vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

187 επισκέπτες, 0 χρήστες

GG Τηλέμαχος Armed

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #420 στις: Μαΐου 18, 2017, 14:25 »
Παιδιά τι χωρητικότητας είναι ο 23άρης?Ήμουν σχεδόν σίγουρος όταν τον είχα δοκιμάσει οτι ήταν πάνω απο 4ml και βλέπω στις πληροφορίες  που έχετε βάλει οτι είναι 5ml αλλά στo site της fabvape λέει 2ml...To έχουν γράψει για να το TPD ή άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #421 στις: Μαΐου 18, 2017, 14:37 »
σιγουρα ειναι πανω απο 4.5 και κατω απο 5 αν θυμαμαι καλα.στο σαιτ αναφερεται 2 μλ γτ πλεον ο ατμο θα βγαινει εναρμονισμενος με το tpd :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #422 στις: Μαΐου 18, 2017, 14:55 »
Θέλω να τον παραγγείλω τώρα για τον αδερφό μου,αν τον παραγγείλω τώρα θα μου έρθει 2ml?!?!?Αν είναι 2ml δεν υπάρχει περίπτωση να τον αγοράσουμε

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #423 στις: Μαΐου 18, 2017, 14:58 »
λογικα ναι.εγω θα σου ελεγα να κανεις ενα τηλεφωνο fabvape να το ξεδιαλυνεις σιγουρα.εκτως και αν τον αγορασεις και παρεις το κιτ του μεγαλου αλλα θα σου παει κανα 50αρικο παραπανω μου φενεται

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #424 στις: Μαΐου 18, 2017, 15:03 »
Θέλω να τον παραγγείλω τώρα για τον αδερφό μου,αν τον παραγγείλω τώρα θα μου έρθει 2ml?!?!?Αν είναι 2ml δεν υπάρχει περίπτωση να τον αγοράσουμε
Είχα και εγώ αυτό το άγχος... όπως και πολλοί άλλοι GGακηδες. Ο κατασκευαστής αναγκαστικά έπρεπε να καταφύγει σε μέτρα μείωσης της χωρητικότητας στα 2ml. Διάβασα όμως ότι ο κάθε χρήστης μπορεί να την επαναφέρει στο αρχικό της μέγεθος αφαιρώντας τα extra κομματάκια στην καμπάνα που την περιορίζουν. Το διάβασα στην σελίδα του κατασκευαστή στο Facebook (Golden Greek by IMEO Ελλάς) και υπήρχαν και σχετικές φωτογραφίες για αυτό (υπάρχει post από χρήστη Burak Erdil στις 2/5/2017).  

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #425 στις: Μαΐου 18, 2017, 15:27 »
Έχεις δίκιο φίλε μου,τσάμπα αγχωθήκαμε,ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #426 στις: Μαΐου 18, 2017, 15:43 »
Ο armed το Νοέμβρη βγήκε με 4,5 ml χωρητικότητα. Στη συνέχεια ο imeo έβγαλε τανκάκια των 5 ml, πλαστικά ή μεταλλικά καθώς και με γυαλι. Ελέω tpd ο νομος τον υποχρεώνει πλέον να παράγει ατμοποιητη με 2 ml. Υπάρχουν όμως τόσα αξεσουάρ πια που δε χρειάζεται κανείς να κολλάει στα 2 ml. Όσο για την κατανάλωση είναι όντως φαγανος ο Armed.

Στάλθηκε από το 5095K μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kari

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #427 στις: Μαΐου 20, 2017, 01:27 »
Ρε μαγκες , πως φευγει αυτη η κωλομεταλλικη γευση.Τον εχω μια μερα τον εχω πλυνει 200 φορες ,τι ξυδι ,τι ζεστο νερο ,τι σαπουνι και οδοντοβουρτσα (υπερηχους δεν εχω  :() ,και ακομα εχει μεταλλιλα .Εχω χαλασει ποσο υγρο και βαμβακι ,ΕΛΕΟΣ ,δεν το χω ξαναδει αυτο ,ουτε σε κλωνους .

Επισης οταν κλεινεις το juice control τροφοδοτειται αυτοματα?Γιατι αμα το κλεισεις 2-3 φορες εχει υπερχειλιση.

Επισης οπως ανεφερε και ενα αλλο παλικαρι ,το ελατηριο δεν τα παει καλα με την ισχυ ,αμα ειναι 0.5 ωμ και το βαλεις 25 βατ πυροβολαει τελειως και δεν ειναι  μονο  οταν ειναι ελατηριο ,το τεντωσα στις 2 μεριες και το εκανα κανικο πηνιακι και εκανα dry burn και αναβει σε κλασματα . μαλλον το υλικο μειωνει αρρωστα την αντισταση του με την θερμοτητα ,τι να πω . Εχω φαει το dry hit της κακομοιρας με το ελατηριο .

Γενικα δουλευει μια χαρα ,αλλα αυτο που δεν ειναι καθαρισμενο ειναι τελειως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ,δινεις τοσα λεφτα και πρεπει να το βαλεις στο πλυντηριο ,ελεος !!!Δεν ξερω αμα ειναι και κακο και για την υγεια σου που εχει τετοια γευση .Αμα δεν βρω λυση επομενο βημα ειναι να το παω για αμμοβολη .

Μια τελευταια ερωτηση .Το ζιρκονιο γενικα εχει τρελο κοστος στο εξωτερικο ,σε φαση το 1 μετρο 150 ευρω +  για μη ατμιστικες διατομες , για πολυ μικρες διατομες ειναι ακομα πιο ακριβο (λογικα ειναι δυσκολη ή μαλλον ακριβη διαδικασια να το κοψεις σε μικρες διατομες ,λογω μεγαλης σκληροτητας)  ,αυτος πως το πουλαει 1 ευρω το μετρο ,δεν παιζει να εχει μεγαλη καθαροτητα ε?

Τελος γιατι φαινεται οτι κραζω ,ο ατμοποιητης τα σπαει και δινει πολυ γεματη τζουρα και βαρια ,ακομα και με την μεταλλιλα μπορεις να το καταλαβεις .Θα ηθελα να τον δω για περιορισμενη πνευμονικη στα 35 + ,απλα με τα dry hit απο το μπλιμπλικι τον εχω παρει απο φοβο ,μολις στανιαρω θα τον τσεκαρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2017, 01:45 από kari »

Αποσυνδεδεμένος kari

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #428 στις: Μαΐου 20, 2017, 06:21 »
Ενταξει το λυσα επιτελους το θεμα .Πηρα το dremel (τρυπανακι) ,προσαρμωσα στην υποδοχη ενα καλαμακι για ροφηματα ,εβαλα τα συνεργα του τηλεμαχου μεσα σε ενα μπουκαλακι με τσικουδια και αρχισα να το αναδευω στα 7000 rpm (τι να μας πουνε οι μαγνητικοι αναδευτηρες και οι υπερηχοι:laugh1:) .Πεντε φορες για 3 λεπτα με  μικρα διαλλειματα .ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΕΥΣΗ !!!!Εχει γευσαρα ο ατιμος και τζουρα δυναμιτης ,κανονικα!!Γενικα κανω 6mg σε ψιλοπνευμονικους ,εχω πεσει στα 4 λογω ντριπερ και επειδη ηθελα να το ριξω και ο Τηλ με εχει στειλει με 4mg ,απορω πως καποιοι κανουν 12mg .Aν και αποζημιωθηκα στο επακρο ,δεν περνω πισω αυτα που ειπα ,τραγικες καταστασεις ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2017, 06:28 από kari »

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #429 στις: Μαΐου 20, 2017, 08:49 »
Σε πρόσφατη συνέντευξή του ο κατασκευαστής είπε ότι το coil ζιρκονίου δεν είναι 100% καθαρό ζιρκόνιο αλλά περίπου στο 98-99%. Από εκεί και μετά είπε επίσης ότι η καμπύλη της αντίστασης του ζιρκονίου σε σχέση με την θερμοκρασία έχει πολύ χαμηλότερη κλίση έναντι των καμπυλών των λοιπών υλικών, το οποίο σημαίνει ότι για την ίδια θερμοκρασία η αντίσταση του ζιρκονίου είναι αρκετά μικρότερη από την αντίσταση του τιτανίου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την συμπεριφορά του. Ίσως γι' αυτό να συμβαίνει αυτό που είδες με τους «πυροβολισμούς» στα 25 Watt. Πάντως, όσο αυξάνεται η θερμοκρασία τόσο αυξάνεται η αντίσταση των μετάλλων (αυτός είναι ο γενικός κανόνας).

Από εκεί και μετά dry burn αντιστάσεων ανοξείδωτου χάλυβα, τιτανίου, νικελίου κλπ απαγορεύεται αυστηρά, καθώς λόγω της επαυξημένης θερμοκρασίας δημιουργούνται οξείδια, τα οποία δεν είναι και τόσο αβλαβή για τον οργανισμό μας. Ειδικά από την στιγμή που ο ανοξείδωτος χάλυβας, συγκεκριμένα, έχει προσμείξεις χρωμίου (ε, όλοι έχουμε ακούσει για το εξασθενές χρώμιο που μολύνει τον Ασωπό...). Παρόμοιο θέμα δημιουργίας οξειδίων έχει και το ζιρκόνιο, με την διαφορά, όμως, ότι όλα τα οξείδια του ζιρκονίου είναι βιοσυμβατά (και χρησιμοποιούνται στην ιατρική για την αποκατάσταση σκελετικών βλαβών και προβλημάτων).

Από εκεί και πέρα καλοάτμιστος ο ατμοποιητής mr. kari.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #430 στις: Μαΐου 20, 2017, 11:08 »
Εγώ θα επιμείνω μέχρι να γενικευτεί η χρήση του ζιρκονίου να μην το χρησιμοποιώ. Εφτιαξα μερικά springs με kanthal AWG 26  με 2.5 mm πυρήνα όπως πρότεινε φίλος παραπάνω και μέσα σε 10 δευτερόλεπτα έχω άλλη αντίσταση κοντά στα 0.80 ohm που παίζει μια χαρά στα  15 με 25watt.
Σήμερα άλλαξα και το αξονάκι από το μεσαίο στο στενότερο, έβαλα και δεύτερο oring στο δαχτυλίδι του αέρα (γιατί πέρναγε αέρας πάνω από το δαχτυλίδι) και όλα αυτά με στημένο ατμο και υγρά με δοκιμές ενδιάμεσα να δώ τι μου πάει. Ο άτμο ήρθε εντελώς στα γούστα μου βελούδινη σφιχή mtl τζούρα. Και αισθάνομα ένα μεγάλο σεβασμό (και ως μηχανολόγος) για τον κατασκευαστή που έφτιαξε ένα τόσο παραμετροποιήσιμο προιόν. Ευχαριστώ και πάλι τον φίλο που μου τον έδωσε.

Αποσυνδεδεμένος kari

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #431 στις: Μαΐου 21, 2017, 02:32 »
Πω γι αυτο πυροβολαει ετσι, η καμπυλη του παιζει να ειναι σχεδον σταθερη!! Ο λογος που του εκανα dry burn ηταν για να δω πως αποκρινεται με την θερμοκρασια (λογω των dry hit που εφαγα ) και γνωριζω την επικινδυνοτητα του dry burn (και το κανθαλ εχει φουλ χρωμιο).Τωρα  για την καθαροτητα ,δεν προκειται πουθενα να βρεις καθαρο ζιρκονιο ,αυτο που λεω απο εξωτερικο εχει 99.2% καθαροτητα ,τωρα για 1%  τετοια διαφορα τιμης ,δεν νομιζω. Θενκς για τις ευχες 😎
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2017, 02:45 από kari »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #432 στις: Μαΐου 21, 2017, 10:31 »
Το ζιρκόνιο ανάλογα τον τύπο του έχει την παρακάτω σύνθεση (με έντονα, αυτό που μας ενδιαφέρει):

Σύνθεση κραμάτων Ζιρκονίου


Zr 702Zr 704Zr 705Zircaloy-2Zircaloy-4
Sn
/1~2%1~2%1.2~1.7%1.2~1.7%
Fe
<0.05%0.1~0.2%<0.05%0.07~0.2%0.07~0.2%
Cr
<0.05%0.1~0.2%<0.01%0.05~0.15%0.05~0.15%
Ni
///0.03~0.08%<0.007%
Hf
2.5~4.5%<4.5%<4.5%<200ppm for Nuclear industry<200ppm for Nuclear industry
Nb
//2~3%  
Zn+Hf
~99.2%~97.5%~95.5%~98%~98%


Το Hf (Αίφνιο) δεν φαίνεται να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, αλλά συνολικά η ασφάλεια του Zr δεν έχει πιστοποιηθεί επίσημα. Όσον αφορά την τιμή, είναι 0,9€ / m (https://goo.gl/WSTRlD). Με τον Τηλέμαχο (Armed) αφού τον άνοιξα για να αυξήσω την χωρητικότητα τον έκανα φύλλο και φτερό και τον έπλυνα με υπέρηχους σαν στάνταρ διαδικασία χωρίς σαπούνια, κλπ και δεν μου ήρθε ποτέ λαδίλα ή άλλη μυρωδιά. Δεν ξέρω, ίσως έτυχε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2017, 10:41 από redortho »

Αποσυνδεδεμένος kari

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #433 στις: Μαΐου 21, 2017, 15:02 »
Φαινεται ωραιο και πολλα υποσχομενο ,αφου δεν εχει πολυ χρωμιο και ειναι σκληρο.Ωραια ολα αυτα ,εγω εχω ομως  εξακολουθω να εχω την ιδια απορια .http://www.goodfellow.com/E/Zirconium-Wire.html .Εδω εχει 150+ το μετρο ,για καθαροτητα 99,2% και αυξανει το κοστος οσο μειωνονται οι διατομες.Πως γινεται να το πουλαει 1ευρω/μετρο και να εχει περιπου 98% καθαροτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2017, 16:45 από kari »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #434 στις: Μαΐου 21, 2017, 15:41 »
Γεια καιρό έχουμε να τα τσουγκρίσουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2017, 15:47 από APOSTOLOS KAL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207204 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50750 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358784 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11970 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193692 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios