vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Aoratix, Jorge

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:09 »
 Αν καταφέρω να ατμίζω χωρίς νικοτίνη και απολαμβάνω μόνο γεύση, δεν νομίζω να θέλω να χάσω την γεύση. Γουστάρω άτμισμα τρελά.
Από την γεύση δεν υπάρχει εξάρτηση.
Κι όμως υπάρχει.. Το πιο ασφαλές για την υγεία σου-αν ψάχνεις γι'αυτό-είναι να έχεις την μικρότερη δυνατή κατανάλωση κι έτσι όσο το δυνατών λιγότερη έκθεση στον ατμό..

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:11 »
60μλ την ημερα καταφερα και το εριξα στα 0.1mg με diy υγρο και μαλλον εχω χασει πιθανοτατα 250ε. Για εμενα ειναι hobby και εναλλακτικος/ασφαλεστερος τροπος καπνισματος το ηλ. τσιγγαρο.

60ml την ημέρα;... :faint:

Νομίζω πως πρέπει να επικεντρώσεις τις προσπάθειες σου στο να μειώσεις τα ml και όχι την νικοτίνη... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:16 »
60μλ την ημερα καταφερα και το εριξα στα 0.1mg με diy υγρο και μαλλον εχω χασει πιθανοτατα 250ε. Για εμενα ειναι hobby και εναλλακτικος/ασφαλεστερος τροπος καπνισματος το ηλ. τσιγγαρο.
Κάποιοι ίσως θα ήταν καλύτερα να άρχιζαν και πάλι το κάπνισμα..
Το 0.1mg επίσης με ξεπερνάει..   :DontThinkSo:

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #123 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:26 »
Κάποιοι ίσως θα ήταν καλύτερα να άρχιζαν και πάλι το κάπνισμα..
Το 0.1mg επίσης με ξεπερνάει..   :DontThinkSo:
60ml την ημέρα;... :faint:

Νομίζω πως πρέπει να επικεντρώσεις τις προσπάθειες σου στο να μειώσεις τα ml και όχι την νικοτίνη... :dontknow:
λαθοσ 1mg ηθελα να γραπσω τα 60 δεν ειναι και τιποτα ιδιετερο σε 30μμ rta και rda..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #124 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:32 »
Η κοινή παραδοχή όλων των επιστημόνων είναι πως ΑΝ (ξαναλέω: ΑΝ) υπάρχει κάτι επιβλαβές στο άτμισμα, δεν είναι ούτε η νικοτίνη, ούτε η γλυκερίνη, ούτε το νεράκι του θεού. Είναι τα αρώματα, και οι χημικές ενώσεις που δημιουργούνται κατά την θέρμανσή τους. Κι επειδή η γλυκερίνη, η προπυλενογλυκόλη και η νικοτίνη είναι τρεις ουσίες όλο κι όλο, σε όσους συνδυασμούς και να τις βάλεις είναι σχετικά εύκολο να μελετηθούν και να μετρηθούν. Αυτό που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μετρηθεί είναι τα αρώματα. Εκατοντάδες οι γεύσεις, δεκάδες οι συγκεντρώσεις, άπειροι οι συνδυασμοί.

Οπότε, ναι, 60ml είναι πολλά από όποια πλευρά κι αν το δεις, διότι εισέρχεται στο οργανισμό σου και το αντίστοιχο ποσοστό αρωμάτων καθημερινά. Και 10ml πολλά είναι, όχι αρκετά.
Εκτός αν κάνουμε σκέτη βάση, οπότε αλλάζει το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #125 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:33 »
60 ml x 1 mg=60 mg νικοτίνης -->εσύ
10 ml x 6 mg=60 mg νικοτίνης -->εγώ

Ποιο είναι προτιμότερο;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #126 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:43 »
Τα 10ml φυσικά λόγω μικρότερης πρόσληψης αρωμάτων (αν έχουν) φυσικά.

Και οι δύο ποσότητες πάντως είναι μεγάλες.

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #127 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:45 »
Σκετη βαση κανω και προτημοτεροειναι αυτο που σου αρρεσει φυσικα..

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #128 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:45 »
τα 10 ml πολλά? πεταίνωωωωωωωωωωωωωωωω  :))

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:49 »
Προτιμέτερο για την υγεία μας δεν είναι αυτό που μας αρέσει "φυσικά" σε καμία περίπτωση.
Προτιμότερο είναι το ασφαλέστερο.

Κι εμένα μου αρέσει η πέτσα από τη γουρουνοπούλα, και την τρώω, αλλά τα τριγλυκερίδια κάνουν πάρτυ.
Και σε λίγα χρόνια θα κάνουν και οι γιατροί που θα τους τα σκάω, αν δεν προσέξω.
Δεν είναι προτιμότερη από άλλα μέρη του εδέσματος για την υγεία μου. Μόνο για τον ουρανίσκο μου.

Φυσικά αν γνωρίζω τα ρίσκα, λόγος δεν πέφτει σε κανέναν άλλον.  ;)

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:51 »
αφου σου λεει ότι το κακό στην υγεία προέρχεται από τα αρώματα.
αρα 10 μλ με 1μλ αρωμα
60 μλ 6 μλ αρωμα.

[member=16630]e-spy[/member]
ακριβως αυτό (μην ανεβάζεις κατανάλωση, ανέβασε νικοτίνη) έχω ακούσει και διαβάσει εδώ. Και δεν θα συμφωνήσω ούτε θα διαφωνήσω με το αν τα αρώματα ή νικοτίνη κάνουν κακό. Η νικοτίνη πάντως κάνει λίγο κακό στις αρτηρίες. Τα αρώματα δεν ξέρω αλλα λογικό να κάνουν λιγο κακό κάπου αλλού.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω σαν στρατηγική όμως δεν είναι για να κάνεις κατανάλωση για πάντα.
πχ κάποιος προσπαθεί να μειώσει την νικοτίνη και έχει κολλήσει στα 3mg με 10ml thn ημερα (αρα και 1 μλ άρωμα) και δεν μπορεί να το πάει πιο κάτω χωρίς να ανεβάσει κατανάλωση. αρα σε βάθος χρόνου θα κάνει 3,5 λιτρα υγρου πέρνοντας 1 κιλο νικοτίνη και 300 μλ αρώματος.
Αν κάνει για 3 μήνες 0 νικοτίνη και αφεθεί να φτάσει την κατανάλωση (ακόμα και στα 60 μλ) για τους 2-3 μήνες που παλεύει την απεξάρτηση από νικοτίνη, και επειδή το άρωμα δεν προκαλεί λογικά εξάρτηση, μετά ρίξει την κατανάλωση παλι στα 10μλ την ημερα μηδενικής και φυσικά επειδή δεν υπάρχει πλέον η νικοτίνη προφανώς θα μπορεί να πάει και στα 5μλ, έχουμε και λέμε 90 μερες 60 μλ αρα 6 μλ αρωματος συνολο 360 μλ και 9 μηνες 180 μερες με 0,5μλ αρωματος συνολο 90 μλ αρωματος => γενικο σύνολο 450 μλ αρωματος στον χρονο.
Εμένα αυτό το trade off Μου αρεσει γιατι θα έχω απαλαχθεί από την νικοτίνη, που ακόμα και αν δεν κάνει κακό στην υγεία από μόνο του, είναι αυτό που κάνει την εξάρτηση και μαζί με αυτό πέρναμε την πίσα στο κτ και τα αρώματα τώρα στο ητ. Οπότε την νικοτίνη πάω να πολεμήσω όχι γιατί η ίδια με κάνει κακό αλλά γιατί με κάνει να παίρνω τα υπόλοιπα μαζί.

Δοκίμασα να κάνω νικοτινούχα βάση σκέτη και δεν με βοήθησε να μειώσω κάτι, ίσα ισα λόγο έλειψης γεύσης τα έκανα σκατα.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:52 »
60 ml x 1 mg=60 mg νικοτίνης -->εσύ
10 ml x 6 mg=60 mg νικοτίνης -->εγώ

Ποιο είναι προτιμότερο;
Sorry αλλα αυτό δέν είναι σωστό.

Για να ισχύει, θα έπρεπε η απορρόφηση της νικοτίνης απο τον οργανισμό να είναι ίδια άσχετα με την αναλογία στο υγρό.

Δεδομένου οτι δέν ξέρουμε πόση είναι, τότε δέν μπορούμε να το υπολογίσουμε έτσι.

Για παράδειγμα, μπορεί το 1mg να απορροφάται πλήρως σε κάθε τζούρα, ενώ τα 6mg να απορροφούνται κατα 50%, άρα για μία τέτοια αλλαγή, ο φίλος να πρέπει να πάει σε πάνω απο 12mg/ml νικοτίνη, για να καλύψει την ανάγκη του για 60mg ημερησίως.

Συγχωρέστε με άν υπάρχει κάποια μελέτη που να λέει τα ποσοστά που δέν γνωρίζω, μπορεί να κάνω λάθος.

Παρόλα αυτά, όπως λέτε όλοι, τα 60ml, είναι πολλά και καλό θα ήταν ο φίλος να ανεβάσει νικοτίνη, ωστε να μειώσει τη ποσότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:01 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:55 »
ουτε γνωσεις εχω στο συγκεκριμενο ζητημα, ουτε τεκμηριωμενη αποψη. το ξεκαθαριζω.

απλα, πολυ απλα, μονο που διαβαζω τον αριθμο 60... ζαλιζομαι.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #133 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 12:57 »
[member=20714]spyvas[/member] εκεί με τα νούμερα με έχασες ελαφρώς...  ;D

Πληροφοριακά όμως, το κακό που κάνει η νικοτίνη στις αρτηρίες, είναι πολύ μικρό, στιγμιαίο, και είναι ακριβώς το ίδιο που κάνει κι ο καφές, και διάφορα άλλα πράγματα που καταναλώνουμε καθημερινά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #134 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:07 »

Για παράδειγμα, μπορεί το 1mg να απορροφάται πλήρως σε κάθε τζούρα, ενώ απο τα 6mg, να απορροφάται κατα 50%, άρα για μία τέτοια αλλαγή ο φίλος να πρέπει να πάει σε πάνω απο 12mg/ml νικοτίνη για να καλύψει την ανάγκη του για 60mg ημερησίως.
 

Το 1mg είναι στο ml και όχι στην τζούρα.Αν καταναλώσει 1 ml λοιπόν ο οργανισμός του θα απορροφήσει το ποσοστό χ απο το 1mg της νικοτίνης,π.χ το  70%. Αν καταναλώσει πάλι 1ml απο 6mg νικοτίνης,ο ίδιος οργανισμός πάλι θα απορροφήσει το 70% απο τα 6mg.
Αυτό που λές δεν ξέρω σε πια λογική βασίζεται..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios