vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Keras by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος dimigixx

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 15:43 »
Να φανταστώ πως δεν έχεις τη δυνατότητα να τον δοκιμάσεις σε κατάστημα?
πράγμα το οποίο θα ήταν και το καλύτερο..

Η τζούρα του γίνεται πραγματικά σφιχτή πάντως,αν και έχω καιρό να ατμίσω απο
ναυτίλο,είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να γίνει το ίδιο σφιχτός ίσως και περισσότερο..

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά την απόδοση που έχει με τις εργοστασιακές..
νομίζω οτι για τόσο σφιχτό που τον θέλεις θα πρέπει να πάρεις αντιστάσεις πανω απο 1 ωμ
ή καλύτερα να παίζεις γενικά με χαμηλά βατ για να έχεις σωστή απόδοση..
 

Αποσυνδεδεμένος gp13

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 16:44 »
Ναι ειμαι απο επαρχια και φανταζομαι με τις 1.8 θα ειναι κομπλε αν ισχυει τα περι σφιχτης που λες.Σ ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 14:25 »
Κάτοχος και εγώ από σήμερα του Keras αλλα.Είμαι σε δοκιμές ακόμη με 0.32 σύρμα και 0,95 ωμ στα 17 βατ 2αρι πυρήνα πολύ άτονες οι γεύσεις που σε άλλους ατμοποιητές είναι μια χαρά.Τώρα με 0,25 σύρμα και 1,38 αντίσταση 12 βατ 2.5αρι πυρήνα και γκανταλφ υγρό πάλι άτονο μου φαίνεται.Τι λάθος μπορεί να κάνω δεν έχω καταλάβει
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:15 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 14:31 »
Την καλήτερη απόδοση την πέτυχα με 0.25 κανθαλ, 2άρη πυρήνα, 6 στροφές, περίπου 1,5Ω στα 13-14W.

Αποσυνδεδεμένος dimigixx

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 14:41 »
δεν νομίζω να κάνεις κάτι λάθος..απλά είναι περίεργο να 
βρίσκεις άτονη τη γεύση,απο τη στιγμή που όσοι τον δοκίμασαν 
λένε πως έχει τουλάχιστον καλή γεύση..
εγώ με ότι και να τον έστησα πήρα γεύση,με πιο λεπτό σύρμα το 0,28..
δεν έχω δοκιμάσει με 0,25..
το αγαπημένο μου είναι 0,32 με 2,5 πυρήνα και έξι σπείρες,όχι μόνο γι'αυτόν 
αλλά για τους περισσότερους άτμο μου..

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:13 »
Λάθος 0,28 σύρμα
0,25 τελικά είναι :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 12:40 »
Τον αγόρασα τελικά, πηρα τη διαμόρφωση nano και το κιτ μετατροπης σε κανονικό, και σημερα μετά απο 5 μερες χρήσης θα σας πω τις εντυπώσεις μου:

Τον χρησιμοποίησα με έτοιμο microcoil Kanthal 1.4 Ωμ διατομή 0.3mm της vapeland (αυτο τον καιρό, βαριέμαι να στρίβω) σε Power mode απο 9 ως 12 βατ και βαμβακι no-name cotton pad με scottish roll που είναι ο στανταρ -μην πω ο μοναδικός- τρόπος που ατμίζω οποιοδήποτε ατμοποιητή (παντα μη πνευμονικους).
Υγρα χρήσης:
Relax της Eliquid France και τις 2 "φραουλες" της dinner Lady: Strawberry Custard   και Cornflake Tart.

Που παίρνει άριστα (9-10)

1) Ευκολία στησίματος, εδω παιρνει όχι 10/10 αλλα 11/10  είναι ο καλύτερος που έχω πιασει στα χερια μου (μαζί με τον Τηλέμαχο σε διαμόρφωση springomizer) , τόσο στο πως  τοποθετείται η αντίσταση αλλα ακόμη περισσότερο στην σωστή τοποθετηση του βαμβακιού, και -πολύ σημαντικό- στην επαναληψιμότητα με ακρίβεια του στησίματος όταν κατάλαβα πως πρεπει να στηθεί ώστε να μην  έχει κανενα παρατράγουδο και θα εξηγήσω πιο κατω, δυστυχώς μόνο με λόγια χωρίς φωτογραφίες, το πως.

Στο πρώτο στήσιμο που έκανα, πριν καταλάβω τι θέλει, ομολογώ ότι ...έφαγα ήττα.

Γευση καλη μεν αλλα μετά απο λίγο dry hit.

Και όχι μόνο dry hit αλλα και στην αναπλήρωση είχα διαρροές και οι διαρροές συνεχίστηκαν όταν τον άφησα να είναι πλαγιαστός πανω στο γραφείο μου.

Κατάλαβα ότι κατι δεν πάει καλά, κατα πάσα πιθανότητα δεν πατουσε καλα ή ομοιόμορφα το βαμβάκι, και λυνοντάς τον μου ήρθε η έμπνευση:

Στο πρώτο στησιμο αυτο που έκανα με το βαμβάκι ήταν να περάσω τον κυλινδρο που βιδώνει στον ατμ. να κόψω το βαμβάκι στο υψος του κυλίνδρου και να το πατήσω μεσα όπως κανουν συνήθως με τους ατμοποιητες  τετοιου τυπου.

Αυτό επειδή δεν βλέπω τι γίνεται στο βαθος πολλές φορες δεν πάει καλά.

Στο δεύτερο στησιμο όμως ξεβίδωσα εντελώς την κεφαλή του ατμοποιητή απο τη βαση του έβαλα αντίσταση και βαμβακι το οποίο και το έκοψα ακριβώς πλέον αφου έβλεπα που πρεπει να κόψω και το πατησα ακριβώς εκει που πρέπει και κρατώντας το πατημένο βίδωσα τον κυλινδρο και μετά όλο μαζί πανω στη βαση του.

Αυτό ήταν! κανενα πρόβλημα πλέον! Ουτε διαρροές στο γεμισμα ή στη χρήση ουτε dry hits
Το στήσιμο είναι και ακριβες και επαναλαμβανόμενο.

2) Διαρροές (βλεπε και πριν). αριστα. Ουτε στο γέμισμα (και μιλώ και για διαμόρφωση nano και για διαμόρφωση κανονική) και μάλιστα με ανοικτό αέρα, ουτε στη χρήση.

3) Τροφοδοσία. Η καλύτερη τροφοδοσία που έχω δει δεδομενου ότι δεν έχει ρυθμιση για τον τρόπο που ατμίζω παντα.
Είμαι εντυπωσιασμένος απο το πως τροφοδοτεί χωρις διαρροες/dry hits  δεν ξερω πως τα κατάφεραν.

4) Γευση. Είναι επάξια μεσα στους καλύτερους. Απο τα υγρά που το δοκίμασα  στο relax εδωσε τόσο έντονη γεύση που μπουχτισα στα dinner lady μια έντονη και πολύ καλή γευση.
Μοιάζει σα να μεγενθυνει ομοιόμορφα και καπως ουδέτερα τις γεύσεις, σαν ο κατασκευαστής να εχει ρίξει περισσότερο άρωμα στο υγρό.

Που δεν παίρνει άριστα

1) Εμφανισιακά και σαν μεγεθος, ειδικά στην κανονική διαμόρφωση. Ειναι πολύ μεγάλος, και ναι μεν είμαι σίγουρος πως οι κατασκευαστές του οι οποίοι απο όσο γνωρίζω είναι λάτρεις του minimal ότι βαλαν πανω του θα το χρειάζεται, αλλα είναι οριακά στο να με απωθήσει να τον χρησιμοποιώ  ειδικά εκτός κλειστων χώρων.

2) Είναι πολύ "συγκεκριμένος" ατμοποιητης: Σχετικά xαμηλά βατ, MTL, σε καμμια περίπτωση πνευμονικές.
Είναι όμως και ακριβως αυτό που θέλω οπότε μου κανει.

Που είναι ουδέτερος
1) Κατανάλωση
Παραδόξως δεν παρατήρησα μειωμένη κατανάλωση σε σχεση με άλλους ατμοποιητες που περιγράφουν άλλοι σχολιαστες.
Βεβαια ατμίζω μόνο MTL 9-10 βατ και εκεί η κατανάλωση είναι παντα μικρη.
Ισως να φταίει και το scottish roll.

Σε συγκριση με άλλους ατμοποιητες που έχω

1) Cloud One. Τους θεωρώ ισάξιους αλλα διαφορετικους σε απόδοση γευσης.
Στα υπόλοιπα η διαφορά τους είναι ότι ο cloud one θελει πολυ περισσότερη προσοχή στο στησιμο και στη χρήση (βιδωμα ξεβιδωμα καμπανας)
αλλα πιστεύω πως o cloud είναι πολύ πιο ευέλικτος για περιεργα στησίματα (που προσωπικα δεν κανω).
Σιγουρα δεν θα βαλω στο ντουλάπι τον cloud one.

2) Alpha RTA. Ο alpha υπερτερεί ελαφρα στη γεύση (o Alpha μου έχει δώσει την καλύτερη γεύση για τα γουστα μου αλλα με το στήσιμο που κανω για να παρω αυτη τη γεύση έχω μικροδιαρροές αν μπει σε τσεπη οπότε τον χρησιμοποιώ μόνο σε σπιτι-γραφείο) και σε ευελιξία διαμόρφωσης  (πχ κανει και για περιορισμενες πνευμονικές-υψηλότερα βατ).
Ο Keras υπερτερεί σε ευκολία/επαναληψιμότητα στησίματος και διαρροές.
Ουτε τον Αλφα θα τον βάλω στο ντουλάπι.

3) Τηλέμαχος V2 springomizer. Ισαξιοι σε ευκολία/επαναληψιμότητα στησίματος, υπερτερεί στη γεύση και στις διαρροες.

4) Kayfun 5. Ειναι αισθητά καλύτερος στη γεύση απο τον Kayfun για τα γουστα μου παντα, λιγο πιο εύκολος στο στήσιμο,
και λίγο καλύτερος στις διαρροές, αν στηθεί όπως περιγράφω.


Συμπέρασμα
Για τους υπέρμαχους του MTL-Χαμηλά Βατ-Ευκολο στησιμο σε συνδυασμό με καλή γεύση κτλ είναι ιδανική επιλογή

ΥΓ
Οταν λεω "ξεβίδωσα εντελώς την κεφαλή του ατμ" εννοώ αυτό (η φωτό απο το internet, δεν είναι ο δικός μου)


ετσι ηταν όταν περναγα το βαμβάκι, το πατησα με το χερι μου στη σωστή θεση και βίδωσα τον κυλινδρο επάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 18:24 από panos »

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 19:45 »
Μετά από 3 μέρες  χρήσης του nanο έχω να πω πως δεν έχει διαρροές στο στήσιμο που κάνω ούτε με ανοιχτό τον αέρα γιατι 2 φορές που γέμισα ξέχασα να το κλείσω.Πλέον παίρνω πολύ καλύτερη γεύση και μάλλον την κυριακή θα στήσω τους 3 μόνιμους πλέον άτμο μου Kayfun 5(κλώνο) - Phenomeno momentus και keras με το ίδιο υγρό και στήσιμο για να δω διαφορές σε γεύση.Πράγματι αν βγεί εντελώς έξω το ντεκ στήνεται πολύ σωστά
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 20:50 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 01:57 »
ο τηλεμαχος για τα γουστα σου υπερτερει σε γευση?εχω τον v2 plus.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2016, 14:59 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 10:32 »
Εννοώ ότι ο Keras υπερτερεί σε γεύση, για το γουστο μου πάντα,  γιατί όλοι οι ατμ με τους οποίους τον συγκρίνω τους θεωρώ κορυφαίους.
Και όταν λέω "υπερτερεί" δεν εννοώ ότι ο τηλέμαχος έχει κακή γεύση, ή ότι δεν μου αρέσει η γεύση που δίνει, καθε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 16:57 »
οταν λες διαφορετικους σε αποδοση γευσης,cloud-keras,μπορεις να δωσεις παραπανω λεπτομερειες?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2016, 19:21 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 23:00 »
Είναι καθαρα υποκειμενική η αίσθηση, δεν ξερω πως να την περιγράψω ετσι ώστε να είναι κατανοητή, και οι δυο γευσεις μου αρέσουν εξίσου αλλα δεν είναι ίδιες, δεν ξερω πως αλλιώς να το περιγράψω, δεν είμαι και γευσιγνώστης για να μπορώ να χρησιμοποιήσω καποια πιο "αντικειμενική" ορολογία.

Το πιο κοντινό που μπορώ να πω είναι  ότι νιώθω τη γεύση του Κερας πιο έντονη αλλα και πιο "τυπική" του cloud λιγότερο έντονη αλλα πιο "παιχνιδιάρικη" δεν ξερω αν είναι κατανοητό όμως αυτό, δεν είναι με καποιο τρόπο μετρήσιμο.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2016, 23:07 από panos »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 11:59 »
εγινε φιλε μου σε ευχαριστω,ισως με το παιχνιδιαρικη να εννοεις πιο αναλυτικη.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 12:08 »
Πιθανότατα, δεν μπορω να το εκφράσω πιο καλά, το σημαντικό είναι ότι όλους που παίρνουν μερος στη συγκριση έχω τη διάθεση να τους ατμίσω,  και λογικό είναι, αφου όλοι είναι κορυφαίοι κατασκευαστικά.

Επίσης λόγω ακριβως της υποκειμενικότητας, καλό είναι οποιος θέλει να αγοράσει ένα ατμ ειδικά μεταξύ κορυφαίων, να κανει μια δοκιμή με καποιον σωστά στημένο, γιατί απο τη στιγμή που εγω πχ δεν μπορώ καθόλου το Tribeca ενω άλλοι ορκίζονται σε αυτό, η υποκειμενικότητα είναι φοβερά σημαντικός παράγοντας. (εγω δοκίμασα τον Keras στο μαγαζί που τον αγόρασα και με "έπεισε")

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 12:18 »
πραγματικη συγκριση ατμο,γινεται αφου τους αγορασουμε και τους εχουμε κανα μηνα στην κατοχη μας.

αλλα που λεφτα για τετοια ανοιγματα,τι να πουν βεβαια και πολλα παιδια απο επαρχεια που δεν εχουν καν την δυνατοτητα να δοκιμασουν στα μαγαζια που τους πουλαν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499386 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy