vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #255 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 02:21 »
Πολύ σωστή η αναφορά σου Atmos επί του θέματος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #256 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 15:52 »
Στους φίλους που ξεκινάνε τώρα το η.τ. ή έχουν ένα μικρο διάστημα χρήσης του, έχω να πω ότι αν παρατηρείτε κάποια μεταβολή στον οργανισμό σας, μην το θεωρείτε και τόσο σίγουρο ότι φταίει το η.τ. Όλοι οι νέοι χρήστες η.τ. το ίδιο έπαθαν (δεν εξαιρούμαι κι εγώ). Με τη διαφορά ότι οι παλιοί δεν είχαμε και πολλές άλλες μαρτυρίες τότε και ανησυχούσαμε διπλά. Στην πορεία όμως φάνηκε ότι οι περιπτώσεις κάποιας πραγματικής δυσανεξίας (αλλεργίες κτλ.) είναι σχετικά σπάνιο φαινόμενο ή αν υπάρχουν κάποιες ενοχλήσεις (σε λίγους πάλι) είναι πρόσκαιρες.

Στη ζωή μας πριν τη χρήση του η.τ. κι άλλες φορές είχαμε φουσκωμάρες ή βγαζαμε σπυράκια ή είχαμε ερεθισμένο λαιμό αλλά δεν ψάχναμε να βρούμε τον αίτιο. Απλά περιμέναμε να περάσουν. Ας κάνουμε το ίδιο και τώρα εφόσον πρόκειται απλά για μία ενόχληση και όχι για κάτι σοβαρό.

Ή εφόσον όμως είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι φταίει το η.τ., μπορούμε να διακόψουμε τη χρήση του και όταν μας περάσει το σύμπτωμα για το οποίο το θεωρούμε ένοχο,  το ξαναδοκιμάζουμε. Αν εμφανιστεί και πάλι το ίδιο σύμπτωμα, τότε μπορεί να πει κανείς με κάποια βεβαιότητα ότι αυτό έφταιγε. Μιλάμε βέβαια για συμπτώματα ήπιας μορφής και όχι κάτι πολύ έντονο.

Και για τους εντελώς νέους στο χώρο, θέλω να πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μια περίοδος προσαρμογής πολλές φορές θα υπάρχει όπως και η απλή διακοπή του τσιγάρου χωρίς καν αντικατάσασή του με κάτι άλλο, ακόμα και αυτή παρουσιάζει μια περίοδο αλλαγών στον οργανισμό μας.
:thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotis 1

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #257 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 14:12 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #258 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 14:58 »
Δευτερη μερα με Η.Τ.
Ειχα κατι σπυρακια στο μουστακι και σημερα το πρωι εξαφανιστηκαν!
Καμια δυσκοιλιοτητα ...αντιθετως :)!
Ο λαιμος εχθες πρωτη μερα με τσιμπισε.
Απιστευτο φουσκωμα ολη την νυχτα, αλλα ειχα φαει κατι σουβλακια τεραστια :) και παγωτα :) κλπ κλπ κλπ! Ηπια και 2 λιτρα νερο!

Α! Και ενω κανει ζεστη σημερα δεν ζεσταινομαι! :)

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #259 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 15:55 »
Νομιζω πωσ ειναι χρησιμο να αναφερθούν, αν οχι σε αυτο το θέμα σε αντίστοιχο, και οι παρενέργειες, αλλεργίες, δυσανεξίες των γεύσεων-αρωμάτων, πχ εγώ έχω παρατηρήσει πως το Desert ship blend από Flavor art μου προκαλεί έντονο βήχα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #260 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 17:28 »
Δημοσίευσέ το εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3155.0.html
Αλλά πρόσεξε και το αρχικό μήνυμα. Διασταύρωσέ το πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Lianitsa

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ότι δεν λύνεται...κόβεται..!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #261 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 21:10 »
Το πρώτο μου πρόβλημα μετά από 2 1/2 μήνες ατμίσματος το απέκτησα μόλις αποφάσισα να ατμίσω υγρό μόνο με vg πιστεύοντας πως είναι πιο υγιεινό....Στομαχόπονος, ζαλάδα και μια γενική δυσανεξία ακόμα και στη μυρωδιά...Το αναφέρω απλά πληροφοριάκα, γιατί ήταν παροδικό και μόλις το διέκοψα σταμάτησε.........Ίσως είναι κάτι σαν αλλεργία

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #262 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 22:12 »
εμενα μια-δυο φορες με επιασε φαγουρα στο λαιμο,και στη μυτη,αλλα οταν υπερβαλω... τωρα δουλευω 50-50 pg-vg αφου δεν ξερω τι ειναι λιγοτερο βλαβερο!!
η vg αφηνει αυτη τη λιπαροτητα στο στομα,που νομιζω οτι θα μενει και στο στομαχι. ισως γιαυτο να φουσκωνει.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #263 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 14:45 »
Πανω που βρηκα την υγεια μου με VG,
επιπεφυκιτιδα εκανε την εμφανιση της - κατι που ειχα και παλαιοτερα βεβαια.
Το ενοχλητικο ειναι πως πλεον ο ατμος με ενοχλει οταν παει στο ματι.
Βεβαια αν προσεχω ρυθμιζεται,
αλλα η δυναμη της συνηθειας με κανει απροσεκτο και δεν χαιρομαι
και πολυ με το αποτελεσμα :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #264 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 17:15 »
Κάποια μηνύματα σχετικά με το ζάχαρο μεταφέρθηκαν εδώ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3185.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:56 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος bering

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #265 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 19:21 »
Στη πρωτη σελιδα το 3ποστ αν δεν κανω λαθος αναφερει οτι η pg μπορει να σου εμφανισει εξανθηματα? Τελικα ισχυει αυτο? Ατμιζω εδω και δυο βδομαδεσ αλλα εδω και λιγες μερες εχω βγαλει στο σωμα μου εξανθηματα στο σβερκο  στο λαιμο και στα μπρατσα. Αν προλαβω θα παω αυριο στο δερματολογο αλλιως την Δευτερα! Εχει τυχει σε κανεναν αλλον εδω μεσα?

EDIT1: Για να μην δημιουργησω παραφιλολογια για την pg τα εξανθηματα μου τελικα οφειλονται σε καποιο ζωηφιο το οποιο με γαζωσαι αυτες τις ημερες και μου προκαλεσε αλλεργια το τσιμπημα του.
EDIT2: Την pg  περαν του ατμισματος την χρησιμοποιω πολυ περισσοτερο καιρο σε ενα σκευασμα που βαζω τοπικα στα μαλλια μου χωρις καμια αντιδραση οποτε... η πιτζι ειναι φιλη μου :thumpup:!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 16:32 από bering »

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #266 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 00:32 »
Στη πρωτη σελιδα το 3ποστ αν δεν κανω λαθος αναφερει οτι η pg μπορει να σου εμφανισει εξανθηματα? Τελικα ισχυει αυτο? Ατμιζω εδω και δυο βδομαδεσ αλλα εδω και λιγες μερες εχω βγαλει στο σωμα μου εξανθηματα στο σβερκο  στο λαιμο και στα μπρατσα. Αν προλαβω θα παω αυριο στο δερματολογο αλλιως την Δευτερα! Εχει τυχει σε κανεναν αλλον εδω μεσα?
Μου είχαν βγει και εμένα δύο σχετικά μεγάλα κόκκινα σπυράκια με πύον στη μύτη και ένα μικρό επίπεδο στο μάγουλο τη 2η μέρα ατμίσματος . Μετά από 5 ημέρες άρχισαν να υποχωρούν . Μέχρι στιγμής δεν έχουν ξαναβγεί άλλα . Μπορεί να ήταν από κάτι άλλο (π.χ. ιδρώτας) . Ατμίζω μόμο pg .

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #267 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 16:06 »
Eγω τελικα εχω αλλεργεια σε PG και τωρα ψαχνω να βρω υγρα με VG ξερει κανεις που να βρω? η ποιες μαρκεσ εχουν υγρα με vG? καπνιζω καμια βδομαδα PG και νιωθω ενα βαρος στο στηθος κ εχω βγαλει κ σπυρακια...

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #268 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 17:11 »
Eγω τελικα εχω αλλεργεια σε PG και τωρα ψαχνω να βρω υγρα με VG ξερει κανεις που να βρω? η ποιες μαρκεσ εχουν υγρα με vG? καπνιζω καμια βδομαδα PG και νιωθω ενα βαρος στο στηθος κ εχω βγαλει κ σπυρακια...

Τα υγρά της FlavourArt με σήμα Natura είναι με VG...

Σε άλλη περίπτωση προχώρα σε DIY θα σου έρθει και πιο φτηνά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #269 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 17:19 »
ειμαι νεος ατμιστης κανα 2 βδομαδες και δν εχω τον χρονο να κατσω να τα φτιαξω μονος μου. ασε που βαριεμαι κ ολας... τοσο καιρο ατμιζω menthol kai tribeca halo που εχουβε PG και εκτος οτι νιωθω ενα πλακωμα στο στηθος εχω βγαλει και κοκινιλες - σπυρακια στο σωμα μου..εκει που κατασταλαξα στα υγρα με επιασε αλλεργια.. :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589761 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313702 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6972 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12300 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13553 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711