vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

327 επισκέπτες, 4 χρήστες
maprix, nightdream, camber, thanos1071

Συμμετοχή e-spy και Δρ. Φαρσαλινού σε εκπομπή στην ΕΡΤ για το άτμισμα

Όντως κρατήθηκε μια μετριοπαθής στάση εκτός φυσικά από τον υπουργό που θέλει να μας πείσει ότι το η.τ. αποτελεί πύλη εισόδου στον καπνό!!! :wall:

Ωστόσο θα μου άρεσε κάποια στιγμή να ακούσω πως ακόμα και αν κάποιος επιλέξει να μη διακόψει το άτμισμα διατρέχει πολύ μικρότερο κίνδυνο για την υγεία του σε σχέση με έναν καπνιστή. 

Επίσης θεωρώ πως ο ψυχολογικός εθισμός είναι επουσιώδης μπροστά στον καρκίνο, τα αναπνευστικά και καρδιαγγειακά νοσήματα κτλ...

Ψυχολογικός εθισμός μπορεί να υπάρξει από το οτιδήποτε προκαλεί ευχαρίστηση όπως η μουσική, το ποδόσφαιρο και φυσικά η τηλεόραση...

Δε χρειαζόμαστε τόση φροντίδα και προδέρμ... Μια απλή διαφοροποίηση του κλίματος στην κατεύθυνση που οδηγείται η επιστήμη θα αρκούσε  ;)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Θυμάμαι πριν πέντε χρόνια τέτοια εποχή όλα τα κανάλια να έχουν αμολήσει μία εκστρατεία κατά του ηλεκτρονικού
τσιγάρου.
Προσωπικά και επειδή ποτέ δεν γούσταρα τα κανάλια και γενικά την τηλεόραση αποφάσισα ενστικτωδώς να πάω κόντρα,
να αρχίσω τότε ακριβώς το η.τ. με τα σημερινά θεαματικά αποτέλσματα.

Θεωρώ λοιπόν άτοπο να βγαίνουν κάποιοι και να λένε στημένη την σημερινή εκπομπή η οποία κράτησε τις ισοροπίες έστω και
αν η πλάστιγγα έγειρε ελαφρά προς την αντίπαλη πλευρά.

Το πρώτο βήμα έστω ασταθές έγινε με την συνέντευξη.
Σήμερα θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ μεγάλο βήμα.
Αν συνεχίσουμε έτσι σύντομα θα έρθουν και τα άλματα.

Με όλο το σεβασμό - για εμάς που στραφήκαμε πιο πρόσφατα στο άτμισμα και έχουμε λάβει υπόψιν εξαρχής τα επιστημονικά δεδομένα που έχουν προκύψει εντωμεταξύ μια μικρή επιτάχυνση προς την πλήρη αντικειμενικότητα θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη...

Ωστόσο βλέπουμε πως ενώ το άτμισμα δεν απαγορευόταν μέχρι φέτος πολύ πρόσφατα εξισώθηκε νομοθετικά με το κάπνισμα.


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Μόνο αν βλέπουμε ΠΕΡΑ απο δογματισμούς ,προσωπικά πάθη και θέλω , ισως ακουμπήσουμε τήν αλήθεια.
Και μόνο η αλήθεια είναι πάνω  απο ανθρώπους ,αλλά  και απο θεούς.
Μην κάνουμε οτι ΔΕΝ θέλαμε ,και δεν θέλουμε να μας κάνουν .
Κράτα το σωστό και μοίρασε το και σε άλλους με χαμόγελο ,και όχι με στριγκλιές .
Με επιχειρήματα ,αλλά σε αυτιά που θέλουν να ακούσουν,
ΣΤα αλλά όσο και να μιλάς τα ΛΟΓΙΑ σου χάνεις.

Σε κάθε μάχη ζύγιζε τις επιλογές.
Ακόμα ακόμα και η υποχώρηση παίζει ,για ανασύνταξη δυνάμεων ,και αποφυγή μιάς καταστροφικής ήττας .


Edit : Αυτό πώς βρέθηκε εδώ....
Ηταν για καλωσόρισμα στο νήμα τών ΝΕΩΝ του Θιβέτ.....Πάλι μπέρδεμα έγινε ....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 19:39 από Atoner »

Ασφαλώς ούτε στριγκλιές χρειάζονται αλλά (κατά τη γνώμη μου) ούτε και εκπτώσεις...


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Πάνε kai οι εκπτώσεις.
Τώρα μόνο Black and White Fridays .Xikkkkk.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Άργησα λίγο να το δω (είχα κάτι τρεχάλες...), αλλά το είδα...
 
Ο κύριος Φαρσαλινός, ο κύριος Βλαχόπουλος, ο κύριος Κουλούρης και ο...Σπύρος. Δεν κατάλαβα! Τι είναι ο Σπύρος; Κανένα τσουτσέκι; Κανένας προβληματικός δωδεκάχρονος με δυσκολία προσαρμογής στην πρώτη δημοτικού που επαναλαμβάνει φέτος για έκτη φορά; Μου ανέβηκε λίγο το αίμα στο κεφάλι, όπως όταν ακούω τις νοσοκόμες στα νοσοκομεία να μιλάνε στους ηλικιωμένους στον ενικό και σαν να ‘ναι μωρά. Και φυσικά κάκισα τον εαυτό μου που δεν ήμουν κάπου εκεί τριγύρω την ώρα που γυριζόταν το βίντεο με τα σύνεργα της δουλειάς παραμάσχαλα. Όχι τίποτα εξεζητημένο. Καμιά σιδερογροθιά, μια-δυο αλυσίδες με καρφιά, κανένα ροπαλάκι, άντε κι ένα σπρέι πιπεριού για τους πιο ‘επίμονους’. Με το σεις και με το σας θα σε είχαν!
 
Βρίσε με ελεύθερα... :wall:
 


ΥΓ. Σπυράκο... :respect_hat:



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Με όλο το σεβασμό - για εμάς που στραφήκαμε πιο πρόσφατα στο άτμισμα και έχουμε λάβει υπόψιν εξαρχής τα επιστημονικά δεδομένα που έχουν προκύψει εντωμεταξύ μια μικρή επιτάχυνση προς την πλήρη αντικειμενικότητα θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη...
Θα ήταν και την ευχόμαστε. Αλλά απαιτείς από δημοσιογράφους να δηλώσουν πως μεγάλο ποσοστό της παγκόσμιας ιατρικής κοινότητας λέει π#@αριές. Αυτό δεν είναι δουλειά δημοσιογράφου, εκτός αν αποφασίσει να κάνει εκτεταμένη έρευνα για το θέμα.
Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να μεταφέρουν δίκαια τις δυο πλευρές. Το να αποφασίσουν πως η γραφική μειοψηφία (αν είσαι απέξω από το άτμισμα: εμείς!) έχει μάλλον δίκιο, δεν είναι κάτι που βγαίνει σε μια σύντομη εκπομπή παρουσίασης.
Ακόμα κι αν το υποψιάζονται ή το πιστεύουν, δεν μπορούν να το πουν γιατί δεν μπορούν να το τεκμηριώσουν.

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ενω για ολα τα αλλα οι δημοσιογραφοι μας δινουν τεκμηρια.συμφωνω απολυτα μαζι σου ομως.ετσι ειναι το σωστο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εκεί που δεν δίνουν τεκμήρια ακολουθούν την εξουσία και την δύναμη.
Στο δικό μας θέμα δεν έχουμε εμείς την εξουσία και την δύναμη.
Ο "κακός" δημοσιογράφος θα θάψει εμάς, όχι το κατεστημένο.
;)

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει μήπως κάποιο link για την εκπομπή ή δεν έχει ανέβει ακόμη? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας




Η εκπομπή είναι ήδη ανεβασμένη στο site της ερτ για όποιον θέλει να την παρακολουθήσει.
http://webtv.ert.gr/katigories/enimerosi/01dek2016-i-zoi-mou-i-igia-mou/



Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Κύριε υφυπουργέ και κυριε υπουργέ υγείας.
Οσο κάπνιζα ,και αφ ενός η καύτρα του τσιγάρου στους 500 με 800 βαθμούς κελσίου ,όσο   και η γνωστή φυσική ιδιότητα τής πίσσας να μονώνει τα πνευμόνια μου και την στοματική μου κοιλότητα , απέτρεπαν τέτοιου είδους φαινόμενα ,παρ' οτι ΔΕΝ εχω πάρει επίδομα θέρμανσης απο την εποχή τών παγετώνων.
Μετά την διακοπή του καπνίσματος ,και την μεταστροφή μου σε Ατμιστή παρουσιάζετε το φαινόμενο ο ατμός που βγάζω απο το στόμα μου να παγώνει ,και να γίνετε ΕΤΣΙ.( τεκμήριο Νο 1 φωτό ) .
Παρακαλώ όπως μεριμνήσετε για την αποφυγή τέτοιων φαινομένων ,καθώς γνωρίζω την ευαισθησία σας πρός τούς μανιώδεις θεριακλήδες καπνιστές ωσάν εσάς.
Εγω έχω χάσει κάθε ελπίδα .Κόλλησαν τα χείλι μου και δεν μπορώ δια τηλεφώνου ,και δια ζώσης να σας σιχτιρίσω , τα καπνά και τα μυαλά σας.
Σαν γνήσιος ντουμανιάρης ,προνοήστε να δαιμονοποιήσετε το Ατμισμα ,γιατί οι αιτήσεις για το επίδομα θέρμανσης  θα πέφτουν βροχή.Μην βάλετε και αλλες σκοτούρες στο ούτως η άλλως βεβαρημένο μελλοντικό σας.

Μετά τιμής Ο αιιιιιιιι να μου χαθείτε Κατσαουνέοικοι.


Υ.Γ Σημερινή. Και pre game Για τον επόμενο διαγωνισμό.
"Τα παγάκια και οι χιονίστρες στα κάρκαλα."
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 02:34 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Λόγω δουλειάς μόλις τώρα είδα μαγνητοσκοπημένη την εκπομπή ιντερνετικά. Μου άφησε γενικώς καλή εντύπωση. Πρώτα να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου στον Σπύρο που είχε μια πολύ καλή και μετρημένη παρουσία :thumpup: . Ας είναι η αρχή για περισσότερες παρεμβάσεις στο μέλλον (η αρχή έγινε βέβαια με τη συνέντευξη Τύπου).

Τώρα γενικά θεωρώ ότι η εκπομπή ήταν θετική σε σχέση με ότι έχει μεταδοθεί από τα ΜΜΕ εώς τώρα. Ο δημοσιογράφος νομίζω έχει επίσης θετική στάση απέναντι στο ΗΤ στο βαθμό που η ουδέτερη στάση εκλαμβάνεται ως θετική. Ναι δεν ειπώθηκαν πολλά και σημαντικά, ναι ειπώθηκαν και ανακρίβειες όπως τα χαλκευμένα και "μαγειρεμένα" αποτελέσματα ερευνών που μιλούν για τους αμερικανούς εφήβους που ξεκινούν το άτμισμα χωρίς να είναι καπνιστές, ναι ο υπουργός ήταν απαράδεκτος για ακόμη μια φορά, αλλά μια αρχή έγινε όπως ειπώθηκε ήδη και αυτό είναι κομβικής σημασίας. Το γεγονος και μόνο ότι δεν υπήρχε γιατρός στυλ Μπεχράκη στο πάνελ, είναι αναμφίβολα πρόοδος.

Ξέρω ότι πολλούς από εμάς (και εμένα) μας πνίγει το δίκο. Χτυπάμε το κεφάλι μας σε ότι βρούμε μπροστά μας όταν ακούμε δηλώσεις "δεν έχει αποδειχθεί αποτελεσματικό για τη διακοπή του καπνίσματος" όταν η ίδια η πραγματικότητα και η προσωπική εμπειρία φανερά δείχνουν το αντίθετο. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα άμεσα, να ανοίξουν οι ουρανοί και χορωδίες αγγέλων να ψάλλουν το ωσαννά και όλοι να κλαίνε από συγκίνηση και χαρά που βρήκαν επιτέλους το φως τους και την υγειά τους. Ξανάμανά δυστυχώς, Θεωρώ ότι ο πόλεμος θα κερδηθεί με πολλές μικρές νίκες, δε θα έχει το χαρακτήρα θριάμβου, ούτε καν της δικαίωσης. Και αυτό βέβαια γιατί ο εχθρός είναι τόσο ισχυρός που δε θα επιτρέψει να συμβεί κατι τέτοιο. Η νίκη θα έρθει σταδιακά, τμηματικά, ανεπαισθήτως.

Όμως θα έρθει.
Συνεχίζουμε γερά με επιμονή και υπομονή :victory:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10396 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 606 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797223 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6720 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12013 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13259 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711