vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

342 επισκέπτες, 6 χρήστες
NIKKAPS, Milarepa, John K, thanos1071, lounik, camber

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #420 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:45 »
ΒigSur εντελώς τεχνικά ένας ψυχολόγος μπορεί να αναλάβει ένα ψυχοθεραπευτικό σχήμα (γενικά στην Ελλάδα οι ψυχολόγοι αυτό κάνουν συνήθως). Η ψυχοθεραπεία είναι μέθοδος αντιμετώπισης ενός προβλήματος, το οποίο αν είναι κλινικό, ένας ψυχολόγος δεν μπορεί να το διαγνώσει και δεν μπορεί να αποφασίσει αν αυτή είναι η πρέπουσα και η μόνη αντιμετώπιση στο θέμα. Αρα λοιπόν για ένα τέτοιο πρόβλημα, χρειάζεται ψυχίατρος έστω και για μια μόνο φορά. Υπάρχει γενικά η παρερμηνεία οτι ο ψυχολόγος είναι κάτι 'ελαφρύ' ενώ ο ψυχίατρος κάτι ΄βαρύ', πεποίθηση που δεν έχει αναγκαία επαφή με την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #421 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:55 »
Καταλαβαίνω τι λες, ppkstat -γι αυτό και συμφώνησα με την πρότασή σου. Αλλά αυτή είναι μια μεγάλη κουβέντα με αρκετές παραμέτρους (όπως το τι έχει την τάση να θεωρεί κλινικό κάθε ειδικότητα και τι όχι) και φοβάμαι πως είμαστε off topic...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #422 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 02:07 »
Ρε παιδιά γιατί πέσατε να με φάτε? Τα είπα χοντρά για να γίνω κατανοητός από την Ήρα. Πολλές φορές όταν κάποιος μας πει κάτι που δεν συμφωνούμε, λέμε τρελός είναι. Δεν σημαίνει οτι το εννοούμε στη κυριολεξία. Δεν υποτιμώ το έργο των ψυχολόγων ούτε των ψυχιάτρων. Το σέβομαι απόλυτα όπως σέβομαι και τους ανθρώπους που φτάνουν στο σημείο να τους χρειαστούν (όπως τους χρειάστηκα κι εγώ στο παρελθόν για τους λόγους που ανέφερε η Ήρα). Όσο για τα φάρμακα αυτό που εννοώ είναι π.χ. οτι όταν με πονάει λίγο το κεφάλι μου, κάνω λίγο υπομονή μήπως περάσει. Αν αγριέψει όμως ο πονοκέφαλος πίνω το παυσίπονο. Δεν καταδικάζω τα φάρμακα, απλά λέω οτι τα χρησιμοποιώ με μέτρο. Συγνώμη αν αθελά μου πρόσβαλα κάποιον. Ο σκοπός μου ήταν να τα πω χοντρά και με δόση υπερβολής αν θέλετε, για να γίνω κατανοητός και να βοηθήσω όπως μπορούσα καλύτερα την Ήρα, χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός.
Δεν γνωρίζω κανέναν εδώ μέσα προσωπικά κι όμως σας νοιώθω όλους φίλους και χαίρομαι που ο ένας βοηθάει τον άλλο και το ίδιο θέλω να κάνω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #423 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 02:33 »
Δεν πέσαμε να σε φάμε φίλε. Φυσικά και θέλησες να βοηθήσεις, με τη γνώμη και την εμπειρία σου.
Απλά, είναι λίγο λεπτά θέματα και ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει πάντα!
 :)

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #424 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 02:36 »
δεν είναι απλώς δουλειά δική μας να τα λέμε χοντρά... ::)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 05:13 »
Παραθέτω και εγω ημι-ασχετα μια εμπειρία, επειδή ειχα σε κάποια στιγμη συμπτώματα σαν αυτά που περιέγραψε ο sensk και δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι και αυτα που περιέγραψε η Ηρα, ταχυπαλμία, ενοιωθα την καρδιά να χτυπάει ΠΟΛΥ εντονα, ζαλη, και χειρότερα, συνοδευόμενα απο μούδιασμα αριστερού χεριου και περιέργως των κατω ούλων!!!!!!!!!
Σημειώνω οτι ηταν χρόνια πρίν , καμμια σχεση με ΗΤ, αλλα το παραθετω λόγω συμπτωματων.
Πρώτη φορά που το έπαθα νόμισα οτι  ημουν σε πρόυρα εμφράγματος, τρομοκρατήθηκα.
Πλακωσα εξετάσεις, τρίπλεξ τεστ κόπωσης, πνευμονολογους κλπ, και φυσικα δεν βρήκε κανεις τιποτα. Μεχρι να κανω τις εξετασεις το παθαινα τουλαχιστο μια φορα τη μερα, και ειδικα πριν τον υπνο, ξαπλωμενος.
Ειχα αρχισει να τα παίρνω με γιατρους, οι οποίοι μου ελεγαν ενα απλο "δεν ειναι τιποτα"
Δεν ειμαι αμορφωτος, δεν ειμαι ηλιθιος, και απαιτω να με μεταχειρίζονται ορθά. Παρα τις προσπαθειες μου δεν εκμαιευσα απο κανεναν γιατρο ενα απλο "δεν ξερω" για να προχωρήσω σε αλλον συναδερφό του με ισως πρόταση του. Δοκιμασα καμποσους και τιποτα.
Σε καποια στιγμη μου εκοψε ναπαρω ενα πιεσομετρο για να μετρήσω πιεση την ωρα που συνεβαινε.
Αποτελεσμα η πιεση μου απο 13.5 με 8 που ειναι κανονικα επεφτε εκεινη την ωρα σε 8 με 5 περιπου. Ενω θα ορκιζομουν οτι η πιεση μου ανεβαινει.
Ενα κουταλακι αλατι σε ενα ποτηρι νερο με ηρεμουσε ΑΜΕΣΩΣ, η μια φορα που -αν ειναι δυνατον- εμεινα απο αλατι, πηδηματακια με βαθυ καθισμα! στα 4 με 5 τελειωνε το θεμα.
Ολο ηταν νευρικο, ουτε καν "ψυχολογικο" (περνουσα μια πολυ καλη περιοδο) και κανεις τελικα δεν βοηθησε!
ηρα για πιασε ενα πιεσομετρο και δες μπας..

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 09:11 »
Καλημέρες... :bye:
Καλά, δεν κοιμόσαστε ποτέ εσείς :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Επιδή η ηρα μου έστειλε π.μ. της απαντάω από εδω μέσα για να τα διαβάζουμε όλοι... :)
Είνα γνωστό ότι τα τριχοειδή αγγεία καταστρέφονται με το κ.τ. :yes:, δεν είναι τίποτα σοβαρό γι'αυτό ο γιατρός σου λέει ότι δεν είναι τίποτα... 8)
Τώρα για τις ταχηπαλμίες παίζει να είναι από την νικοτίνη, ΑΛΛΑ παίζει να είναι κ' από το στρες που μπορεί να νιώθεις αυτό τον καιρό με όλα αυτά που συνβαίνουν στην χώρα μας...
Εγώ την αίσθηση πνιγμού την ένιωθα όπως εσύ το βράδυ που ξάπλωνα στο κρεβάτι για ύπνο, μετα από μια πολύ κουραστική μέρα μέσα στο αγχος κ' αφού είχα καπνίσει πάνω από 2 πακέτα τσιγάρα 25άρια, φοβόμουν κ' εγώ να μην πνηγώ...
Η λύση ήταν να κοιμάμαι στο πλάι... :yes:
Έτσι μου έφυγε ο φόβος...

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 15:34 »
με συγχωρείτε που σας ζαλίζω και  ξανά βάζο άλλη μια φορα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω
αν γνωρίζει κανεις ας απαντήσει μπας και βγάλω καμια άκρη  :wall: .

μετά από 4 μήνες ατμισμα με ego-t , ελπίς και το νέο μοντέλο τις nobacco i-want ..
και με διαφορων ειδών υγρά κύριος τις Decadence αλλα και άλλον εταιριών ... Natura,Ovale,Intellicig .. όλα με νικοτίνη από 15-20 .
και με συνολική χρήση 2 ml την ημερα ...  συμβαίνει το εξής πρόβλημα :

έντονο τσούξιμο στα χίλια και στα ούλα ,  στα δάχτυλα μια αίσθηση που δυσκολεύομαι να περιγράψω ..
κάτι μεταξύ ελαφριού καψίματος και μουδιάσματος.

έχω την εντύπωση πως χωρίς να υπάρχουν εμφανής διαρροές υγρών στα τσιγάρα ..
μετά από λίγη χρήση είναι σαν να εμποτίζονται με υγρό σε όλα τους τα εξωτερικά μέρη (κουμπί-μπαταρία-στόμιο κτλ).
τους 2 τελευταίους μήνες κρατάω τα τσιγάρα σχεδόν πάντα με χαρτοπετσέτες
και με αυτόν τον τρόπο προσπαθώ να αποφύγω την τοξικότητα στα χερια μου ... αλλα μάταια :(

εννοείτε ότι τηρώ αυστηρά όλους τους κανόνες καθαρισμού καθημερινά
(σαπούνισμα και πλύσιμο με ζεστό νερό όσο περισσότερα μέρη του e-τσιγάρου μπορώ .. ιδιαιτερα τα στόμια)
και επιπλέον το ίδιο πρόβλημα σε μικρότερο βαθμό αντιμετωπίζει φίλος μου που ξεκίνησε το ατμισμα την ίδια περίοδο με εμενα.

έχω ψάξει όλο το forum και δεν μπορώ να βρω απάντηση . οποιος μπορεί ας βοηθήσει .

ευχάριστο :)



Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 16:16 »
Ήρα καλησπέρα,

Τα συμπτώματα που αναφέρεις δείχνουν ότι το πιθανότερο είναι ότι έχεις κρίσεις πανικού.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του ppkstat και θα προσέθετα ότι πρέπει να δεις ένα ψυχίατρο - ψυχαναλυτή. Αυτό είναι ψυχίατροι γιατροί του Πανεπιστημιού οι οποίοι έχουν υποβληθεί οι ίδιοι σε ψυχανάλυση ως ασθενείς. Δεν θα σου πρότεινα ψυχολόγο (παίρνουν πτυχίο από οπουδήποτε σε 2 χρόνια και έχουν ρόλο κυρίως συμβουλευτικό). Αν θα επιλέξει ο/η ψυχίατρος - ψυχαναλυτής να σου δώσει φάρμακα, θα το κάνει για να μπορέσει να δουλέψει μαζί σου (αν και αυτό γίνεται σε πολύ βαριές περιπτώσεις).

Το ζήτημα είναι αν είσαι διατεθειμένη να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία ή θα ψάξεις να λύσεις προσωρινά το πρόβλημα (π.χ. με μια ψυχαναγκαστική δραστηριότητα ή με καποιο σκεύασμα).

Το σίγουρο είναι ότι το πρόβλημα σου παρουσιάστηκε λόγο της διακοπής του κ.τ. και δεν έχει σχέση με το η.τ.
Με την διακοπή του κ.τ. παρουσιάζονται πράγματα που τα κάλυπτε. Για παράδειγμα το ότι πλακωνόμαστε στο φαΐ δεν σημαίνει ότι με την διακοπή του κ.τ. μας έπιασαν πείνες.

Κρίσεις πανικού είχε πάθει και ο κουμπάρος μου σε σημείο να μην βγαίνει από το σπίτι του φοβούμενος τα χειρότερα. Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα λεφτά έδωσε σε εξετάσεις και πόσους μήνες έτρεχε σε γιατρούς σχετικά με την φυσιολογία του. Δεν του έβρισκαν τίποτα. Αρνούμενος να την δει αλλιώς (για να είμαι ειλικρινής πήγε 2 φορές σε μία αλμπάνισα ψυχολόγο) για προφανείς λόγους πήγε σε ένα γιατρό (και καλά ψαγμένο νευρολόγο) που του είπε ότι αυτά που αισθάνεται οφείλονται σε ένα νεύρο στην περιοχή του αυχένα το οποίο με το στρες διογκώνεται και του προκαλεί τις παρενέργειες. Του έδωσε λοιπόν ένα φάρμακο του οποίου τα συστατικά βοηθούν να ελέγχει την συγκεκριμένη λειτουργία (έτσι του είπε). Το φάρμακο που μου είπε ότι παίρνει είναι βαρύ αντικαταθλιπτικό (με τις παρενέργειες που έχουν αυτά) και τώρα δηλώνει καλά. Τα συμπεράσματα δικά σου. 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 16:17 »
έντονο τσούξιμο στα χίλια και στα ούλα ,  στα δάχτυλα μια αίσθηση που δυσκολεύομαι να περιγράψω ..
κάτι μεταξύ ελαφριού καψίματος και μουδιάσματος.
Ρίξε μια ματιά αν καποιο απ τα υγρα που δοκίμασες ήταν σκέτη VG χωρις καθολου PG μεσα. Αν κανενα δεν ηταν δοκίμασε και αυτο! Υγρό με σκετη VG χωρις καθολου PG, για την οποια εχουν αναφερθει διαφορες αλλεργικες αντιδρασεεις!

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 16:34 »
το καραμελ τις Decadence που ατμιζα κύριος είναι PG ... το έχω σταματήσει εδώ και 1 εβδομάδα
και έχω αλλάξει σε Intellicig eco pure high για να δω αυτό ακριβώς που λες .. τα συμπτώματα συνεχίζονται κανονικά :(
οποτε κάτι άλλο φταίει .

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 18:24 »
@djmario
Τα υγρά της inteliicig περιέχουν PG  :yes:
Δοκίμασε υγρά natura που είναι VG, δεν περιέχουν καθόλου PG...
Αν κ' τα συμπτώματα που έχεις φένονται σαν δηλητιρίαση από νικοτήνη... :dontknow:

edit:
Εγώ με τα eco pure high μαστούρωνα κ' δεν τα ξαναπήρα...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 18:32 »
Μηπως τελικα να παρεις μια βαση σκετη VG και ενα αρωματιακι ετσι για να το σπαει, και να κανεις ενα πειραματακι για καναδυο μερες, και αν δεν πιασει και αυτο, κανε VG σκετη ΧΩΡΙΣ νικοτινη. μονο με αρωμα. Θα το εχεις πιπιλα βεβαια λογω ελλειψης αλλα δεν εχει σημασια! Μικρο το κακο! Αν υποχωρησουν ομως τα συμπτωματα θα ξερεις...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 18:54 »
@djmario
Τα υγρά της inteliicig περιέχουν PG  :yes: [...]

Από ό,τι ξέρω η inteλlicig ήταν αν όχι η πρώτη, από τις πρώτες που τα υγρά της ήταν με σκέτη VG. Πότε άλλαξε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 19:02 »
τα  Inteλlicig νομιζω οτι ειναι vg ... (ειμαι ασχετος γενικα ) .. αλλα το οτι δεν περιεχει καθολου Propylene Glycol ?
κοιταω το μπουκαλακι και δεν εχει καμια ενδειξη PG η VG ...

αυτο με την δηλητιρίαση από νικοτήνη που λες ... ειναι αυτο που νομιζω οτι εχω  !

πως τα καταφερα ετσι ρε παιδια ? τι γκαφα εχω κανει ?  :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797748 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313429 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13531 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711