vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #870 στις: Αυγούστου 16, 2014, 13:11 »
Και τα δυο συμπτωματα θα μπορουσαν να ειναι καλλιστα αιτια μη καθαρου drip tip.
Το επιστομιο να το καθαριζεις καθημερινα αρκετες φορες, ειδικα αν ειναι απο πλαστικο,
μιας και μπορει να γινει σταθμος μικροβιων και να προκαλεσει μολυνσεις σε στομα, χειλη και γλωσσα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #871 στις: Αυγούστου 16, 2014, 17:26 »
Πιθανο αλλα δυσκολο, στη περιπτωση μου, μιας και ηταν ολοκαινουργια clearomizers και ειμαι και λιγο ψειρας με το που τα ακουμπαω και ποσο συχνα τα καθαριζω  :))

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #872 στις: Αυγούστου 16, 2014, 19:57 »
Απο τα υγρα ειναι.. Να προσεξεις μην κανουν σκασιματα φουσκαλες μεσα στο στομα κτλ..

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #873 στις: Αυγούστου 17, 2014, 22:36 »
Απο τα υγρα ειναι.. Να προσεξεις μην κανουν σκασιματα φουσκαλες μεσα στο στομα κτλ..

Το ιδιο πιστευω και εγω, αν και κρατησε μονο για 7-10 μερες... μετα μαλον το στομα μου προσαρμοστηκε στα "νεα δεδομενα"  ;D

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #874 στις: Αυγούστου 17, 2014, 23:08 »
Κι εμενα ετσι.. 2 βδομαδες κρατησε.. Βγηκε 1 αφθα και κρατησε 7-8 μερες και μετα 2-3 μικρες αλλη 1 βδομαδα.. Απο τοτε τιποτα ευτυχως

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #875 στις: Αυγούστου 19, 2014, 20:05 »
Υπάρχει και η πιθανότητα να φταίει απλά η διακοπή του καπνού η οποία κάλυπτε κάποιο πρόβλημα ή απλά άλλαξε τη χλωρίδα (η κάπως έτσι) της στοματικής κοιλότητας. Εγώ είχα πρόβλημα μα ούλα που ματώνουν. Πέρασε μετά από λίγο καιρό όπως ακριβώς είχε προβλέψει και ο οδοντίατρός μου.

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
βηχας με umami tobacco
« Απάντηση #876 στις: Αυγούστου 23, 2014, 15:06 »
Αρχισα την Δευτερα 18/8 το ατμισμα.

Πηρα εναν ατμοποιητη aspire bdc, μια vision spinner II για να μου κραταει απο πρωι μεχρι βραδυ
και το υγρο umami tobacco 30ml για αρχη. [50-50 PG/VG και 9mg νικοτινη]

Εχω λιγο βηχα απο τις πρωτες μερες οταν κατεβαζω τον ατμο αλλα οχι σε ολες τις τζουρες.
Ετσι πηγα στο καταστημα απο οπου το πηρα, του ειπα οτι εχω λιγο βηχα και μου συστησε να ριξουμε την νικοτινη.
Το μπουκαλακι ηταν λιγο πιο πανω απο την μεση και γεμισε το υπολοιπο με μηδενικη balanced atmos lab.
Ο βηχας ομως συνεχιζεται. Αρα βγαζω το συμπερασμα πως δεν φταιει η νικοτινη αλλα η PG.
Κανω λαθος;

Τι μου προτεινετε να κανω για να συνεχισω το ατμισμα και να μην γυρισω πισω στο καπνισμα;

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: βηχας με umami tobacco
« Απάντηση #877 στις: Αυγούστου 23, 2014, 15:14 »
O βηχας που λες, ειναι νομιζω αντιδραση του οργανισμου κατα καποιο τροπο
στη διακοπη του ΚΤ κ παραλληλα στην αρχη του κατι καινουριου, του ΗΤ.


Κ μενα με ειχε πιασει στην αρχη κ για τις πρωτες 10-15 μερες περιπου.
Ισως φυσικα να σε ενοχλει κ η PG, αλλα πιστευω θα το καταλαβεις στην πορεια..




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: βηχας με umami tobacco
« Απάντηση #878 στις: Αυγούστου 23, 2014, 15:21 »
Αν σε ενοχλεί η pg είναι εύκολο να το διαπιστώσεις. Ατμισε μόνο vg σε βάση με ή χωρίς άρωμα ή πάρε ένα υγρό μονο με vg.
αν είσαι τυχερός και σε ενοχλεί μεν, αλλά όχι σε σημείο να μην ανέχεσαι ούτε μικρές ποσότητες, παίρνε έτοιμα υγρά μισά μισά με 18ρα νικοτίνη και αραίωνε με 2 μέρη μηδενικής βάσης να πέσεις στα 6 μιτζι νικοτίνης με αναλογία 1 μερος πιτζι 5 μέρη βιτζι.
αλλιώς οι επιλογές σε ετοιμα μονο με βιτζι είναι λιγες, πρέπει να μαθεις να φτιάχνεις μονος σου.
Κατά 90% νομίζω ότι έχεις δυσανεξία στην πιτζί.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: βηχας με umami tobacco
« Απάντηση #879 στις: Αυγούστου 23, 2014, 18:10 »
Θα συμφωνήσω με την petra και θα προτείνω σκέτη VG. Η νικοτίνη δεν είναι αρκετά δυνατή, ώστε ο βήχας να οφείλεται εκεί, οπότε....

Πιθανόν, βέβαια, να φταίει κι η αντίσταση... καμμιά φορά οι νέοι ατμιστές δεν ξεχωρίζουν ή καλύτερα δεν γνωρίζουν τα αποτελέσματα την μη καλής τροφοδοσίας του φυτιλιού.

Προτείνω βόλτα πίσω στο μαγαζί απ'όπου προμηθεύτηκες τα σχετικά για έλεγχο και δοκιμές...

Αποσυνδεδεμένος ajglad

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βηχας με umami tobacco
« Απάντηση #880 στις: Αυγούστου 23, 2014, 20:24 »
δοκίμασε να αλλάξεις και την αντισταση στον aspire, αν δεν διαβράχηκε καλα απο την αρχή ή απο την συχνή χρήση δεν ατμοποιεί σωστά υπάρχει περίπτωση να σου έρχετε ο βήχας και απο εκεί. Επίσης δοκίμασε και κάποιο αλλο υγρό να δείς αμα σταματάει ο βήχας.

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #881 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 16:33 »
παιδια δοκιμασα και σκετη VG με 12mg νικοτινη αλλα ο βηχας συνεχιζεται.
επαναλαμβανω δεν ειναι σε ολες τις τζουρες αλλα περιστασιακα κατα την διαρκεια της εισπνοης οταν αρχιζω να νιωθω το χτυπημα.

λετε να ειναι ακομα περιοδος προσαρμογης; ατμιζω απο 18/08.

Αποσυνδεδεμένος kostas94

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #882 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 14:16 »
εγω βηχω κατα την εισπνοη του ατμου η οταν παω να μιλησω και παω να βγαλω τον ατμο λετε να φταιει οτι δεν εχω συνηθίσει ακομα τον ατμο η η pg ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #883 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 14:29 »
Πολυ πιθανο. Δωσε περιθωριο στον οργανισμο σου 15-20 μερες να συνηθισει το η.τ. και να αρχισει να απομακρυνει το κανονικο.
Επισης δεν ξερω με ποιον τροπο ατμιζεις, αλλα πρεπει να προσαρμοσεις τις τζουρες σου απο τις μικρες και κοφτες του κ.τ. σε μακριες και ηρεμες για το η.τ.

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #884 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 22:44 »
καλησπέρα σε ολους.Ξεκίνησα να ατμίζω εδω και 12 ημέρες,
εχω μπαταρία δευτερης γενιάς και αγόρασα καινούριο ατμοποιητή
Υγρο χρησιμοποιώ με 6mg νικοτίνη, και 0mg .
Ta υγρά είναι 70 PG 30 VG.
Αλλά μετα τις 3 ημερες νοιώθω καψιμο στην γλώσσα και στα χείλη
η γλώσσα μου είναι σαν να έχω καει απο ζεστό φαγητό.
δεν ξέρω τι φταέι , ρώτησα εκει που αγόρασα τα υγρά και δεν ξέρουν τι φταίει
μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 772 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589779 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797919 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13557 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711