vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #465 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:08 »
Γι αυτό το πρόβλημα ευθύνονται τα ντριπ-τιπ τα οποία μαζεύουν διάφορα κατά την διάρκεια του ατμίσματος και αν δεν γίνεται συχνός καθαρισμός αναπτύσονται μικρόβια, τα οποία μετά έρχονται σε επαφή με το στόμα μας.
Συχνός καθαρισμός των ντρίπ-τιπ με καθαρό φαρμακευτικό οινόπνευμα τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα.
Από τότε που το εφάρμοσα ησύχασα από τέτοιου είδους στοματικά προβλήματα. :)

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #466 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:30 »
καλησπερα σε ολη την παρεα.... και εγω σχετικα νεος στο ατμισμα, ατμιζω τωρα γυρω στους 3 μηνες ... και η μονη παρενεργεια που εχω παρατηρησει ειναι οτι καποιες φορες παω να ατμισω και με πιανει κατι σαν σπαστικος λοξυγγας...  :laugh1: :laugh1: :laugh1: μετα απο λιγο περναει ομως και ολα μια χαρα...  ;D

Αυτό το πάθαινα και με το κ.τ. και το παθαίνω και με το η.τ. καμιά φορά. Έχω την εντύπωση ότι έχει κάτι να κάνει με τη νικοτίνη, αλλά θα σε γελάσω. Σίγουρα συμβαίνει σε φάσεις που του δίνω και καταλαβαίνει  :D

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #467 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:39 »
Στα 3 χρόνια κοντά τώρα αποκλειστικού ατμίσματος δεν έχω παρατηρήσει ουδέποτε την παραμικρή παρενέργεια! Τυχερός ίσως και απολαμβάνω όλα τα οφέλη του μετά από 15 χρόνια καπνιστής.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #468 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:47 »
Καλησπέρα, ατμιζω δύο εβδομάδεςΚαι έχω παρατηρήσει τις εξής παρενέργειες,Πολλά αέρια ,αρωματικά θα έλεγα, αυτρες  στο στόμα και σπυράκι τύπου ακμής.Αυτό πιστεύω οφείλεται στην ξαφνική διακοπή του τσιγάρου μετά από 17 χρόνια.είμαι 34.Αυτό νε τα αέρια με ενοχλεί πολύ και δε ξέρω αν φταίει το άτμισμα...Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Για τα αέρια πιθανόν να φταίει και η βάση των υγρών που κάνεις. Δοκίμασε υγρά με μικρότερο ποσοστό VG ή και καθόλου. Αν δεν δεις διαφορά δοκίμασε να μειώσεις PG. Θα βρεις την ισορροπία που σου πάει.

Αποσυνδεδεμένος dimos80

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #469 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 23:12 »
δε ξέρω//μιας και μένω μακριά και δεν ειχα ιδεα απο ΗΤ  μπήκα απλά σε ενα nobacco shop που βρήκα κατα τύχη σε μια επισκεψη μου στην Αθηνα  πριν 2 βδομαδες και ενθουσιαστηκα...ξόδεψα πολλα λεφτά σε υγρά με το που γυρισα πισω στο νησί σε καποιες Online παραγγελιες,,,τα πιο πολλα με τη πρωτη τζουρα πηγαν για πεταμα :eyesplash: . Καταληξα οτι μου αρεσουν μονο τα cigar 6mg(nobacco) , elements sokofraoula , elements wake up και No4Ξηροι καρποι νομιζω ...kapoio απόλα αυτα με χαλαει στο στομαχι  ρεψιματα φουσκωματα και αερια... (ηδη αηδιασα με καμια δεκαρια μπουκαλακια που πηρα δυστυχως πεταμενα λεφτα)

παια εταιρια προτεινετε να αγορασω για να πειραματιστω σε vg kai pg... μονο βασεις αρχικα για να δω πως δουλευει; και αν ναι ποια εταιρια να προτιμησω; καποιο online shop αξιοπιστο  μιας και μενω στην Ικαρια παιζει;

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #470 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 23:35 »
εγω παλι εχω προβληματα με τα δοντια και μου κανει εντυπωση που πολλοι δεν εχουν.με τα γλυκα υγρα ποναω,τα δοντια μου γινονται ευαισθητα.καμμια φορα μετρα τη καθε τζουρα νομιζω οτι αυτα που ερχονται σε αμεση επαφη με τον ατμο(εκει που ειναι τι ντριπ τιπ),νοιωθω σα να εχουν μια στιγμιαια κινητικοτητα.σα να ξεκουμπωνουν.δε μπορω να το περιγραψω αλλιως.με τα καπνικα συνηθως δεν εχω προβλημα.αυτα δε τα υγρα που με τσακιζουν ειναι με μεγαλη περιεκτηκοτητα σε vg.το παλευω πολυ γιατι δε θελω να ξαναγυρισω στο τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #471 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 01:59 »
Καταληξα οτι μου αρεσουν μονο τα cigar 6mg(nobacco) , elements sokofraoula , elements wake up και No4Ξηροι καρποι νομιζω ...kapoio απόλα αυτα με χαλαει στο στομαχι  ρεψιματα φουσκωματα και αερια... (ηδη αηδιασα με καμια δεκαρια μπουκαλακια που πηρα δυστυχως πεταμενα λεφτα)
Άτμισε μόνο ένα υγρό για μια μέρα να δεις πώς αντιδρά ο οργανισμός σου.
Ας πούμε, tο Cigar έχει μόνο PG. Το Νο4 και αυτά από την σειρά Elements έχουν PG/VG (εικάζω από 50%).
Άτμισε για μια μέρα μόνο Cigar.
Συνεχίζει το πρόβλημα; Αν όχι... τότε μπορείς να συνεχίσεις με υγρά χωρίς VG ή με λιγότερη από 50%.
Αν ναι... Αφιέρωσε από μια μέρα στα άλλα. Αν είσαι ΟΚ με όλα τα άλλα τότε είτε φταίει η PG είτε κάτι στα αρώματα του Cigar (υπάρχει και αυτή η πιθανότητα).
Αν είσαι ΟΚ με το ένα αλλά σε χαλάσει κάποιο από τα άλλα τότε εντόπισες τον ένοχο: όχι κάποια γλυκερίνη αλλά ένα συγκεκριμένο υγρό στο οποίο έχεις δυσανεξία.
Δηλαδή μπορείς να πειραματιστείς χωρίς έξτρα αγορές.
Στο μεταξύ διάβασε λίγο στο φόρουμ απόψεις για υγρά και καταστήματα. Γρήγορα θα βρεις ιδέες για το τι άλλο μπορείς να δοκιμάσεις (και πού θα το βρεις) αν το πρόβλημα επιμείνει.

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #472 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 08:20 »
εγω παλι εχω προβληματα με τα δοντια και μου κανει εντυπωση που πολλοι δεν εχουν.με τα γλυκα υγρα ποναω,τα δοντια μου γινονται ευαισθητα.καμμια φορα μετρα τη καθε τζουρα νομιζω οτι αυτα που ερχονται σε αμεση επαφη με τον ατμο(εκει που ειναι τι ντριπ τιπ),νοιωθω σα να εχουν μια στιγμιαια κινητικοτητα.σα να ξεκουμπωνουν.δε μπορω να το περιγραψω αλλιως.με τα καπνικα συνηθως δεν εχω προβλημα.αυτα δε τα υγρα που με τσακιζουν ειναι με μεγαλη περιεκτηκοτητα σε vg.το παλευω πολυ γιατι δε θελω να ξαναγυρισω στο τσιγαρο.
Αρχικά, αφού έχεις αντιληφθεί ότι σε πειράζει η pg μείωσέ τη. Όμως, φαίνεται ότι το πρόβλημα με τα δόντια το παρουσιάζουν όσοι έχουν κάποια ευαιστησία. Ένας καθαρισμός στον οδοντίατρο θα βοηθούσε και φρόντιζε να ξεβγάζεις συχνά το στόμα αου ή και να χρησιμοποιείς κάποιο στοματικό διάλυμα. Η γυναίκα μου είχε προβλήματα με τα δόντια της, εγώ παλεύω με τα φουσκώματα.

Αποσυνδεδεμένος danai

  • *
  • 60
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #473 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 23:18 »
εγω παλι εχω προβληματα με τα δοντια και μου κανει εντυπωση που πολλοι δεν εχουν.με τα γλυκα υγρα ποναω,τα δοντια μου γινονται ευαισθητα.καμμια φορα μετρα τη καθε τζουρα νομιζω οτι αυτα που ερχονται σε αμεση επαφη με τον ατμο(εκει που ειναι τι ντριπ τιπ),νοιωθω σα να εχουν μια στιγμιαια κινητικοτητα.σα να ξεκουμπωνουν.δε μπορω να το περιγραψω αλλιως.με τα καπνικα συνηθως δεν εχω προβλημα.αυτα δε τα υγρα που με τσακιζουν ειναι με μεγαλη περιεκτηκοτητα σε vg.το παλευω πολυ γιατι δε θελω να ξαναγυρισω στο τσιγαρο.

Αν νιώθεις κινητικότητα στα δόντια τότε αυτό σημαίνει υποχώρηση των ούλων. Καθόλου ευχάριστο. Δοκίμασε βουρτσίσματα στα ούλα με μαλακή οδοντόβουρτσα 2-3 φορές τη μέρα να δυναμώσουν τα ούλα.  :bye:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αρχικά, αφού έχεις αντιληφθεί ότι σε πειράζει η pg μείωσέ τη. Όμως, φαίνεται ότι το πρόβλημα με τα δόντια το παρουσιάζουν όσοι έχουν κάποια ευαιστησία. Ένας καθαρισμός στον οδοντίατρο θα βοηθούσε και φρόντιζε να ξεβγάζεις συχνά το στόμα αου ή και να χρησιμοποιείς κάποιο στοματικό διάλυμα. Η γυναίκα μου είχε προβλήματα με τα δόντια της, εγώ παλεύω με τα φουσκώματα.

Τα φουσκώματα οφείλονται στην κατάποση αέρα κατα τη διάρκεια του ατμίσματος. Ο μόνος τρόπος να αποφευχθεί αυτό είναι η μείωση της εισαγωγής αέρα δηλ. λιγότερο άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος leontamp

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #474 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 01:11 »
Εμένα το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι έχω αρκετά ευαίσθητο λαιμό.Με κάθε αλλαγή γεύσης έχω μια ενόχληση όπως όταν άλλαζαμε μάρκες τσιγάρων και θέλω 2-3 μέρες να συνηθίσω.Πράγμα που αφαιρεί ένα από τα ατού του ΗΤ.Τη δυνατότητα εναλλαγής γεύσεων δηλαδή...

Η μόνη λύση που βρήκα είναι το άτμισμα σκέτης βάσης το μεγαλύτερο διάστημα της μέρας, ενώ έχω στην άκρη αρκετά μπουκαλάκια, και στο καθένα έχω ρίξει λίγες σταγόνες από τα αρώματα που μ'αρέσουν, μ' αποτέλεσμα μια μικρή αλλά υποφερτή αλλαγή γεύσης όταν το επιθυμώ!  :thumpup:
Στις αρχές είχα και αίμα σε κάθε βούρτσισμα αλλά γι'αυτό φταίνε οι σοκολάτες και το ότι μισώ τους οδοντίατρους!  :nope:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #475 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 01:17 »
Έγιναν κάποιες προσθήκες στο αρχικό μήνυμα του θέματος:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3938.msg122539.html#msg122539
Παρακαλώ όσα μέλη παρακολουθούν το θέμα να τις διαβάσουν.

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #476 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 01:50 »
Εχω ξεκινήσει από το Φεβρουάριο του 2015.Κάπνιζα περίπου 2 πακέτα Winston κόκκινα 25άρια πριν.


Μόλις τώρα κατάλαβα ότι τα ούλα μου ματώνουν από τότε περίπου.Πήγα και σε οδοντίατρο τον Ιούνιο και μου έκανε υποτίθεται θεραπεία,ok σαχλαμάρες έκανε.


Σιγά,σιγά υποχωρεί το αίμα στα ούλα,κάποιες φορές δεν έχω καθόλου και τις υπόλοιπες ελάχιστα πλέον.


Κατά τ'άλλα σε όλα είμαι καλύτερα από πριν:Γεύση,όσφρηση,αναπνοή,αντοχή κάθε μέρα και περισσότερο και κάθε πρωϊ ξυπνάω περήφανος! ;)


Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #477 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 01:53 »
Ο οδοντιατρος μου μου ειπε οτι συνηθως οσοι εχουν ουλιτιδα οπως εγω την σκεπαζει η νικοτηνη δηλ σε διακοπη καπνισματος-ατμισματος με νικοτηνη τοτε θα υπαρχει πολυ αιμα και θα φανει ποσο σοβρο προβλημα υπαρχει.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #478 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 01:57 »
Εμενα καμια φορα με "κουραζει" στο στηθος. Αλλα αν εχεις πιπιλα εναν Lemo 2 ολη μερα, λογικο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #479 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 02:06 »
Ο οδοντιατρος μου μου ειπε οτι συνηθως οσοι εχουν ουλιτιδα οπως εγω την σκεπαζει η νικοτηνη δηλ σε διακοπη καπνισματος-ατμισματος με νικοτηνη τοτε θα υπαρχει πολυ αιμα και θα φανει ποσο σοβρο προβλημα υπαρχει.


Mobile klaz speaking...

Αν ήταν μόνο η νικοτίνη, όσοι κάνουν υγρά με νικοτίνη (σχεδόν όλοι στην αρχή δηλαδή) δε θα είχαν μάτωμα των ούλων.
Είναι ο καπνός γενικότερα με όλα τα συστατικά του. Το φυτό καπνός γενικά έχει αιμοστατικές ιδιότητες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151717 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11104 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345707 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147391 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8127 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32979 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52562 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600558 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361003 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos