vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, pngtszs1976, camber, Doubt, BigRed, Razor.QQ15

Συμμετοχή e-spy και Δρ. Φαρσαλινού σε εκπομπή στην ΕΡΤ για το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Είδα ένα απόσπασμα αλλά αυτά που μου χτύπησαν περισσότερο:

1) Γλυκερόλη; (wtf)
2) Λιγότερο επικίνδυνο από το τσιγάρο; Είσαι γιατρός και χαρακτηρίζεις ελαφρά τη καρδία ένα προϊόν ως επικίνδυνο by default; Με ποιες ενδείξεις αφού μόνος σου έχεις παραδεχτεί πριν λίγα λεπτά ότι δεν έχει στοιχειοθετηθεί επαρκής έρευνα για να προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα;

Σε εκείνο το σημείο νομίζω ότι παρατήρησα τον e-spy να συγκρατείται μη κάνει κανένα μπαμ με αυτά που άκουγε  :))
Δεν είμαι κανένας politically correct δεινόσαυρος, αλλά γιατρός εισαι, μιλάς για μια συνήθεια της εποχής οπότε πρόσεξε τα λόγια σου λίγο παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Αισθάνομαι ότι όλοι πρέπει να πούμε ένα ευχαριστώ στο Σπύρο.
Αξία εκπροσώπηση και πολύ πιο πάνω απο αξία. Είχα πολύ καιρό να δώ ένα τόσο προσιτό καίριο λόγο απόλυτα κατανοητό ακόμα για όλα τα επίπεδα νόησης και πάνω από όλα ειλικρινή λόγο. Ειδικά το τελευταίο στην εποχή που τα φούμαρα έγιναν κανόνας είναι ανεκτίμητο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
 :thumpup:  ;) μπραβο e-spy

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τα καλά σας λόγια.
Με τιμάτε πραγματικά. Ίσως πιο πολύ από όσο πρέπει.

Δεν θα γράψω τη γνώμη μου (όχι ακόμα τουλάχιστον) για αυτά που συζητάτε.
Θέλω απλά να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως βοηθήσουν την κουβέντα.

1) Ο χρόνος της εκπομπής ήταν πράγματι μικρός. Αν αφαιρέσουμε τους τίτλους αρχής και τέλους, τα ενδιάμεσα video/ρεπορτάζ, τα στοιχεία της έρευνας κλπ. δεν ήταν ούτε 20 λεπτά καθαρού χρόνου για 4 προσκεκλημένους. Ο τηλεοπτικός χρόνος είναι αμείλικτος...

2) Σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπόταν ελεύθερη συζήτηση ή ελεύθερη τοποθέτηση κάποιου καλεσμένου. Δυστυχώς. Οι ερωτήσεις ήταν προκαθορισμένες και μας είχαν σταλεί από την προηγούμενη ημέρα. Παρ' όλα αυτά, ΔΕΝ ήταν αυτές που ακούσατε, κάποιες έμειναν ίδιες, κάποιες τροποποιήθηκαν, κάποιες εξαφανίστηκαν, κάποιες νέες εμφανίστηκαν. Σε όλες τις περιπτώσεις όμως είχαμε απλά κάποια δευτερόλεπτα για να απαντήσουμε και τίποτα παραπάνω.

3) Ο ενικός προς το πρόσωπό μου και το "Σπύρος" σκέτο, στην αρχή με ενόχλησε κι εμένα, αλλά υπό το πρίσμα της αμεσότητας προς τον μέσο τηλεθεατή θεωρώ πως θα λειτουργήσει θετικά. Στην συγκεκριμένη εκπομπή (που είναι εκπομπή υγείας καθημερινή) συνηθίζουν να απευθύνονται στον "ασθενή" με το μικρό του όνομα για λόγους οικειότητας. Παρόλο που ο ίδιος ο δημοσιογράφος εξήγησε στους τεχνικούς λίγο πριν το γύρισμα πως ΔΕΝ είμαι "ασθενής", μου μίλαγε στον ενικό και με το μικρό μου όνομα όπως ακριβώς κάνει στους πραγματικούς ασθενείς. Η δύναμη της συνήθειας προφανώς. Δεν με πολυνοιάζει κιόλας.

4) Για να μιλήσουμε για όλα τα θέματα που θέλουμε, για τις έρευνες, για τα στατιστικά, για την προσωπική υγεία του καθενός, για το τί είναι και τί δεν είναι το άτμισμα, για το νόμο, για την ατμιστική κοινότητα, για την φορολογία, για την νικοτίνη, για τα υγρά, για την τεχνολογία, για την ασφάλεια, και τόσα άλλα ακόμα... θα χρειαζόμασταν δική μας καθημερινή δίωρη εκπομπή για ένα τρίμηνο... Αναλογιστείτε απλά, πόσο χρόνο θα έπαιρνε σε κάποιον για να διαβάσει απλώς το 1/10 του φόρουμ... και φανταστείτε κάτι ανάλογο.
Μακάρι να γινόταν αλλά δεν γίνεται.

Υπό τις παρούσες συνθήκες, και αν αναλογιστούμε και την έως τώρα αντιμετώπιση του ατμίσματος από τον μέσο όρο των δημοσιογράφων και των ΜΜΕ, ήταν ένα μικρό θετικό βηματάκι. Τόσο μας προσφέρθηκε, τόσο εκμεταλλευτήκαμε. Χρειάζονται εκατοντάδες ή ίσως και χιλιάδες ακόμα βήματα. Αν τα κάνουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα, θα φτάσουμε πιο γρήγορα στο στόχο.

Σπυρο συμφωνω απολυτα μαζι σου και ησουν αψογος.τωρα ομως που διαβασα το τελευταιο σου κειμενο το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν οτι εκαναν μια εκπομπη ξεπετα για την απομυθοποιηση του ατμισματος.μπορει να ειμαι 1000% λαθος και το ευχομαι αυτο αλλα ηταν η πρωτη σκεψη που μου περασε απο το μυαλο.θελω να σε ευχαριστησω που μιλησες απλα,ανθρωπινα και χωρις υπερβολες :respect:

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ απλά να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στο Σπύρo.
Σεμνά και χωρίς να κραυγάζει είπε αυτά που έπρεπε να πει.

Επίσης να πω ότι (επειδή το έχω παρατηρήσει πολλές φορές),  αν μπορούσαμε εδώ  μέσα να γράφουμε ελληνικά by default ::), χωρίς αγγλικούρες :hmmm: και τέτοιες χωριατιές, καλό θα ήταν ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 00:34 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Συγχαρητήρια Σπύρο για την παρουσία σου. Δυστυχώς τέτοιες εκπομπές είναι λόγο λίγου χρόνου επιφανειακές και είναι αδύνατον να εμβαθύνει κάποιος. Μακάρι να γίνουν και άλλα τέτοια βήματα προς την σωστή ενημέρωση του κοινού.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Νομίζω ότι είναι περιττό να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου πόσο καλά εκφράστηκαν ο Σπύρος  και ο γιατρός. Πραγματικά τα έχετε καλύψει όλα οι προηγούμενοι. Νομίζω όμως, ότι οφείλω να αναφέρω τουλάχιστον ένα μεγάλο μπράβο.
Συμφωνώ ότι η εκπομπή είχε πολύ περιορισμένο χρόνο. Ένα μικρό λιθαράκι όμως μπήκε στην προσπάθεια κατά του καπνού. Εκεί που πραγματικά θα το θεωρούσα μεγάλη επιτυχία, είναι μια διαφορετική απάντηση στην κλασική ερώτηση των δημοσιογράφων. 
Μια απάντηση με πολύ θάρρος και θράσος: <<Ναι ρε μπαγλαμάδες, είναι προτιμότερο ένας πρώην καπνιστής να γίνει ατμιστής ακόμα κι αν δεν καταφέρει να διακόψει εντελώς, από το να συνεχίζει να καψαλίζει τα πνευμόνια του με κάρβουνο>>

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αν δείτε τι έλεγαν πνευμονολόγοι σε παλαιότερες εκπομπές σε σχέση με την τωρινή εκπομπή, αν δείτε τί έγραφε ο κ. Βλαχόπουλος ως συμπέρασμα στη μελέτη του σε σχέση με τα όσα είπε τώρα και αν δείτε τις παλαιότερες δηλώσεις του Υπουργού Υγείας (πριν 2-3 μήνες), θα καταλάβετε πως συναντάμε μια σημαντικότατη βελτίωση, χωρίς βέβεια να είναι η ιδανική.

Όσοα αφορά αυτά που είπα εγώ.
Όπως είδατε, με το ζόρι κατάφερνα να ολοκληρώσω δεύτερη φράση. Συνέχεια στο κόψιμο. Επίσης, δεν κράτησα καθόλου ισορροπίες αλλά ανέφερα την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο πρέπει να αποτελεί 3η επιλογή, ταυτόχρονα όμως είναι η πιο δημοφιλής επιλογή διότι οι άλλες 2 αποτυγχάνουν παταγωδώς.
Όσο για την αποτελεσματικότητα, δυστυχώς έχουν δίκιο ότι δεν υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν ότι τα ηλ τσιγάρα είναι αποτελεσματικά στη διακοπή του καπνίσματος. Το πρόβλημα όμως δεν είναι η μη-αποτελεσματικότητα του ηλ τσιγάρου αλλά η βλακώδης μεθοδολογία των μελετών (ουσιαστικά αναφέρονται σε μελέτες που σχεδιάζονται για τα φάρμακα). Αυτό για να το εξηγήσεις θες ολόκληρη εκπομπή, θα πρέπει να αναφερθείς σε εξειδικευμένα και τεχνικά στοιχεία, και σε μια τηλεοπτική εκπομπή δυστυχώς θα κινδυνεύσεις να γίνεις γραφικός. Οπότε καλύτερα να το αφήσεις και να μιλάς με νούμερα (όταν σου δίνουν χρόνο).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Πολλά συγχαρητήρια στον αγαπητό Σπύρο, κι ασφαλώς στον αγαπητό γιατρό κ. Φαρσαλινό. Δεν νομίζω να υπήρχε καλύτερη εκπροσώπηση τού ατμιστικού κόσμου που θέλει να δείξει την αλήθεια κι όχι να ωραιοποιήσει κάτι. Πανελλήνια εμβέλεια και ξεκάθαρες θέσεις ενός ατμιστή, όπως θέλουμε να είμαστε όλοι. Επίσης, άλλη μία χτυπητή περίπτωση όπου ο ιατρικός κόσμος εκτίθεται, άλλη μία φορά διαπιστώνουμε πως π.χ. άλλα θ' ακούσω απ' τον οικογενειακό μου γιατρό κι άλλα από κάποιον άλλο γιατρό, και πάει λέγοντας, για κάθε πρόληψη ή θεραπεία, πόσο μάλλον για μία τέτοιας έκτασης έρευνα. Ο Δρ. Φαρσαλινός είναι λαμπρός επιστήμονας και το επιστημονικό του έργο θ' αναγνωριστεί πρώτα απ' το εξωτερικό κι ύστερα στην Ελλάδα, δυστυχώς αυτό πιστεύω, κι έχουμε παραδείγματα του πρόσφατου παρελθόντος για τόσο ξεχωριστούς επιστήμονες. [Για τον ενικό απ' τον δημοσιογράφο, κι εμένα μ' ενοχλεί, όπως κι αν χρησιμοποιείται. Διαχωρίζει, και διαχωρίζει πάντα με σκοπό, είτε ως άνεση, είτε ως αγένεια, είτε ως παρουσίαση οποιασδήποτε κατηγορίας συνομιλητή. Παρ' όλα αυτά βρήκα σωστή τη θέση του ως δημοσιογράφου, (και η καλύτερη απάντηση είναι αυτή του αγαπητού microchip)].  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama

Όσο για την αποτελεσματικότητα, δυστυχώς έχουν δίκιο ότι δεν υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν ότι τα ηλ τσιγάρα είναι αποτελεσματικά στη διακοπή του καπνίσματος.
Ο κ. Βλαχόπουλος δηλώνει (κάπου στο 28ο λεπτό) πως σε καμία απολύτως μελέτη δεν έχει αποδειχτεί ανώτερο το ΗΤ από τα φαρμακευτικά σκευάσματα. Ξέρω πως το θέμα ερευνάται και σε καμία περίπτωση δεν έχει λήξει υπέρ του ατμίσματος. Αλλά ξέρω και από παιχνίδια λέξεων: δεν πιστεύω πως μία και μόνη μελέτη μπορεί να αποδείξει οριστικά κάτι. Αλλά υπάρχουν μελέτες που δείχνουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα του ΗΤ στην διακοπή καπνίσματος από τα εγκεκριμένα φαρμακευτικά σκευάσματα.

Η (3) από την παρακάτω λίστα λέει:

Παράθεση
Two studies reported that the 12-month quit rate achieved using NRTs was approximately 10%, and would not exceed this level in the longer term.[3, 4] Our meta-analyses demonstrated a higher smoking cessation rate of 20% achieved with e-cigarettes, suggesting that factors beyond nicotine replacement alone may contribute to smoking cessation

Αυτό δεν είναι αρκετό για να βγάλουμε τελικά συμπεράσματα αλλά δείχνει ότι ο κ. Βλαχόπουλος κάνει λάθος στην δήλωσή του.




