνια μου, ακόμα και έξω στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε από κανέναν να ανεχτεί τα ντουμάνια μας...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #185 στις: Αυγούστου 07, 2019, 11:20 »
Σε καθε περίπτωση για μας τους ατμιστες το θέμα λυνεται με ενα μικρό ποντάκι και ενα υγρό με υψηλή νικοτίνη.Είναι ευκολο το stealth ατμισμα με μία καλή βαθιά τζούρα χωρις εκπνοή ατμού,ίσα-ισα για να πάρουμε τη νικοτίνη που χρειαζόμαστε όταν βρισκόμαστε σε κλειστό χώρο.Προσωπικά το έκανα και εως τώρα καθώς δεν ήθελα να προκαλώ.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #186 στις: Αυγούστου 07, 2019, 13:47 »
Αν και θεωρώ οτι ξέρω την απάντηση, επιτρέψτε μου να ρωτήσω : απο 9 Σεπτέμβρη που θα ισχύει η νέα νομοθεσία για το κάπνισμα, εκτός απο τα S'n'V τέλος και στα DIY?


Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #187 στις: Αυγούστου 07, 2019, 15:16 »
Αν βρίσκεις υλικά δεν νομίζω να απαγορεύεται το DIY

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #188 στις: Αυγούστου 07, 2019, 15:57 »
AN βρίσκεις... ΑΝ...

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #189 στις: Αυγούστου 07, 2019, 16:02 »
Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας, κουλτούρας και παιδείας κατά την ταπεινή μου άποψη. Και τα τρία αυτά στοιχεία απαιτούν δεκαετίες για να αλλάξουν και να βελτιωθούν. Στη δεκαετία του '80, μπορούσε να δει κανείς πολύ συχνά στα φανάρια της Αθήνας μικρούς σωρούς από στάχτες και αποτσίγαρα, από οδηγούς με δείκτη ευφυίας ραδικιού που άδειαζαν τα τασάκια από τα αυτοκίνητά τους μέσα στη μέση του δρόμου, όταν σταματούσαν στα φανάρια! Έχει δει κανένας από εσάς τους εικοσάρηδες ή τριαντάρηδες κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι πώς όχι, γιατί βελτιώθηκε η κουλτούρα των μεγάλων μαζών του πληθυσμού.

Πριν από 25 χρόνια περίπου, γυρνούσα ξημερώματα από νυχτερινή διασκέδαση με μια πανηλίθια χαζογκόμενα στο αυτοκίνητο, είμαστε στη Βουλιαγμένης, και η βλαμμένη αντί να σβήσει το τσιγάρο της στο τασάκι, βγάζει το χέρι της από το παράθυρο, και πετάει το αναμμένο ακόμα τσιγάρο έξω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι προσγειώθηκε στο κράνος ενός μοτοσικλετιστή που ερχόταν καμιά δεκαριά μέτρα πίσω μας! Φανταστείτε τι θα γινόταν αν δεν φορούσε κράνος ή αν είχε ανοιχτή τη ζελατίνα του και το αναμμένο τσιγάρο προσγειωνόταν στο πρόσωπό του ή στα μάτια του! Έξαλλος ο τύπος έρχεται δίπλα μας και της ζητάει τον λόγο, και η βλαμμένη αντί να ζητήσει ταπεινά συγγνώμη, του ζητάει και τα ρέστα και είναι έτοιμη να ξεκινήσει καβγά! Εννοείται ότι την έκανα να βγάλει τον σκασμό και ζήτησα ταπεινά συγγνώμη από τον μοτοσικλετιστή, που τη δέχτηκε και το συμβάν έληξε εκεί. Φαντάζομαι ότι σήμερα η ίδια γυναίκα στα 50-55 χρόνια της πια, θα παραδεχόταν πόσο μεγάλη π@π@ριά είχε κάνει εκείνο το βράδυ.

Ο αντικαπνιστικός νόμος πρέπει να εφαρμοστεί χωρίς εξαιρέσεις και παντού, σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, τελεία και παύλα. Όσον αφορά εμάς τους ατμιστές, πρέπει να προσαρμόσουμε την συμπεριφορά μας, έτσι ώστε να μην ενοχλούμε κανένα συμπολίτη μας, δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή. Επειδή είμαι στο πνευμονικό άτμισμα εδώ και 3-4 χρόνια, έχω δει πολλές φορές άλλους να ενοχλούνται από τα ντουμάνια μου, ακόμα και έξω στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε από κανέναν να ανεχτεί τα ντουμάνια μας...
100 like
Φυσικά θυμάμαι τους σωρούς στα φανάρια, όπως θυμάμαι και τον πατέρα μου να κάνει ακριβώς αυτό σε κίνηση στην εθνική (τεκές το αυτοκίνητο, κλασσική δεκαετία 80). Με έκανε να νιώθω άσχημα ακόμα και πριν 30 χρόνια.
Αυτό που λες περί του τσιγάρου από το παράθυρο και τα ντουμάνια ακόμα και σε εξωτερικό χώρο μου θύμισε κάτι που συνέβει σ'εμένα σχετικά πρόσφατα: μόνος στο αυτοκίνητο, με πνευμονικό ατμοποιητή, περιμένω στο φανάρι και βγάζω μια συννεφάρα από το παράθυρο ακριβώς τη στιγμή που πέρναγε από δίπλα μου μηχανή. Ο τύπος έφαγε όλο το σύννεφο και μάλλον τρόμαξε γιατί φάνηκε σα να χάνει τον έλεγχο στιγμιαία. Με κοίταξε, του ζήτησα συγνώμη, μου λέει δεν τρέχει και τελείωσε εκεί, πάντως μου έμεινε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #190 στις: Αυγούστου 07, 2019, 19:20 »
Η εφαρμογή δεν έχει σχέση με χώρους που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται 
όπως πχ νοσοκομεία ή τράπεζες 
αλλά καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος 
πχ μπαράκια ρεμπετάδικα ταβέρνες μεζεδοπωλεία.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #191 στις: Αυγούστου 07, 2019, 20:10 »
μια ζωη στη ζουλα  η  χωρις καβατζα καμια :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #192 στις: Αυγούστου 07, 2019, 20:32 »
[member=21341]karamonde[/member]
Μου θύμισες έναν συνάδελφο που πήγε τρέχοντας με πυροσβεστήρα σε μπροστινό αυτοκίνητο στα φανάρια γιατί νόμισε ότι είχε πιάσει φωτιά  :))

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #193 στις: Αυγούστου 07, 2019, 23:29 »
Διαβάζω διαβάζω κ άκρη δε βγάζω...
Έχω τόσο μπερδεμένη σκέψη που δεν ξέρω από πού να αρχίσω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας αντικαπνιστικος νόμος μπορεί να επεμβαίνει στα υλικά του καπνίσματος. Μπορεί να απαγορεύσει πχ τα χαρτάκια του στριφτου; ή τα σπίρτα;
Αντε να δεχθώ οτι δεν μπορουμε να ατμιζουμε/καπνίζουμε σε δημόσιους χώρους αλλά τι σχέση έχει αυτό με τα υλικά που θα χρησιμοποιεί κάποιος εκεί που θα μπορεί να το κάνει ελεύθερα όπου κι αν είναι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #194 στις: Αυγούστου 08, 2019, 00:07 »
@Βασίλης1966
Προσπαθούμε να βρούμε λογική στο παράλογο. Τώρα εκτός απ' αυτό που λες και συμφωνώ, άντε να βρούμε λογικό πάτημα γιατί να θέλουν να σταματήσουν τα diy...μάλλον είμαστε πολλοί περισσότεροι εμείς που ασχολούμαστε και δεν τους συμφέρει.
Το 2016 μας κόψανε τη νικοτίνη ως εκεί που τους έπαιρνε, τώρα τα αρώματα, σε τρία χρόνια να περιμένουμε να μας κόψουν και τον λαιμό?
Δεν θα διαφωνήσω με τον συνατμιστή που γράφει πιο πάνω ότι και πάλι το ατμισμα βγαίνει φθηνότερο από το κανονικό τσιγάρο αλλά το θέμα κατ εμέ δεν είναι μόνο εκεί.
Το νομοσχέδιο δεν το διάβασα, ξέρει κάποιος αν το ίδιο θα ισχύει σε όλη την Ε.Ε.?
Και για να μη μακρυγορώ και κουράζω, σύντομα βλέπω ότι θέματα του φόρουμ περί συνταγών, αρωμάτων και συγκρίσεων θα τα βλέπουμε σαν παραμύθι και θα δακρύζουμε ενώ θα δημιουργηθούν νέα θέματα περί ιδιοκατασκευών αρωμάτων. Επακόλουθα του νέου νόμου.
Θες ως κράτος να επιβάλεις αντικαπνιστική νομο? Ρίξε πρόστιμα και μη κάνεις τα στραβά μάτια..εμείς του diy...πού κολλάμε??

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499182 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy