vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

442 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #705 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 01:09 »
Εγώ προτείνω να πας σε έναν δερματολόγο αν σου είναι εύκολο να σου πει .κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #706 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 01:10 »
Κι εγώ το έχω ακούσει για αλεργία στην VG αλλά είναι νομίζω σπάνιο και δύσκολο να μην το ξέρει κάποιος γιατί χρησιμοποιείται ευρέως ακόμα και σε καλλυντικά κρέμες ξυρίσματος κλπ. οπότε υπέθεσα χωρίς να είμαι γνώστης ιατρικών θεμάτων ότι μπορεί να τον πειράζει η PG καθώς είναι πιο σύνηθες σε ατμιστές αυτό.


και η PG χρησιμοποιειται το ιδιο -αν οχι και περισσοτερο- συχνα σχεδον παντου.
Πρακτικα αν δεν ειχα γνωρισει ανθρωπο με τετοια αλλεργια δε θα μπορουσα να φανταστω πως υπαρχει (αν και ακουσα το εντελως κουλο για ατομο -το μοναδικο στον κοσμο ισως?- που εχει αλλεργια στη μπανανα!!!! η οποια θεωρητικα ειναι η μοναδικη βασικη φυσιολογικη τροφη του ανθρωπου, η τουλαχιστο ετσι ειχε προβλεψει η φυση καποτε)

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #707 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 01:53 »
Γειάαα

Πολύ νέος στο αθλήμα, με μόλις 2 24ωρα χωρίς κ.τ. Το πρώτο με 12mg, το δέυτερο με 6mg, εμφανίστηκαν εξανθήματα/σπυράκια στη πλάτη με κνησμό. Υπάρχει ιστορικό?

μμμ... απ' ότι έχω εγώ διαβάσει είναι πιο πιθανό να σου προκαλέσει αλεργία κάποιο άρωμα (γεύση) που χρησιμοποιείς παρά οι pg/vg.... Μήπως να άλλαζες και έως τότε άτμιζε σκέτη βάση χωρίς κανένα άρωμα να δεις αν υποχωρούν τα συμπτώματα... Βέβαια θα μπορούσε να είναι και κάτι τελείως άσχετο με το η.τ. αλλά εγώ αυτό θα έκανα αρχικά. Μόνο βάση και αναμονή...

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #708 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 03:09 »
Ναι, να συμβουλευτείς δερματολόγο αλλά μπορεί και να μην είναι σχετικό με το ατμισμα.  Υπάρχει μια θεωρία ημι-επιστημονική ότι κόβοντας το τσιγάρο και αυξάνοντας την εισπνοή οξυγόνου κάποιες ισορροπίες στο σώμα θα πάρουν χρόνο να επιτευχθούν.  Στο σώμα και πολύ περισσότερο στην επιδερμίδα, σαν ασπίδα προστασίας, ζουν χιλιάδες είδη μικρο-οργανισμών και μύκητες.  Μεταξύ τους υπάρχει μια ισορροπία και αυτή βοηθάει κι εμάς σαν συγκατοίκους σε αυτό το σώμα.  Οι μύκητες έχουν μια γενική διάθεση προς το περιβάλλον με αυξημένο μονοξείδιο και μειωμένο οξυγόνο.  Απ΄τη μια η κατάχρηση αντιβιοτικών απ'την άλλη η διατροφή με κρέας με υπερδόσεις αντιβιοτικών, καταστρέφουν πολλές αποικίες μικροοργανισμών και οι μύκητες αναπτύσσονται να καταλάβουν το κενό έδαφος.  Αντίστροφα μπορεί το κόψιμο του τσιγάρου να στραφεί ενάντια στους μύκητες που αφήνει κενό στους άλλους μικροοργανισμούς.  Μια τέτοια ανισορροπία μπορεί να σου έχει προκαλέσει κι αυτό που περιγράφεις.

Αλλά δεν είμαι γιατρός, μην μ'ακούς.  Ακόμα και ψυχολογικά σκαμπανευάσματα μπορούν να διαταράξουν τις ισορροπίες μέσα μας.  Σκέψου μόνο το σώμα σου σαν μια πολυκατοικία στην οποία πρέπει να σέβεσαι τους συγκατοίκους για να σε σέβονται και να σε προστατεύουν.  Κανένας τους δεν θέλει να φύγεις απ'την πολυκατοικία, αυτό να θυμάσαι όταν ο γιατρός σου δώσει αντιβιοτικό.  Αντίθετα αν τους πολεμήσεις δεν θα το παίξουν χριστιανοί. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #709 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 12:16 »
Κι εγώ το έχω ακούσει για αλεργία στην VG αλλά είναι νομίζω σπάνιο και δύσκολο να μην το ξέρει κάποιος γιατί χρησιμοποιείται ευρέως ακόμα και σε καλλυντικά κρέμες ξυρίσματος κλπ. οπότε υπέθεσα χωρίς να είμαι γνώστης ιατρικών θεμάτων ότι μπορεί να τον πειράζει η PG καθώς είναι πιο σύνηθες σε ατμιστές αυτό.
Κάθε τόσο το γράφω, να υπάρχει...  :D
Το 90% των λεγόμενων για την PG είναι απλά διαιώνιση ενός μύθου επειδή "είναι πιο σύνηθες σε ατμιστές". Δεν είναι (μόνο στον λαιμό πειράζει συχνότερα) και όσοι το αναπαράγουν συνήθως δεν έχουν προσωπική εμπειρία με πρόβλημα. Απλώς μεταφέρουν κάτι που άκουσαν από ανθρώπους που μετάφεραν κάτι που άκουσαν κλπ.
Χαρακτηριστικά προβλήματα από νικοτίνη ή κρύωμα και όλοι αμέσως συμβουλεύουν "κόψε την PG". Δεν φέρνει τις εφτά πληγές του Φαραώ!  :))

Γειάαα

Πολύ νέος στο αθλήμα, με μόλις 2 24ωρα χωρίς κ.τ. Το πρώτο με 12mg, το δέυτερο με 6mg, εμφανίστηκαν εξανθήματα/σπυράκια στη πλάτη με κνησμό. Υπάρχει ιστορικό?
Υπάρχει ιστορικό. Μπορεί να φταίει η VG, η PG, κάτι στο συγκεκριμένο άρωμα ή και τίποτα, απλά η αλλαγή.
Τι υγρά κάνεις; Παρακολούθησέ το τις επόμενες ημέρες. Ιδανικά πειραματίσου με υγρά άλλης μάρκας, με άλλη περιεκτικότητα σε PG, VG, άλλη γεύση, ίσως και σκέτη βάση.
Λιπαρότητα και σπυράκια δεν είναι σπάνια, ο κνησμός ίσως είναι. Αν κάτι δεν σηκώνει ο οργανισμός σου θα το δεις μόνο εσύ στην πράξη δυστυχώς. Πάντως λίγοι είναι οι άτυχοι που αντιμετωπίζουν ενόχληση που παραμένει.
Εννοείται πως αν η ενόχληση ενταθεί περνάς και από δερματολόγο.
Ενημέρωσέ μας για την συνέχεια και... καλή υπομονή!  :)

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #710 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:48 »
καλημέρες!! εγώ απ' την σύντομη έως τώρα χρήση μου και όσα διάβασα αλλά κυρίως απ' τα συμπτώματα μου των πρώτων ημερών έχω καταλήξει στο εξής¨
Η PG συμμετέχει στην αίσθηση του "χτυπήματος" πάντα σε συνδιασμό με την νικοτίνη η οποία όσο υψηλότερη τόσο ισχυρότερο το "χτύπημα".
Η PG είναι συχνότερο να φταίξει για πονόλαιμο και γενικώς κάποια συμπτώματα με "βαρύ" αναπνευστικό.
ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο παίζει όμως πάντα η περιεκτικότητα νικοτίνης... Όσο υψηλότερη τόσο πιο έντονα τα συμπτώματα του αναπνευστικού.. Το έζησα....
Αλλεργίες?? θεωρώ πως ευθύνονται αποκλειστικά τα αρώματα... για φαγουρίτσες και εξανθηματάκια  :)
Αυτά

Αποσυνδεδεμένος Ner0

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #711 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 15:18 »
Σας ευχαριστώ παιδιά. Αλλαξα υγρό (της ίδιας μάρκας), πήγα απο φρουτένιο σε καπνικό και έχω την εντύπωση πως ο κνησμός υποχωρεί. Δέν έχω ιδέα για την αναλογία. Νομίζω κάπου διάβασα πως ειναι 70pg-30vg και στα δύο, αρα δεν νομιζω να φτάει η καημενούλα η Pg.
Ισως να φτάει το φρουτένιο μου λοιπόν. Ισως να οφείλεται και στην έλλειψη νικοτίνης.Μπορεί να την βγάζω στο φλού την απεξάρτηση, ομως μόνο να φάνταστω μπορώ τι στρές περνάει το σωμα μου.
 Ισως να μην οφείλεται σε τίποτα απο αυτά, ο χρόνος θα δειξει. Αν συνεχιστεί για καμια βδομάδα, θα περάσω απο εναν δερματολόγο

Nelli μου, την νικοτίνη την έχω χαμηλά και ελπίζω να πάω πολύ γρήγορα σε μηδαμινή, και απο αναπνευστικό, 10 χρόνια νεότερος!
Θα πειραματιστώ λοιπόν και θα ενημερώνω!

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #712 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 17:48 »
 Δεν θεωρώ καλή ιδέα το να κατέβεις σε νικοτινη πολύ γρήγορα.
Ηδη ,κατά την γνώμη μου, ειναι υπερβολη και λαθος σε
2 24ωρα να κατέβεις από 12 σε 6 mg.

.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #713 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:35 »
Παιδια θελω τη βοηθεια σας, εδω και καιρο ατμιζω σκετη βαση της ecig vg/pg 50/50 και δεν εχω κανενα απολυτως προβληαμ και τις προαλες που αγοερασα μια αλλη βαση αλλης μαρκας παλι pg/vg γυρω στο 50/50 με την ιδια περιοκτικοτητα νικοτινης με εχει πεθανει απο το πονο ο λαιμος μου δεν μπορω να το κατεβασω με τιποτα και με καιει απιστευτα σε σημειο να ποναω για ωρες, για πιο λογο γινετε αυτο? Και οι δυο βασεις ειανι αγορασμενες απο αξιοπιστα καταστηματα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #714 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:37 »
Νικοτίνη η μεν και η δε;
Η άλλη που λες ποια είναι;

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #715 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:43 »
Προφανώς κάτι δεν πάει καλά με την καινούρια βάση ή έχει κάτι το έξτρα μέσα που σε χαλάει.
eCig κάνω και γω όπως και με αρώματα, όταν κάνω της atmos έχω δύσπνοια, όταν κάνω pink mule έχω δίψα, μόνο με flavourart(έχω μια επιφύλαξη γιατί με πιάνει το στομάχι κάποιες φορές αλλά πρέπει να φταίει το soho) και eCig που δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Ίσως έχει μενθόλη μέσα και λόγο του παγώματος να μην αντέχει ο λαιμός, θα βοηθούσε να μας πεις τη καινούρια βάση.
Επίσης οι βάσεις της eCig είναι 60/40

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #716 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:03 »
Και οι δυο βασεις εχουν νικοτινη, 60/40 ενοεις 60 vg & 40 pg? Γιαρτι ισως να με πειρραζει και η pg

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #717 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:05 »
Ναι, έχουν, αλλά πόση έχουν; Αυτό σε ρωτάει. Υπάρχει περίπτωση να πήρες κατά λάθος βάση με ψηλότερη νικοτίνη από την προηγούμενη;

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #718 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:20 »
Και οι δυο βασεις εχουν νικοτινη, 60/40 ενοεις 60 vg & 40 pg? Γιαρτι ισως να με πειρραζει και η pg

Δεν είναι λογικό να σε πειράζει η PG αφού ήδη κάνεις 60ρα PG απο την ecig. Το θέμα είναι οτι αυτή η βάση που πήρες έχει περισσότερο νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #719 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 23:19 »
Ακριβως και απο οτι εχω καταλαβει εχει περισοτερη νικοτινη απο οσοτγραφει γιατι και οι δυο βασεις επανω στο μπουκαλακι αναγραφουν πεντακαθαρα 0,6% οποτε δεν ξαναδιαλεγω τητσυγκεκριμενη βαση και λυθηκε το προβλημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem