vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Sergios

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #735 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:29 »
Kαλημέρα. Υπάρχει κάποια αναφορά η σχέση του ΗΤ με την ΓΟΠ η γενικά με θέματα στομαχιού?
  Το κάπνισμα ευθύνεται σίγουρα αλλά κυρίως το άγχος και το στρες είναι υπαριθμόν ένα άρα λίγο πολύ συνδέόνται όλα. Υπάρχει εμπειρία από κάποιον?
Από την προσωπική μου εμπειρία, κάποια φουσκώματα μπορεί να έχεις, τα οποία περνούν με τον καιρό , όσο για την ΓΟΠ, εγώ δεν είδα διαφορά κατά τη μετάβαση από το κ.τ. στο η.τ., ίσως και να' μαι καλύτερα.  :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εγω ατμιζω εδω και δυο μερες περιπου 1μιση ml El Greco Classic 9mg. Οταν κανω τη τζουρα νιωθω καποιες φορες ενα ερεθισμο καθως εισπνεω στο φαρυγγα μου. (κανω φυσιολογικες τζουρες οχι τπτ extreme). Αφου κανω την εκπνοη νιωθω το στομα μου να στεγνωνει. Λετε να ειναι το αρωμα, τα mg νικοτινης ή να εχω αλεργια στη VG.
Αν διαβάσεις και παραπάνω θα δεις ότι είναι συχνό το αποτέλεσμα της ξηροστομίας εξαιτίας της γλυκερίνης. Ο ερεθισμός στο λαιμό είναι επίσης συχνός στην αρχή. Αύξησε λίγο τα υγρά που πίνεις. Την αλλεργία όμως γιατί την αναφέρεις ? Είχες κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα? (στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να συμβουλευτείς γιατρό).  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:35 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #736 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:45 »
οχι δεν εχω καποια αλλεργια απλα το ειπα!
η ξηροστομια εξαιτιας της γλυκερινης υπαρχει σε ολους και θα φυγει ή απλα καποιοι δεν την ανέχονται(τη γλυκερινη) και προκαλει ξηροστομια?
Ο ερεθισμος στο λαιμο οποτε λες οτι θα φυγει με τον καιρο...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #737 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:54 »
Τι εξοπλισμό έχεις; και πως το δουλεύεις;
Παίζει ρόλο κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #738 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:56 »
Κοίτα, είναι πολύ υποκειμενικό. Σου απάντησα από την προσωπική μου εμπειρία και την ... μελέτη του forum. Εμένα δεν με ενόχλησε ποτέ η ξηροστομία, απλά δεν μπορώ να ατμίσω χωρίς να πίνω κάτι. Το γρατζούνισμα στο λαιμό, ακόμη το έχω καμμιά φορά και κατεβάζω τα watt. Σε άλλους φταίει η νικοτίνη και την κατεβάζουν. Πειραματίσου λίγο αργά-αργά, διάβασε καλά το συγκεκριμένο νήμα με τις εμπειρίες άλλων συατμιστών και μην αγχώνεσαι!  :nope:
 
Με πρόλαβε ο doubt. Και βέβαια έχει σημασία ο εξοπλισμός.  :)

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #739 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:59 »
Τι εξοπλισμό έχεις; και πως το δουλεύεις;
Παίζει ρόλο κι αυτό.
ijust2 2600 και mini nautilus. παταω κουμπακι και ρουφαω! δε το κραταω πατημενο πριν τραβηξω γιατι με ενοχλει πιο πολυ (μαλλον καιει το υγρο!)

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #740 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 17:24 »
Αφενός κοίτα να ανεβάσεις αντίσταση.  Εμένα η συγκεκριμένη και με 1.8 φουλ φορτισμένη με μικρό τάνκ και στον φορτιστή καίει, κρατάει 2 μέρες όμως.
Τα υγρά που αναφέρεις δε λένε περιεκτικότητα vg/pg απλά αναφέρει ότι έχει και τα δύο, συνήθως 50/50.  Εμένα ξηροστομία η PG (προπυλενογλυκόλη) μου δημιουργεί και η πολλή νικοτίνη, το VG (γλυκερίνη) και σκέτη δροσιά και υγρασία μου φέρνει.

Αν τώρα μόλις ξεκίνησες για πρώτη φορά άτμισμα ... σχετικά λίγα συμπτώματα έχεις.  Εγώ την πρώτη μέρα πνιγόμουνα και δίψαγα σαν τρελός.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #741 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 18:45 »
Ναι δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα ειναι αλήθεια. Ευχαριστώ αλλα τι εννοείς να ανεβάσω αντίσταση. Ειμαι άσχετος γενικα αλλα αν θυμάμαι ο ναυτιλος έχει 1,8. Να αλλάξω σε πιο πάνω? Για το θέμα της διάρκειας μπαταρίας το λες η για να μην εχω ενοχλήσεις?

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #742 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 04:02 »
Δεν είναι ξεκάθαρο το στάδιο καπνίσματος-->ατμίσματος που βρίσκεσαι και πως αν τώρα μόλις ξεκίνησες έφτασες με μια δυνατή μπαταρία κι έναν πολύ διαφορετικό ατμιστή.  Αν θεωρήσουμε ότι ο Ιjust2 έρχεται με ένα δικό του ατμοποιητή πολύ ελεύθερο σε αέρα και υγρό, σε 0.3ω πως πήγες στα 1.8;  Να υποθέσω ότι τα πήρες μεταχειρισμένα από κάποιον άλλο γνωστό σου;  Τα υγρά;  Μήπως είναι αρχαία;  Λίγο κουλό μου ακούγεται να σε καίει κάτι τέτοιο.  Η λειτουργία που περιγράφεις δεν θυμίζει 1.8 αλλά 0.1-0.5  για αυτό είπα να ανεβάσεις αντίσταση.  Έχεις δυνατότητα να μετρήσεις αντίσταση;  Έχω δοκιμάσει κι εγώ υγρά που μου φάνηκαν λίγο πιο σκληρά στον λαιμό.  Αλλά υπάρχουν και παλαιά υγρά που τσιμπάνε άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #743 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:22 »
Εγώ πάντως κάψιμο έχω μόνο με τις μεγαλύτερες αντιστάσεις 1.2++ και εκτός του καψίματος μου φέρνει βήχα επειδή το μόνο που ατμίζω είναι αναθυμιάσεις, αν γνωρίζεις οι αντιστάσεις απο 1.5 και πάνω παράγουν θερμότερο ατμό.
Εγω θα σου πω να δοκιμάσεις εκεί κοντά στο 1 Ω

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #744 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:47 »
θα ελεγα οτι τουλαχιστον με κανθαλ (αυτο χρησιμοποιω) μαλλον το αντιθετο συμβαινει  ;)

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #745 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:52 »
Καλημέρα σας!! Να ρωτήσω κάτι;
Το μάτωμα στα ούλα, για όποιον το έχει πάθει, μετά από πόσο καιρό του υποχώρησε;

thnx in advance   :)

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #746 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:53 »
Μετά από μια επίσκεψη στον οδοντίατρο για καθαρισμό :)

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #747 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:58 »
Μιλάς από προσωπική εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #748 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 11:59 »
Καλημέρα σας!! Να ρωτήσω κάτι;
Το μάτωμα στα ούλα, για όποιον το έχει πάθει, μετά από πόσο καιρό του υποχώρησε;

thnx in advance   :)


@satya, καλημέρα.
Η παραπάνω απάντηση είναι η πιο σωστή, όμως αν βοηθάει η δική μου περίπτωση, θα πω πως ήταν το μοναδικό σύμπτωμα που είχα μέσα στους 3 μήνες ατμίσματος, κι αυτό κράτησε 4, 5 ημέρες. Τώρα θαυμάζω δόντια και ούλα, όλα μια χαρά. 

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #749 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 12:05 »
Μιλάς από προσωπική εμπειρία;

Ναι, αλλιώς δεν θα απαντούσα ή θα έγραφα (έχω διαβάσει/ακούσει/νομίζω ότι).

Όπως έχει γραφτεί και από άλλους πιο πάνω, το μάτωμα στα ούλα δεν είναι σύμπτωμα του η.τ. αλλά μάλλον της διακοπής του καπνίσματος (εγώ το είχα πάθει και όταν είχα κόψει για ένα διάστημα το κ.τ. πριν αρχίσω το άτμισμα).

Στην δική μου περίπτωση, υπήρχε μια μικρή ουλίτιδα, η οποία έφυγε μετά τον καθαρισμό  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243249 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3871 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13851 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios