vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

172 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Sergios

Twitter

"Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #105 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:08 »
urahara, το κείμενό σου το καταλαβαίνω ως εισαγωγική τοποθέτηση υπεράσπισης των διωκτών του η.τ. Κάπως έτσι ξεκινάει μια τοποθέτηση που στο τέλος θα κατέληγε οτι οι ατιμιστές θα πρέπει να ατμίζουν μόνο στα πεζοδρόμια μαζί με τους καπνιστές, μόνο μέσα στα σπίτια τους ή σε εξωτερικούς χώρους

Η απαγόρευση όμως του τσιγάρου, βασίζεται σε ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ: Οτι το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει

Πες μου βρε urahara, το παθητικό άτμισμα σκοτώνει? Έχει τις ίδιες ιδιότητες και συνέπειες με το παθητικό κάπνισμα? Από την στιγμή που έχει καταρρεύσει το βασικό επιχείρημα απαγόρευσης του κ.τ, τότε έχουμε κάθε λόγο να κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις, αλλά και να επιμένουμε για τα δικαιώματά μας. 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #106 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:20 »
Φυσικα και δεν πιστευω οτι το παθητικο ατμισμα σκοτωνει.....!!

Η ευγενεια ομως ειναι κατι που προχωραει περα απο το ατμισμα φιλε μου. Οταν ο αλλος δεν ξερει τι ειναι αυτο που βγαινει απο το στομα σου (και ας ξερει δηλαδη) ειναι λογικο να ενοχλειται οταν πηγαινει πανω του...!

Οτι εγραψα δεν ηταν τοποθετηση υπερασπισης των διωκτων του η.τ. ουτε και των φανατικων του η.τ. επισης, ειναι απλη λογικη οτι καντο αφου θελεις, προσπαθησε ομως να μην ενοχλεις....! Δεν ειναι επιδειξη, μοδα ή οτιδηποτε τετοιο και αφορα μονο εσενα.

Απλοι κανονες καλης συμπεριφορας σαν να λεμε (ενα λιγο γελειο παραδειγμα) οταν φτερνιζεσαι φροντισε να μην πετυχαινεις τους αλλους...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #107 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:30 »
Καταλαβαίνω αυτό που λες περί ευγένειας και εγώ όταν κάπνιζα έκανα κάτι που λίγα άτομα θα έκαναν απλώς και μόνο για να μην ενοχλήσω.Πάντα όταν ήμουν στη σταση του λεωφορείου και καθόμουν ρωτούσα αν πείραζε να καπνίσω (για να μην ενοχλήσω και εάν κάποιος είχε ασθμα) αλλιώς πήγαινα παραπέρα και κάπνιζα.
Τώρα όμως ατμίζω διακριτικά και μέσα στα μέσα και συνήθως κοντά στο παράθυρο και δεν ερχεται ο ατμός μου πάνω σε κανέναν.¨οταν είμαστε σε φαση σαρδελοποίησης δεν ατμίζω (γιατί δεν μπορώ να κουνήσω ούτε το χέρι μου :)) ) αλλά για να μην ενοχλήσω στο ελάχιστο.
 Αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα καταπιεστώ και παραπάνω,από τη στιγμή που μπορώ να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #108 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:40 »
Φυσικα και δεν πιστευω οτι το παθητικο ατμισμα σκοτωνει.....!!

Η ευγενεια ομως ειναι κατι που προχωραει περα απο το ατμισμα φιλε μου. Οταν ο αλλος δεν ξερει τι ειναι αυτο που βγαινει απο το στομα σου (και ας ξερει δηλαδη) ειναι λογικο να ενοχλειται οταν πηγαινει πανω του...!
Η άγνοια πλέον δεν είναι άλλοθι. Σε ένα λεωφορείο πιο πολύ επιβαρύνεσαι η υγεία σου από τα μικροκύματα των 50 gps που έχουν οι επιβάτες πάνω τους ή ακόμα και από τις αναπνοές του κάθε γριπομένου παρά ο ατμός.
Αν ατμίζουμε λες και κάνουμε κάτι παράνομο ή το κρύβουμε "φανερά" λες και εκβιάζουμε την επιείκεια των παρευρισκομένων, είναι σαν να συμφωνούμε με όλα τα μαύρα που ακούγονται για το η.τ.
Το να ατμίζουμε με θάρρος δεν είναι επίδειξη, πρέπει να είναι κοινή στάση υποστήριξης του η.τ
Έτσι πιστεύω

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #109 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:01 »
Σκεφτείτε το εξής:
Αν ο ατμός ήταν διαφανής δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Η εξωτερική εμφάνιση των πραγμάτων είναι που δημιουργεί τις αντιπαραθέσεις.

Ο απηνής διωγμός του κ.τ. εχει δημιουργήσει εξαρτημένα αντανακλαστικά (μοιάζει με κ.τ. !κίνδυνος! κίνδυνος!)
Μέχρι και βήχα προκαλεί σε όσους  "παθητικούς ατμιστές" έχουν πολύ ζωηρή φαντασία!


Πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό. Αρκεσαν μερικά χρόνια διωγμου του κ.τ. στην Ελλάδα για να "ελεγχεται" ψυχολογικά τόσος κόσμος!!

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #110 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:19 »
καλά panos, πιστεύω οτι δεν είναι τα τελευταία χρόνια αυτό, πάντα στη θέα του τσιγάρου πολλοί αποκτούσαν νευρικό βήχα δεκαετίες πριν

Πιστεύω πάντως οτι αν ατμίζουμε "διακριτικά" όπως επιμένουν πολλοί φίλοι πιο πάνω, κακό στο η.τ κάνουν
Αν μπεί κάποιος σε ένα μαγαζί  που δεν ξέρουν τι είναι το η.τ και ατμίζει σαν τον "κλέφτη", και μετά μπω εγώ και αρχίσω τα ντουμάνια χωρίς να κρύβομαι καθόλου, εννοείται οτι θα την ακούσω γιατί θα είμαι ο "κλέφτης" που απλά ξεψάρωσε
Για σκεφτείτε το

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #111 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:22 »
Εξαρτάται πως το εννοεί κανείς το διακριτικά και που.Στο λεωφορείο πως θα άτμιζες εσύ ή στο μετρό? Ό.τι ντουμανι βγάζει προς όλες τις κατευθυνσεις??

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #112 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:26 »
αν ένιωθα την ανάγκη, μια καλή τζούρα θα την έκανα και χωρίς να κοιτάω σαν τον ψάρακα "με είδε κανείς ? "  >:(

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #113 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:30 »
Ειδες οτι κ μονος σου όμως το θέτεις σε πλαίσιο κ όρια μίλησες για 1 τζούρα. Όπως εννοώ εγω το διακριτικά (δεν εννοώ να κρυβομαι δεν εχω λόγο) ειναι απλώς να μην βγαζω ντουμάνια τα οποία να τα φυσαω στα μούτρα των συνεπιβατών.Στην καφετερια θα κάνω όσο ντουμάνι θέλω..
Εδω βγάζω τα μπουκαλάκια μου κ γεμίζω τα κάρτο χυμα..Σιγά τα ωά ;) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #114 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:38 »
ε κοίτα, εγώ προσωπικά όταν νιώθω την ανάγκη για η.τ την νιώθω για μια τζούρα και όχι για να κατεβάσω μισό μπουκάλι μονοκοπανιά. Στα όρθια και ενώ περιμένεις το μετρό τι παραπάνω να κάνεις. Αν είσαι αραχτός με τη φραπεδιά σου είναι άλλες οι συνθήκες

Αλλά και πάλι , αν οι ανάγκες μου ήταν για μισό μπουκάλι τη φορά, θα ήταν ηττοπάθεια να περιοριζόμουν και δε νομίζω να με σταματούσαν ενδοιασμοί τέτοιου τύπου

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #115 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:45 »
Οκ! Αλλη οπτική άλλη άποψη! Δεν το βλέπω ως ηττοπάθεια..  :dontknow:   :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #116 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 17:57 »
Ο απηνής διωγμός του κ.τ. εχει δημιουργήσει εξαρτημένα αντανακλαστικά (μοιάζει με κ.τ. !κίνδυνος! κίνδυνος!)
Μέχρι και βήχα προκαλεί σε όσους  "παθητικούς ατμιστές" έχουν πολύ ζωηρή φαντασία!

Φιλε Πανο μου αρεσε παρα πολυ η ψυχολογικη σου αναλυση επι του θεματος.... Καιρο ειχα να ακουσω τον ορο "εξαρτημενα αντανακλαστικα" και πιστευω ταιριαζει τρελα εδω...  :yes:

Η άγνοια πλέον δεν είναι άλλοθι.

Η αγνοια φυσικα και δεν ειναι αλλοθι..... ειναι ομως ενας πολυ σοβαρος λογος/αιτια που θα πρεπει οι ατμιστες να ειμαστε πιο υπομονετικοι με τους αλλους. Και στον υπολογιστη μας ακομη για κατι που κατεβαζουμε ελεγχουμε πρωτα αν αυτο ειναι ιος, αυτη η δισπιστια/επιφυλακτηκοτητα του καινουργιου δεν ειναι παραλογη ποσο μαλλον αν ο αλλος φοβαται για την υγεια του. Αν ερθεις στην θεση του αλλου θα το καταλαβεις.

Ποτε δεν εκρυψα φανερα το η.τ. κατι τετοιο θα θεωρουσα οτι με προσβαλλει. Δεν νιωθω οτι παρανομω ουτε φοβαμαι μην με δουν... Το μονο που προσπαθω να αποφυγω ειναι να ενοχλησω τους αλλους, συμφωνα βεβαια με τα δικα μου κριτηρια... γιατι αν πει καποιος που με βλεπει απο μακρια οτι ενοχλειται που με βλεπει
να "καπνιζω", ε δεν θα του πω και συγνωμη... δεν ξερω ποια ειναι τα "κριτηρια"του καθενος οσον αφορα στο ποτε ενοχλει, αλλα ενας βαθμος κατανοησης στους μη ατμιστες αν βρισκονται διπλα μας, καλο θα εκανε στο η.τ. και σε μας τους ατμιστες...

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #117 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 18:08 »
Έχω καπνίσει προσωπικά σε Τράπεζα, Εφορία, Υπουργείο, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, Δήμο, Επιμελητήριο.... ΑΚόμα και σε Εκκλησία μέσα...
Μόνο στην Εκλησία ήμουν διακριτικός (όχι σε ώρα λειτουργίας φυσικά)...
Ο μόνος που με ρώτησε ήταν ένας τύπος στην ουρά της εφορίας. Φίλε, ατμίζω του λέω δεν καπνίζω.... άρα επιτρέπεται... και ΤΕΛΟΣ....
Επειδή πια είναι και επαγγελματική μου δραστηριότητα... έχω ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.... και ΤΕΚΜΗΡΙΑ...
Αν σε δουν "μπόσικο" στην πέφτουν χαλαρά....
Περήφανα, πέταξα το παλιοτσίγαρο.....

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #118 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:40 »
Εγω Νασσο το κανω για επιδειξη, επισης γιατι δεν θελω να κρατηθω εκεινη την ωρα που θελω να καπνισω και τελος για να δω αν καποιο κοριτσι μου πιασει κουβεντα :))

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #119 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:45 »
Παράθεση
Φίλε, ατμίζω του λέω δεν καπνίζω.... άρα επιτρέπεται... και ΤΕΛΟΣ....

Αυτός πιστεύω οτι είναι ο ορθότερος τρόπος απάντησης στους περίεργους - αστοιχείωτους... :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571359 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1610 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120996 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8457 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios