vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 4 χρήστες
nikpoth, manoslykos, Mantis039, gfilip

Twitter

Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #420 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 11:08 »
ποια λειτουργια... δεν ατμιζεται αυτοσ στην μπαταρια του Μ&Μ...
Η μετρηση σωστη ειναι...

Το θεμα ειναι τωρα.. πωσ αποφευγω την οξειδωση την επομενη φορα και γιατι μερικα το επαθαν και μερικα οχι? ???
Α! και πωσ θα μπορουσε τωρα να αντιμετωπιστει το θεμα τησ οξειδωσησ? Ειναι απλα για πεταμα?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #421 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 11:16 »
Η οξείδωση είναι αποτέλεσμα της υπερθέρμανσης-χρήσης της αντίστασης. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό.
Πάντως δεν νομίζω ότι φταίει το βράσιμο, δεν μου έχει τύχει  κάρτο το οποίο λειτουργούσε σωστά και μετά το βράσιμο χάλασε με αυτόν τον τρόπο. 
Πόσο καιρό χρησιμοποιείς τα συγκεκριμένα κάρτο?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #422 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 11:20 »
Μια-δυο εβδομαδεσ.. δεν ειμαι σιγουροσ γιατι με τοσα καρτοσ για τοσεσ γευσεισ δεν ξεχωριζει ευκολα.. Αλλα μην νομιζεισ συνεξη χρηση ενοσ καρτο μονο.. ρολαρε το πραγμα σε ολα, αρα μετρια εωσ μικρη χρηση στο καθενα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #423 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 12:44 »
Εμπειρικά έχω παρατηρήσει ότι η διάρκεια ζωής ενός κάρτο έχει να κάνει και με το χρήστη. Μπορεί δηλαδή το ίδιο κάρτο του πακέτου που σε κάποιον να κρατούσε 5 αποκλειστικές μέρες, σε κάποιον άλλο να κρατάει 2. Πιθανόν να παίζουν ρόλο και τα υγρά που χρησιμοποιεί ο καθένας, σίγουρα ο τρόπος που ατμίζει και ίσως το υγρό που κάθεται στην αντίσταση, ακόμα κι όταν ο κάρτο δε δουλεύει για λίγες ώρες, να δημιουργεί μια μικρή έστω οξείδωση. Σε μένα για παράδειγμα, το μοναδικό μικρό κάρτο που μου έβγαλε 5 ημέρες ήταν ένα 901 ξένης εταιρίας που σε γενικότερη απόδοση υπολειπόταν ένα 20-30% από τα γνωστά της νομπάκο και είχε διαρκώς ιδρώματα από κάτω λόγω χαλαρού πολυεστέρα, οπότε δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω παρόμοια. Τα 808 που χρησιμοποιεί η νομπάκο τα θεωρώ καλής ποιότητας, αλλά το μάξιμουμ ζωής τους μαζί μου δεν ξεπερνά τις 3 ημέρες αποκλειστικής χρήσης. Οπότε, μάλλον δε φταίει το προϊόν, αλλά εγώ. Δε θέλω να αλλάξω τον τρόπο που ατμίζω, ούτε τα υγρά που χρησιμοποιώ, οπότε κινούμαι υπολογίζοντας 2-2,5 πακέτα το μήνα συνυπολογίζοντας και τις αστοχίες υλικού. Αποσυναρμολογώντας αρκετά κάρτο μετά την απόσυρσή τους, σχημάτισα την εντύπωση ότι δεν αξίζει τον κόπο οποιαδήποτε παρέμβαση παράτασης της διάρκειας ζωής τους κι όσες φορές το δοκίμασα, για ακαδημαϊκούς λόγους, δεν είδα αποτέλεσμα (καθάρισμα με ατμό υπό πίεση, βράσιμο) Με λίγο χαμηλότερη τιμή πώλησής τους, νομίζω ότι θα αντισταθμίζονταν οι αστοχίες υλικού και θα ήταν το απόλυτο everyday κάρτο

Αποσυνδεδεμένος Taral21

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #424 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 13:45 »
Γεια σας κι από εμένα!

Το Μ&Μ μου το κάνανε δώρο πριν από 3 εβδομάδες και μετά από 20 χρόνια  καπνίσματος, νιώθω πως επιτέλους το κόβω! Για το Μ&Μ τι να πω, δεν είχα καμία επαφή με ητ ποτέ και δεν μπορώ να συγκρίνω μοντέλα αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν μου λείπει καθόλου  το τσιγάρο, το μικρό το κρατάω στο χέρι σαν στυλό και όταν ρουφάω το  κρατάω σαν πίπα.  Κάπνιζα 1-1,5 πακέτα την μέρα, η μπαταρία μου  κρατάει πάνω από μια μέρα και τα καρτο τα αλλάζω κάθε 10+  μέρες.

Το  συνιστώ ανεπιφύλακτα  σε όλους όσους με ρωτάνε. Συνδυάζει την ποιότητα το μικρό μέγεθος και την οικονομία απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος e-ciga dude--

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 03:13 »
Παιδιά καλησπέρα.Είχα ξαναγράψει για ένα προβλημα που είχα με το m&m.Το πρόβλημα με το η.τ. μου ειναι οτι στο κατω μερος του ατμοποιητη,στο σημείο που ενώνετε με την μπαταρια,ο ατμοποιητης εχει τεσσερα κενα σημεία(που ειναι σαν μισα τετραγωνακια),όταν φυσαω αναποδα ,προς στα εξω δλδ,βγαινει ατμος από τα σημεια αυτα,που δεν το εκανε στην αρχή. Σήμερα πήγα στον αντιπρόσωπο που μου το πούλησε και μου είπε οτι ετσι γίνεται κανονικα σε ολα τα m&m.εγω το δοκιμασα με όλες μου τις μπαταριες και με τα carto που είχε η συσκευασια αλλα παλι το ιδιο.Στην αρχη παντως δεν το εκανε,γτ ο πωλητης μου είπε οτι ίσως να μην το πρόσεξα.Συμβαίνει σε όλους αυτο και ανησυχώ χωρίς λόγο ρε παιδία??TY!!

Αποσυνδεδεμένος pitbull07

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 03:15 »
αν δεν εβγαζαν απο κατω ατμο οταν φυσας τοτε πως θα εβαζαν αερα οταν ρουφας??? :idiot1: :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 14:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος e-ciga dude--

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 03:21 »
... :wall: φίλε μου το γνωρίζω απλά στην αρχή δεν μ το εκάνε γι αυτο μ κανε εντύπωση και λέω κατι δν παει καλα.......στο δικόσου το κανει??μονο σε cartomizer γίνεται η σε όλα?είμαι καινούνργιος στην φαση αυτη γι αυτο και αυτα που ρωταω μπορεί να σου φαίνονται χαζα...απλα θα μαθω και γω!!!ty anyway!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 14:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος pitbull07

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 03:23 »
ολα τα carto,atomizer με αυτο τον τροπο δουλευουν :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 14:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 15:42 »
... :wall: φίλε μου το γνωρίζω απλά στην αρχή δεν μ το εκάνε γι αυτο μ κανε εντύπωση και λέω κατι δν παει καλα.......στο δικόσου το κανει??μονο σε cartomizer γίνεται η σε όλα?είμαι καινούνργιος στην φαση αυτη γι αυτο και αυτα που ρωταω μπορεί να σου φαίνονται χαζα...απλα θα μαθω και γω!!!ty anyway!
Δεν στο έκανε στην αρχή ίσως γιατί δεν φυσούσες αρκετά δυνατά ώστε να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης της μπαταρίας.
Το carto όπως ανέφερες έχει κάποιες εγκοπές. Αν προσέξεις έχει και αντίστοιχες τρύπες η μπαταρία. Όταν βιδώνεις το carto στην μπαταρία αυτές οι εγκοπές και οι τρύπες έρχονται στην ίδια θέση.
Ρουφώντας τραβάς αέρα ο οποίος περνάει μέσα από τις τρύπες, ενεργοποιεί τον διακόπτη της μπαταρίας και μπαίνει μέσα στο carto στέλνοντας στο στόμα σου τον ατμό που έχει δημιουργηθεί.
Φυσώντας ενεργοποιείς ακριβώς την ίδια διαδικασία αλλά βέβαια στέλνεις τον ατμό μέσω των οπών στο περιβάλλον.

Δεν βρίσκω βέβαια το λόγο να φυσάς αντί να ρουφάς. Σε κ.τ. το ίδιο έκανες?
Στο η.τ. αυτό μπορεί να βραχυκυκλώσει την μπαταρία σου γιατί μπορεί να περάσει υγρό μέσα από τις οπές αν φυσάς πολύ δυνατά. Ακόμη όμως κι αν δεν περάσει υγρό, περνάει ατμός που στη συνέχεια θα υγροποιηθεί με πιθανό βραχυκύκλωμα της μπαταρίας.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 15:52 από camber »

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 09:15 »
Πως καταλαβαίνουμε αν ένα φιλτράκι έχει χαλάσει?

τόχω το μίνι καμιά βδομάδα τώρα και γεμίαω 3-4 φιλτράκια τη μέρα και ακόμα φαίνετε να δουλεύουν όλα μιά χαρά

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 13:42 »
Παρήγγειλα carto LR 2Ω,υπάρχει περίπτωση να μου βλάψουν τις μπαταρίες; Δοκίμασα ένα απ'αυτά σε passthrough κι αμέσως μύρισε έντονα καμένο...Πόσα Ohm είναι καλά για passthrough; Πάνω από 2,5;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2012, 14:34 από thanosp »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 15:26 »
Σιγουρα τα 2Ω είναι πολύ λίγα και μάλιστα για τοσο μικρές μπαταρίες οπως των M&M. Με μόλις 280mAh, τα 2Ω, θα τις αδειάζουν πολύ γρήγορα, από την άλλη είναι τόσο μικρές που μπορείς να έχεις στη τσέπη σου αρκετές και να μη σε νοιάζει. Σίγουρα το μεγαλύτερο ρεύμα εκφόρτισης περιορίζει γενικώς τη διάρκεια ζωής των μπαταριών.
Ένα passthrough που έχω, βγάζει 3.7V υπό φορτίο και έχει καλή γεύση, αν και λίγο πιό δυνατή από τη μπαταρία. Μου φαίνεται κυκλοφορούν περισσότερα από ενα passthrough με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 21:05 »
Σε 5βολτο παςς που έβαλα κάρτο του Μ&Μ, μου έβγαλε καμμένο.
Σε μικρότερο δε δοκίμασα, αλλά δε βλέπω το λόγο.
Γενικά, στα ψηλά βολτ, εν μέρει ισχύει το περί χαμηλής αντίστασης ότι βγάζει καμμένο, αλλά έχει να κάνει και με τον άτμο.
Υπάρχουν 2,6 κάρτο που βγάζουν καμμένο στο 5βολτο ενώ δεν θα έπρεπε. Υπάρχουν και στα 1,7 που θα έπρεπε να βγάζουν καμμένο και δε βγάζουν.

Αποσυνδεδεμένος tharg

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 13:44 »
καλώς σας βρήκα παιδιά!
Έχω κ εγώ το M&M και μετά από σύγκριση με 2 άλλα η.τ. κατέληξα σε αυτό για "κύρια" συσκευή ατμίσματος. Το πρόβλημά μου όμως είναι η μπαταρία του.  Η μικρή διάρκεια σε συνδυασμό με την αργή φόρτιση είναι το μοναδικό μειονέκτημα που του βρίσκω. Υπάρχει κάποια μπαταρία passthrough που να ταιριάζει με στον ατμοποιητή του? Αν ναι, που μπορώ να τη βρω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem