vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #855 στις: Μαΐου 04, 2014, 18:37 »
TakisStam, ποσα ml καταναλωνεις την ημερα και με τι ατμοποιητη? Καθε ποτε αλλαζεις υγρο/αρωμα?
Τα ρωταω αυτα γιατι η συχνη εναλλαγη υγρων ή η υπερβολικη χρηση. μπορει να σου προκαλεσουν τις ενοχλησεις στο λαιμο που λες.
Οπως ακριβως και με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #856 στις: Μαΐου 04, 2014, 20:18 »
Δηλαδη αν κατάλαβα καλα
 
 VG = καούρες ρέψιμο και λαδίλα
 PG = γδάρσιμο στο λαιμό
 
 Σωστά?
 Σε μένα τουλάχιστον έτσι πάει
 
 Κόντεψα να μην αρχίσω το ΗΤ για τον εξής λογο
 
 Το πρώτο υγρό που δοκίμασα ( μου πρoτεινανε) ήταν Latakia Natura 24αρι που είναι 100% VG
 Οταν ξύπνησα νόμιζα ότι μου αλείψαν πνευμονία στόμα και στομάχι με λαδομπογια.
 
 Στη συνεχεία δοκίμασα πολλά υγρά και βρήκα την ισορροπία στα υγρά της Liqua που είναι 70/30 PG/VG
 
 Ακόμα και υγρά 50/50 μου φέρνουν καούρες ρεψίματα και λαδίλα
 
 Δοκιμασα DIY 80% PG και παραπάνω με 20ρες βάσεις.
 
 Απο 80% και πάνω PG αρχίζει το γδάρσιμο στο λαιμό.
 
 Επίσης έχω την υποψία ότι ενώ οι βάσεις
 είναι όντως 20αρες στη νικοτίνη (εχουν όσο λένε οτι έχουν), πολλά υγρά πρέπει να έχουν μικρότερη περιεκτικότητα από ότι λένε
 πράγμα που κάνει ποιο δύσκολο να βρεις τη χρυση τομή.
 
 Δηλαδή ενώ νομίζεις ότι είσαι στα 18, κάνεις DIY στα 18, αλλά είναι πύραυλος σε σχέση με το έτοιμο 18αρι
 Οπότε έχεις και απο εκει τις παρενέργειες λόγω υπερβολικής δόσης νικοτίνης
 

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #857 στις: Μαΐου 05, 2014, 06:06 »
Nemesis ατμιζω σε prorank mini 2 πανω σε ενα itaste svd
Και καποιες φορες και σε vision spinner.
Τα βολτ μου ειναι  μεταξυ 3.4-4
Υγρο δεν αλλαζω συχνα.Μπορει να εχω το ιδιο υγρο π.χ
Το πολυ ωραιο number 7 μπισκοτο της nobacco και 3 η 4 μερες οπως τωρα.Κανω 3-4 ml τη μερα.
Η αντισταση μου ειναι 1.8-2 ohm.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #858 στις: Μαΐου 05, 2014, 13:23 »
Δεν μπορω να πω οτι βλεπω κατι το μεμπτο.
Αν οι ενοχλησεις στο λαιμο ειναι καθημερινες κι οχι καθε 3-4 μερες που λες οτι αλλαζεις υγρο, τοτε δεν ειναι αυτο που σκεφτομουν.
Θα σου ελεγα να δοκιμασεις σκετη vg να δεις μηπως στρωσει, αλλα λες οτι δεν μπορεις να την ατμισεις.
Η νικοτινη δεν πιστευω να εχει σχεση, οι περισσοτεροι την ιδια ποσοτητα νικοτινης με εσενα λαμβανουν καθημερινα.

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #859 στις: Μαΐου 05, 2014, 18:32 »
Δοκιμαζω απο το πρωι το ιδιο υγρο 50-50 αλλα με 12mg νικοτινη.
Χτυπημα καλο και πονολαιμος καθολου.
Μενει να δω και αυριο στο ξυπνημα.
Λετε να φταει το πολυ μεγαλο χτυπημα που ειχα με τη 18αρα νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #860 στις: Μαΐου 05, 2014, 18:34 »
Το θεωρώ πάρα πολύ πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #861 στις: Μαΐου 06, 2014, 11:44 »
Eπανερχομαι μετα απο μιας μερας χρηση 12αρα νικοτινης με 50-50 pg-vg.
Ο λαιμος το πρωι λιγο καλυτερα αλλα ακομα μια μικρη αισθηση ενοχλησης στα πρωτα λεπτα ατμισματος
Αισθηση,σαν να πινεις πολυ κρυο νερο και να σε ενοχλει ο λαιμος ενα πραμα.
Ανεκτο και ηδη το εχω ξεχασει αλλα δε ξερω ποσο φυσιολογικο μπορει να ειναι.
Τα βολτ τα κατεβασα απο 3.8 στα 3.1 για να ατμισω ανετα,οσο περναει η ωρα ανεβαζω γιατι φευγει η ενοχληση.


