vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #540 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 23:31 »
Μην ανυσηχείς φίλε μου.
Απλώς αν είσαι πρώην καπνιστής βγάζεις ότι βρωμιά έχει κατακαθήσει στους βρόγχους σου από το τσιγάρο.
Υπομονή κάνε κανένα μήνα ακόμη και θα καθαρίσεις.
Το πέρασα και γω.
Περαστικά. :)

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #541 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 00:09 »
Ναι είμαι πρώην καπνιστής.
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος aMUSiC

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #542 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 02:05 »
Άτμιζα για ενάμιση χρόνο περίπου χωρίς καμία παρενέργεια (πέραν των κλασσικών της διακοπής του καπνίσματος, αίμα στα ούλα, αύθες, φλέματα, αύξηση βάρους κλπ).


Από το καλοκαίρι όμως αντιμετώπισα κρίσεις άγχους, πίεση και πόνο στο στήθος και γενικότερα όλα εκείνα τα συμπτώματα της καρδιακής προσβολής (χωρίς να είναι καρδιακή προσβολή). Εν τέλει, αποκλείοντας τα πιο σοβαρά (καρδιά, πνεύμονες), εντοπίστηκε το πρόβλημα ως Γαστροοισοφαγική Παλλινδρόμηση.


Δεν νομίζω ότι προκλήθηκε η ΓΟΠ από το Η.Τ. (αν και είχα αλλάξει αρκετές συσκευές και γεύσεις το καλοκαίρι). Το πιθανότερο είναι να πυροδοτήθηκε από άγχος (το οποίο μέχρι και πρίν το καλοκαίρι θεωρούσα ότι δεν με επηρέαζε). Διαπιστώνω όμως ότι ατμίζοντας, προκαλώ έξαρση στη ΓΟΠ (παρότι παίρνω και Αναστολείς Αντλίας Προτωνίων για να την αντιμετωπίσω). Γνωρίζω ότι η νικοτίνη χαλαρώνει το διάφραγμα του στομάχου, αλλά έχω την υποψία ότι ο φταίχτης είναι η VG.


Συγκεκριμένα πήρα πρόσφατα ένα υγρό Odin, το οποίο έχει υψηλή περιεκτικότητα σε VG (70%), και όποτε το ατμίζω αρχίζει το heartburn και νιώθω μίζερα.


Θα επιχειρήσω να κάνω σκέτη PG, και θα επανέλθω με τα ευρήματά μου.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #543 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 02:30 »
Δεν είναι ανήκουστο να ενοχλεί η VG στα στομαχικά αν έχεις θέμα. Δεν τα δημιουργεί όμως.
Το άγχος, φίλε...   :(

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #544 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 17:13 »
Κανε και δοκιμη  με διαφορετικες γευσεις ..

Αποσυνδεδεμένος aMUSiC

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #545 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 19:44 »
Προς το παρόν κάνω δοκιμή 50/50 βάση γύρω στα 8mg χωρίς γεύση. Μετά θα πάω pure PG να δω.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #546 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 19:48 »
Για κάνε πειράματα να μας πεις, γιατί φοβάμαι ότι κι εμένα κάτι με πειράζει (όχι όχι δεν έχω καθόλου άγχος, είμαι πολύ ήρεμος!). Τα περισσότερα υγρά μου είναι 50/50 και κάποια μου το προκαλούν περισσότερο από άλλα, οπότε υπάρχει περίπτωση να φταίει και κάποιο από τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #547 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:15 »
Ξεκινάω λέγοντας ότι γι αυτό που έχω, δεν ενοχοποιώ το άτμισμα.
Και ξεκινώ με αυτή τη δήλωση, γιατί πλησιάζω δύο χρόνια ατμιστής, και δεν μου συναίβει κάτι παρόμοιο.
Τώρα, την βοήθειά σας, απο πιθανές παρόμοιες καταστάσεις παιδιά.
Εδώ και λίγε μέρες "χάνω" την φωνή μου. Δεν είμαι κρυωμένος, δεν έχω βουλωμένη μύτη, δεν έχω ερεθισμένο λαιμό, αλλά χάνω την φωνή μου.
Για ίωση συζητιέται στα "πηγαδάκια", και προτάσεις για να περάσει είναι δυο μέρες αφωνία, να μη μιλήσω καθόλου (πολύ δύσκολο), ζεστά (οχι καυτά), άντε και καμιά lysopaine. Και όχι κάπνισμα-άτμισμα....γκρρρρ....Αυτό το τελευταίο να μην ήταν. Τέλος πάντων δεν τα χω κάνει όλα, χθες δοκίμασα να μη μιλάω...δυνατά...αλλά δεν γίνεται καθόλου, πρέπει να κλειστώ σε σπηλιά για να τα καταφέρω. Και δεν σταμάτησα να ατμίζω.
Ααα...το φαινόμενο είναι σχεδόν ανύπαρκτο το πρωί μετά απο ύπνο, και εντείνετε στο τέλος την ημέρας.
Για πείτε μου ρε παιδιά, ποιός πέρασε κάτι τέτοιο, και πως το πέρασε, πως το ξεπέρασε.

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #548 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:19 »
Στη θέση σου θα αγνοούσα τα "πηγαδάκια" και θα πήγαινα σε ΩΡΛ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #549 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:23 »
ΩΡΛ!  :yes:
Η αφωνία σίγουρα βοηθά αλλά κανείς δεν μπορεί να μη μιλά καθόλου. Αν μπορείς να μειώσεις σχετικά την ομιλία και να αποφεύγεις να μιλάς δυνατά (άσε τους καυγάδες για λίγο βρε παιδί μου!  :laugh1: ) θα σου κάνει καλό. Αρκετοί παθαίνουν κόπωση στις φωνητικές χορδές αλλά το γιατί και το πώς θα υποχωρήσει καλύτερα να σου το πει ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #550 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:24 »
EDIT: Γιατρός μου πρότεινε αυτά που έγραψα, τα "πηγαδάκια" συζητούσαν για την ίωση γι αυτό και τον ρώτησα. Και μου πρότεινε αυτά, για να μην πάμε σε κορτιζόνη εισπνεόμενα κλπ.
Ευχαριστώ για τα παραπάνω posts που με βοήθησαν να διευκρινίσω.
Τώρα παρακαλώ μόνο για συνατμιστές και συμφορουμίτες που πέρασαν κάτι παρόμοιο, οι ίδιοι, ή κάποιο πολύ κοντινό τους πρόσωπο.
Για πείτε μου παιδιά εμπειρίες και αντιμετώπιση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #551 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:33 »
Το έπαθε κοντινό μου πρόσωπο και το αντιμετώπισε με σχετικό περιορισμό της ομιλίας και ζεστά (αλλά όχι καυτά) υγρά. Δεν ήθελε εισπνεόμενα και τελικά τα απόφυγε αλλά χρειάστηκε κάμποσος καιρός μέχρι να επανέλθει πλήρως -πάνω από μήνα. Είχε επάγγελμα που ταλαιπωρεί την φωνή αλλά δεν καπνίζει και δεν ατμίζει. Δεν νομίζω πως ο ερεθισμός από άτμισμα παίζει μεγάλο ρόλο αλλά δεν είμαι και γιατρός.
Σου δόθηκε εξήγηση; Ήταν στα πλαίσια κανονικής εξέτασης ή πρόχειρη συμβουλή;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #552 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:39 »
Σε φίλο γιατρό το ανέφερα, όχι δεν με εξέτασε, στον καφέ τα είπαμε, και δεν ήθελα να τον βάλω να κάνει ιατρική στα πεζοδρόμια, αλλά απο τα λίγα που κατάλαβα είναι πως δεν παίρνει την κλασική φαρμακευτική με αντιβιώσεις κλπ. Θέλει αυτά που ανέφερες κι εσύ, και υπομονή να ξεκουραστούν και να επανέρθουν οι χορδές. Αυτό με τον μήνα που λες, με θορύβησε. Θα δω πως θα πάει, και αν μεσοβδόμαδα δεν αλλάξει κάτι, τότε όντως ΩΡΛ, και μικροκάμερες και τα πάντα όλα, και ότι προτείνει. Δεν είμαι τραγουδιστής, αλλά και ένα μήνα να ψιθυρίζω, δεν νομίζω να το καταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #553 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:40 »
Φίλε Γιώργο αυτό που αναφέρεισ το έπαθα στα 14 μου χρόνια απλα ξύπνησα και είχα χάση την φωνη μου δεν θυμάμαι και πολλά αλλά με είχαν παει η γονείς μου σε γιατρό στην Αθήνα τοτε εκανα μερικές εξέτασης και είχε διάγνωση Κάλο στισ φωνητικές χορδές  αλλά δεν μου ξανά έχει συμβεί απο τοτε  τώρα και 36 χρόνια κάτι παρόμοιο. Έχω ευαισθησία στων λαιμό και όταν πολύ φώναξο αμέσως βραχνιαζω
Μια επίσκεψη σε κάποιο γιατρό και κάποιες εξέτασης ελπίζω να διαφωτίσουν το τι έχει συμβεί   ελπίζω να μην είναι   τίποτα σπουδαίο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #554 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:45 »
Και εγώ στα 45 μου πρώτη φορά το παθαίνω, γι αυτό απόρρησα. Και δεν θυμάμαι αν έκανα καμιά χαζομάρα με τους γιούς μου, και ούρλιαξα σαν ντεθάς πάνω στο τσακίρ κέφι για να τους ροκάρω στον τοίχο, και "στραμπούληξα" τις χορδές. Θα δω, θα περιμένω ακόμη λίγο, και μετά θα το προχωρήσω παραπέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 34 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 60 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 64 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 120 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 80 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249008 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767250 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 190 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181536 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573543 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios