vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Sergios, Ποντικός

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 06, 2017, 16:33 »
[justify]@alexoyiorgis, εδώ τώρα είσαι πολύ πιο σωστός και με πολύ πιο έντιμη στάση από εμένα. Προσωπικά δεν συμμετέχω ούτε με ονοματεπώνυμο ούτε γνωρίζω όσους φίλους θα ήθελα από δω μέσα. Κι εγώ, χαίρομαι ιδιαίτερα για την παρουσία σου. [/justify]

Για το θέμα μας τώρα, εγώ θα κλείσω εδώ, αναγκαστικά με προσωπικό πάλι παράδειγμα. Τυχαία έγινα ατμιστής, το κάπνισμα ποτέ δεν το χόρτασα. Βέβαια, μπορεί να λέω διάφορα, όμως είμαι σίγουρος πως αν με ψάξω, ειδικά στις πρώτες μου αναρτήσεις, πιστεύω πως θα βρω αντίθετα λόγια απ’ όσα λέω τώρα. Κάπου θα αναθεματίζω κι εγώ, δεν μπορεί. Παρ’ όλα αυτά, δεν θέλω να ξορκίσω καμία μου εξάρτηση, ούτε στο πριν ούτε στο τώρα. Προχωράμε ως ωραίοι και μοιραίοι.

[justify]Και πάλι, καλωσόρισες κυρ Φυσικέ στην υπέροχη παρέα.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 06, 2017, 17:25 »
Joe φιλε μου σε προκαλω να προσθεσεις αλλη μια ενδιαφερουσα εξαρτηση. :  Τις Ατμοσυναντησεις.......

Δεν περιγραφω αλλο :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 06, 2017, 17:37 »
Είμαι ΟΚ με τις εξαρτήσεις μου, αρκεί να μη με σκοτώνουν και να μη νιώθω πως με αποδυναμώνουν.
Δεν έχω την ψευδαίσθηση πως η ζωή μου είναι υπό έλεγχο και δεν θέλω να αυξήσω τον βαθμό του ελέγχου αυτού με τέτοιους τρόπους.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 06, 2017, 17:49 »
Εγώ αντίθετα έχω τον πλήρη έλεγχο της ζωής μου και δεν έχω καμία απολύτως εξάρτηση! Αγόρασα μόνο μια λίγο πιο μεγάλη βαλίτσα (δες φωτο...) για να χωράνε όλα τα ατμιστικά μου αν τυχόν χρειαστεί καμιά φορά να πεταχτώ μέχρι το περίπτερο στη γωνία... :yes:




Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 06, 2017, 18:31 »
Αυτή η βαλίτσα ίσα ίσα χωράει τους unfollow, θέλεις άλλη μία.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 06, 2017, 19:46 »
Δεν ατμίζει με unfollow.
Μετά τους doggystyle, επιδίδεται σε ierapostoliko.
Η βαλίτσα είναι για τα σύνεργα και την παρτενέρ.
Στο περίπτερο πάει συχνά, καπνίζει πολύ...

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 00:30 »
Για να γυρίσω την κουβέντα στον θέμα και μια και ξεκίνησα το νήμα, να γυρίσω στο καναπέ της ανάλυσης σήμερα που κλείνω 3 μήνες χωρίς τσιγάρο και να καταθέσω τα εξής.
1. Δεν σκέφτομαι το τσιγαρο
2. Δεν σκέφτομαι το αν κάνω μεγάλη η μικρή κατανάλωσή είτε σε ml είτε σε νικοτίνη (κάνω το πρωι 12, το μεσημερι μηδενικη και το βραδυ 6) και το αποτέλεσμα άλλες μέρες κάνω 8 ml άλλες 4 κατά μέσο όρο 5
3. Όταν με ρωτάνε αν έχω κόψει το τσιγάρο λέω ναι, αν έχω κόψει το κάπνισμα λέω όχι, όταν μου λένε μα πώς γίνεται αυτό τους φυσάω μια δυνατή δόση ατμού στην μάπα και λέω " δεν ξέρω πώς να το πω αυτό"
4. Δεν σκέφτομαι να αγοράσω τίποτε άλλο (οπότε έφυγε η κάψα). Κοιτάω στο web τα καινούργια που βγαίνουν όπως κοιτάω και τα καινούργια αμάξια που βγαίνουν αλλά εγώ μένω με το ford 10ετίας.
5. Αγόρασα RBA για τα 2 atmo που είχα έτσι και αλλιώς. Περιέργως ο triton V1 που δεν μου είχε δώσει και την καλύτερη υποστήριξη στην αρχή, με το RBA μεταμορφώθηκε σε σύμμαχο με τέλεια γεύση, no more leaking και τρανσφορμερ εργαλείο και για τσιγαρίσιες και για πνευμονικές. Το TFV8 απλά απογειώθηκε με την RBA. Ok εδώ να παραδεχθώ ότι ίσως είπα λίγο ψέμματα για το 4. Θα ήθελα να αγοράσω έναν καθαρόαιμο επισκευάσιμο που να είναι και για MTL και πνευμονικές για να συγκρίνω την εμπειρία στησίματός με τις κοινές RBA, που τώρα έχει γίνει το εργόχειρό μου.
6. Πλέον φεύγω από το σπίτι όταν πάω κάπου σύντομα μόνο με ένα στικ και τα 2 ml που έχει μέσα. Άμα είναι να λείπω από το πρωί παίρνω το καλό το mod με μια μπαταρία ρεζερβα και 1 10μελο.
7. Η καβάτζα σε υγρα στο σπίτι συνεχίζεται (όταν έχω κάτω από 5 10μελα με πιάνει κατι τις) αλλά με τις πρώτες μου προσπάθειες σε DYI θα το ξεπεράσω μάλλον και αυτό.
8. Αντεξα σε πτήση άκαπνος (και ανατμιστος) για 9 ώρες (από checkin μέχρι check out) εγώ που στις 3 ώρες με έπιανε τρέμουλο. Άρα κάτι κόβεται μάλλον από την εξάρτηση.
9. Μπορεί να αφιερώνω μόνο ένα νούμερο αλλά είναι ένα μεγάλο νουμερο που περιλαμβάνει συμπυκνωμένα όλα τα δεν βρομάω, μυρίζω και γεύομαι τα παντα, δεν λερωνω και λερώνομαι με στάχτες, και έχω κάνει απόσβεση οικονομική (για την ακρίβεια στους 3 μήνες ξόδεψα το 80% που θα ξόδευα αν έκανα τσιγάρο. Για την υγεία θα αναφερθώ στον 6μηνο απολογισμό.

Keep vaping.
Επειδή αυτό το νήμα είναι για μένα κάτι μεταξύ ημερολογίου και καναπέ ψυχαναλυτή, και επειδή πλησιάζω τους 6 μήνες χωρίς τσιγάρο (εντελώς χωρίς) να επισημάνω τα εξής
το 9. παραμένει και εκτός της καλύτερης όρεξης έχω σταματήσει σχεδόν το ροχάλισμα και δεν έχω πλέον ίχνος από φλέματα... περιέργως ακόμα και δεν έχω αρρωστήσει όπως συνέβαινε κάθε χρόνο μπαίνοντας το φθινόπωρο. 
το 1. παραμένει(καλα που το είδα εδώ ότι κάποτε με απασχολούσε)
το 3. όταν με ρωτάνε αν έχω κόψει το τσιγάρο λέω ναι και όταν με ρωτάνε αν έχω κόψει το κάπνισμα λέω πάλι ναι
το 4. ναι δεν έχω αγοράσει από τότε τίποτε άλλο
το 5. ευτυχώς μου δόθηκε - χαρίστηκε επισκευάσιμος και μπήκα και εγώ στα τερτίπια του.
το 7. ξεκίνησα DIY υγρα και πλέον με κόστος 45 λιρες έχω καβάτζα υλικά για 2 λίτρα υγρό.
με αφορμή το παραπάνω και για τα 2. και 8. άλλαξα τακτική όσο αφορά την εξάρτηση στην νικοτίνη. Έχω κάνει ένα υγρό με 3mg από το οποίο βάζω κάθε μέρα 2 μλ στον τρίτονα, και δεν αφήνω τον εαυτό μου να κάνει παραπάνω από αυτά τα 2 μλ νικοτινούχα. Αλλά έχω κάνει και 30μελα από μηδενικά υγρα και παίζω και ατμίζω στον επισκευάσιμο ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ μέχρι να ΜΟΥ ΚΑΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΔΟΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ. Χωρίς ενοχές για την απόλαυση της γεύσης και για το ότι δεν εχουν νικοτίνη. όταν χρειάζομαι το ναρκωτικό μου παίρνω λίγο από το 2μελο και συνεχίζω με τις φουγαροκαταστασεις μέχρι να το ξαναθυμηθώ μετά από 8-10 ώρες. Τελικά με όλο αυτό το ξεσάλωμα δεν κατάφερα να καταναλώσω παραπάνω από 10 μλ DIY την ημέρα. Επόμενος στόχο: 1μλ την ημερα από 3mg υγρο

keep calm and vape on

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #112 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:05 »
Εσύ μάλλον πας για να κόψεις και το άτμισμα γενικώς  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #113 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:21 »
Απλά όταν έχεις την έλλειψη να ρουφήξεις, αποδείχθηκε ότι ένα κάπνικο υγρό με 0 mg κάνει την δουλεια του να σε επαναφέρει για λίγη ωρα, μέχρι να φτάσεις να θέλεις όντως νικοτίνη. Δεν χρειάζεται μάλλον ο εγκέφαλος νικοτίνη κάθε φορά που νιώθεις την ανάγκη να ατμίσεις.

Επίσης πιο πολύ ήθελα να τονίσω την διαφορετική τακτική όσο αφορά την μείωση της νικοτίνης. Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι αν ρίξεις πολύ την νικοτίνη και την ζητάει ο οργανισμός μου και αυξάνεις κατανάλωση τότε δεν είναι καλό, ούτε για την εξάρτηση ούτε για το ατμισμα γενικός. Εγώ λοιπόν αποφάσισα να κάνω το αντίθετο. Να περιορίσω το ατμισμα νικοτινούχου, και να μην νοιάζομαι καθόλου (να ενθαρρύνω ακόμα τον εαυτό μου) για το πόσο υγρό χωρις νικοτίνη κάνω. Ας κάνω και 50 μλ την ημέρα (έκανα την πρώτη μέρα εφαρμογής). είναι μόνο για γεύση. Αν κόψω την νικοτίνη , δεν νομίζω να υπάρχει εξάρτηση στην γεύση, και αν υπάρχει ε νομίζω ότι δεν είναι εξάρτηση αλλα κάτι σαν όρεξη για κοκα κολα. Ίσως αυτή η τακτική βοηθήσει και άλλους να κατεβάσουν (κόψουν) την νικοτίνη πιο γρήγορα από ότι να κατεβάζουν 1mg ανα εξάμηνο.

Εδώ να τονίσω ότι η τακτική αυτή αν δεν υποστηρίζονταν από DIY υγρα για να κατεβάσουν το κόστος θα ήταν απαγορευτική. Επίσης αν δεν συνοδεύονταν από χρήση επισκευάσιμου, όχι ως κόστος αλλά και ως συσκευής που θα δώσει πολύ παραπάνω γεύση (ουράνιο τόξο γεύσεων) και θα σε κάνει να ξεχάσεις την νικοτίνη.

Δεν νομίζω να θέλω να κόψω το άτμισμα. Η ισως λέω τέτοια στον εαυτό μου για να μην μπει σε defence mode και μου αρχίσει τα παρατράγουδα. Αν καταφέρω να ατμίζω χωρίς νικοτίνη και απολαμβάνω μόνο γεύση, δεν νομίζω να θέλω να χάσω την γεύση. Γουστάρω άτμισμα τρελά.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #114 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:35 »
Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.. άν υπάρχει κάτι επικίνδυνο για την υγειά στα υγρά που ατμίζουμε,αυτό βρίσκεται στα αρώματα κι άχι στη νικοτίνη.Οι καταναλώσεις που αναφέρεις είναι σίγουρα επικίνδυνες..

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #115 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:39 »
ναι αλλα αν απαλαχθείς από νικοτίνη μετά η κατανάλωση αρωματούχων χωρίς νικοτίνη υγρών είναι κάτι που το διαχειρίζεσαι πιο εύκολα.

Τα 10 μλ την ημέρα είναι πολλά?

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #116 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:53 »
Δεν είναι πολλά,είναι αρκετά.. από τη στιγμή που δεν έχεις σκοπό να κόψεις το άτμισμα,για ποιόν λόγο να κόψεις τη νικοτίνη;

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #117 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:57 »
Γιατί η εξάρτηση από την νικοτίνη σε κάνει να την θες όποτε θέλει εκείνη.
Από την γεύση δεν υπάρχει εξάρτηση. Μπορεί μια μέρα να φας μυλοπιτά, την επόμενη να μην φας. Δεν θα παρεξηγηθεί το lemon tart αν δεν φας (γεύτεις) μια βδομάδα.
Το ατμισμα μετά θα γίνει σαν να τρως σνακ, ξηρούς καρπους κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος Aκαπνος

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλη μιση καρδια μου στη κινα βρισκεται
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #118 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:00 »
μετα απο 8 χρονια ατμισμα νιωθω πληρως ξενερομενως .απεξαρτηθηκα απ τις καπνοβιομηχανιες και εγινα ερμαιο του καρτελ του ηλ. τσιγαρου στην ελλαδα .τιμες υπςεβολικες ,δικαιολογιες τυπου φορολογιας εκτελωνισμου δεν ευσταθουν διοτι π.χ η νικοτινη της ατμος που ειναι ελληνικης κατασκευης ειναι η ακριβοτερη και δεν τιθεται θεμα εισαγωγης.αποφασισα καποια στιγμη να μη ξαναδωσω ευρω σε ελληνικο καταστημα . ακρη για νικοτινες και αρωματα εχω.ατμοποητες και μοντακια επαιρνα απο κινα. τωρα προεκυψε το θεμα με τις κατασχεσεις .εις γνωση μου ηξερα για το νομο και το ρισκο.δε κλαιγομαι για τα 100 ευρω που πιθανον ναχασω πες οτι τα εχασα στο δρομο ,αλλα αυτο που μου την εχει δωσει ειναι οτι απεκτησα ενα χομπυ που μου αρεσε και αισθανομαι σα να προσπαθω να βρω ηρωινη ,απαγορευσεις ,τελωνεια ,καρτελ ,εμποροι που σε θελουν ερμαιο τους .

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #119 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:07 »
60μλ την ημερα καταφερα και το εριξα στα 0.1mg με diy υγρο και μαλλον εχω χασει πιθανοτατα 250ε. Για εμενα ειναι hobby και εναλλακτικος/ασφαλεστερος τροπος καπνισματος το ηλ. τσιγγαρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571358 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1610 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120995 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326188 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8457 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297188 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios