vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

447 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Mimhsdr, Ribot, camber, Kouros17, Razor.QQ15, thanos1071

Συμμετοχή e-spy και Δρ. Φαρσαλινού σε εκπομπή στην ΕΡΤ για το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος Aamon

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Αν δείτε τι έλεγαν πνευμονολόγοι σε παλαιότερες εκπομπές σε σχέση με την τωρινή εκπομπή, αν δείτε τί έγραφε ο κ. Βλαχόπουλος ως συμπέρασμα στη μελέτη του σε σχέση με τα όσα είπε τώρα και αν δείτε τις παλαιότερες δηλώσεις του Υπουργού Υγείας (πριν 2-3 μήνες), θα καταλάβετε πως συναντάμε μια σημαντικότατη βελτίωση, χωρίς βέβεια να είναι η ιδανική.

Πιστεύω ότι με αυτή την παράγραφο ο κ. Φαρσαλινός τα είπε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 11:18 από Aamon »

Αποσυνδεδεμένος krixos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Συγχαρητηρια και στους δυο.Αλλο ενα λιθαρακι στον αγωνα μας.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
μπραβο κατασκοπε!!!! :thumpup:

Όσο για την αποτελεσματικότητα, δυστυχώς έχουν δίκιο ότι δεν υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν ότι τα ηλ τσιγάρα είναι αποτελεσματικά στη διακοπή του καπνίσματος. Το πρόβλημα όμως δεν είναι η μη-αποτελεσματικότητα του ηλ τσιγάρου αλλά η βλακώδης μεθοδολογία των μελετών (ουσιαστικά αναφέρονται σε μελέτες που σχεδιάζονται για τα φάρμακα). Αυτό για να το εξηγήσεις θες ολόκληρη εκπομπή, θα πρέπει να αναφερθείς σε εξειδικευμένα και τεχνικά στοιχεία, και σε μια τηλεοπτική εκπομπή δυστυχώς θα κινδυνεύσεις να γίνεις γραφικός. Οπότε καλύτερα να το αφήσεις και να μιλάς με νούμερα (όταν σου δίνουν χρόνο).
Η αποτελεσματικότητα στη διακοπή του καπνίσματος είναι ένα θέμα, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητα το σημαντικότερο.
Θεωρώ πιο σημαντικά θέματα:
1. Τη μικρότερη βλαπτικότητα στην υγεία του χρήστη (ακόμα και στην περίπτωση που δε διακοπεί τελικά το άτμισμα παρά μόνο αντικαταστήσει πλήρως το κάπνισμα)
2. Τη μη ύπαρξη παθητικού ατμίσματος
Νομίζω πως για αυτά τα θέματα υπάρχουν έρευνες...

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
'Αψογη η παρουσία του κύριου Σπύρου :respect: σ' ευχαριστούμε θερμά . Και ο ο κύριος Φαρσαλινός spot - on όπως πάντα ! :thumpup:
Με χιλιάδες χρήστες η.τ. πλέον στην Ελλάδα το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, η εποχή της κατασυκοφάντησης και παραπληροφόρησης έχει περάσει και η αλήθεια δεν μπορεί να κρυφτεί... ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
"spot-on" τι σημαίνει ? (για εμάς τους αγράμματους που δεν έχουμε βγάλει το δημοτικό)
έχω και σε εκκρεμότητα από χθες ένα  "politically correct" . συγγνώμη αλλά από χωριό είμαι... αν είναι να βγάλω τώρα στα γεράματα το δημοτικό για να σας παρακολουθήσω, γυρνώ στο άσσος φίλτρο κασετίνα..... 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 23:12 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Θα γίνεις Viral στο τέλος

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
τωρα θα ψαχνω και το "viral".... ρε μπελας.....

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
πέρα από τη πλάκα, και από ότι καταλαβαίνω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, όλες οι μελέτες που επικαλούνται οι διάφοροι πολέμιοι του Η.Τ. βασίζονται σε αναλύσεις υγρών που περιέχουν μεγάλες ποσότητες χημικό-ζαχαραπλαστικο-μυρωδικών  τα οποία είναι ο πρώτος παράγοντας που επηρεάζει αρνητικά τα υγρά αναπλήρωσης όσον αφόρα την υγεία μας. ο δεύτερος παράγοντας είναι οι υψηλές θερμοκρασίες ατμοποίησης , sub-ohm αντιστάσεις και τέτοιες υπερβολές, πνευμονικές και λοιπές αηδίες. ας τα αποφυγουμε αυτα λεω εγω (με το φτωχό μου το μυαλό)
επίσης όπως είπα και σε προηγούμενο post, ας μιλάμε ελληνικά. κάνεις δεν θα μας κατηγορήσει γι αυτό, και ούτε θα μας θαυμάσει κάνεις για το αντίθετο........
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2016, 00:25 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Αν καταλάβετε την δύναμη που έχει ένας λαός "ενωμένος" θα καταφέρουμε πάρα πολλά...
Σπύρε δεν νομίζω να χρειάζεσαι και απο μένα συγχαρητήρια...
Σήμερα είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο... αύριο το σπίτι ενός συνατμιστή μας...
Οπως "ενεργοποιείστε" για το χόμπι σας... κάντε το για όλα οσα μας αφορούν στην πολιτική μας ζωή...
Μπάβο...
Καλή λευτεριά...

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Edit  :                              
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2016, 01:37 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ απλά θα πω  ένα πολύ μεγάλο μπράβο. :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Διάλεξα λάθος στιγμή για αυτούς να κόψω το τσιγάρο εδώ και ένα χρόνο αλλά απλά και πίσω δεν γυρνάω όπως λέει και ο φίλος από το πέραμα.   ;) ;) ;)

μπράβο και από μένα , σοβαρός και μετρημένος

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
"spot-on" τι σημαίνει ? (για εμάς τους αγράμματους που δεν έχουμε βγάλει το δημοτικό)
έχω και σε εκκρεμότητα από χθες ένα  "politically correct" . συγγνώμη αλλά από χωριό είμαι... αν είναι να βγάλω τώρα στα γεράματα το δημοτικό για να σας παρακολουθήσω, γυρνώ στο άσσος φίλτρο κασετίνα.....
Είσαι από τσι Λεβεντογεένα Κρήτσι εντ γιου ντόντ σπίικ Ινγκλισσ? ;D.Την εποχή της παγκοσμιοποίησης, με τσι Κρήτην τίγκα στα Αγγλο-Αμερικανό-Γερμανό-Καναδό-Αυστρό-Ρωσσικά κλπ. μωρά να τρυγάνε σε κάθε ραχούλα? ;).Σύντεκνε πρέπει να εκσυγχρονησθείς τώρα πού 'σαι και τσα Φόρουμ με το ηλεκτρονικό τσιμπλίκι :tongue_smilie:.Μας θωρούν και ξένοι ντροπής... :))

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ο κ. Βλαχόπουλος δηλώνει (κάπου στο 28ο λεπτό) πως σε καμία απολύτως μελέτη δεν έχει αποδειχτεί ανώτερο το ΗΤ από τα φαρμακευτικά σκευάσματα. Ξέρω πως το θέμα ερευνάται και σε καμία περίπτωση δεν έχει λήξει υπέρ του ατμίσματος. Αλλά ξέρω και από παιχνίδια λέξεων: δεν πιστεύω πως μία και μόνη μελέτη μπορεί να αποδείξει οριστικά κάτι. Αλλά υπάρχουν μελέτες που δείχνουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα του ΗΤ στην διακοπή καπνίσματος από τα εγκεκριμένα φαρμακευτικά σκευάσματα.

Η (3) από την παρακάτω λίστα λέει:

Αυτό δεν είναι αρκετό για να βγάλουμε τελικά συμπεράσματα αλλά δείχνει ότι ο κ. Βλαχόπουλος κάνει λάθος στην δήλωσή του.




Επί της ουσίας:
Δεν συζητάω καν την περιβόητη "πρώτη και καλύτερη" επιλογή, το να το κόψεις μόνος σου. Αν είναι τόσο τραγικά αναποτελεσματική... γιατί αναφέρεται ως πρώτη και καλύτερη; Εκεί υπάρχει έρευνα που να αποδεικνύει την υψηλότερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με άλλους τρόπους; Το ερώτημα είναι ρητορικό αλλά η ουσία είναι: τελικά ποιά είναι τα κριτήρια που ψάχνουμε για να αποδείξουμε τι; Πώς αλλάζουν κάθε φορά ανάλογα με το τι θέλουμε να πούμε ή να υπαινιχθούμε; Δεν έχει αποδειχθεί πως το ΗΤ είναι πιο αποτελεσματικό από την Nicorette (για παράδειγμα) ή δεν έχει τολμήσει κανείς να κάνει μελέτη που να τα συγκρίνει καθαρά και ξάστερα;

Ασφαλώς υπάρχουν πολλές έρευνες που δεν κάνουν την σύγκριση ατμίσματος και φαρμακευτικών μέσων, αλλά δείχνουν πως στην πράξη το ΗΤ βοηθά στην διακοπή του τσιγάρου. Παραθέτω την λίστα που εγώ (που δεν είμαι γιατρός και απλά χρησιμοποιώ το google, συνεπώς μου λείπουν πολλές) έχω μαζέψει για το θέμα, σε περίπτωση που ενδιαφέρει τους συνατμιστές. Δεν είναι όλες θετικές για το άτμισμα αλλά οι περισσότερες είναι, σε κάποιο βαθμό:


Να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα. Η συζήτηση για το αν είναι καλύτερα από τα φαρμακευτικά σκευάσματα αφορά την αποτελεσματικότητα στη διακοπή. Ναι, υπάρχουν οι μελέτες για σύγκριση με τα υποκατάστατα νικοτίνης, αλλά αυτά είναι επίσης πολύ μικρής αποτελεσματικότητας. Ως προς την ασφάλεια από την άλλη, είναι προτιμότερο να κόβει το κάπνισμα κάποιος από μόνος του. Η αποτελεσματικότητα είναι ελάχιστη, αλλά είναι ο πιο ασφαλήςτρόποςγι'αυτό προτείνεται ως πρώτη επιλογή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588957 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797177 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7245 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312701 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13207 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711