υ.γ "Τρεχει" και η μυτη αυτες τις μερες οποτε θα περιμενω κ αλλο μηπως και...

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #862 στις: Μαΐου 06, 2014, 12:18 »
Αλλεργίες εποχιακές όπως πονόλαιμος καταρροή-φτέρνισμα υγρή μύτη και δακρυσμένα μάτια
είναι με την ανθοφορία ειδικά Απρίλη και Μάιο, οπότε κάπου εκεί κρύβεται και η ενόχλησή σου.  :)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #863 στις: Μαΐου 06, 2014, 13:08 »
Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα με σκέτη VG  , αν κάνω 1-2 ml μετά πρέπει να με συνδέσουν με το δίκτυο ύδρευσης γιατί δε χορταίνω με τίποτα νερό :yes: :yes: :yes: 

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #864 στις: Μαΐου 06, 2014, 17:40 »
Εγω παλι με vg νιωθω παντα χορτατος..
Ασε που οταν βγαζω τον ατμο νιωθω λες και ψεκαζω απο το στομα  :tongue_smilie: 
Περιεργο ατμο η vg.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #865 στις: Ιουλίου 28, 2014, 23:36 »
Χθες που καθησα πολλες ωρες στο pc και δεν ειχα δουλεια ατμισα σχεδον τα διπλασια ml και το βραδυ αισθανθηκα γευση αιματος στα ουλα
Τωρα που βουρτισα τα δοντια μου ειδα παλι αιμα βεβαια και παλια με το κ.τ τα ουλα μου ματωνανε καποιες φορες
αν και ειχα καιρο να δω αιμα στα ουλα σκεφτομαι αυριο να μη τα βουρτσισω για να δω αν συνεχιζουν να ματωνουν και χωρις βουρτσισμα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #866 στις: Ιουλίου 28, 2014, 23:44 »
Η αιμορραγία από τα ούλα δεν οφείλεται στο η.τ., αλλά στην διακοπή του κ.τ.
Ο καπνός του τσιγαρου εχει αιμοστατικες ιδιοτητες και καλύπτει ένα πρόβλημα που τυχον υπάρχει.
Αν συνεχιστεί έντονη αιμορραγία για μερικές εβδομαδες ακόμα, καλό θα ηταν να επισκεφτείς εναν οδοντίατρο.

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #867 στις: Ιουλίου 29, 2014, 02:25 »
Ειχα το ιδιο προβλημα μετα απο κανα μηνα αποκλειστικης χρησης ητ και καθολου κτ..

Εκανα καθαρισμο σε οδοντιατρο, βουρτισισμα 3 φορες τη μερα και σε 1 βδομαδα εστρωσα.. Η οδοντιατρος μου ειχε πει απλα υπομονη και οτι μπορει να αργησει να στρωσουν τα ουλα αλλα ευτυχως ξεμπερδεψα γρηγορα..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #868 στις: Ιουλίου 29, 2014, 08:18 »
Και εγω έχω ενοχλήσεις στα ούλα από το ητ, υπάρχει όμως προϋπάρχουσα ευαιστησία. Τα πλένω περισσότερο, χρησιμοποιώ και διάλυμα και το ξεπερνάω. ::)

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #869 στις: Αυγούστου 16, 2014, 10:28 »
Τυχαιο η οχι, δε γνωριζω, αλλα τις πρωτες 15 μερες που αρχισα το η.τ. (50/50) εβγαλα 5-6 αφτρες στο στομα ( εσω πλευρα των χειλιων και των μαγουλων), οι οποιες εξαφανιστηκαν απο μονες τους μετα απο 6-7 ημερες. επισης κατι σα μικρο εξανθημα στην ακρη της γλωσσας, το οποιο εφυγε και αυτο.
Ισως ηταν μια πρωτη αντιδραση του οργανισμου στα "χημικα" , στην οποια προσαρμοστηκε απο μονο του, ισως παλι να ηταν απο αλλη αιτια ( θαλασσινο νερο κτλ) :)

Υ.Γ. οχι δεν επινα αντιβιωση  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589761 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313702 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6972 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12300 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13553 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711