Επί της ουσίας:
Δεν συζητάω καν την περιβόητη "πρώτη και καλύτερη" επιλογή, το να το κόψεις μόνος σου. Αν είναι τόσο τραγικά αναποτελεσματική... γιατί αναφέρεται ως πρώτη και καλύτερη; Εκεί υπάρχει έρευνα που να αποδεικνύει την υψηλότερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με άλλους τρόπους; Το ερώτημα είναι ρητορικό αλλά η ουσία είναι: τελικά ποιά είναι τα κριτήρια που ψάχνουμε για να αποδείξουμε τι; Πώς αλλάζουν κάθε φορά ανάλογα με το τι θέλουμε να πούμε ή να υπαινιχθούμε; Δεν έχει αποδειχθεί πως το ΗΤ είναι πιο αποτελεσματικό από την Nicorette (για παράδειγμα) ή δεν έχει τολμήσει κανείς να κάνει μελέτη που να τα συγκρίνει καθαρά και ξάστερα;

Ασφαλώς υπάρχουν πολλές έρευνες που δεν κάνουν την σύγκριση ατμίσματος και φαρμακευτικών μέσων, αλλά δείχνουν πως στην πράξη το ΗΤ βοηθά στην διακοπή του τσιγάρου. Παραθέτω την λίστα που εγώ (που δεν είμαι γιατρός και απλά χρησιμοποιώ το google, συνεπώς μου λείπουν πολλές) έχω μαζέψει για το θέμα, σε περίπτωση που ενδιαφέρει τους συνατμιστές. Δεν είναι όλες θετικές για το άτμισμα αλλά οι περισσότερες είναι, σε κάποιο βαθμό:



Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Μπραβο στον συνατμιστη...σπυρο...ειχε ενα βλεμα....'και εδω τις ιδιες μακακιες ακουω ρε γ@#ώτο?αντε ξανα να απο την αρχη'μπραβο για την υπομονη του...βεβαια στην εκπομπη υποθηκε γυρω στις 20 φορες για τις ασφαλεις φαρμακευτικες μεθοδους διακοπης και περασαν το μηνυμα που ηθελαν..μας τα εκαναν καρπουζια να παμε απο το κεντρο του πνευμονολογου _αγιου βασιλη...αμαν πια

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Είδα αργά το βράδυ το βίντεο,

Σε μια κουβέντα που δεν προλάβαινες να αναπτύξεις το παραμικρό επιχείρημα,
ο e-spy στάθηκε κάτι παραπάνω απο καλά. Κι επειδή πολλές φορές στην επικοινωνία μέσω εικόνας η γλώσσα του σώματος μπορεί να πεί περισσότερα απο τα λόγια,
δεν ξέρω αν το έκανες εσκεμμένα Σπύρο ή απλά έτσι το έπιανε η κάμερα,
το βλέμμα σου την ώρα που πέταγε τα κουφέτα ο πνευμονολόγος, τα έλεγε όλα.

Αλλωστε αυτό που προβάλλουν όλη την ώρα είναι οι "τίτλοι τους" και η επιστημοσύνη τους (τα θεσμικά δηλαδή) απέναντι σε έναν απλό ατμιστή - πρώην καπνιστή (εξαρτημένο) που οι επμειρίες του στον ατμό...."δεν αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα" .....

Επί της ουσίας, θετικό μεν το ότι δεν ακούστηκαν πάλι οι γνωστές κορώνες,
αλλά στον καπνιστή έβαλε δύσκολα ως προς την στροφή του στον ατμό.
Ειδικά σε καπνιστές - καπνιστές....δεν μιλάω για τους μοδάτους...

Η επιμονή του Γιατρού (Δρ Φαρσαλινού) για την τρίτη κατά σειρά καλύτερη μέθοδο διακοπής του καπνίσματος  μέσω του ατμού, πιστεύω οτι στρατηγικά είναι άρτια στο να βάλει τον ατμό στο παιχνίδι επισήμως.
Βλέπει μακριά και πιστεύω οτι μέχρι σ΄ένα σημείο είναι το σωστό όπλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 10:53 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Σπύρο, η εκτιμησή μου στο προσωπό σου όχι μόνον εδραιώθηκε, αλλά και ανέβηκε μπόλικα σκαλιά. Μπράβο, και συνέχισε την καλή δουλεια!

( πριν το κόψεις σε "κανένα χρόνο", φρόντισε να έχεις βρεί άξιο αντικαταστάτη. )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10358 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 591 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797196 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312722 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6688 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13222 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711