vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

101 επισκέπτες, 3 χρήστες
johnath, camber, KORG N364

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #75 στις: Αυγούστου 05, 2017, 16:25 »
Εγώ πάντως όσες φορές έριξα νικοτίνη μέχρι τώρα ήταν επειδή δεν άντεχα το χτύπημα. Συνήθιζα στο νέο χτύπημα της κατεβασμένης κι έλεγα "ωραία εδώ είμαστε τώρα", αλλά μετά από κάμποσο καιρό με ενοχλούσε κι αυτό. Αν την έριχνα επί τούτου δε νομίζω να ήταν πολύ σοφό, θα κατέληγα να αυξήσω την κατανάλωση και πιθανότατα θα άτμιζα και περισσότερο από πριν. Οπότε, μια τρύπα στο νερό. Χώρια του ότι ο οργανισμός το έχει ανάγκη το χτύπημα κι εκεί βρίσκει την απόλαυση.

Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να με χτυπάει έντονα και η 5άρα και δεν είμαι ούτε 3 μήνες με αυτήν.  :'( Ήδη έφτιαξα τα επόμενα diy σε 4.5 και ίσως έπρεπε σε 4 αλλά αυτό το σημείο είναι κομβικό και έστω -1mg λιγότερο μπορεί να σε κάνει να νιώθεις αέρα. Καμιά σχέση δλδ απ' όταν είχα πέσει στα 6 από τα 9.

Αποσυνδεδεμένος liakosvita

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • 27 χρονια βλαξ.και ορθογραφηκα εξογηινος.
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #76 στις: Αυγούστου 05, 2017, 17:33 »
Modivin δεν ξερω τι σου επιβεβεωσα. Κρατα το για τον εαυτο σου ομος. αλλα να θημασε οτι κανης λαθος για εμενα.Εγω ομος δεν σου κραταο κακια να θημασε. Ισος πρεπη να θημηθης πος εισουν πριν τα μαθης ολα .οταν ξεκινησες και μπορη τοτε να εισαι χρησιμος εδω μεσα για τους κενουργιους συνφορμιτες οπος εγω. .Εγω λεω απλα την γνωμη μου. Που εση θελης να την αλαξης γιατι εσυ πιστευης κατι αλλο.

Εγω δεν ειμαι εδω για να ερχομε σε αντιπαραθεση με τον καθεναν  ειτε εχη να κανη με την ορθογραφια ειτε με οτιδιποτε αλλο .εγω ειμαι εδω για να
Μαθο αυτα που δεν ξερο.να θεσο της ερωτησις που εχω και να παρω απαντισης που καπιοι τωρα αγνοουνε. και οχι για να μου επιβαλη ο καθενας την γνωμη του.οποτε μηπος φιλε να σκευτης οτι μιπος δεν  κανω μονο εγω λαθος στην διατιποση αυτον που εχω να πω.και παρεξηγουμαστε αδικα.

προφανος σε εμενα δεν εχει να κανη πλεον η νικοτινη τοσο πολη. Καθος καθε μερα που φευγο για την δουλια εχω μαζι μου τουλαχιστον.. τορα που μηλαμε εχω μαζη μου 7. 60μελα
5. 30μελα και 3. 20μελα. Στον φοβο μην μηνο. Στον φοβο του τσιγαρου  .ναι εχω δη πολες αλαγες στο περπατιμα στην αναπνοη στην γευση σε πολα καθημερινα πραγματα. Τα οπια δεν θελο να χασο .το τσιγαρο ομος για μενα ηταν ο θεος μου και αυτη η μεταβαση εδω και ενα χρονο μου εχη στιχιση πολη. Το παλευο οσο μπορο ομος δησκολευομε ιδιετερα και ξεσπαο στα υγρα.οπος ειμουν παντα με ενα τσιγαρο στο στομα ετσι ειμαι και τορα με ενα η.τ στο στομα.ευχαριστω πολη ο γολγοθας ειναι ακομα 1 χρονο.μετα μεγαλος.για εμενα........σας ευχαριστω
 Σκευτητε απο της 10 το προι εως τωρα εχω κανη 18 ml 







« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2017, 17:46 από liakosvita »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #77 στις: Αυγούστου 05, 2017, 17:56 »
[justify]@liakosvita, καλησπέρα και καλωσόρισες στην παρέα. Αν θέλεις τη γνώμη μου, έχει απόλυτο δίκιο σε όλα ο modivin, ακόμα και που σε “μαλώνει”. Πρώτα απ’ όλα, σβήσε άγχος και πίεση για τ’ οτιδήποτε. Το άτμισμα είναι απόλαυση και όχι μαρτύριο. Δεν χρειάζεσαι 300 λίτρα στην τσέπη για να πας στη δουλειά ή μια βόλτα. Δεν βάζουμε παράλογους στόχους χαριτολογώντας μάλιστα πως : “θα μείνω και 27 χρόνια στον ατμό και θα πέσω στο 1mg. Βρείτε ένα χόμπι οι υπόλοιποι γιατί διαφορετικά θα γίνετε κακοί απέναντί μου”. / Μείνε ατμιστής κι όχι κλαψιάρης. Εκτός κι αν τρολάρεις άσχημα και πέσαμε σε λάκκο.  [/justify]


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #78 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:00 »
Τεσσάρων μηνών ατμιστής και μόλις τρεις μήνες στο φόρουμ, πρώτη φορά είδα το θέμα "από την μια εξάρτηση στην άλλη".
Η κρίση πανικού μπροστά στη συνειδητοποίηση της εξάρτησης από το η.τ. είναι ίδια με αυτήν της κρίσης πανικού λόγω συνειδητοποίησης της εξάρτησης από το κ.τ. που μας αηδίασε κάποια στιγμή και ψαχτήκαμε στη διέξοδο του η.τ. (όσοι είχαμε φτάσει στο σημείο "ότι δεν πάει άλλο, κάτι πρέπει να κάνω με το τσιγάρο"). Το πότε θα έρθει αυτή η ώρα της κρίσης για τον καθένα είναι...
Η συνειδητοποίηση της γενικότερης προσωπικής μας στάσης απέναντι σε εξαρτήσεις είναι ό,τι πιο σημαντικό πήρα μόλις ολοκλήρωσα το διάβασμα του νήματος και ευχαριστώ τον δημιουργό του, που αυτό ακριβώς μου πέρασε με την έντονη αγωνία που εκφράστηκε.
Εφόσον μου χτύπησε το καμπανάκι της συνειδητοποίησης, ή θα το ελέγξω μόνος μου ή θα ζητήσω βοήθεια από ειδικό.
Πάντως, όλοι σας σε αυτό το νήμα (ο καθένας με τον τρόπο του) προσφέρετε μια πρώτη βοήθεια (βλ. Πρώτες βοήθειες) σημαντική. Να είστε καλά.  

Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #79 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:21 »
My two cents....

Ότι σας -μας- κρατάει μακρυά από το τσιγάρο, να το συνεχίσετε -συνεχίσουμε-. 
Και μην σας επηρεάζει κανείς. Δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος στο άτμισμα.
Υπάρχει ΜΟΝΟ αυτός που μας αρέσει.

Ευτυχώς η αλήθεια, όταν επεμβαίνει η υποκειμενικότητα, δεν είναι μόνο μια.


Αποσυνδεδεμένος liakosvita

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • 27 χρονια βλαξ.και ορθογραφηκα εξογηινος.
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #80 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:30 »
          Joebar                                                                           Κακη απέναντί μου.
 μην βαζης στο στομα μου φρασης Που δεν ειπα. Ξαναδιαβασε το μηνιμα μου μιπος και το καταλαβης. Επισης στην τελευτεα σηρα πεσμου πια γλοσα μηλας και τι λες????  Επισης αν δεν πενεψης το σπιτι σου θα πεση να σε πλακοση ετσι λενε. Το εχης ακουστα?? Οσο για το κλαψιαρης ειναι βαρια κουβεντα. για σενα λοιπων καπιος κλαψουρηζη οταν λεει την γνωμη του για αυτο που μπορη να περναη εκινη την στηγμη και καθε στηγμη.αν ειναι οντος ετσι προσοπικα σε λιπαμε. Γιατι ατμιστης μπορη να εισαι. Ανθρωπος δεν εισε. Και μην ξεχασης να σβισης το μηνημα για μια ακομη φορα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #81 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:36 »
"Εκτός και αν" λέει ο Τζό...

:lotpot:

Μεγάλες στιγμές ζούμε αυγουστιάτικο.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #82 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:43 »
Μπράβο φίλε που άνοιξες αυτό το νήμα και μπράβο σε όλους αυτούς που συμμετείχαν και δεν είχαν καθόλου μα καθόλου καταγγελτική διάθεση. Ο προβληματισμός του φίλου είναι απόλυτα σωστός ναι πράγματι πέρασα από τη μια εξάρτηση στην άλλη, κουβαλάω δυο μόντ με τους ατμοποιητές τους, δύο ανταλλακτικές μπαταρίες, 2-4 μπουκαλάκια υγρά.
Εγραψα σε άλλο νήμα ότι να παραγγέλνουμε από έξω, αλλά να το κάνουμε όχι λόγω άγνοιας αλλά έχοντας όλη την πληροφόρηση και αφού έχουμε συνηδητοποιήσει πως αξιολογείται (νομικά) η πράξη μας, ποιές είναι οι ενδεχόμενες συνέπειες και τότε ας αποφασίσουμε. Τότε ΜΟΝΟ θα έχουμε επίγνωση του κινδύνου.
Ναι είμαι εξαρτημένος, ναι είμαι ακόμα μ..κας (που λέει παραπάνω κάποιος φίλος) όμως αντιλαμβάνομαι τι κάνω ? το ζητούμενο (σε αυτήν την φάση) είναι να έχω συνηδητοποιήσει ότι και αυτό μου κάνει κακό ίσως σημαντικά λιγότερο κακό, αλλά κακό. Αυτό κατα την αποψη μου είναι το πρώτο και σημαντικό βήμα που εξοπλίζει τον εγκέφαλο μου με τη δυναμική να το σταματήσω και αυτό, όταν πιά ο κινδυνος για πισωγύρισμα στο τσιγάρο έχει απομακρυνθεί οριστικά. Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν αν από την ανάγκη αιτιολόγηση της επιλογής μου είχα πεισθεί (είτε λόγω κακής πληροφόρησης, είτε άγνοιας, είτε εσωτερικής μου ανάγκης) ότι το άτμισμα είναι απόλυτα αθώο είτε ακόμα χειρότερα μου κάνει καλό (τοχω ακούσει και αυτό). Και εσύ φίλε μου είσαι συνειδητοποιημένος δεν είσαι οπαδός είσαι φίλαθλος, δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βρίσεις την ομάδα που υποστηρίζεις.

Ναι φίλε μου είμαι και εγώ εξαρτημένος και πρέπει ΚΑΙ ΑΥΤΟ να το αντιμετωπίσω. Ομως (ίσως το λέω για να ικανοποιηθώ) αλλά για μένα αποτέλεσε το κατάλληλο εργαλείο για να προχωρήσω μακριά από το ρημάδι και αυτό κουβαλάει πολλές ανοχές και δικαιολογίες (για την ώρα).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2017, 18:52 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #83 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:46 »
<< Εγω δεν ειμαι εδω για να ερχομε σε αντιπαραθεση με τον καθεναν  ειτε εχη να κανη με την ορθογραφια ειτε με οτιδιποτε αλλο .εγω ειμαι εδω για να
Μαθο αυτα που δεν ξερο.να θεσο της ερωτησις που εχω και να παρω απαντισης που καπιοι τωρα αγνοουνε. και οχι για να μου επιβαλη ο καθενας την γνωμη του.οποτε μηπος φιλε να σκευτης οτι μιπος δεν  κανω μονο εγω λαθος στην διατιποση αυτον που εχω να πω.και παρεξηγουμαστε αδικα. >>

ΑΠΟ    ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ  και μόνο, έκανα COPY  το παραπάνω κείμενο ΣΤΟ REPLY
Διαπίστωσα ότι στο δικό μου PC  η αυτόματη διόρθωση των λέξεων λειτουργεί κανονικά, διότι σε όλο σχεδόν το παραπάνω κείμενο υπογραμμίστηκαν οι ανορθόγραφες λέξεις.
Ισως όμως δεν λειτουργεί σε όλους τους υπολογιστές. Ας το ελέγξουν οι τεχνικοί του φόρουμ.    

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #84 στις: Αυγούστου 05, 2017, 18:47 »
τα γμνα τα 40αριααααα.....  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #85 στις: Αυγούστου 05, 2017, 19:15 »
Φίλοι συνατμιστές, χωρίς πλάκα τώρα ..
Γνωστός μου , αρκετά χρόνια μόνον ατμιστής  , πρώην, επί δεκαετίες βαρύς καπνιστής, περνάει αυτό το διάστημα ένα πολύ "χοντρό" οικογενειακό πρόβλημα.
Πριν μερικά χρόνια, σε αυτή την κατάσταση, θα χρειαζόταν τουλάχιστον 4-5 πακέτα την ημέρα για να "στανιάρει" κάπως.
ΤΩΡΑ που είναι ατμιστής, απλώς ανέβασε τη νικοτίνη από 3mg σε 9mg, τα ml από 7 σε 12 την ημέρα , το γύρισε σε πικρούτσικα καπνικά (Dirty και SOHO ) αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν άναψε τσιγάρο. Και ούτε πρόκειται γιατί τα πολύ δύσκολα ξεπεράστηκαν.

Συνεπώς , διαπιστώνω από την συγκεκριμένη περίπτωση, ότι το άτμισμα " Εξάρτηση ή Οχι " βοηθάει σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις και μπορεί να αντικαταστήσει το τσιγάρο ΚΑΙ σε αυτές τις περιπτώσεις.
   

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 05, 2017, 19:25 »
@modivin, είσαι μεγάλο κάθαρμα. Ξέχνα το άγαλμα, δεν σου φτιάχνω τίποτα. :hehe:  

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 05, 2017, 19:28 »

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 05, 2017, 19:36 »
Μόνο εγώ βλέπω πως,
όποιος βλέπει σαν εξάρτηση το ηλ. τσιγάρο
έχει ενοχές απέναντι στο τσιγάρο που σταμάτησε; (αν το σταμάτησε εντελώς στην τελική)
Που, δεν είναι ενοχές απέναντι στο τσιγάρο καθ' εαυτό
μα ενοχές και απολογία απέναντι στον εαυτό του που το επέλεξε.
Εχει βάση.. Τον εγωισμό.

Υπ' αυτήν την έννοια,
είμαστε όλοι εξαρτημένοι στην ευχαρίστηση. Για αυτήν μάς έστειλε όποιος μάς έστειλε εδώ..

Σορι αλλά, δεν θα απολογηθώ και δεν θα θεωρήσω εξάρτηση την ανάγκη μου για ευχαρίστηση της απόλαυσης ενός γκουρμέ πιάτου,
στην ακρόαση ενός μουσικού έργου από ένα σοβαρό ηχοσύστημα,
στις σκέψεις μου απέναντι σε ένα μαγευτικό ηλιοβασίλεμα
μαζί με την ηδονή ψυχής να βρίσκομαι με μια ωραία γυναίκα..


Είμαι εξαρτημένος από τις χαρές τής ζωής... Θα ζήσω γιατρέ μου;


Δεν είδα όμως ποτέ κανέναν να πει πως είναι εξαρτημένος
από τα πιτόγυρα! :D


Δεν βλέπω ως εξάρτηση την ανάγκη να κουβαλάμε 2-3 μοντάκια και 3-5 ατμοποιητές μαζί μας στη δουλειά κάθε μέρα.
Μια ΟΝΤΩΣ δυνατή εξάρτηση που μας συνόδευε για χρόνια στη ζωή μας,
χρειάζεται ένα εξίσου "λάθος" για να αντιμετωπιστεί. Λάθος; Χμμ..

Οταν πλέον ΟΡΙΣΤΙΚΑ φύγει το τσιγάρο από το μυαλό μας (μη νομίζετε πως, επειδή ατμίζουμε, το τσιγάρο το έχουμε ξεχάσει)
τότε, με εντελώς φυσικό τρόπο, θα παίρνουμε μαζί μας ένα μοντάκι και έναν ατμοποιητή, άντε και λίγο υγρό να μην ξεμείνουμε.


Ως τότε, εκείνο που τώρα φαντάζει ως εξάρτηση τού ηλεκτρονικού,
δεν είναι παρά

απομεινάρια τής εξάρτησης τού κανονικού..
Και για μένα μιλώντας, κρατάω 2 σετ από τον φόβο μην τυχόν πάθει το ένα κάτι..

Γιατί η εξάρτηση, προκαλεί ΚΑΙ αυτό. Ανασφάλειες.

Δεν προβληματίζομαι λοιπόν καθόλου όσον αφορά εξαρτήσεις.
Τις αφήνω να λειτουργούν μέσα μου σκεπτόμενος ρεαλιστικά και λέγοντας πως,
ό,τι με βοηθάει να ξεχάσω, να φύγει εντελώς από το dna τής μνήμης μου το κάπνισμα,
είναι καλό.



Ισορροπία είναι όλα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2017, 19:46 από gkon961 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 05, 2017, 20:01 »
[justify]@gkon961, καλησπέρα. Το θέμα ως θέμα, είναι σπουδαίο από μόνο του, δεν χρειάζεται καν υποστήριξη, καθώς επίσης και πως όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια. Που χου, η αφεντιά μου. Ποτέ δεν χρησιμοποίησα 2ο σετ μακριά από το σπίτι. Ποτέ. Ποτέ δεν έπαψα να δηλώνω καπνιστής, έστω κι εν αποστρατεία. Αν γίνει το κακό, με το ένα σετ που πάντα χρησιμοποιώ; ε, ή θα βρω άμεσα ατμιστική λύση ή θα κάνω υπομονή μέχρι να βρω αυτή τη λύση, ή θα πάω περίπτερο. Δεν θέλω να έχω τέτοια ζόρια. Πουθενά δεν βρήκα πόρνες ενοχές, αν και είμαι τέρμα πεινασμένος εγωιστής. [/justify]

[justify]Τώρα, αν το φιλοσοφήσουμε..., εξάρτηση = ευχαρίστηση = ηδονές; Γνωστά και βαρετά. [/justify]
[justify]Η απολογία είναι για φθηνές καταδίκες. Η ανασφάλεια είναι χρεοκοπημένη δικαιολογία. Η ισορροπία είναι απωθημένο του ανισόρροπου. [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824436 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154812 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568823 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1771 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1139 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem