vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #795 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:34 »
Εννοείς σε power mode k bypass?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 21:16 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #796 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:41 »
Καλά ρε παιδιά να ρωτήσω το μπουκαλάκι του υγρού έχει μια νεκροκεφαλη και λέει ότι το υγρό είναι τοξικό αν έρθει σε επαφή με το δέρμα μας. Δεν είναι λίγο παράξενο να το ατμιζουμε και να λέμε ότι δεν έχουμε παρενεργιες?Το τοξικό συνήθως σε βάθος χρόνου κάνει τη ζημία όπως τα λιπάσματα για τα φυτά που τα περιέχουν. Τελσπα μια σκέψη μου σας παρέθεσα γιατί κοίταξα το μπουκαλάκι και κομπλαρα λίγο.




η νικοτινη ειναι τοξικη, ειτε μας αρεσει ειτε οχι και ειναι επιλογη μας να ατμιζουμε υγρα με νεκροκεφαλες και κοκκαλες η χωρις (με μηδενικη νικοτινη).
Τα νικορετ δε ξερω αν περιεχουν περισσοτερη νικοτινη απο μια μελιτζανα (υποθετω πως προκειται για βλακειες τυπου πλασεμπο αφου καποτε μου χε δωσει μια αεροσυνοδος για να μην καπνισω στην πτηση οταν ειχε πρωτοαπαγορευτει το καπνισμα στ αεροπλανα, κολλησα ολα τα αυτοκολλητα που ειχε το κουτακι πανω μου και τελικα για να παρω τη δοση μου εσπασα ενα τσιγαρο και μασσησα τον καπνο!!! -ναι ημουν πυροβολημενος καπνιστης-)
Τα υπολοιπα που περιεχει ενα μπουκαλακι ειναι υλικα food grade -τα φτιαχνεις και μονος σου- και ειναι γλυκερινες και αρωματα. Το θεμα ομως με τη νικοτινη ως πρωην καπνιστες ειναι πως σε αυτη ειμαστε εθισμενοι οποτε κατα καποιο τροπο τη "χρειαζομαστε"




Γιατι, τα πυρωμένα σύρματα ειναι πιο υγιει?


ουτε κι εγω γουσταρω το νικελ, αλλα 200-300 βαθμους δε το λες και πυρωμα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #797 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 21:01 »
Εννοείς σε power mode k bypass?


Εννοώ ότι αν έχεις υγρό στο φιτίλι σου όπως πρέπει, το σύρμα δεν πυρώνει. Απλά ζεσταίνεται. Ανεξάρτητα της λειτουργίας του mod.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #798 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:03 »
Σωστό και αυτό.
Απλά και το σπρέι νικορετ περιέχει νικοτίνη αλλά δεν έχει κάποιο τέτοιο σήμα απέξω. Ούτε τα πατσακια που βάζεις στο δέρμα. Συν ότι έχει και πυρακτωμενα μέταλλα που λέει και ο φίλος από πάνω.


  όχι μόνο περιέχει νικοτίνη το Nicorette αλλά περιέχει τραγικά μεγάλη ποσότητα.
Αντιγράφω απο το φύλλο οδηγιών χρήσης του :
"τι περιέχει το Nicorette® Quickspray
 
  • Η δραστική ουσία είναι η νικοτίνη.  Μια δόση ψεκασμού περιέχει 1 mg νικοτίνης.
  • Τα άλλα συστατικά είναι τα εξής: Προπυλενογλυκόλη, άνυδρη αιθανόλη, τρομεταμόλη, πολοξαμέρη 407, γλυκερόλη, όξινο ανθρακικό νάτριο, λεβομενθόλη, άρωμα μέντας, άρωμα δροσιάς, σουκραλόζη, ακεσουλφαμικό κάλιο, υδροχλωρικό οξύ και κεκαθαρμένο νερό"
Από το ίδιο έντυπο :
 "Παραδείγματος χάριν, εάν καπνίζετε κατά μέσο όρο 15 τσιγάρα ημερησίως, πρέπει να κάνετε 1 ή 2 ψεκασμούς τουλάχιστον 15 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας.   
Η μέγιστη δόση είναι 2 ψεκασμοί τη φορά, 4 ψεκασμοί ανά ώρα και 64 ψεκασμοί ανά ημέρα. "
  Ούτε λίγο, ούτε πολύ μας λέει πως μπορούμε να παίρνουμε 64 mg νικοτίνης την ημέρα άφοβα.
Που στα υγρά μας, μεταφράζεται σε ημερήσια κατανάλωση 5 ml υγρου των 12mg/ml ή 10 ml υγρού των 6mg/ml ή 20 !!! των 3mg/ml.
και νεκροκεφαλή δεν έχει  :wall:
Όσοι δε φοβάστε τα αρώματα του ητ παρατηρήστε πως έχει μέσα διάφορα αρώματα και άρωμα"δροσιά".
Δηλαδή koolada  :laugh1:


πηγή :
http://www.nicorette.gr/sites/nicorette_gr/files/Nicorette%20QuickSpray%20PIL%20-%20GR%20May%202013_V01.doc

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #799 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:17 »
Εκτός των παραπάνω που πολύ σωστά αναφέρεις να σημειώσουμε ότι με το άτμισμα δεν προσλαμβάνεται όλη η ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται στο υγρό καθώς εκπνέοντας ατμό αποβάλεται και η ποσότητα της νικοτίνης που αυτός περιέχει.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #800 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 19:50 »
Επειτα απο δυο βδομαδες ατμισματος ολα πηγαινουν καλα. Υπαρχουν ωρες που ατμιζω στον υπολογιστη για πολυ ωρα (οχι συνεχομενα) αλλα αρκετα και δεν εχω καμια ενοχληση. Υπαρχουν ομως καποιες μερες η καποιες στιγμες μεσα στη μερα που κατα τη εισπνοη νιωθω τον εισοφαγο μου να γδερνεται και το στομα να στεγνωνει. Ειχα υποψια για την νικοτινη και απο 12 πηγα 6. Αλλα το ιδιο. Υγρα ετοιμα 50 50 εχω δοκιμασει διαφορα. Εχω ναυτιλο μινι με 1.8 και ijust2. Σκεφτομουν να παρω istick να πειραματιστω με τα watt μηπως ειναι αυτο το προβλημα γιατι αυτη η μπαταρια δεν εχει ρυθμισεις. Επισης δεν ξερω αν πρεπει να  επελεγα και μια αλλη αντισταση με αλλα ohm. Και τελος μηπως να δοκιμαζα να μειωσω τη pg  που διαβασα οτι κανει το λαιμο ξηρο σε καποιους. Κανω 1.5 ml τη μερα περιπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 19:56 από giorgiokatr »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #801 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 20:09 »
περα απο τα συμπτωματα που ειχα απο τη διακοπη του κανονικου (φλεματα,ματωμα των ουλων κτλ κτλ)δεν ειχα τιποτα αλλο!κατεληξα βεβαια σχεδον αμεσως τι υγρα μου κανουν. οσο για τα modακια και τους ατμοποιητες υπαρχει ενα παιχνιδι διαρκειας.ειδικα με τις αντιστασεις.μονο καλο μου εχει κανει το ητ και σ αυτο πλεων δε μπορει να μου αλλαξει γνωμη κανενας.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #802 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 00:14 »
Επειτα απο δυο βδομαδες ατμισματος ολα πηγαινουν καλα. Υπαρχουν ωρες που ατμιζω στον υπολογιστη για πολυ ωρα (οχι συνεχομενα) αλλα αρκετα και δεν εχω καμια ενοχληση. Υπαρχουν ομως καποιες μερες η καποιες στιγμες μεσα στη μερα που κατα τη εισπνοη νιωθω τον εισοφαγο μου να γδερνεται και το στομα να στεγνωνει. Ειχα υποψια για την νικοτινη και απο 12 πηγα 6. Αλλα το ιδιο. Υγρα ετοιμα 50 50 εχω δοκιμασει διαφορα. Εχω ναυτιλο μινι με 1.8 και ijust2. Σκεφτομουν να παρω istick να πειραματιστω με τα watt μηπως ειναι αυτο το προβλημα γιατι αυτη η μπαταρια δεν εχει ρυθμισεις. Επισης δεν ξερω αν πρεπει να  επελεγα και μια αλλη αντισταση με αλλα ohm. Και τελος μηπως να δοκιμαζα να μειωσω τη pg  που διαβασα οτι κανει το λαιμο ξηρο σε καποιους. Κανω 1.5 ml τη μερα περιπου.

Να φανταστώ το γδάρσιμο στο κάνει όταν είναι φουλ φορτισμένη η μπαταρία;
Σε γενικές γραμμές αν βλέπεις διαφορές στο χτύπημα πάντα με το ίδιο υγρό είναι επειδή όταν σε γέρνει δίνει περισσότερα γκάζια η μπαταρία σου.

Για αρχή καλό είναι το πακετάκι σου, τώρα αν σε ενοχλεί που έχει σκαμπανεβάσματα καλό είναι να πάρεις ένα μοντάκι για να παίζεις σταθερά στα βατ που θες.
Άλλη αντίσταση δεν θες.
Η πιτζι είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #803 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 09:29 »
Φίλε @Alxhmisths νομιζω οτι εχεις δικιο! Δε το ειχα προσεξει αλλα νομιζω εχεις δικιο και θα το δω αυριο που θα φορτισω φουλ! Αυτο που λεμε χτυπημα ειναι το γδαρσιμο ή περιγραφεις κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #804 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 11:09 »
Χτύπημα είναι το γδάρσιμο στο λαιμό όταν είναι όσο πρέπει και είναι επιθυμητό!  :laugh1:

Εντάξει, υπερβάλλω... αλλά όχι πολύ. Όταν το χτύπημα είναι πολύ σου γδέρνει τον λαιμό. Αλλά το γδάρσιμο μπορεί να έχει αιτία και προβληματική κεφαλή (ή κακό στήσιμο σε επισκευάσιμο ατμοποιητή) οπότε η υποτροφοδοσία υγρού αφήνει μια καμμένη αίσθηση που ενοχλεί πολύ τον λαιμό. Ίσως δεν είναι τόσο έντονο ωστε να είσαι σίγουρος πως "πήρες καμμένο" αλλά υπάρχει αίσθηση καμμένου, ενόχληση στον λαιμό και αλλοιωμένη γεύση.
Εφόσον το πρόβλημα το νιώθεις κάποιες φορές και ασχέτως νικοτίνης δεν μοιάζει να φταίει το υγρό. Κάποια προβληματική αντίσταση ή και η τάση ενός νέου ατμιστή να ρουφήξει έντονες τζούρες στεγνώνουν το απορροφητικό υλικό της κεφαλής. Ειδικά όταν η μπαταρία είναι γεμάτη και πιο δυνατή. Δεν φταίνε τα σκαμπανεβάσματα γιατί με φουλ μπαταρία θα έπρεπε να παίρνεις το ιδανικό -και να γκρινιάζεις πως το άτμισμα γίνεται αδύναμο όσο πέφτει η μπαταρία.
Ήπιες, αργόσυρτες τζούρες (όχι όπως καπνίζαμε!) μπορεί και να σου εξαφανίσουν το πρόβλημα. Δοκίμασε και διαφορετικά ohm αλλά το 1,8 με καλή λειτουργία δεν θα έπρεπε να σε γδέρνει.

Αποσυνδεδεμένος tasos68

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #805 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 09:48 »
Ξεκινησα το η.τ. με σκετη vg και αρκετα συντομα καταλαβα ενοιωθα φουσκωμενος
Με αλλαγη σε 50/50 (pg/vg) τελος τα φουσκωματα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #806 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 10:18 »
Φουσκωμένος ε? λογικά θα κόβει και την όρεξη..αμα είναι να δοκιμάσω σκέτη vg που θέλω να κάνω λίγο δίαιτα! :tongue_smilie: :))

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #807 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 05:43 »
Επειτα απο δυο βδομαδες ατμισματος ολα πηγαινουν καλα. Υπαρχουν ωρες που ατμιζω στον υπολογιστη για πολυ ωρα (οχι συνεχομενα) αλλα αρκετα και δεν εχω καμια ενοχληση. Υπαρχουν ομως καποιες μερες η καποιες στιγμες μεσα στη μερα που κατα τη εισπνοη νιωθω τον εισοφαγο μου να γδερνεται και το στομα να στεγνωνει. Ειχα υποψια για την νικοτινη και απο 12 πηγα 6. Αλλα το ιδιο. Υγρα ετοιμα 50 50 εχω δοκιμασει διαφορα. Εχω ναυτιλο μινι με 1.8 και ijust2. Σκεφτομουν να παρω istick να πειραματιστω με τα watt μηπως ειναι αυτο το προβλημα γιατι αυτη η μπαταρια δεν εχει ρυθμισεις. Επισης δεν ξερω αν πρεπει να  επελεγα και μια αλλη αντισταση με αλλα ohm. Και τελος μηπως να δοκιμαζα να μειωσω τη pg  που διαβασα οτι κανει το λαιμο ξηρο σε καποιους. Κανω 1.5 ml τη μερα περιπου.


Ακριβός το ίδιο παθαίνω και εγώ! Συμβαίνει σε άκυρες ώρες αλλά σχεδόν πάντα το πρωί όταν ξυπνάω και μετά το φαΐ!! Με ijust2 είμαι κ εγώ και με 9mg νικοτίνη.

spyros1

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #808 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 08:14 »
Για την ώρα καμία  και κοντεύω 2 χρονια η.τ.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #809 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 12:39 »
@Tribal κατι παιζει με τη μπαταρια. Εχω δανειστει ενα istick ενος φιλου και εχει ελαχιστοποιηθει αυτο το προβλημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541666 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1344 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios