vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

448 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #240 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 01:13 »
Φίλε drakos...

Δεν είμαι ειδικός και γι αυτό η γνώμη μου δεν είναι υπεύθυνη, όμως...

Από ό,τι έχω διαβάσει εδώ, τα όποια συμπτώματα χρήσης της pg κρατάνε τρεις μέρες το πολύ.

Μακάρι Μιχάλη να είναι αυτό που λες. Δε θέλω με τίποτα να σκεφτώ οτι θα ξανακυλησω στο κ.τ.
Σ´ ευχαριστώ για τη βοήθεια και για τις συμβουλές σου.

Φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #241 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 01:20 »
Αφού τα "κατάφερα" εγώ, μετά από 33 χρόνια... δικαιολογίες δεν υπάρχουν, για κανέναν...
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για σένα, κάνε υπομονή...

Τα εισαγωγικά αναφέρονται στην ατομική μου (μηδαμινή) προσπάθεια...
Μεγάλη εφεύρεση το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #242 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 01:30 »
Καλησπέρα παιδιά.
Ατμίζω για 2η μέρα αλλά αντιμετωπίζω φοβερές καούρες που διακόπτονται μόλις σταματήσω
να ατμίζω. Ατμίζω PG. Το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος αυτό το στομαχικό σύμπτωμα?
Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω?? Σταματάω το η.τ?? Δοκιμάζω VG? Έχω ακούσει ότι κι αυτή φέρνει φουσκώματα. Δε θέλω να το σκέφτομαι ότι μπορεί να μου δημιουργεί τέτοια θέματα η PG πάνω που άρχισα να το ψιλοσυνηθίζω.. Να πάρει κι έλεγα πως θα το πετάξω το κ.τ.
Κάθε εμπειρία και συμβουλή ευπρόσδεκτη παιδιά.
φιλε μου γεια σου :D οταν καπνιζα κτ ειχα πολλες καουρες :'(κοβοντας το οι καουρες εμειναν για λιγο ..
ατμιζω 20 μερες περιπου εχω λιγες καουρες που κι που αλλα καμια σχεση με τις προηγουμενες!
παιζει ρολο τι εφαγες ισως κατι να σε πειραξε , το αγχος παιζει ρολο μεγαλο και αν καπνιζες πριν ασε λιγο καιρο να περασει 2-3 μερες κι αν οχι καρφοτος σε γαστρεντερολογο  να δεις τι φταιει  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #243 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 01:47 »
φιλε μου γεια σου :D οταν καπνιζα κτ ειχα πολλες καουρες :'(κοβοντας το οι καουρες εμειναν για λιγο ..
ατμιζω 20 μερες περιπου εχω λιγες καουρες που κι που αλλα καμια σχεση με τις προηγουμενες!
παιζει ρολο τι εφαγες ισως κατι να σε πειραξε , το αγχος παιζει ρολο μεγαλο και αν καπνιζες πριν ασε λιγο καιρο να περασει 2-3 μερες κι αν οχι καρφοτος σε γαστρεντερολογο  να δεις τι φταιει  :hmmm:

Να σαι καλά Σαράντο. Μπορεί τελικά και να μη φταίει η pg αλλά η απότομη διακοπή του στριφτού golden Virginia :'( που ασφαλώς και μου λείπει αλλα θα το νικησω που θα μου παει. Βλέπεις μετά απο 27 χρόνια ντουμανιων η συνήθεια είναι ο κυριότερος εχθρός μου. Η πάλη μόλις άρχισε..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #244 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 02:00 »
Μήπως κατάπιες καθόλου υγρό, έστω και μια σταγόνα? (με ορισμένα η.τ. ή με πολύ μανιώδες άτμισμα μπορεί να συμβεί)
Αν κατάπιες τότε ίσως είναι αντίδραση του οισοφάγου και του στομαχιού στη νικοτίνη, μπορεί να συμβεί άνετα ακόμη και με τσιχλα νικοτίνης, και μου έχει συμβεί κι εμένα

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #245 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 04:08 »
Κώστα, σταμάτα την pg και άρχισε αραιωμένη την vg με ενέσιμο νερό.
Στο θέμα ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ, αλλά και σε άλλα θέματα, θα βρεις αρκετές συνταγές για την αραίωση και την γεύση. ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #246 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 16:13 »
Καλησπέρα παιδιά . Πήρα ένα υγρό PG και 11νικοτίνη με γεύση πούρο και στη δεύτερη μέρα έβγαλα 2 κόκκινα σπυράκια με πύον στη περιχή της μύτης .
Το προηγούμενο υγρό που είχα ήταν χωρίς νικοτίνη . Απ'ότι διαβάζω στο forum και κάποιοι άλλοι ανέφεραν κάτι πάρόμοιο .
Βέβαια δεν ξέρω αν είναι από το υγρό ή από κάτι άλλο (ιδρώτας κ.τ.λ.) . Θα δείξει .

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #247 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 16:52 »
Δεν ξέρω τι να υποθέσω γιατί χρησιμοποιώ έτοιμα υγρά Halo, αλλά εδώ και τρείς ημέρες το στόμα μου είναι γεμάτο φούσκες, φαίνομαι και λίγο πρησμένος και οι αδένες ερεθισμένοι. Πήρα από φαρμακείο μία γέλη Dactarin αλλά τίποτα δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #248 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 16:58 »
Καλησπέρα παιδιά . Πήρα ένα υγρό PG και 11νικοτίνη με γεύση πούρο και στη δεύτερη μέρα έβγαλα 2 κόκκινα σπυράκια με πύον στη περιχή της μύτης .
Το προηγούμενο υγρό που είχα ήταν χωρίς νικοτίνη . Απ'ότι διαβάζω στο forum και κάποιοι άλλοι ανέφεραν κάτι πάρόμοιο .
Βέβαια δεν ξέρω αν είναι από το υγρό ή από κάτι άλλο (ιδρώτας κ.τ.λ.) . Θα δείξει .
την 3 μερα ατμιζματος εβγαλα ενα σπυρι στο πανω χειλος  το οποιο εφυγε γρηγορα κι απο τοτε τιποτα :tongue_smilie:
ισως να ειναι συμπτωση ισως να ειναι παρενεργεια pg :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #249 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 17:08 »
την 3 μερα ατμιζματος εβγαλα ενα σπυρι στο πανω χειλος  το οποιο εφυγε γρηγορα κι απο τοτε τιποτα :tongue_smilie:
ισως να ειναι συμπτωση ισως να ειναι παρενεργεια pg :hmmm:
Θα συνεχίσω με το υγρό PG που πήρα για να δω τις επόμενες μέρες αν θα συνεχίσουν τα σπυράκια και θα ενημερώσω .
(Τί υγρό άτμιζες ; )

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #250 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 17:09 »
Απο οσα εχω διαβασει δεν εχω καταλαβει τι ειναι καλυτερο να ατμιζω(πιο καλο για την υγεια) PG η VG :hmmm:
Ακομα ακουσα απο εναν καινουργιο ατμιστη που δεν ειναι μελος ακομα στο φορουμ οτι τα υγρα nobaco εχουν εγκριση απ το Δημοκριτο ενω τα αλλα οχι :-\ αν ξερει καποιος να μου απαντησει θα με βοηθαγε πολυ :respect: :yes:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #251 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 17:33 »
οτι τεριαζει σε σενα εγω πχ την pg δεν τιν μπορω

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #252 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:26 »
Μήπως κατάπιες καθόλου υγρό, έστω και μια σταγόνα? (με ορισμένα η.τ. ή με πολύ μανιώδες άτμισμα μπορεί να συμβεί)
Αν κατάπιες τότε ίσως είναι αντίδραση του οισοφάγου και του στομαχιού στη νικοτίνη, μπορεί να συμβεί άνετα ακόμη και με τσιχλα νικοτίνης, και μου έχει συμβεί κι εμένα

Όχι Πάνο. Υγρό δεν κατάπια σίγουρα. Το ανυσηχητικό είναι ότι οι καούρες μετά από το άτμισμα συνεχίζονται
και σήμερα. :hmmm: Θα δώ, και αναλόγως θα πράξω..

Κώστα, σταμάτα την pg και άρχισε αραιωμένη την vg με ενέσιμο νερό.
Στο θέμα ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ, αλλά και σε άλλα θέματα, θα βρεις αρκετές συνταγές για την αραίωση και την γεύση. ;) :thumpup:

Θα δοκιμάσω πιστεύω αυτή τη βδομάδα Γιάννη, και θα σου πω εντυπώσεις. Πάντως κάπου διάβασα ότι
η VG πέρα από τα φουσκώματα που προκαλεί, έχει τη συνήθεια να μπουκώνει και ατμοποιητές..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #253 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:40 »
Πάντως κάπου διάβασα ότι
η VG πέρα από τα φουσκώματα που προκαλεί, έχει τη συνήθεια να μπουκώνει και ατμοποιητές..  ;D
Καλυτερα να μπουκωνουν αυτοι παρα εσυ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #254 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 02:00 »
Στους φίλους που ξεκινάνε τώρα το η.τ. ή έχουν ένα μικρο διάστημα χρήσης του, έχω να πω ότι αν παρατηρείτε κάποια μεταβολή στον οργανισμό σας, μην το θεωρείτε και τόσο σίγουρο ότι φταίει το η.τ. Όλοι οι νέοι χρήστες η.τ. το ίδιο έπαθαν (δεν εξαιρούμαι κι εγώ). Με τη διαφορά ότι οι παλιοί δεν είχαμε και πολλές άλλες μαρτυρίες τότε και ανησυχούσαμε διπλά. Στην πορεία όμως φάνηκε ότι οι περιπτώσεις κάποιας πραγματικής δυσανεξίας (αλλεργίες κτλ.) είναι σχετικά σπάνιο φαινόμενο ή αν υπάρχουν κάποιες ενοχλήσεις (σε λίγους πάλι) είναι πρόσκαιρες.

Στη ζωή μας πριν τη χρήση του η.τ. κι άλλες φορές είχαμε φουσκωμάρες ή βγαζαμε σπυράκια ή είχαμε ερεθισμένο λαιμό αλλά δεν ψάχναμε να βρούμε τον αίτιο. Απλά περιμέναμε να περάσουν. Ας κάνουμε το ίδιο και τώρα εφόσον πρόκειται απλά για μία ενόχληση και όχι για κάτι σοβαρό.

Ή εφόσον όμως είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι φταίει το η.τ., μπορούμε να διακόψουμε τη χρήση του και όταν μας περάσει το σύμπτωμα για το οποίο το θεωρούμε ένοχο,  το ξαναδοκιμάζουμε. Αν εμφανιστεί και πάλι το ίδιο σύμπτωμα, τότε μπορεί να πει κανείς με κάποια βεβαιότητα ότι αυτό έφταιγε. Μιλάμε βέβαια για συμπτώματα ήπιας μορφής και όχι κάτι πολύ έντονο.

Και για τους εντελώς νέους στο χώρο, θέλω να πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μια περίοδος προσαρμογής πολλές φορές θα υπάρχει όπως και η απλή διακοπή του τσιγάρου χωρίς καν αντικατάσασή του με κάτι άλλο, ακόμα και αυτή παρουσιάζει μια περίοδο αλλαγών στον οργανισμό μας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 772 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589779 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797919 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13557 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711