vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #675 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 12:21 »
εμενα οποτε το ατμισο (σε οποιαδήποτε στιγμή).. (για να μην πέσουν πάνω μου πωλητές και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία αυτή τον πωλητών) πχ η εταιρία stoumf βγάζει 8 έτοιμα υγρά  πχ τα 2 από αυτό με πιάνει λόξιγκα δεν συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες σε 2 μέχρι στιγμής το έχω εντόπιση σε συγκεκριμένα μπουκαλάκια  :-[

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #676 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 12:35 »
Τι κοινό έχουν αυτά τα υγρά; Μήπως πολύ vg;

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #677 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 12:43 »
μονο μετα τον υπνο με επιανε και μενα στις πρωτες 5 τζουρες αλλα με λιγο νερο σταματουσε. Τωρα που κατεβασα τη νικοτινη στα 2mg δε το παρατηρω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:03 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #678 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 12:53 »

δεν έχω ζαλάδα - λόξιγκα με πιάνει ασταμάτητα..  :'(
ίδιες αναλογιες είναι και με τα αλλα υγρά που έχω δοκιμάσει ή κάνω τώρα και δεν με ενοχλούν..
6 νικοτίνη κάνω..
γιαυτο μου φαίνεται παράξενο και είπα να ρωτήσω...

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #679 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 12:54 »
εμενα οποτε το ατμισο (σε οποιαδήποτε στιγμή).. (για να μην πέσουν πάνω μου πωλητές και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία αυτή τον πωλητών) πχ η εταιρία stoumf βγάζει 8 έτοιμα υγρά  πχ τα 2 από αυτό με πιάνει λόξιγκα δεν συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες σε 2 μέχρι στιγμής το έχω εντόπιση σε συγκεκριμένα μπουκαλάκια  :-[
προτιμησε αλλα υγρα και καλο ειναι να πινεις αρκετο νερο

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #680 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:38 »

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΛΟΞΥΓΓΑ;
Τα πιο κοινά που προκαλούν μικρής διάρκειας λόξυγγα είναι:
  • Η κατανάλωση ανθρακικών αναψυκτικών
  • Η υπερβολική κατανάλωση φαγητού
  • Η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ
  • Οι απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας.
  • Ο έντονος ενθουσιασμός ή το συναισθηματικό στρες
Ο λόξυγγας που διαρκεί περισσότερο από 48 ώρες μπορεί να προκαλείται από διάφορους παράγοντες, οι οποίοι κατατάσσονται γενικά στις εξής κατηγορίες:Νευρικός ερεθισμός η βλάβηΗ πιο κοινή αιτία μακροχρόνιου λόξυγγα είναι η βλάβη η ο ερεθισμός του πνευμονογαστρικού νεύρου ή του φρενικού νεύρου, τα οποία νευρώνουν τους μυς του διαφράγματος. Παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν βλάβη ή ερεθισμό στα νεύρα αυτά είναι οι παρακάτω:
  • φαρυγγίτιδα ή λαρυγγίτιδα
  • Ένας όγκος,μια κύστη ή βρογχοκήλη στο λαιμό.
  • Η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
  • Μια τρίχα ή κάτι άλλο στο αυτί που αγγίζει το τύμπανο
Διαταραχές του κεντρικού νευρικού συστήματοςΈνας όγκος , μια λοίμωξη η μια άλλη βλάβη στο κεντρικό νευρικό σύστημα έχει ως αποτέλεσμα του τραύματος ότι μπορεί να διαταράξει κανονικό έλεγχο του σώματός στο αντανακλαστικό του λόξυγγα.. Παραδείγματα μπορεί να είναι:
  • Η σκλήρυνση κατά πλάκας
  • Όγκοι
  • Μηνιγγίτιδα
  • Εγκεφαλίτιδα
  • Τραυματική εγκεφαλική βλάβη
  • Εγκεφαλικό επεισόδιο
Μεταβολικές διαταραχές και φάρμακα
  • Η αναισθησία
  • Ο αλκοολισμός
  • Τα βαρβιτουρικά
  • Ο διαβήτης
  • Διαταραχή των ηλεκτρολυτών
  • Η νεφρική ανεπάρκεια
  • Τα στεροειδή
  • Τα ηρεμιστικά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:45 από takkat »

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #681 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:45 »
και σε περίπτωση ανά τζούρας και ένα λόξιγκα που οφείλεται στο πρώτο σκέλος που μας περιγράφεται? και όχι στο υγρό?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #682 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:19 »
Ο λοξυγγας λόγω ατμισματος οφείλεται στην υψηλή συγκέντρωση νικοτινης του υγρού.
Πάρε το ίδιο υγρό με χαμηλότερη νικοτινη και θα δεις πως δε θα έχεις λοξυγγα την ώρα της τζουρας.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #683 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 16:16 »
Αν δεν έχεις άλλο υγρό με χαμηλότερη νικοτίνη, δοκίμασε να ρίξεις λίγο τα watt. Καμιά φορά με βοηθάει όταν με πιάνει λόξυγγας :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #684 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 16:40 »
Κι εμενα μου φαίνεται ότι με βοηθαει οταν ριξω λιγο την ισχυ

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #685 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 19:57 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά νά χουμε.
Τελικά, όντως η έντονη ενόχληση στους βρόγχους μου ήταν απ' την υψηλή νικοτίνη που είχα (18άρα). Μόλις έβαλα 12άρα συνήλθα αμέσως!!! Αγόρασα βάση 6άρα, ώστε να ελαφρύνω την 18άρα και τελικά την κράτησα ως έχει, (6άρα) χωρίς καμία πρόσμιξη μεταξύ τους, εκτός φυσικά του αρώματος και προς ευχάριστη εκπληξή μου είμαι μια χαρά... Αν τυχόν δω πως ζορίζομαι πάντως -λόγω λίγης νικοτίνης- δεν πρόκειται να ξεπεράσω την 9άρα διότι για όλα τα συμπτώματά μου (βρόγχους, ανακατωσούρα κ ελαφρύ πονοκέφαλο) έφταιξε ξεκάθαρα η νικοτίνη!!


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #686 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 23:44 »
Συνέχισε δυνατά, 6ρα νικοτίνη είναι υπέρ αρκετή. Μείνε σε αυτή και δεν θα χεις καμία στέρηση.

Τη 18ρα για να την κάνεις 9ρα θες μηδενική νικοτίνη.

Αν βάλεις μισή 18ρα και μισή 6ρα θα βγάλεις 12ρα.

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #687 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 00:49 »
Alxhimisth ευχαριστώ!
Γι αυτό κι εγώ αγόρασα την 6άρα με σκοπό να ρίξω την 18άρα σε 12άρα αλλά ευτυχώς πρώτα δοκίμασα και διαπίστωσα πως είμαι οκ και με 6άρα.
Σημειωτέων πως η 6άρα που κάνω τώρα είναι ΜΟΝΟ με VG 100% (διότι σκόπευα εκτός της νικοτίνης, να ρίξω και το επίπεδο της PG στην 18άρα μου) οπότε τώρα έχω μηδενικό σχεδόν χτύπημα (ανάλογα με το "ψήσιμο" που κάνω και την τζούρα), αλλά από ατμό "χαμάμ" και από συμπτώματα ΤΙΠΟΤΕ. Προσωπικά το λεγόμενο "χτύπημα" στον λαιμό, είναι η μόνη "προσομοίωση" με το κ.τ. που δεν επιθυμώ έτσι κι αλλιώς. Για να δούμε...
Εξακολουθώ να μην έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως διάθεση για κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #688 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:22 »
Γειά χαρά, πρώτο μου μήνυμα εδώ, καλώς σας βρίσκω.

Εγώ κάπνιζα για πολλάαα χρόνια και θεωρούσα ότι δεν με ενοχλούσε και πολύ.  Την τελευταία χρονιά όμως άρχισα να παρατηρώ προβλήματα στην αναπνοή και έλεγα να κάνω κάτι γι αυτό.  Η αλήθεια είναι ότι το ηλεκτρονικό θεώρησα ότι θα μου έδινε την ευκαιρία να ξεχνιέμαι απ'το τσιγάρο σε εσωτερικούς χώρους και έτσι να καπνίζω λιγότερο, δεν είχα ποτέ την ιδέα ότι θα με οδηγούσε στο να το κόψω.

Με το που τον έφερα σπίτι (τον ατμιστή), τον απολύμανα με οινόπνευμα,  άρχισα με 18mg νικ. γεύση τσιγάρου και από τις πρώτες ρουφηξιές (τσιγαρο-ρουφηξιές) μ'άρεσε.  Μετά από 2-3 ώρες βγήκα από περιέργεια να καπνίσω ένα τσιγάρο για να συγκρίνω, με καμιά πρόθεση να το κόψω.  Με την 2η ρουφηξιά μου βρώμαγε.  Το κάπνισα αλλά χωρίς καμιά ιδιαίτερη ευχαρίστηση.  Σκοπίμως είχα βάλει λίγο υγρό τσιγάρου για να δοκιμάσω και την δεύτερη γεύση σε μήλο.  Πριν τελειώσει το ξαναγέμισα μέχρι τη μέση και σε λίγη ώρα άρχισε να έρχεται η γεύση μήλου.  Τις πρώτες 10 μέρες κατέληξα να καπνίζω 2-3 τσιγάρα την ημέρα και αυτό γιατί πάντα πίστευα ότι οι απότομες αλλαγές στην βιοχημεία του σώματος μπορούν να κάνουν μεγαλύτερες ζημιές.  Αλλά ποτέ δεν πίεζα τον εαυτό μου να κάνει κάτι που το σώμα μου δεν ήθελε.

Ακόμα και σήμερα δε μπορώ να πιστέψω ότι ήταν τόσο εύκολο να το κόψω.   Μη μου πεις μόνο να κόψω το ηλεκτρονικό.

Επίσης, έπινα την ποσότητα που λένε οι γιατροί για νερό την ημέρα αλλά με νεσκαφέ και ελάχιστη ζάχαρη, σχεδόν σκέτο.  Εκτός του ότι ο καφές τώρα απέκτησε γεύση και άρωμα που δεν θυμόμουν, πίνω ελάχιστο ενώ εκτός του μαύρου τσαγιού στη χάση και την φέξη κι ένα χαμομήλι τον χρόνο όταν κρύωνα, τώρα πίνω διαφόρων ειδών τσάγια γιατί ταιριάζουν με τις γεύσεις ατμού.  Από εκεί που όλη μου η ύπαρξη απ'όσο μπορώ να θυμάμαι βρώμαγε σαν αίθουσα πολιτικών συνελεύσεων, τώρα μυρίζω σαν βοτανοθεραπευτικό εργαστήρι.  Λέω να κρατήσω δυό παλιές σταχτοθήκες για ανάμνηση από την προηγούμενη μου ζωή.

Μήπως δεν κάπνιζα ποτέ;  Μήπως έχω πάθει αλζχάϊμερ;  Τι μου συμβαίνει;

Πέρασα κάτι βηχαλάκια, κάτι πνιξίματα, κάτι ξεροστομίες, αλλά έμαθα να πίνω και νεράκι αντί για καφέ κι όλα σε λίγες μέρες ρυθμίστηκαν.  Αυτό που δεν αντιμετώπισα ήταν η όρεξη για φαϊ.  Αντίστροφα μειώθηκε ενώ το φαϊ άρχισε να αποκτά γεύση.  Προχθές έτρωγα το αγαπημένο μου ανατολίτικο απ'το αγαπημένο μου μαγαζί που το θυμόμουν σαν ελαφρά πικάντικο και νόμιζα ότι το έκλεψα από Ινδουιστή μοναχό, φωτιά.  Δεν είχα αλλάξει η σύσταση, απλά η αίσθηση είναι άλλη.  Αφού έβαζα και λίγο κεμπάπ στο καγιέν μου για να καταλάβω γεύση.

Η μόνη αίσθηση απόλαυσης που χάθηκε, σαν τον πρεζάκια που βαράει μια δυνατή μετά από έλλειψη, το ξύπνημα το πρωί και η τελετουργία να πρέπει να φτιάξω καφέ για την πολυπόθητη πρώτη τζούρα τσιγάρου, χάθηκε.  Δε ξέρω, μήπως πρέπει να πάρω κανένα Εgo με 36mg για 2-3 τζούρες το πρωί.  Αυτό μετά το φαϊ πάντως δεν υπάρχει, ούτε καν ηλεκτρονικό δεν μου έρχεται.  Μυστήρια πράγματα και ακόμα πιο μυστήρια πόσο διαφορετικά είναι για τον καθένα μας.

Σε καλό να μας βγει και ψόφος σε όλους τους ειδικούς που βγαίνουν στα κανάλια ξαφνικά και παρουσιάζονται σαν σωτήρες της δημόσιας υγείας για τις πιθανές επιβλαβείς επιπτώσεις του ηλεκτρονικού τσιγάρου.  Όταν ο κίνδυνος παρουσιάζεται σαν επιδημία, έρχεται ο τρόμος, και μετά την εξάπλωση του τρόμου νομιμοποιείται η καταστολή.  Πάνε χέρι χέρι αυτά με τους "χέρι χέρι" ....  ας λάβουμε τα μέτρα μας θα μας το περιορίσουν κι αυτό.  Είναι κακός οιωνός η φτηνή μαζική ευχαρίστηση για τα αφεντικά.  Φοβούνται, θεωρούν ότι πλησιάζει ο κίνδυνος και θα έρθει και η δική τους καταστολή.  Θα μας το βγάλουν ξινό κι αυτό, να μου το θυμηθείτε.


Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #689 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:51 »
Καλώς ήρθες κι εσύ atmismos.
Έτσι είναι... καθένας βιώνει διαφορετικά την χημεία όπως και το καθετί στον οργανισμό του. Πάντως εγώ έχω μόνο 7 μέρες στον..."ατμό"  :)  και είναι η πρώτη φορά μετά από 28 χρόνια κ.τ. που δεν θέλησα ξανά ούτε τζούρα κ.τσιγάρου  :D  Είχα συμπτώματα, αλλά με διάβασμα/μελέτη και την βοήθεια των παιδιών εδώ τα αντιμετώπισα γρήγορα!  :thumpup:


Καλή άκαπνη χρονιά  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824319 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507312 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154730 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568735 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294141 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1740 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762717 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1106 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem