vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, ThioVag, ZoeM, gstamatos, Buliwyf

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #510 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:58 »
Παίζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αξίζει να δοκιμάσεις χαμηλότερη VG για να δεις αν μειωθούν τα συμπτώματα.
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #511 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:15 »
η κοπέλα μ εμένα παραπονίεται οτι  ο ατμος μου της προκαλέι πονοκέφαλο , εχει αναφερθει κατι τετοιο ? αυτη κανει κτ ,
εγω ατμιζω απο τον Μαιο ~ και τους τελευταίος 3 μηνες στο προσωπο μου θα λεγα οτι βλέπω μια ξηροδερμία στο πρόσωπο δεν ξερω ομως αν ειναι απο το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #512 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:31 »
η κοπέλα μ εμένα παραπονίεται οτι  ο ατμος μου της προκαλέι πονοκέφαλο , εχει αναφερθει κατι τετοιο ? αυτη κανει κτ ,
εγω ατμιζω απο τον Μαιο ~ και τους τελευταίος 3 μηνες στο προσωπο μου θα λεγα οτι βλέπω μια ξηροδερμία στο πρόσωπο δεν ξερω ομως αν ειναι απο το ΗΤ

Ισως της προκαλει πονοκεφαλο γιατι δεν μπορει να γινει ατμιστρια ισως? Λεμε τωρα...  ;)
Να πινεις πολυ νερακι stergi...

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #513 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 18:15 »
Ο πονοκεφαλος κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο το κ.τ. που καπνιζει.

Sent from mobile.


Αποσυνδεδεμένος kapogias31

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #514 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 18:36 »
δεν έχω το παραμικρό θέμα στο πέρασμα από το τσιγάρο στο ατμισμα!!το μόνο που ξέρω είναι ότι ανασάνω ποιο καλά!μυρίζω ποιο καλά και δεν φουσκώνω όπως φούσκωνα όταν έκανα τσιγάρα και ανεβενα με τα πόδια στον τέταρτο!!

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #515 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 19:20 »
Εγω παλι εχω αντιμετωπισει θεματακια με την γλωσσα. Ερεθιζεται και εχω μια αισθηση σαν αυτη που εχουμε αφοτου εχουμε καει απο καποιο ζεστο ροφημα. Και εναν ερεθισμο ειναι εμφανης σε 2 συγκεκριμενα σημεια της γλωσσας, οντως σαν εγκαυματακια.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #516 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 19:28 »
Κάψιμο στη γλώσσα είχα τις πρώτες 2 βδομάδες που άρχισα να ατμίζω. Ομως σταδιακά σταμάτησε. Ισως βοήθησε ότι  μείωσα τη νικοτίνη από τα 18mg που ξεκίνησα στα 12 και μετά στα 6, ή ίσως απλά συνήθισα το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #517 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:24 »
Αίσθηση καψίματος στην γλώσσα έχω αν κάνω υγρό με περισσότερη νικοτίνη από αυτή που συνηθίζω.
Όμως αν βλέπεις ορατό ερεθισμό καλό θα είναι να το δει ο οδοντίατρός σου ή κάποιος στοματολόγος για να μην ταλαιπωρείσαι.

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #518 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:27 »
To περιεργο ειναι οτι μαι ερχεται μια φευγει. Θα δοκιμασω και με μηδενικη νικοτνη μπας και

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #519 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:46 »
η κοπέλα μ εμένα παραπονίεται οτι  ο ατμος μου της προκαλέι πονοκέφαλο , εχει αναφερθει κατι τετοιο ? αυτη κανει κτ ,
εγω ατμιζω απο τον Μαιο ~ και τους τελευταίος 3 μηνες στο προσωπο μου θα λεγα οτι βλέπω μια ξηροδερμία στο πρόσωπο δεν ξερω ομως αν ειναι απο το ΗΤ
Νομίζω ότι η πρόσφατη έρευνα που απέδειξε ότι δεν υπάρχει στην ουσία παθητικό άτμισμα καλύπτει το θέμα ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #520 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 22:08 »
Εντάξει, πάντα υπάρχουν πράγματα που μπορούν να ενοχλήσουν (πχ μια μυρωδιά) με τα οποία δεν θα ασχοληθεί ποτέ κάποια επιστημονική μελέτη. Υπάρχουν και οι αλλεργίες εξάλλου.
Απλά, όταν τα ακούς από καπνιστή... πετάς πάνω από τα μισά στη θάλασσα!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2015, 20:43 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #521 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:03 »
Σχετικά με την ξηροδερμία, λίγο απίθανο γιατί συνήθως διαβάζουμε για λιπαρό δέρμα.

Αναφέρω προσωπική μου εμπειρία: Είχα κάνα χρόνο που με ταλαιπωρούσε μια ξηροδερμία που μετά από "απολέπιση" εξελισόταν σε κοκκινίλες στο πρόσωπο. Ο δερματολόγος διέγνωσε σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Οπότε συμπτωματική αντιμετώπιση (κρέμες κτλ.).

Αμ' πώς!
Πριν από κάνα δίμηνο ανακάλυψα τον ένοχο: Τα φιστίκια!! Πολλές φορές τα βράδια έτρωγα μερικά φιστικάκια, από αυτα με τη φλούδα που τα σπας (λόγω του ότι είναι ανάλατα) συνοδεία με ένα ποτηράκι κρασί. Το κατάλαβα ένα βράδυ που το παράκανα και έφαγα μπόλικα και την άλλη μέρα οι κοκκινίλες ήταν σε μεγάλη έξαρση. Τότε μου πήγε το μυαλό στα φιστίκια. Έκοψα τα φιστίκια κι από τότε κανένα πρόβλημα!

Κι εγώ τότε σκεφτόμουν μήπως ήταν κάποιο υγρό που με πείραζε αλλά δεν έβγαζα άκρη με δοκιμές γιατί δεν έτρωγα και κάθε μέρα φιστίκια αλλά και η αλλεργία έκανε δυο τρεις μέρες να φύγει. Μέχρι τη στιγμή που ανακάλυψα τον ένοχο, πάντα είχα μια υποψία σ' αυτή την κατεύθυνση, αλλά διαψεύστηκα ακόμα μια φορά όπως αρκετές άλλες πολύ παλιότερα.

Πολλές φορές υποψιαζόμαστε το η.τ. για αλλαγές στον αργανισμό μας αλλά τις περισσότερες άδικα, ιδίως αν είμαστε νέοι ατμιστές και ξεπεράσουμε τις πρώτες προσωρινές "ενοχλήσεις" που νιώθουν κάποιοι λόγω της αλλαγής από τον καπνό στον ατμό.

Πιστεύω ότι αν είναι κάποιο υγρό ή κάποι συστατικό που πειράζει πραγματικά, μπορεί να βρεθεί με αλλαγές στο υγρό ή στη σύσταση των υγρών. Κάντε για μια δυο μέρες σκέτη (νικοτινούχα ή μη) βάση PG μετά σκέτη (νικοτινούχα ή μη) βάση VG και αν είναι μία από τις δύο ένοχες, θα φανεί.
Εκτός αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις που κάποιος έχει αλλεργία σε PG και VG. Αυτό όμως πρέπει να είναι σπάνιο.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #522 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:47 »
Αυτό που λέει ο Atmos είναι πολύ σημαντικό.

Ειδικά στην αρχή, είμαστε όλοι λίγο πολύ στην τσίτα και ψάχνουμε να δούμε τι άλλαξε στον οργανισμό μας και με το παραμικρό (και λογικό) το ρίχνουμε στο η.τ. Θέλει λίγο ψυχραιμία το πράγμα :)

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #523 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 12:04 »
Κανενα, εκτος απο την αρχη νομιζω πρωτες 2-3 εβδομαδες το θεμα στον λαιμο που ηταν λογω αλλαγης απο κ.τ. σε Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #524 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 20:48 »
παιδια τα ουλα μου εχουν γινει πολυ ευαισθητα στο βουρτσισμα και ματωνουν.... μηπως να αρχισω να δοκιμαζω υγρα μονο vg based? ατμιζω εδω και 2 μηνες...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 142 41193 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 23:55
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1882 249686 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 22:08
από Tem
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420655 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158481 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15802 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131336 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 214 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 321 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 200 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767737 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966