vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, mbreznik, Ηρακλης, Buliwyf

Twitter

Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 20:54 »
Ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις.

Τελικα ηταν ο ατμοποιητης. Γεμισα τον τριτο και δουλευει μια χαρα.

Εχω τρεις παρατηρησεις αν δεν σας κουραζω.

1. Οταν φορτιζω τις μπαταριες αναβει κοκκινο λαμπακι και ποτε δεν αναβει πρασινο οταν τελειωσει, απλα αναβει πρασινο για λιγο και μετα κοκκινο ξανα,  και παλι το ιδιο πρασινο... Κοκκινο... Κλπ... Κατι σαν μακροσυρτο αναβοσμησμα. Αυτο σημαινει οτι φορτισε ; η εχει κατι ο φορτιστης μου ;

2. Σε σχεση με το elips βρισκω ελαχιστα πιο δυνατο το giant, λιγο πιο πολυ καπνο, και αρκετα λιγοτερο αρωμα στην γευση με το ιδιο ακριβως υγρο. Εχει καποιος Παρομοια εμπειρια με τα δυο αυτα ΗΤ ;

3. Τελος στο elips οταν τελειωνει η μπαταρια αναβοσβηνει ο διακοπτης για να σε ενημερωσει, επισης την σταθμη του υγρου μπορεις να την δεις βγαζοντας το επιστομιο. Στο giant πως μπορεις να καταλαβεις ποσο υγρο εχεις και αν τελειωσε η μπαταρια ;

Ευχαριστω

Νικος
Νικολα οσο αφορα τη μπαταρια κ τη φορτιση που λες παιζει το εξης, προφανες οτι οταν ειναι αποφορτισμενη το λεντακι του φορτιστη δειχνει κοκκινο,,,,,, οταν ειναι κοντα στο να φορτισει πληρως μεσα στο κοκκινο φωτακι τρεμοπαιζει κ ενα πρασινο ανα τακτα διαστηματα, αυτο σημαινει οτι εισαι κοντα στη πληρη φορτιση, και εννοειτε πως οταν εισαι πληρης το λαμπακι γινεται πρασσινο.

απλα αστες να φορτιζουν πληρως κ θα δεις οτι δεν εχεις κανενα προβλημα, μην σε προβληματιζουν τα λαμπακια, ισα ισα που ειναι πολυ καλη ως πληροφορια αυτο που κανουν :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος adonis07

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 03:31 »
Καλησπέρα και από εμένα!
Είμαι νέος στο Η/Τ (20 μέρες ατμιστής).

Είμαι κάτοχος του Γίγαντα και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Το πακέτο που αγόρασα είναι αυτό http://www.nobacco.gr/product/671/nobacco-giant

Όταν παραγγείλω νέο ατμοποιητή θα πρέπει να παραγγείλω αυτόν???? http://www.nobacco.gr/product/699/cartomizer-giant-lr-ego-t-hybrid

Αν είναι σωστά αυτά που γράφω τότε γιατί το αρχικό πακέτο είχε 1.6 ohm αντίσταση ενώ αυτό που είναι Κατάλληλο για μπαταρίες Giant Passthrough μπαταρίες είναι 2.0 ohm ??

Από ότι είδα παραπάνω κάποιοι λένε ότι οι 1.6 ατμοποιητές έχουν πρόβλημα μόνο όταν συνδέονται στο passthrough.

Τόσο καιρό με το συγκεκριμένο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και δουλεύουν όλα μια χαρά (μπαταρίες, ατμοποιητής, passthrough, φορτίσεις)

Τι πρέπει τελικά να παρώ???

Συγχωρήστε με αν είπα καμιά βλακεία  :dontknow:

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος manoscello

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 04:43 »
Μια χαρά τα λες. Η ίδια η Nobacco όπως είπες, δίνει 2 καρτο, με διαφορετικές αντιστάσεις. Σύμφωνα με την εταιρία όταν δουλεύεις με passthrough πρέπει μα χρησιμοποιείς το καρτο με τα 2Ω. Αυτό μου είπαν κι εμένα στο τηλέφωνο. Καλύτερα να το διευκρινίσεις με την ίδια την εταιρία. Παρτους ένα τηλέφωνο( υπάρχει στο site τους νομίζω) και ρώτησε τους. Είσαι σίγουρος πως και τα δυο καρτο  σου είναι lr? Πάρε ένα τηλέφωνο νασαι σίγουρος. Δεν έχω μπαταρία giant αλλά επειδή ενδιαφέρομουν να πάρω, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. Έχω την εντύπωση πως αυτό οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη μπαταρία έχει τάση στον πόλο της 4,2 ενώ οι απλές ego-t μπαταρίες έχουν 3,7.

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:35 »
ο ατμο giant των 1.6ohm δεν εχει passthrough? και των 2.0ohm εχει passthrough?αυτη ειναι η διαφορα?(εκτοσ φυσικα απο την ενταση)

Αποσυνδεδεμένος manoscello

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:55 »
τι εννοείς δεν εχει passthrough, οι ατμο στα 1,6 Ω απλα καιγονται με τις μπαταριες Giant οταν τη χρησιμοποιείς σε λειτουργια passthrough.. γιαυτο δινουν ατμο με 2.0 Ω συνηθως. Τωρα βεβαια αν χρησιμοποιήσεις χωρις passthrough την μπαταρια σου giant, δηλαδη αν απλα ατμιζεις χωρις να την εχεις συνδεδεμενη στο usb, τοτε μπορεις να χρησιμοποιήσεις και τα ατμο/καρτο των 1,6Ω. Το ολο θεμα δηλαδη ειναι οταν φορτιζεις και ατμιζεις ταυτοχρονα. Παρτε ενα τηλεφωνο τη Nobacco και διευκρινιστε το, ή καντε μια ερωτηση στο αντιστοιχο νημα της εταιριας εδω στο φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 12:38 »
Προχθές είχα πάει απο τα κεντρικά και ρώτησα σχετικά με τους 1,6 και το passthrough. Μου απάντησαν οτι παίζει ρόλο η μπαταρία και βλέποντας τη δική μου μου είπαν οτι δεν έχει πρόβλημα να βάλω τους 1,6 και να χρησιμοποιώ το passthrough.
Μου έδειξαν και κάποια που θα είχε πρόβλημα, αλλά η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν είδα κάποια διαφορά οπτικά.
Τη δική μου τη χρησιμοποιώ με passthrough και 1,6 ατμοποιητή 5-6 ώρες min την ημέρα εδώ και 11 μέρες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Σε δική μου μέτρηση με πολύμετρο βέβαια η μπαταρία πλήρως φορτισμένη δίνει 3,71V και συνδεδεμένη στο passthrough 3,73 max.
Ίσως σε αυτό να οφείλεται ότι πλέον δεν καίει τους 1,6. Με τους 2 Ω βέβαια δίνει ψόφιο αποτέλεσμα κατά τη γνώμη και τις απαιτήσεις μου.
Οι μετρήσεις μου με κάθε επιφύλαξη αν και τις έχω κάνει 3 φορές συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 13:47 »
σιγουρα αυτο ειναι γιατι η δικια μου μπαταρια την εχω μετρησει σε ολα τα σταδια της και βγαζει απο 4-4.1v φορτισμενη και αναβοσβήνει το λαμπακι στα 3.3v
τωρα με το Pass-through δεν εχω μετρησει αυτα που λενε μερικοι το οτι δεν χρησιμοποιεί την μπαταρια
και περναει 4.2v στον πολο
εγω τωρα αυτη την στιγμη ειμαι με pass και μου βγαζει 3.7v στον πολο
οποτε το pass φορτιζει την μπαταρια  και εσυ την αδειαζεις ταυτοχρονα
οπως οταν φορτιζει ενα κινητο και μιλάς στο τηλεφωνο

Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #277 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 14:28 »
με καλυψες manoscello,ατμο  giant 1.6 σε χρηση και παραλληλα φορτιση μεσω passthrough.......tzizzzzzzz,δεν τα πανε καλα. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 15:25 »
Εχω τον γιγαντα εδω και εναμιση μηνα και αυτο που αναφερεις μου συμβαινει οποτε τον γεμιζω, ασχετα με το υγρο που χρησιμοποιω. Πρεπει να προερχεται απο υγρο που μπαινει μεσα στο σωληνακι. Εγω παντως το επιλυω φυσωντας μια φορα απο την μερια που ατμιζουμε πανω σε χαρτι, γιατι βγαζει αρκετο υγρο, σκουπιζω καλα τη κατω μερια του ατμοποιητη και τελος σκουπιζω τον πολο της μπαταριας. Οποτε εχω προβλημα τζουρας με λιγο ατμο ή πεσμενη αποδοση, αν δεν ειναι ξεφορτιστη μπαταρια, παντα επιλυεται με σκουπισμα ατμοποιητη και μπαταριας. Συμπερασματικα εισαι ή οχι κρυωμενος πρεπει να εχεις χαρτομαντηλα μαζι σου.  :yes:

Πάνω που ήμουν έτοιμος να αλλάξω ατμοποιητή στον giant το δοκίμασα ακριβώς έτσι και επανήλθε. Οπότε επιβεβαιώνω ότι δουλεύει! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 16:50 »
Εγώ έστειλα ένα εμαιλ στην Nobacco σήμερα για το θέμα και μου απάντησαν (γρήγορα οφείλω να πώ!) τα εξής :

Σχετικά με το ερώτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι νέες μπαταρίες 900mAh Pass through του “Giant” είναι τώρα συμβατές με όλους τους τύπους LR Cartomizer με μίνιμουμ αντίσταση τα 1.25ohm. Συνεπώς συνεργάζονται άριστα (και κατά την λειτουργία Pass through) με τα “Giant” Cartomizers 1.6ohm καθώς και με τα “TITAN DCT 6.0ml” και “TITAN DCT-V2 3.5ml” αντίστασης διπλών πηνίων 1.5ohm.

Επίσης τα αρχικά πακέτα περιλαμβάνουν τώρα, ατμοποιητές 1.6ohm.

Ο λόγος που μπορεί και συμβαίνει αυτό, είναι εξαιτίας της νέας τεχνολογικής δομής των νέων “Giant” μπαταριών.

 

Προτρέπουμε  τους χρήστες των (προηγούμενης γενιάς) Giant” Pass through μπαταριών, να χρησιμοποιούν τους ατμοποιητές 2.0ohm, λόγω του ότι οι πρώτης γενιάς μπαταρίες αυτού του τύπου, συνεργάζονται  άριστα με τους ατμοποιητές 1.6ohm κατά την «νορμάλ» λειτουργία τους, όχι όμως όταν αυτές χρησιμοποιούν το Pass through.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφορία, πιθανόν χρειαστείτε.


Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:31 »
τωρα δηλαδη πρεπει ο καθενας να μετρησει με πολυμετρο τη μπαταρια του
 να δει τι ταση βγαζει για να ξερει τι θα χρησιμοποιει
εγω το πηρα πριν 10 μερες και δεν ηταν  στη "νεα γενια"
αντε τωρα που να ξερει καποιος τη παιζετε μεχρι να ξεστοκαρη η αγορα τι θα πετύχεις....
δεν μας τα λεει καλα η nobacco ....! :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:33 »
Ναι αυτό είναι ένα θέμα! Κι εγώ μάλλον θα κατέβω Κέντρο να πάρω ένα πακετάκι giant αλλά πώς τα ξεχωρίζουμε?????
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2011, 19:20 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:48 »
αυτη ειναι η "πατατα" που κανει η nobacco  δεν γραφει πουθενα μεσα τπτ
και μετα τι θα κανει?
θα πουλαει 2.2 μεχρι 2.7Ω σε χαμηλης τασης μπαταριες?(δεν αποδιδει-δεν δουλευει)
η το αναποδο και οποιος βαζει pass του καιγεται...
η θα πουλαει δυο διαφορετικα ατμο ? που δεν θα ξερει κανεις τι να παρει..

μπερδεμα................ :wall:
μαλλον κατι αλλο θα παιζετε και δεν το ξερουμε

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 18:04 »
Κοίτα απο ότι κατάλαβα οι καινούργιου τύπου παίζουν με όλα! Και με το pass... και μάλλον την έβγαλαν για να διορθώσουν αν μπορούμε να πούμε αυτή την ιδιαιτερότητα τών πρώτων μπαταριών. Τώρα το θέμα είναι πως ξεχωρίζει κάποιος αν αυτό που είναι να πάρει είναι νέου ή παλιού τύπου

Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 18:56 »
αν δεν εχουν αλλαξει κατι μεσα στην συσκευασια η στην μπαταρια
μπορει να μην μπορεις ουτε και με πολυμετρο γιατι δεν ειναι πληρως φορτισμενες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem