vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

54 επισκέπτες, 3 χρήστες
george kotsopoulos, Tem, camber

Twitter

SQuape X[dream] RTA by StattQualm

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« στις: Ιουλίου 11, 2016, 18:36 »
SQuape X[dream] RTA by StattQualm



[justify]Εισαγωγή χρήστη: Μέσα στον Απρίλιο του 2016 είχε καταφθάσει κι ο SQuape X[dream] στην Ελλάδα. Tο όνομα StattQualm είναι σε όλους μας γνωστό, και οι 3 λέξεις που χαρακτηρίζουν την εταιρεία είναι: ποιότητα, ποιότητα, ποιότητα. Τότε ήταν και το υπέροχο νήμα με την προεπισκόπηση για τον SQurape X[dream] από τον αγαπητό φίλο Varaderum, και με αφορμή αυτό να πω πως έπρεπε κάποια στιγμή να υπάρχει και το νήμα με την παρουσίαση του ατμοποιητή.[/justify]


[justify]Φθάσαμε στον Ιούλιο, και αφού δεν ξεκίνησε κάποιος φίλος, είπα να κάνω εγώ την αρχή, κι αυτό γιατί πιστεύω απόλυτα πως είναι ένας από τους κορυφαίους ατμοποιητές τού 2016 που δεν μπαίνει σε αναμονή, αλλά και γιατί το vaping.gr είναι το μεγαλύτερο και το πιο αξιόλογο ελληνικό φόρουμ, που σε καμία περίπτωση δεν θα του λείπει κανένας κορυφαίος ατμοποιητής.[/justify]

[justify]Για άλλη μια φορά να σημειώσω πως δεν κάνω παρουσιάσεις και δεν απολαμβάνω στοιχεία εμπειρίας.[/justify]

[justify]Η αγορά του έγινε από τα καταστήματα VapeLand και είναι στα χέρια μου λίγο καιρό. Αυτό το λιγοστό διάστημα ήταν αρκετό για να έχω τις πρώτες απώλειες, φυσικά σε γυαλί... Και εδώ θα είμαι πολύ σύντομος γιατί ο ατμοποιητής είναι φονικό όπλο. Όπως κι αν πιάσεις την αρχή του θα λάβεις σφαίρα στην καρδιά: Γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, και ασφαλώς κορυφαία ανάλυση.[/justify]

[justify]Χαρακτηριστικά:[/justify]

  • Diameter: 22 mm
  • Hight (without SQuip Tip and 510 connector): 54,4mm
  • Weight (without SQuip Tip): ~ 80g
  • Threads: 510
  • Tank volume: ~ 4.0 ml

Stainless steel components: Steelnumber 1.4404 / 316L; Glass: Borosilicate glass; Deck and closing ring: Aluminium, ematalised; Centerpin and poles: Ecobrass, gold-plated; O-rings: nbr 70 shore


  • Top Filling
  • Stepless Airflow Control (replaceable)
  • Single- or dual coil usage
  • Adjustable 510 connector (gold plated)
  • Replaceable borosilicate glass
  • Deck is accessible even with full tank
  • Nonconductive components inside the evaporation-chamber (deck and closing ring) – no danger of short circuits
  • No limits to thicker wires through pins with wire holes (2.2mm) and wire fixation through grub screws
  • Gold plated contacts
  • Suitable for Temp. Control and V/W mode
  • The tank can be completely closed and removed (even when full)
  • Easy switching of the three positions „vape“, „remove“ and „closed“ with the 3-mode-lock


[justify]Πρώτες εντυπώσεις: Θα ξεκινήσω με γκρίνια. Με παίδεψε στις πρώτες μας επαφές. Μου τόνιζε από την αρχή πως δεν έχω επιδέξια χέρια. Τα δάχτυλα δεν κάνουν τις κινήσεις που πρέπει και η όραση δεν βοηθάει. Λυμένος τα κομμάτια του δεν είναι πολλά (εντάξει, ούτε και ελάχιστα). Η καμπάνα θέλει επιδέξια δάχτυλα και τα o-rings πάνω και κάτω από το γυαλί θέλουν λεπτές κινήσεις και μία μικρή εξοικείωση στην τοποθέτησή τους. Εδώ ήταν που έκανα φθορά στο γυαλί από το πρώτο κιόλας λύσιμο. Δεν μου έφταναν τα 10 δάχτυλα, που για κάποιον εμπειρότερο θα ήταν ίσως και αστείο. Πάρε μυτοτσίμπιδο, άσε κοφτάκι, πιάσε τα γυαλιά, βρες το αλενόκλειδο. Μέσα σε όλα αυτά τα ωραία, τα μέρη του ατμοποιητή, που είναι τόσο σωστά δεμένα και δεν ξέρεις τι να κάνεις.[/justify]


[justify]Στα πρώτα στησίματα είχα κι εγώ διαρροές. Αυτό βέβαια που γρήγορα ανακάλυψα ήταν ξεκάθαρα δικό μου λάθος. Το βαμβάκι πρέπει να τοποθετηθεί σωστά, συν το σωστό δέσιμο σε όλα τα μέρη, αυτά τα 2 πραγματάκια και τίποτα παραπάνω. Άργησαν επίσης να χαλαρώσουν οι κλειδώσεις του. Όλα ήταν σφιχτά και δεν δέχεται τίποτα μα τίποτα στο περίπου, ούτε πιέσεις ούτε φθηνά ατμιστικά κολπάκια. Επίσης, είδα απ' την πρώτη στιγμή πως απαιτεί καλά ρεύματα και μάλιστα οι διαφορές που είδα σε αυτό το πεδίο ήταν ό,τι πιο έντονο στην μέχρι τώρα ατμιστική διαδρομή μου.[/justify]

[justify]Η βάση του είναι για μονή και για διπλή αντίσταση. Είτε 1, είτε 2 αντιστάσεις να στήσω, πρέπει να τοποθετηθούν στο πλαϊνό τμήμα για να υπάρχει σωστή επικοινωνία με τις εισαγωγές αέρα. Βέβαια, δεν υπάρχει περιορισμός να τοποθετήσω στο κέντρο της βάσης μονή αντίσταση, όμως δεν θα έχω το ιδανικό. Προσωπικά θα έκανα αυτή την επιλογή μόνο με Ni200. [/justify]

[justify]Σήμερα: Έχω βαθιά υποψία πως αυτό που ονομάζουμε “στρώσιμο μετάλλων” άργησε λίγο να έρθει. Παρ' όλα αυτά δεν έχω να πω και πολλά ούτε εδώ. Μιλάμε για έναν κορυφαίο ατμοποιητή που δεν καλαμπουρίζει. Το φινίρισμα είναι μοναδικό και η ποιότητα στα πάντα είναι σε άλλο επίπεδο. Οι λειτουργίες του είναι η χαρά του τεμπέλη, τα 4ml είναι υπεραρκετά, φωνάζει πως είναι άφθαρτος και πως θα μείνει για 3 ζωές, τουλάχιστον. Το γέμισμα γίνεται με κουβά, η ρύθμιση εισαγωγής αέρα είναι παιχνίδι, η καινοτομία στο σφράγισε υγρά, βγάλε-βάλε βάση, κάνε κλικ στην αντίθετη φορά και δώσε ροή υγρών με μία απλή κίνηση. Στήσιμο εύκολο (ίσως λίγο παραπάνω προσοχή σε διπλή αντίσταση, κι αυτό για τα πρώτα ανιχνευτικά μας στησίματα).[/justify]

[justify]Σίγουρα ξέχασα πάρα πολλά να πω, από την άλλη όμως δεν χρειάζεται, αυτό που θα έλεγα: οπωσδήποτε, αξίζει να τον δοκιμάσει κάποιος. Στο νήμα τώρα, παραθέτω το στήσιμο που εγώ κάνω σταθερά. Διπλή, σύρμα kanthal (0,3 ή 0,36mm), μέχρι 15, 17 βατ. Να πω εδώ πως ο ατμοποιητής είναι αεράτος. Μπορώ να κλείσω τον αέρα και να νιώσω τσιγαρίσιος, όμως θα υποδυθώ, είναι υπέροχος για άνετες εισπνοές, κάτι που προσωπικά λάτρεψα.[/justify]

[justify]Στήσιμο: Διπλή αντίσταση, kanthal A1 [ud, 27ga (0,36mm), 6 σπείρες, πυρήνας 2,5mm, 15w, 0,5Ω][/justify]

[justify]Υγρό αναπλήρωσης: Five Pawns, Black Flag Risen (Enriched), 12 mg.[/justify]



[justify]Συμπέρασμα: Σπουδαίος ατμοποιητής. Σπουδαία ποιότητα και μπορεί να δώσει απίστευτη ανάλυση. Γεύση χωρίς σχολιασμό, χτύπημα σπουδαίο καθώς και πυκνό ντουμανάκι. Προσωπικά πιστεύω πως με διπλή αντίσταση αποδίδει όσο λίγοι ατμοποιητές.[/justify]

[justify]Θετικά: Ποιότητα, ποιότητα, ποιότητα. Ανάλυση, γεύση, χτύπημα, φινίρισμα. Ζει και αναπνέει για ανελέητες κόντρες. Αξία σε βάθος χρόνου.[/justify]

[justify]Αρνητικά: Τιμή. Λίγο περισσότερο χρόνο εξοικείωσης σε χέρια άνω των 45. Δεν μου αρέσει ο σχεδιασμός στα ανοίγματα εισαγωγής αέρα (προσωπικό γούστο). Δεν βρήκα κάτι άλλο.[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.  [/justify]





Προσθήκη φωτογραφιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 11:44 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 11, 2016, 19:04 »
Εξαιρετική παρουσίαση JoeBar! Όπως πάντα άλλωστε. Ένα μικρό παράπονο μόνο. Αφού τις τραβάς που τις τραβάς αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες, γιατί δεν μας τις βάζεις και μεγάλες (πολύ μεγάλες!) να φχαριστηθεί το μάτι μας; ;)

Κ.


Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 11, 2016, 20:40 »
Κάτι σαν kayfun v5 αλλα διπλή αντίσταση συν ρύθμιση αέρα σαν ναυτιλο. Εχει κανεις κ τους δυο να μας, πει σύγκριση?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 11, 2016, 21:37 »
δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει ο ατμο....καυφουνακιας γενικα αρκετο καιρο....αλαξοπιστησα με αυτον τον ατμο...το αρνητικο ειναι για εμενα τα βιδακια τα οποια δεν βιδωνουν σωστα (βρηκα απλα με λεπτο κεφαλι και σωθηκα) και οι πολλοι ειναι πρεσαριστοι(νομιζω) γιατι σενδεχομενο πεσιμο της βασης  :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:...καπου ειχε αναφερθει...

σε μονης αντιστασης ντεκ εχει πολυ καλυτερη κατεμε αποδοση

ειναι οπλο ο ατμο...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 11, 2016, 21:46 »
Κάτι σαν kayfun v5 αλλα διπλή αντίσταση συν ρύθμιση αέρα σαν ναυτιλο. Εχει κανεις κ τους δυο να μας, πει σύγκριση?

Νομίζω πως ο JoeBar που έκανε την παρουσίαση εδώ, έχει και τον Kayfun 5 (απλώς είναι offline τώρα, γι' αυτό δεν απαντάει). Θα είναι ενδιαφέρουσα αυτή η σύγκριση...


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 11, 2016, 23:48 »
[justify]@cpbaroque, καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα είπες (πάλι). Ξέρεις πως δεν έχω να πω και πολλά ή τα τόσο σημαντικά, όμως λέω ό,τι βλέπω εγώ ατμιστικά. Όντως, πιστεύω κι εγώ πως έχει πολύ ενδιαφέρον μία τέτοια σύγκριση. Η δική μου γνώμη σαν κάτοχος είναι πως οι δυο τους έχουν σπουδαία ποιότητα κατασκευής, που δύσκολα τους φτάνουν. Αρκετές ρυθμίσεις και νούμερα είναι στα ίδια επίπεδα. Από κει και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα: γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, συνολική απόδοση κ.ο.κ.
[/justify]

[justify]Συγγνώμη αν έρθω στην όποια διαφωνία με άλλους κατόχους, όμως ο SQuape είναι αρκετά πιο μπροστά σε απόδοση. Η γεύση είναι το κάτι άλλο και σε ανάλυση ξεφεύγει. Ο v5 από την άλλη, καταπληκτικό χτύπημα, που όμως ο SQuape δεν μένει πίσω, μπορεί να στηθεί και να χτυπήσει με καταδρομική ευκολία. Επίσης, γνώμη μου πάντα, ο v5 έχει πολύ καλύτερη ρύθμιση υγρών και τουλάχιστον σε μένα έμαθε τις σωστές εισπνοές που τελικά έψαχνα χωρίς να το ξέρω... Αεράτοι και οι 2, που όμως εγώ πήρα πιο αληθινές σφιχτές τζούρες απ' τον v5 (ξέρω πως πολλοί εδώ διαφωνούν). Πιο εύκολος στην καθημερινή χρήση (λύσιμο-δέσιμο) ο v5. Το στήσιμο του v5 δεν έχει αντίπαλο, τουλάχιστον σε αυτόν εδώ τον πλανήτη. Στα καπνικά, ο v5 μου έδωσε κορυφές, είναι πιστεύω ο δικός του τομέας, όμως ο SQuape εξακολουθεί να είναι μπροστά του, με χαρακτηριστική άνεση θα έλεγα.[/justify]

V5 (Svoemesto)
[justify]4 θέσεις ρύθμισης εισαγωγής αέρα.[/justify]
[justify]Γέμισμα από πάνω[/justify]
[justify]γυαλί ή ss[/justify]
[justify]πλήρης έλεγχος ροής υγρών[/justify]
[justify]22mm διάμετρος[/justify]
[justify]60mm ύψος[/justify]
[justify]4ml χωρητικότητα [/justify]

SQuape X[dream] (StattQualm)
[justify]Δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής αέρα[/justify]
[justify]Γέμισμα από πάνω[/justify]
[justify]γυαλί και ss
[/justify]
[justify]3 επιλογές-θέσεις: vape, remove, closed[/justify]
[justify]22mm διάμετρος[/justify]
[justify]54,4mm ύψος[/justify]
[justify]4ml χωρητικότητα [/justify]






Προσθήκη φωτογραφιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 11:46 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 11, 2016, 23:54 »
 :bow:

Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 12, 2016, 00:28 »
 :thumpup: :thumpup:

Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 12, 2016, 08:39 »
thanks

Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 12, 2016, 15:11 »
παρολο που ο ατμο ειναι 22αρις μου δινει την εντυπωση πως ειναι ποιο παχυς απο αλλους 22αρηδες... :idiot1:

γνωριζουμε αν θα βγαλει η  εταιρεια κεραμικο ντεκ?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 12, 2016, 15:27 »
[justify]@stavraetos, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Ναι ναι, έχεις δίκιο, το ίδιο λέω κι εγώ. Μου φαίνεται πιο χοντρούλης για τα 22mm. Για κάτι νέο σε ντεκ δεν έχω μάθει ούτε κι εγώ κάτι. Αν και σήμερα πέρασα από VapeLand και κάθισα αρκετή ώρα, κι αφού μιλάγαμε και για ντεκ. Απλά, εγώ στάθηκα στις διπλές αντιστάσεις και πως βολεύτηκα μια χαρά, ενώ αντίθετα άκουσα και πολλές γνώμες για τη βάση της μονής αντίστασης. (παλεύαμε να αποδείξουμε ποιο ήταν καλύτερο..., εγώ πάντως της μονής δεν το ήθελα). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 12, 2016, 15:30 »
Πολύ καλή παρουσίαση και συγκριτικό φίλτατε JoeBarTeam!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 12, 2016, 15:40 »
παίζω μονή συνήθως οποτε ψώνισα και το ανάλογο ντεκ...θεωρώ οτι είναι καλύτερα η μονή με αυτό το ντεκ...αλλα το κεραμικό είναι πάντα κεραμικό....σε αναμονή

καλύτερο χτύπημα πήρα βάζοντας την αντίσταση ανάμεσα και κάθετα στους 2 πόλους ,με ντεκ διπλής,και ανοιγμένες ελαχιστα 2 τρύπες σε καθε πλευρα...λιγοτερο ατμο ομως
πυκνο ατμο και περισσοτερη γευση ,με αντισταση με ενωμενες σπειρες ,σε ντεκ μονης...

ιχνος φυσικα διαρροης...
και ενω δεν αντεχω τα μεταλλικα ντριπ τιπ...το δικο του ειναι το μοναδικο που μου καθησε....απο τι μεταλο είναι?316 304 η απλο?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 14, 2016, 22:12 »
“Γυαλιά καρφιά”. Μία συγκλονιστική ταινία μικρού μήκους. 2ο γυαλί μέσα σ' ελάχιστο διάστημα. Αυτή τη φορά από δυο όμορφα και περίεργα χεράκια. Άντε βρε, να τριτώσει το καλό.



Προσθήκη φωτογραφιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 11:46 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SQuape X[dream] RTA by StattQualm
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 14, 2016, 22:46 »
Πολύ καλή παρουσίαση JoeBar Team.
..μπράβο σου!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4692 501078 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3204 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 00:39
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 0 225 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan