vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tol1as, bloodlessz, Barbapaidi, white varadero, pngtszs1976, tasos1976

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος mike01

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3270 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 18:44 »
Δεν ειδα το λαιβ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3271 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 19:35 »
Φίλε μου Thenetpoet.
1. Βεβαίως το πρωτεύον είναι, ό,τι μας χρειάζεται για να ατμίζουμε να υπάρχει και να το αγοράζουμε ελεύθερα.
2. Ενας ατμιστής, επιλέγει το άτμισμα από το κάπνισμα , για 99 διαφορετικούς λόγους. Είναι γνωστοί σε όλους.
ΕΝΑΣ μόνον από αυτούς τους λόγους ήταν το ότι κόστιζε λιγότερο από το τσιγάρο, και αυτό μόνον γι  αυτούς που κάπνιζαν πάνω από 2 πακέτα την ημέρα.
Ακόμη και αν λόγω επιβαρύνσεων , το άτμισμα θα κοστίζει όσο και το κάπνισμα ή ακόμη και παραπάνω, όσοι το επέλεξαν για έναν από τους 98 υπόλοιπους λόγους, αυτοί θα συνεχίσουν να ατμίζουν. Αρκεί να μπορούν να βρουν στην αγορά τον εξοπλισμό και τα υγρά , αδιάφορα ποιος τα πουλάει.
Και στην τελική, ποιος μας είπε ότι το άτμισμα είναι ένα αγαθό που έγινε για τους φτωχούς και άπορους και αναξιοπαθούντες ,επειδή αυτοί δεν μπορούν οικονομικά, να αγοράσουν τσιγάρα. Το άτμισμα είναι κάτι πολύ σπουδαιότερο και μεγαλύτερο από <επίδομα νικοτίνης > για τους αδύναμους οικονομικά.
Οσοι δεν αντέχουν το κόστος να καπνίζουν ή να ατμίζουν, έ ας τα κόψουν, να ησυχάσουν και από τα δύο , Οπως επιτυχημένα αναλύεται στο από πάνω post.
Αγαπητέ μου, 
1. Αν η τιμή σε ότι θέλεις να αγοράσεις γίνει απαγορευτική, τότε το να μπορείς να το αγοράσεις ελεύθερα σου είναι μάλλον αδιάφορο.
2. Έχω γράψει 100άδες φορές σε διάφορα νήματα ότι ο κόσμος ξαφνικά ξέχασε αναλύσεις, προέλευση και άλλες παραμέτρους ασφάλειας και βούτηξε στο φτηνότερο δυνατό. Ρίξε μια ματιά και θα δεις και εσύ πόσο αναφέρονται οι αναλύσεις και ο αξιόπιστος παραγωγός και πόσο το θέμα κόστους.
Αυτό που λες ότι κόστιζε λιγότερο από το τσιγάρο για όσους κάπνιζαν πάνω από 2 πακέτα την ημέρα, το βρίσκω τελείως λάθος αλλά δεν είναι αυτής της συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3272 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 20:15 »
[justify]Εφαγα ολη τη μερα να διαβαζω και δεν αντεξα, πηδηξα αρκετους..., ομως πραγματικα, ας αφησουμε να γραψουν αυτοι που μπορουν να μας ενημερωνουν σωστα, και παρεμπιπτοντως, θεωρω κι εγω ιδανικες και χρησιμες τις ενημερωσεις που δινει τα τελευταια 24ωρα ο e-spy. [/justify]

[justify]Το μοναδικο λαθος του ατμισματος ειναι η ανυπαρξια ημερομηνιας ληξης στη συνειδηση του υποψηφιου χρηστη, πριν καν πεταξει το τελευταιο τσιγαρο και μπει για πρωτη φορα στο ατμομαγαζο. Δεν ατμιζω για παντα και δεν θα επρεπε να ατμιζω για παντα, τα εισπνεομενα ειναι εισπνεομενα, και που τοσο βολικα μεσα σε μια νυχτα τα βαφτιζουμε μερος μιας καποιας ψυχαγωγιας η και εργαλειο εξελισσομενου χομπιστα. [/justify]

[justify]Στα εντος μας τωρα; χαιρω πολυ, Joe. Μια φουλ εξαρτημενη κοινωνικη ομαδα ξορκιζει το κακο με αναλυσεις περι δικαιου, ελευθερης αγορας και τρελου καρατε, τοσοι εξυπνοι μαζεμενοι δεν συναντας ευκολα. Ο καβαντζας, ο κινεζος, ο πιτσιρικας, το γεροντοπαλικαρο κ.ο.κ. ξαφνου χαθηκε η γη απο τα ποδια μας; μα το ατμισμα ειναι στα καπνικα; μα το 10μελο θα μας παρει τα σπιτια και θα μας βιασει; θα επιβιωσουν μονο οι πλουσιοι χαφιεδες; ο χοντρος περιπτερας ειναι τελικα ο λαγος η να κανει η μανα; μηπως τα σκοτεινα κεντρα αποφασεων των μοχθηρων iqos; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3273 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 20:30 »
Τζόε, δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο.
Ή πολύ νέος αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή, ή πολύ γέρος.
Μάλλον φταίει το χτύπημα στο χέρι.
Μια βδομάδα περπατώ κουτσαίνοντας, αλλά αισθάνομαι αισιόδοξος στην τοποθεσία "ηλεκτρική καρέκλα"...



Το ότι βρέθηκε κάτι να σώσει από τον καρκίνο και κάποιοι - με εξουσία πάσης φύσης - ψάχνουν την τσέπη τους, μόνο δείγμα του γήινου "πολιτισμού" είναι, δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος Costis79

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3274 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 20:42 »
Για να καταλάβω εγώ που δεν θέλω να ασχοληθώ με το diy ο μόνος τρόπος να ατμιζω εξάρα νικοτίνη θα είναι η σορτφιλ νερόζουμι ή δεκαμελο?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3275 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 21:05 »
[justify]Αχ κυρ δασκαλε, αν ηξερες ποσο δικιο εχεις θα ετρωγες τις κιμωλιες σου, περαστικα και σε σενα και συντομα ορθιος / για το ηθικο του θεματος που γραφεις στο τελος, ναι, ετσι ειναι, παρ’ ολα αυτα πρεπει καποια στιγμη να μπαινει και η τελεια, οσο ομορφη κι αν ειναι η ατμιστικη μας ιστορια. Ναι, το ατμισμα με εκανε να χανομαι με τον Eviva μου για χιλιομετρα και χιλιομετρα, να θεωρω βαδισμα τα 5 τα 10 η τα 15 χλμ ως αστειο, αυτο δεν θα μου το παρει κανενας περιπτερας των υπουργικων διαδρομων ουτε θα με τρομαξεις με τσιγαρα και 10μελα, και δυστυχως το εχω πει πως τελευταιος θα κλεισω την πορτα, ομως δεν ειμαι ιδανικο δειγμα ατμιστη. Οσοι χαραξουν σωστη διαδρομη θα ερθει η μερα που θα μας διαβαζουν και θα γελανε. Και ετσι πρεπει. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3276 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 21:22 »
Είσαι ιδανικό δείγμα καλού ατμιστή.
Την έννοια του όρου την αφήνω στους υπόλοιπους.
Η πόρτα άνοιξε και δεν θα ξανακλείσει, ότι κι αν σκαρφιστεί κανείς, αντιδρώντας σπασμωδικά σε μια "ευρεσιτεχνία"  αναπάντεχη.
Η πληροφορία πρόλαβε και βγήκε.
Αναμένονται εγκέφαλοι να τη βελτιώσουν.
Εγκέφαλοι αληθινοί, όχι σύμβουλοι οικονομικών.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3277 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 21:32 »
Αγαπητέ μου,
1. Αν η τιμή σε ότι θέλεις να αγοράσεις γίνει απαγορευτική, τότε το να μπορείς να το αγοράσεις ελεύθερα σου είναι μάλλον αδιάφορο.
2. ....
Αυτό που λες ότι κόστιζε λιγότερο από το τσιγάρο για όσους κάπνιζαν πάνω από 2 πακέτα την ημέρα, το βρίσκω τελείως λάθος αλλά δεν είναι αυτής της συζήτησης.
1. H " απαγορευτική τιμή" είναι σχετική για τον καθένα. Ενας μπορεί να διαθέσει 10 ευρώ την ημέρα για άτμισμα- κάπνισμα αλλος 6 ευρώ και άλλος ούτε 1 ευρώ.                                         Αυτό δεν έχει να κάνει με το να υπάρχουν και να πωλούνται ελεύθερα.
ΙΣΩΣ και το άτμισμα να γίνει όπως σε κάθε τι στην αληθινή ζωή, δηλαδή για όποιον μπορεί.
Χόμπυ και απόλαυση είναι, είδος πολυτελείας  και όχι βασικό αγαθό που να καλύπτει ανάγκες επιβίωσης. Θα το πληρώσουμε.  

Αλλά έχεις δίκαιο για το άτοπο του χρόνου και του θέματος. Ας ξεμπερδέψουμε με την τροπολογία και θα το ξαναδούμε. Εδώ είμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2018, 22:11 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3278 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 21:52 »
να ρωτησω κατι σχετικοασχετο?
αυτο το 400-500 χιλιαδες ατμιστες στην Ελλάδα απο που βγαίνει?
μηπως ειναι υπερβολικα υπερβολικο το νούμερο?
Κώστα καθόλου υπερβολικό.

Σύμφωνα με την πρώτη (και μόνη έως σήμερα) δημογραφική μελέτη του 2016 (Πάσχα) για το άτμισμα
και σε υπερβολικά μεγάλο σταθμισμένο δείγμα ερωτηθέντων (πάνω από 4.000 άτομα μόνο στο νομό Αττικής)
που διενεργήθηκε με πρωτοβουλιά του Φαρσλαινού και τη σύμπραξη Πανεπιστημίου Μακεδονίας και Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας
τα αποτελέσματα ήταν:

165.000 ατμιστές μόνο στο Νομό Αττικής (σε σύνολο μόνιμων κατοίκων περίπου 3.500.000).
Με αναγωγή στον πληθυσμό της Ελλάδας βγαίνει κάπου στις 465.000 ατμιστές.

Αν αναλογιστούμε πως από τότε έως σήμερα (σχεδόν δύο χρόνια μετά) οι ατμιστές έχουν πολλαπλασιαστεί
αλλά ταυτόχρονα έχουν διακόψει κιόλας κάποιοι (είτε διέκοψαν τα πάντα, είτε γύρισαν στο τσιγάρο)
το νούμερο που ενέφερα φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3279 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 22:43 »
Δεν εχω ουτε ενα στοιχειο να αντιπαραθεσω, οποτε πασο, αλλα εμενα το νουμερο μου φαινεται υπερβολικο.
οκ στο Νομό Αττικης, μπορει να ισχυει, αλλα ο τροπος της εναγωγης δεν με πολυ πειθει, κ εννοω την επαρχια, εχοντας  μια εικονα, εστω κ θολη....
Τους λογους που δεν με πειθει, λιγο πολυ τους ειπα σε προηγουμενο μνμα μου.
τεσπα.. δεν επιμενω, απλα τα νουμερα μου φαινονται πολυ φουσκωμενα.

(κ μου ανεβαινει κ η πιεση διαβαζοντας 165 χιλιαδες ατμιστες στην αττικη κ στο συλλογικο οργανο....) 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3280 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 22:58 »
Σπύρο, η μισή Ελλάδα στο λεκανοπέδιο ζει. 
Τεσπα, 300-500 χιλιάδες έχουν αγοράσει κάτι σχετικό με το ΗΤ. Κάποτε...
Έστω 200.000 οι ενεργοί.
20.000 οι ενημερωμένοι...
2.000 μένουν, αν βγάλουμε αυτούς που δεν κατέχουν απλή μέθοδο των τριών...
+200 νέους που ατμίζουν μηδενική (ναι, υπάρχουν)

Αφού το κράτος μπορεί και βγάζει ψιχουλάκια με τέτοια μικροανάλυση, μπράβο του!!! Αισθάνομαι εμπιστοσύνη  ;D

Όσο για το Δουκάτο, σκασίλα του, αγγαρεία κάνει. Εκτός αν θέλει αυτοδυναμία, οπότε υπολογίζει και το παραμικρό, ή δεν έχει συναίσθηση (διόλου απίθανο), οπότε μας ενημερώνεις.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3281 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:11 »
Κώστα καθόλου υπερβολικό.
165.000 ατμιστές μόνο στο Νομό Αττικής (σε σύνολο μόνιμων κατοίκων περίπου 3.500.000).
Με αναγωγή στον πληθυσμό της Ελλάδας βγαίνει κάπου στις 465.000 ατμιστές.
Αν αναλογιστούμε πως από τότε έως σήμερα (σχεδόν δύο χρόνια μετά) οι ατμιστές έχουν πολλαπλασιαστεί
αλλά ταυτόχρονα έχουν διακόψει κιόλας κάποιοι (είτε διέκοψαν τα πάντα, είτε γύρισαν στο τσιγάρο)
το νούμερο που ενέφερα φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.
Η Στατιστική και η μαγεία της , στο μεγαλείο της.
Στο νομό Αττικής το ποσοστό των ατμιστών είναι , σύμφωνα με τα παραπάνω, 4,714 %
Αν κάνουμε αναγωγή στο νομό Φλώρινας , τα νούμερα δείχνουν ότι είμαστε 55,000 χ 4,714 % = 2592 ατμιστές. !!!!
Αλλά επειδή κυκλοφορώ , βοηθάει και το επάγγελμα να γνωρίζω κόσμο :
Δυστυχώς όμως, δεν είμαστε πάνω από 150 ατμιστές στο νομό που έχει 2 μαγαζάκια με καθαρά ατμιστικά είδη, (ένα στη Φλώρινα και ένα στο Αμύνταιο) και τρία άλλα σημεία πώλησης υγρών κλπ. Ενα με μηχανές γραφείου τύπου βιβλιοπωλείου, ένα περίπτερο και ένα με αντ/κα ηλεκτρονικών συσκευών.
Μιλάω για σήμερα. Μάλλον έχει δίκηο ο [member=7533]drum[/member] , για τον νομό μου.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3282 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:16 »
Το λάθος στον υπολογισμό σου είναι πως στη Φλώρινα είναι αδύνατον να υπάρχει το ίδιο ποσοστό ατμιστών όπως στην Αθήνα...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3283 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:24 »
ο όρος ¨εναγωγη¨ομως,  αυτό σημαινει Γιαννη.
τεσπα... εγω συμφωνω με την αποψη του Κου Παύλου.
Ζω σε ενα χωριο 3000 κατοικων, κ αϊντε να ειμαστε καμμια 10αρια οι ατμιστες... μη λεω κ πολλους...


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3284 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:27 »
[member=12562]thenetpoet[/member], Ο υπολογισμός μου είναι απολύτως σωστός.

Ισως ΔΕΝ είναι σωστή η παρακάτω μέθοδος :
από @e-spy« Reply #1573 on: Today at 21:52 »
165.000 ατμιστές μόνο στο Νομό Αττικής (σε σύνολο μόνιμων κατοίκων περίπου 3.500.000).
Με αναγωγή στον πληθυσμό της Ελλάδας βγαίνει κάπου στις 465.000 ατμιστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:39 από Π. Γιούρσης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566251 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 814 152368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:57
από Tem
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291572 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3372 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis