vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 0 χρήστες

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #495 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:21 »
Ο οδοντιατρος μου μου ειπε οτι συνηθως οσοι εχουν ουλιτιδα οπως εγω την σκεπαζει η νικοτηνη δηλ σε διακοπη καπνισματος-ατμισματος με νικοτηνη τοτε θα υπαρχει πολυ αιμα και θα φανει ποσο σοβρο προβλημα υπαρχει.

Ή δεν κατάλαβες καλά, ή ο οδοντίατρος σου είναι άσχετος... Το κάπνισμα (όχι το άτμισμα) θεωρείται βλαπτικός παράγοντας για την υγεία των ούλων και καμιά ουλίτιδα δεν "σκεπάζεται" από τη νικοτίνη. Γι αυτό εξάλλου και το κάπνισμα είναι βασική αντένδειξη για όσους θέλουν να βάλουν εμφυτεύματα, όπου πάντα συνιστούν διακοπή του καπνίσματος. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την νικοτίνη, αλλά περισσότερο με τις πολλές ουσίες που περιέχονται στον καπνό (όχι στον ατμό).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #496 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:47 »
Χαλάρωσε λίγο...
Καλά κατάλαβε, ίσως εσύ δεν κατάλαβες καλά.
Το κάπνισμα συχνά μειώνει την αιμοραγία των ούλων οπότε μπορεί να μην γίνει έγκαιρα αντιληπτή η ουλίτιδα ή άλλη ευαισθησία τους -δεν μιλάμε για το αν είναι βλαπτικό. Πολλοί οδοντίατροι θεωρούν πως αυτό το κάνει η νικοτίνη και δεν είναι περίεργο να του πει και για το νικοτινούχο άτμισμα. Από την δική μας εμπειρία θεωρούμε πως φταίει ειδικά ο καπνός και όχι η νικοτίνη, διότι με το άτμισμα υπάρχει έξαρση αιμορραγίας των ούλων σε αρκετούς ατμιστές. Δεν είναι δεδομένο πως το ξέρουν οι οδοντίατροι και δεν σημαίνει πως είναι άσχετοι, απλά δεν έχουν επαρκή εμπειρία από ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #497 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 19:58 »
Λοιπόν. σήμερα με έχει πιάσει με έντονη ξηροστομία, ενοχλητική θα έλεγα.
Δεν έχω αλλάξει κάποιο υγρό μου. Σίγουρα είναι από το ΗΤ καθώς με είχε ξαναπιάσει και παλαιότερα.
Απλά δεν ξέρω τι βοηθάει για να εμφανίζεται που και που, αλλά όχι τακτικά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #498 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 20:41 »
Αν ήταν σίγουρα από το ΗΤ δεν θα ήταν πιο μόνιμο το πρόβλημα;  :confused1: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος katerina k

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • https://www.facebook.com/katerina.koutsikareli
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #499 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 20:50 »
σχετικα με το φουσκωμα που εχω παρατηρησει ,τελικα αλλαξα υγρο και αισθανθηκα καλυτερα! Να διευκρινησω πως ως φουσκωμα δεν εννουσα στην περιοχη των εντερων , αλλά φουσκωμα στο στηθος ! Προφανως κατι με ενοχλει στη συσταση του υγρου ... η νικοτινη ιδια ,οποτε κατι με το αρωμα ή η αναλογια pg vg ...θα δειξει !

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #500 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 22:31 »
σχετικα με το φουσκωμα που εχω παρατηρησει ,τελικα αλλαξα υγρο και αισθανθηκα καλυτερα! Να διευκρινησω πως ως φουσκωμα δεν εννουσα στην περιοχη των εντερων , αλλά φουσκωμα στο στηθος ! Προφανως κατι με ενοχλει στη συσταση του υγρου ... η νικοτινη ιδια ,οποτε κατι με το αρωμα ή η αναλογια pg vg ...θα δειξει !

Εχει συμβει αυτο σε πολλους απο εμας, καποιο συγκεκριμενο υγρο με την Χ συνθεση/νικοτινη & με τα χαρακτηριστικα του. Αν ατμιζεις περισσοτερο υγρα σε vg τοτε σπαστη λιγο & φερτην σε αναλογια 65/35 η 60/40 vg/pg

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #501 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 22:31 »
Καλησπέρα,


Δεύτερη μέρα ατμίσματος και αισθάνομαι ξηρό τον ουρανίσκο και τον λαιμό μου..
Ατμίζω Atmos nocciola,φταίει το υγρό;
Ευχαριστώ.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #502 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 22:50 »
Η ξηροστομία είναι φυσιλογική, ειδικά τις πρώτες μέρες. Έχε μαζί σου ένα μπουκαλάκι νερό και όλα θα πάνε καλά. Ίσως το μεγαλύτερο καλό που μου έκανε το η.τ. ήταν που άρχισα να πίνω νερά  :))

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #503 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 20:43 »
Το μόνο που θα μπορούσα να πώ σαν παρενέργεια είναι πως εάν κάνω απανωτές 3-4 τζούρες(12μγ νικοτίνη),έχω δύσπνοια για λίγα δευτερόλεπτα(10-20).

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #504 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 13:58 »
Καλημερα,μια ερωτηση ιατρικης φυσεως.Φιλος καπνιστης δοκιμασε να ατμισει με καλα εργαλεια αλλα του ηταν αδυνατο λογω βηχα.
Σε ερευνα του βρηκε οτι υπαρχει μια ομαδα ανθρωπων λογω κατασκευης των πνευμονων τους που δεν μπορουν καθολου υγρασια.
Για να μη '' χαθει '' η συζητηση αναφερω δεν ειναι εναντιον του ατμισματος και δεν το κατηγορει
Οι γνωμες σας θα φανουν πολυ χρησιμες.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #505 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:03 »
Μηπως ο βηχας ηταν απο την συσταση του υγρου?
Γιατι πολλοι φιλοι μου που δοκιμαζουν κατα καιρους αλλοι εχουν βηχα με την pg και οχι με την vg και το αντιθετο
Ακομα και με την περιεκτικότητα σε νικοτινη.
Οπως επισης να υπενθυμίσω οτι στις πρωτες δοικιμες παντα   θα υπαρχει μια "ενοχληση" λογω αλλαγης απο καπνο σε ατμο

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #506 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:04 »
Καλημέρα Βασίλη,

Κι εγώ όταν πρωτοδοκίμασα να ατμίσω πνιγόμουν από το βήχα, γιατί ο λαιμός μου δεν είχε συνηθίσει καθόλου την αίσθηση του ατμού. Μήπως απλά, ήταν τέτοια περίπτωση; Φαντάζομαι (χωρίς να το δένουμε αυτό - γιατρός δεν είμαι) ότι αν είχε ευαισθησία στους πνεύμονες, θα τον έπιανε βήχας ακόμα και στο μπάνιο όταν είχε πολλούς υδρατμούς ή σε μια ζεστή μέρα με πολλή υγρασία.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2185
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #507 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:07 »
Αν διαβάσεις το νήμα (ξέρω είναι τεράστιο...) θα διαπιστώσεις ότι πολλοί είχαν αυτό το πρόβλημα. Θα πρέπει να έχει την υπομονή ο φίλος σου και ... κάποιος υπάλληλος καταστήματος με η.τ. να ψάξει την αιτία. Πολλές φορές αναφέρεται η νικοτίνη σαν αιτία. Άρα θα πρέπει να δοκιμάσει υγρό με χαμηλή ή μηδενική νικοτίνη. Άλλοι αναφέρουν δυσανεξία σε vg ή pg. Χρειάζεται προσπάθεια. Συνήθως βρίσκεται το πρόβλημα.
Φυσικά, γιατρός δεν είμαι, εμπειρικά σου απαντώ και από αυτά που έχω κατά καιρούς διαβάσει στο νήμα.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #508 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:13 »
Τ οτι δεν τον ενοχλει η υγρασια στο μπανιο πιστευω οτι αρκει.Εγω δεν του απαντησα γιατι υποτιθεται οτι εκανε ερευνα και ανακαλυψε και ομαδα ανθρωπων με την ιδιαιτεροτητα αυτη :))


Σας ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #509 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:49 »
Εχει συμβει αυτο σε πολλους απο εμας, καποιο συγκεκριμενο υγρο με την Χ συνθεση/νικοτινη & με τα χαρακτηριστικα του. Αν ατμιζεις περισσοτερο υγρα σε vg τοτε σπαστη λιγο & φερτην σε αναλογια 65/35 η 60/40 vg/pg


Η VG κουραζει πιο πολυ απο την PG? (το φουσκωμα στο στηθος). Γιατι νιωθω και εγω κατι τετοιο αργα το βραδυ. Κανω 100% VG αραιωμενη 10% με WFI.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 217940 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421422 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41721 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250342 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158936 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16082 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131575 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 317 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 333 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 494 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 307 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos