vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

GG Τηλέμαχος Armed

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #405 στις: Απριλίου 24, 2017, 22:54 »
Κουκλος με το γυαλινο. Αψογη εφαρμογη και αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #406 στις: Μαΐου 12, 2017, 16:56 »
Γεια σας και χαρά σας. Αν πάρω 23αρι ενώ και τα τρια mod που έχω είναι για 22αρι (εννοείτε ότιμπαίνει) τι λέτε γκουρούδες μου (από το γκουρού) το αποτέλεσμα θα είναι καρνάβαλος ?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #407 στις: Μαΐου 12, 2017, 18:12 »
Δεν νομίζω να υπάρχει τοσο μεγάλο θέμα ως προς το να εξέχει.με καμία θικουλα στο μοντ δν θα φαίνεται καθολου

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #408 στις: Μαΐου 12, 2017, 18:30 »
Στο vtc mini και στο aster που χρησιμοποιώ τον 23αρη Armed μια χαρά κάθεται, ίσα που προεξέχει. Ειδικά στο vtc mini που φοράει θήκη, όπως λέει κι ο kostasmoke δε φαίνεται η διαφορά.

Στάλθηκε από το 5095K μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #409 στις: Μαΐου 13, 2017, 22:12 »
Καλησπέρά σε όλους. Κάτοχος του Armed εδώ και λίγο καιρό και θέλω να κάνω μια γρήγορη ερώτηση για βαμβάκια...
Χρησιμοποιώ Kendo Vape Gold και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Επειδή τελειώνει όμως έλεγα να δοκιμάσω και κάτι νέο. Διάβασα για Native Wicks ότι κάθεται πολύ καλά στον Armed. Να το δοκιμάσω ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;
Πάιζω με 32mm και 40mm SS316L Geek vape 6-7 σπείρες και υγρά DIY 6mg νικοτίνη με βάση 50-50 της pink mule.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3449
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #410 στις: Μαΐου 14, 2017, 03:34 »
Να το δοκιμασεις ειναι μεσα στα καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #411 στις: Μαΐου 14, 2017, 14:13 »
+1 και από εμένα για native wicks

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #412 στις: Μαΐου 14, 2017, 15:59 »
Nα το δοκιμάσεις  γιατί:
 Δεν < πρήζεται> μετά από κάποια  χρήση  όπως κάποια  άλλα ,αντέχει  καλύτερα στην θερμοκρασία ,δεν έχει αυτή την γεύση του  βαμβακιού ,  o ατμός είναι smooth.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #413 στις: Μαΐου 14, 2017, 17:37 »
Δεν θέλω τίποτα, απλώς θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου για τον Τηλέμαχο που περιμένω. Ελπίζω ο προηγούμενος μπαμπάς του να του είχε φερθεί με στοργή (αν και είμαι σίγουρος κάπως) για να μη μου βγάλει ψιχολογικά. Αντε γιατι ο zest έχει μαραζώσει με τους υπόλοιπους Κινέζους που κάνει παρέα.

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #414 στις: Μαΐου 15, 2017, 08:43 »
Native Wick Platinum Blend (στο σακουλάκι) ή Native Wick Cotton Pima (στο κουτί);;;

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #415 στις: Μαΐου 15, 2017, 09:07 »
Το πρωτο ειναι σε στυλ cotton bacon αλλα ενιαιο κομματι ενω το δευτερο στο κουτι ειναι στυλ vcc. Εγω προτιμω το πρωτο καθώς το pima απαιτει χρονο και υπομονη, καλη ωρα οπως το vcc.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #416 στις: Μαΐου 17, 2017, 08:15 »
Φίλοι μπορεί να υπάρχει αλλού δεν είδα κάτι πρόχειρα που κοίταξα αλλά ... Αντιστάσεις ή σύρμα ζιρκονίου (να δοκιμάσω) εκτός fabvape βρίσκω κάπου Ελλάδα ή εξωτερικό ? π.χ. ουτε gearbest ούτε fasttech ούτε 3fvape έχουν.

___________________________________________________________________

Καλημέρα συνατμιστές. Αναρωτιέμαι πόσο βολικό θα ήταν να έχω έτοιμα spring όχι μόνο ζιρκονίου αλλά και άλλων υλικών και να ταχω έτοιμα μαζί μου και να τα φοράω στον armed τσακ - μπαμ και εννοώ να τα φτιάχνω μόνος μου. Δεν το είδα κάπου (παρότι στο gg πουλάνε ή πουλάγανε και από SS). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο από τους παρακάτω κανόνες ως πρώτη προσέγγιση . Δηλαδή

1. Για να υπάρχει κάποια "ελατηριοειδή" συμπεριφορά αλλά ΚΥΡΙΩΣ για ύπαρξη ικανοποιητικής επιφάνειας επαφής (για λόγους επαρκούς ηλεκτρική αγωγιμότητα) με τους πόλους καταλαβαίνω πρέπει να χρησιμοποιούνται σκληρότερα κράματα όπως Ti ή SS και μάλλον όχι Kanthal και τα σύρματα να μην είναι λεπτότερα από AWG 27 αν και είδα ότι πουλάνε SS με διάμετρο 0.30 mm (δηλαδή μεταξυ AWG 28 -29)
2. Ισως είναι προτιμότερο να μη χρησιμοποιώ το μηχανικό μου mod τουλάχιστον στην αρχή (για λόγους ασφαλείας) στος περιπτώσεις που έχω "απρόβλεπτη" ηλεκτρική επαφή μεταξύ πόλου - spring.
3. Η εξωτερική διάμετρος του spring να είναι 3.6 mm οπότε ρόλο παίζει για να δώ τι διάμετρο θα βάλω στο coilmaster πόσο "σκληρό" είναι το σύρμα μου για παράδειγμα σε ζιρκόνιο με 0.35 ενώ μαθηματικά προκύπτει διάμετρο πυρήνα (3.6 - 2*0.35 = 2.9 mm) στην πράξη προτείνεται 2.5 mm (από ότι λένε οι γκουρούδες στο forum του γγ)
4. Το μήκος του spring να είναι 2.2 cm (αυτό το ψάχνω αν είναι σωστό) και οι σπείρες όχι κλειστές (προτείνεται απόσταση μεταξύ των σπειρών 0.4 mm)

Τι λέτε φίλοι μου δεν γίνεται ? Συγχωρνάτε με αν λέω σαχλαμάρες, ή δεν γίνεται για κάπους λόγους που εγώ δεν τους βρήκα,  αλλά πέστε μου τη γνώμη σας τι μειονεκτήματα βλέπετε ?

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2017, 09:32 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #417 στις: Μαΐου 17, 2017, 10:38 »
Όταν στήνω στο springomiser φτιάχνω δικά μου springs με Kanthal 0.40 σε 2.5 πυρήνα και δουλεύουν μια χαρά. Το μήκος το βλέπω πάνω στην βάση και το συμπιέζω ή ανοίγω ανάλογα.

Προσωπική εκτίμηση οτι ο Armed παίζει καταπληκτικά σε αντιστάσεις 0.55-0.75.

Στο μηχανικό μου δεν τον χρησιμοποιώ με το springomiser, μάλλον ψυχολογικό το θέμα αλλα πάντα έχω στο μυαλό μου οτι μπορεί να μετακινηθεί το ελατήριο. Με κανονική βιδωμενη αντίσταση στην ίδια τιμή όπως και πιο πάνω παίζει καταπληκτικά στο Cybrillion

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #418 στις: Μαΐου 18, 2017, 13:31 »
Ευχαριστώ φίλε μου θα δοκιμάσω με kanthal εκεί που λές γιατί δεν ξέρω θεωρώ (με αυτά που διάβασα) ότι το ζιρκόνιο δεν είναι ψαγμένο ακόμα. 
Και ναι τον παρέλαβα σήμερα και κάποιος εδώ μέσα (δεν λέω ποιός) δεν έχει πιά το γυιό του τον υιοθέτησα επίσημα από σήμερα εγώ. Οπότε από σήμερα απαντάω και στο Οδυσέας που ως γνωστό μετά από πολύ αναζήτηση βρήκε το γυιό του (τον Τηλέμαχο).


______________________________________________

Γεια χαρα συνατμιστές παρακάτω τα δυο πρώτα μου στησίματα μου και τα δυο springomizer στα 2.5 χιλιοστά
Πρώτο στήσιμο SS AWG 24 (0.51 mm που βγήκε κάπου 0.35, και έτσι άτμισα 2 ml αλλά κάτι δεν μουπήγαινε, να το πώ γεύση ?  
Δεύτερο στήσιμο Kanthal AWG 28 (0.32 mm δεν είχα χοντρότερο) βγήκε 1.57 αυτό έχω και ατμίζω στα 15 Watt τώρα δε λέω καλή γεύση φαγάνα μου φαίνεται όμως.
Τα πρώτα μου συμπεράσματα εξαιρετικά παραμετροποιήσιμος,  (σήμερα θα αλλάξω και θα βάλω το αξονάκι με τη στενότερη τρύπα, καλή γεύση (zest πάντως κατα τη γνώμη μου δεν είναι) πανεύκολος στα στησίματα του ιδιαίτερα στα spring, το γέμισμα μια χαρά, διαρροές τίποτα . Και οι ερωτήσεις μου :
1.Τη καμπάνα την έχω με 50/50 υγρό στις 2 στροφές ανοιχτή μήπως θέλει παραπάνω (και 5 που την άνοιξα εγώ δεν κατάλαβα διαφορά ???)
2. Υπάρχει κάποιος λόγος πέραν του περιορισμού της χρήσης συγκεκριμένης διαμέτρου να μη χρησιμοποιώ πάντα springs ?

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2017, 14:21 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: GG Τηλέμαχος Armed
« Απάντηση #419 στις: Μαΐου 18, 2017, 13:49 »
Μανο οι στροφές άμα έχεις καλή τροφοδοσία είναι ιδια.απλα να τροφοδοτει σωστα.τωρα όσο αφορά τα στυσηματα ο τηλεμαχος για μένα θέλει να παίζει με λίγο χοντρά συρματα 0.35-0.40 και σε χαμηλή ωμικοτικτα 0,70-0,90 ωμ και λίγο γκάζι πατημένο στα βατ 15-25.εκει πιστεύω θα τον ευχαριστηθεις.αν τώρα θέλεις πιο λίγο αέρα ένα 0,35 σύρμα θα σε καλύψει

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343429 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542540 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31636 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50810 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358853 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193747 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1564 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1587 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595014 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios