vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, manoslykos

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #195 στις: Απριλίου 06, 2017, 13:32 »
Δυστυχώς το παρόν "θέμα" συναντάται στα πάντα σχεδόν γύρω μας, είτε πρόκειται για αυτοκίνητο είτε μιλάμε για ατμοποιητή. Αν εγώ χάσω αυτή τη στιγμή που μιλάμε το πάνω καπάκι αναπλήρωσης του Skyline θα βρω ανταλλακτικό; Θα είναι σε θέση ο Βασίλης να μου στείλει κάποιο (γιατί έτοιμο να με περιμένει να το αγοράσω από το site δεν υπάρχει ) ή θα "σπάσει" σε κομμάτια έναν ατμοποιητή να με εξυπηρετήσει;

Ναι εδώ μιλάμε για oring. Ένα oring όμως που φθείρεται πολύ δύσκολα (και χρόνια θα ήθελε ίσως ) κι απλώς έτυχε κάποιος να χαλάσει. Δεν θεωρώ ότι ήταν υποχρεωμένη η εταιρεία να το συμπεριλάβει στα spares (μιας και πρόκειται για τόσο γερό κομμάτι ), με την ίδια λογική θα έπρεπε να συμπεριλάβει και δεύτερο καπάκι. Και βάση ίσως; Μήπως να έβαζε κι έναν δεύτερο Ναυτίλο στο πακέτο για να μην ξεμείνουμε ποτέ; Κι αν αυτός ο κάποιος χαλούσε και το spare την αμέσως επόμενη στιγμή; Κι αν χαλούσε και τον δεύτερο ατμοποιητή ολόκληρο;
Χίλια τα ερωτήματα..
Ο αβοκάντο (άλλος μοσχοπουλημένος ) είχε όλα τα spares που ίσως χρειάζονταν; Τα peeks που αρκετοί έχασαν; Τα έβρισκε εύκολα κάποιος από την πρώτη στιγμή που έκανε την εμφάνισή του στα καταστήματα; Μήπως μπήκαν πρώτα τα "κλωνοανταλλακτικά" στο παιχνίδι; Οι Griffin και ο κάθε "geekvape";
Ναι είχαν πλήρες κιτ oring, γυαλί και βίδες στο πακέτο. Δεν είχαν όμως τη βάση. Το κομμάτι του Ναυτίλου που συζητάμε μην το βάζετε όμως στα "αναλώσιμα" γιατί δεν είναι. Φτιάχτηκε και τοποθετήθηκε εκεί με σκοπό να αντέξει. Και θα το κάνει στους περισσότερους από εμάς. Έτυχε σε έναν άνθρωπο. Ένας άλλος θα σπάσει και τα δύο τζαμάκια. Δεν φταίει η Aspire που δεν έβαλε και τρίτο στο πακέτο.

Και τέλος απορώ γιατί τρελαινόμαστε τόσο. Μιλάμε για ένα άψογο κομμάτι των 25 ευρώ που απλώς στράβωσε αρκετά σε μία μεμονωμένη περίπτωση. Στις τόσες άλλες χίλιες θα δουλεύει σαν σκυλί για μήνες (ίσως και χρόνια ).. :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #196 στις: Απριλίου 06, 2017, 13:38 »
[justify]@dolfinpg, καλησπέρα. Εγώ θα ένιωθα μ@λ@κ@ς αν δεν ήξερα τι αγοράζω, αν πάω στα τυφλά, αν δεν ήξερα τι δικαιώματα έχω ως καταναλωτής, χίλια "αν". Αν λοιπόν, αγοράσω κάτι και χαλάσει μέσα σε 1 εβδομάδα, απαιτώ να εφαρμοστούν άμεσα τα όποια δικαιώματά μου. Θα πρέπει να γνωρίζω πότε και ποια στοιχεία θεωρούνται ως αναλώσιμα, τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν η υπαιτιότητα μη σωστής λειτουργίας είναι δική μου ή όχι, κ.ο.κ. / π.χ. εδώ, γι’ αυτό που συζητάμε, τι έγινε; ήταν φθαρμένο το συγκεκριμένο ανταλλακτικό; καταστράφηκε από μόνο του ή με ελάχιστη σωστή χρήση από τον χρήστη; τι έγινε;[/justify]

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #197 στις: Απριλίου 06, 2017, 13:45 »
@ Makis206 Ασφαλώς και δεν τρελαινόμαστε και άν δείς τα post μου θα δείς ότι είμαι υπερευχαρεστημένος απο αυτόν τον ατμοποιητή.
Έχω 2 και έχω δώσει σε γνωστούς άλλους 3. Απλά αναρωτιέμαι άν η μάνα μου ή ο θείος μου ( 65+ και οι δύο) το χαλάσουν απο
κακό χειρισμό όπως ο φίλος Lazmo παραπάνω τι θα τους πώ... Άλλο να μην υπάρχει στο κουτί (πράγμα που το καταλαβαίνω) και άλλο
να μην μπορώ να το πάρω απο πουθενά.

@JoeBarTeam Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Δεν εξετάζω τι έγινε δλδ κακός χειρισμός ή αστοχία υλικού. Απλά αναφέρω την έλλειψη ανταλλακτικών ώς αρνητικό.

Και εγώ το λήγω εδώ το θέμα γιατί δεν έχω καμμία διάθεση αντιπαράθεσης.
Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός σε ένα καθ' όλα άρτιο προιόν και η διάθεσή μας να το δικαιολογήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #198 στις: Απριλίου 06, 2017, 13:57 »
Δεν δικαιολογούμε τίποτα ούτε μέτοχοι της εταιρίας (που προσωπικά υπενθυμίσω ότι δεν χωνεύω κι ιδιαίτερα ;) ) είμαστε. Λέμε απλώς ότι σ'αυτή τη ζωή συμβαίνουν "στραβές" και στις καλύτερες οικογένειες.
Θες την προσωπική μου απορία; Πιο έντονα πάει στο "πως κατάφερε κάποιος να χαλάσει αυτό το παλιολάστιχο" παρά στο "γιατί η Aspire δεν το έβαλε στο πακέτο ή έστω δεν διέθεσε ακόμα το ανταλλακτικό..".

Συνέβη όμως και δεν γνωρίζει πίσω. Σπάνιο φαινόμενο μάλλον, το μέλλον θα δείξει. Κι αν επίσης αξίζει να χαλάσει την συνολική εικόνα του ατμοποιητή η ακόμα και της ίδιας της εταιρίας (που προσωπικά ξανα-υπενθυμίσω :D ).

Εύχομαι στον φίλο να βρει άμεσα λύση, αν ήμουν Αθήνα θα του έδινα τον δεύτερο δικό μου να κάνει τη δουλειά του. Τώρα δεν βρίσκω χρόνο ούτε για τα Ελτα δυστυχώς. :)

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #199 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:06 »
καλησπερα σε ολους.σημερα εκανα τπν δεύτερο μαραθωνιο μου στα μαγαζια.πολλοι βοηθησαν με πολλα orings και ενα μαγαζι ετυχε να μ πει δεν πουλαω orings δεν ξερω κ μου ειπε να δοκιμασω σε αλλα μαγαζια.τελικα στο τελευταίο μαγαζι που πήγα αφου δοκιμασαμε διαφορα orings ενα απο αυτά (χρώματος ροζ 😂😂😂) εκανε την δουλεια του και κουμπωσε τελεια και κλεινει π ατμοποιητης διχως κανενα πρόβλημα.ετυχε να ειναι το τυχερο καταστημα.δυστυχως δεν ξέρω το oring ποιας εταιρίας ειναι.ακομα δεν ξερω πως κατάφερα να χαλασω το oring μου.ο χρονος δεν γυριζει ομως.κυριε φωτη απο το περιστερι που βρηκατε το σωστο ορινγκ,ολα τα καταστηματα που ασχοληθηκατε μαζι μου αλλα και συμφορουμιτες σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #200 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:07 »
Μιλαμε παντα για το ΦΑΡΔΥ o-ring που ειναι στην φωτο κ κουμπωνει πανω του το τζαμι ετσι; οχι το λεπτο κατω που εχει μεσα τετοια η συσκευασια...

Θεωρω ρε παιδια αδιανοητο να μην υπαρχει τετοιο πραγμα... 
Δεν ριχνεις μια ματια κ σε μαγαζια με βιομηχανικο εξοπλισμο ΜΗΠΩΣ και υπαρχει κατι αντιστοιχο; 
Παμε σε αλλο σεναριο τωρα βεβαια αλλα απο το να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου ειναι μια προταση...

Αποσυνδεδεμένος makiskar

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #201 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:16 »
καλησπερα σε ολους.σημερα εκανα τπν δεύτερο μαραθωνιο μου στα μαγαζια.πολλοι βοηθησαν με πολλα orings και ενα μαγαζι ετυχε να μ πει δεν πουλαω orings δεν ξερω κ μου ειπε να δοκιμασω σε αλλα μαγαζια.τελικα στο τελευταίο μαγαζι που πήγα αφου δοκιμασαμε διαφορα orings ενα απο αυτά (χρώματος ροζ 😂😂😂) εκανε την δουλεια του και κουμπωσε τελεια και κλεινει π ατμοποιητης διχως κανενα πρόβλημα.ετυχε να ειναι το τυχερο καταστημα.δυστυχως δεν ξέρω το oring ποιας εταιρίας ειναι.ακομα δεν ξερω πως κατάφερα να χαλασω το oring μου.ο χρονος δεν γυριζει ομως.κυριε φωτη απο το περιστερι που βρηκατε το σωστο ορινγκ,ολα τα καταστηματα που ασχοληθηκατε μαζι μου αλλα και συμφορουμιτες σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας
κατα τη γνωμη μου επρεπε να ρωτησεις στο καταστημα ποιας εταιριας ειναι το oring γιατι μπορει να την ξαναπαθει αυριο μεθαυριο καποιος αλλος συνφορουμιτης μας να ξερουμε πως να το αντιμετωπισουμε

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #202 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:21 »
μιλάω για το λεπτο oring που ειναι κατω απο το φαρδυ πλαστικο ορινγκ της φωτογραφίας.βρηκα ενα ορινγκ ροζ σε ενα κατάστημα στο περιστερι γνωστης εταιριας στο χωρο των ηλεκτρονικών τσιγαρων(και παλι ευχάριστω κυριε φωτη αν το δεις ποτε)
δεν ξερω δυστυχώς ποιας εταιρειας ειναι το ορινγκ.τα ορινγκ που εχει η συσκευασία του ατμοποιητη μ δεν κανουν διχως να ξερω τον λογο...

το ξερω αλλα ουτε εκεινος δεν θυμοταν. :/

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2017, 20:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #203 στις: Απριλίου 06, 2017, 18:07 »
[justify]@lazmo, καλησπέρα. Όλα πήγαν καλά λοιπόν, και βρήκες έστω κι αυτή τη λύση με το ροζ o-ring. Απ’ τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για το λεπτό o-ring, τότε όλα καλά γιατί η αρχική συσκευασία περιλαμβάνει 2 τέτοια o-rings, (οπότε και το πακέτο που περιμένεις δεν θα είναι αχρείαστο). / (Σε βιομηχανικά υλικά, είναι από τα πιο εύκολα στο να τα βρούμε).[/justify]


Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #204 στις: Απριλίου 06, 2017, 18:28 »
@joebarteam σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου.επιτελους μπορω να ατμισω...απλα ηταν κουραστικη η ολη υπόθεση

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #205 στις: Απριλίου 06, 2017, 20:40 »
Ευχαριστο το οτι βρηκες αυτο που εψαχνες κ τελικα ολα καλα.
Για να πω την αμαρτια μου τοσες μερες νομιζα οτι ψαχνεις για το φαρδυ o-ring.
Για αυτο ανεβασα κ την φωτογραφια ενα μολις ποστ πριν αναφερειε οτι βρεθηκε λυση.  Γιατι οπως ειπωθηκε απο τα λεπτα εχει μεσα η συσκευασια. Και μου κανει κ εντυπωση πως σε τοσα μαγαζια που πηγες δεν βρισκανε ουτε ενα να ταιριαζει.... 
Τελος καλο... ολα καλα...

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #206 στις: Απριλίου 06, 2017, 20:45 »
τι να σου πω ουτε γω δεν ξερω.επρεπε να είναι συγκεκριμένη διάσταση το o-ring.τέλος καλο ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #207 στις: Απριλίου 06, 2017, 22:32 »
Το ότι θα έγραφα τόσα κατεβατά και θα μιλούσαμε για διαφορετικό oring.. είδατε βρε που παραπονιέστε άδικα τόσες ώρες;; Υπάρχει ανταλλακτικό και μάλιστα μέσα στο κουτί του ατμοποιητή.! :laugh1:
Εταιριάρα η Ασπάιερ :laugh1:


Σημείωση: το πάνω το "χοντρό" δεν είναι πλαστικό, είναι λάστιχο, oring. Και νομίζαμε ότι αυτό έψαχνες :D

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #208 στις: Απριλίου 06, 2017, 23:58 »
με συγχωρείτε παιδια που δεν το έκανα περισσοτερο κατανοητο

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #209 στις: Απριλίου 07, 2017, 00:05 »
Δεν υπάρχει τίποτα να συγχωρήσουμε φίλε μου, αυτό που μετράει είναι ότι λύθηκε το πρόβλημά σου. Όλα τ'άλλα.. καλά να είμαστε να γράφουμε :)


Πάντως μου κάνει εντύπωση που τόσα μαγαζιά δεν είχαν ένα τόσο απλό oring να σου δώσουν να κάνεις τη δουλειά σου. Τέλος πάντων τέλος καλό όλα άσπρα. :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498893 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy