vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, Parolos, Xxristos, manoslykos, Milarepa

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος AbS

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #106 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:18 »
μόλις τους πήρα κι εγώ τηλέφωνο στο δεύτερο που παρέθεσε ο σπίθας και βγαίνει μια κοπέλα και μου λέει η κοπέλα που ξέρει απο αυτά
έχει πάει σε μια δουλειά......  :angry_orange: 
Ρε που υπάρχει αυτό; 2016 opengov διαβούλευση..... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #108 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:28 »
Νομιζω οτι δεν αξιζει ο κοπος να ασχολειται καποιος με την δημοσια διαβουλευση, σχολια κλπ. Απλως εφαρμοζουν το γραμμα του νομου που το προβλεπει,για αυτο και τα 4 μονο επιτρεπτα σχολια. Κανεις δεν θα τα δωσει σημασια. Θα ψηφισουν αυτο που αποφασισαν με μονο κριτηριο οσα πιο πολλα μπορουν να εισπραξουν. Δυστυχως η Ελλαδα αν και τοσα χρονια στην Ευρωπη τιποτε απο τα θετικα της δεν πηρε. Τυχεροι οι νεωτεροι που μεταναστευουν. Δυστυχως εμεις οι μεγαλυτεροι ειμαστε υποχρεωμενοι να μεινουμε εδω σε αυτο το αισχος.  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #109 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:31 »
Τέλεια! Εμφανίζονται 2 σχόλια της Δευτέρας και οκτώ σημερινά στο feed. Τα χτεσινά πήγαν για τσάι... Παρόλο που τον απεχθάνομαι γιατί με τα κατά καιρούς σχόλιά του τρομάζει τους πελάτες μου, θα φύγει e-mail στον Παπαδάκη...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #110 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:43 »
Και καλά θα κάνεις κουρσάρε, εμφάνισαν 12 σχόλια μόνο στο 21 άρθρο και 2 στο 24 δήθεν οτι κάτι κανουν.
Εγω πάλι προτείνω, μια συγκέντρωση έξω απο το υπουργεείο Υγείας συν γυναιξί και τέκνοις και παράδοση ψηφίσματος.
Δεν θέλω να ξανακούσω για συλλόγους και τέτοια, Διαδυκτιακά είμαστε έτοιμη σε 3-4 μερούλες

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #111 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:47 »
ναι μεν καλο ειναι να κανουμε τον αγωνα μας ,αλλα δυστηχως παμε να ριξουμε ενα τοιχο με μια πετρουλα ,ηδη εχει αποφασιστει ,και θα περασει ,
στην χωρα που απο το 2009 μας εχουνε ταραξει στα μνημονια ,περνανε οτι θελουνε ,εξαθλιωσανε ηδη τον κοσμακη ενω οι ιδιοι απλα αναπαυονται στις καρεκλες της βουλης 
οσα και να γραψετε ,οσα και να πειτε ,αδικο η μεν ,δυστηχως στην χωρα που το οχι περασε σαν ναι ,, 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #112 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:48 »
αξίζει να διαβάσει κανείς και τα σχόλια για το άρθρο 20
http://www.opengov.gr/yyka/?p=1459#comments
Περιπτερούχοι εναντίον καταστημάτων ΗΤ
Πλήρης εξομοίωση ΗΤ και ΚΤ


Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #113 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:50 »
Διαβάζω τα σχόλια των συνατμιστών για τις τελευταίες εξελίξεις και η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο σαστισμένος, έκπληκτος, μπερδεμένος κλπ.
Εντάξει, αντιλαμβάνομαι την ανάγκη μας και την φύση του ανθρώπου να ασχοληθεί με τις θεωρίες συνωμοσίας, επίτηδες δεν ανεβαίνουν πάνω από 4 σχόλια και κάποιος το μπλοκάρει και ο διαχειριστείς είναι ξάδελφος του Γιαννακόπουλου και του Καρέλια κλπ. Άποψη μου είναι και ξέρω θα σας απογοητεύσω είναι δυστυχώς πως απλά δεν ασχολήθηκε κανείς κυρίες και κύριοι να δει την λειτουργία της συγκεκριμένης σελίδας όταν δημιουργήθηκε ή κάποιος είπε έλα μωρέ τώρα πόσοι θα γράψουν ή καλά όταν κάτσει η στραβή θα δούμε τι θα κάνουμε κοκ. Δεν έχει να κάνει με συνειδητή συνωμοσία αλλά με συνειδητή ηλιθιότητα και ανίκητη βλακεία υπαλλήλου και υπευθύνου κατά συνέπεια.
Όσο αναφορά στα μέτρα εγώ χαίρομαι και λυπάμαι ταυτόχρονα γιατί όλοι αυτοί οι τυχοδιώκτες του χώρου θα κλείσουν και θα πάνε σπίτια τους και λυπάμαι γιατί οι επαγγελματίες του χώρου δεν έχουν βγει να πούνε τελικά τα υγρά μου πόσο θα μου κοστίσουν? και ξέρετε γιατί? γιατί τους έχει κουνηθεί το κεφάλι με το κόστος εισαγωγής που καλούνται από εδώ και στο εξής και εφάπαξ να πληρώσουν για τα υγρά που θέλουν να εισάγουν, και εξηγώ, ο εισαγωγέας αν και εφόσον ο κατασκευαστής έχει κάνει τα απαραίτητα πιστοποιητικά τότε θα πρέπει να ανοίξει φάκελο στο υπουργείο για κάθε κωδικό προϊόντος που θέλει να εισάγει δηλαδή αν εγώ έχω 1 ταμπέλα υγρού και το ονομάζω ΠΑΠΑΡ και το ΠΑΠΑΡ έρχεται σε 0mg, 3mg, 6mg, 12mg νικοτίνης τότε για να το εισάγω πρέπει να ανοίξω 4 φακέλους των 500 ευρώ έκαστος δηλαδή εφάπαξ πρέπει να πληρώσω 2000 ευρώ μπάμ και κάτω. Και λέω εγώ τώρα δηλαδή άντε και τα πλήρωσα πως τα αποσβένουν, πόσο θα μου κοστίσει τελικά αυτό και λέω υποθετικά πουλάω 10 ευρώ τα 10ml και το κέρδος το λιγότερο είναι 4 ευρώ (στην χειρότερη των περιπτώσεων) οπότε για να αποσβέσω 2000 ευρώ πόσα μπουκαλάκια πρέπει να πουλήσω? 500ααααααααα σύνολο έτσι? και λέω εγώ σιγά, θα φέρω μόνο 2 περιεκτικότητες και κάπως έτσι λοιπόν περιορίζουμε τις επιλογές. Αυτό είναι το πρόβλημά μας, τουλάχιστον για τους ατμιστές που έχει εξελιχθεί και σε χόμπι γιατί για τον καινούργιο στο χώρο τι είχε και τι έχασε. Όλο αυτό φανταστείτε να πρέπει να το κάνουν και για τα mods, ατμοποιητές, μπαταρίες κλπ 
Και εδώ κάνω πρόταση στους Έλληνες έμπορους, κατασκευαστές κλπ, ο μόνος τρόπος για να συνεχίσουν να υπάρχουν και να εξελιχθούν είναι να σκεφτούν την οικονομία Κλίμακος, εκτός και αν υπάρχουν τεράστια κεφάλαια να συνεχίσουν θα πρέπει να γίνουν συγχωνεύσεις διαφορετικά ...
Φανταστείτε όλοι αυτοί που φέρνουν το ίδιο υγρό τύπου Liqua, αναρωτιέμαι ποιος θα τρέξει να ανοίξει φάκελλο. Το σίγουρο είναι πως θα δημιουργηθούν μεγάλοι χονδρέμποροι.
Εχθές ξαφνικά βρήκανε όλοι και άρχισαν να παραπονιούνται από reviewers, μέχρι και έμποροι ακόμα και εμείς οι ατμιστές, ρε γ@#ώτο πόσο καιρό συζητάμε οτι θα περαστούν μέτρα? Τουλάχιστον τα τελευταία 2 χρόνια. Κάναμε κάτι όλοι εμείς? Όχι ! Έκαναν κάτι οι επαγγελματίες του χώρου, ΟΧΙ ε λοιπόν κλάιν   ακόμα μια Ελληνιά, κατόπιν εορτής κλαίμε τη μοίρα μας και φταίνε ΑΥΤΟΙ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #114 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:01 »
Δεν θέλω να μπώ σε αντιπαράθεση με εναν συνατμιστή ...μέρες που είναι... αλλά μην κουνάς το δάχτυλο  φίλε.... ;)

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #115 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:03 »
"Το μόνο που θα καταφέρουν οι ανόητες και εκτός επιστημονικού πεδίου απαγορευσεις,είναι να σπρώξουν τους ήδη ατμιστές στην μαυρη αγορά και τους καπνιστές από το να απαλαγούν σπό μια θανατηφόρα συνήθεια.Διπλό το κακό και ακριβώς την στιγμή που ο κλάδος του Η.Τ άρχισε να γνωρίζει οικονομική άνθηση στην χώρα(σε μια χώρα που πλήττεται από την ανεργία)."

Το σχολιο μου περιμένει εποπτεία.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 13:25 από savvas1350 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #116 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:10 »
πάντως και το σχόλιό μου στο άρθρο 20 πέρασε

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #117 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:28 »
της 10 του μηνος δεν εμφανισαν τιποτα ... τι κολοχανειο ειναι αυτο ... ή τεμπελχανειο μαλλον ... τα ξυνουν μονο εκει και απλα βαζουν οτι ναναι και οχι ολα ..  δεν μπορει να μην ειχε εχθες κανενα ¨(  ειχε και το δικο μου μεσα

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #118 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:31 »
οτι τους βολευει θα βαλουν :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:31 »
Εγώ παιδιά αυτό που συμπεραίνω είναι πως είμαστε πολύ ρομαντικές ψυχές...  :love_hearts:

Το έχουν αναφέρει κι άλλοι, πως δεν πιστεύουν ότι με 4 ή 14 ή 104 σχόλια στη "δημόσια διαβούλευση" θα αλλάξει κάτι.
Φύλλο δεν θα κουνηθεί. Αυτό το θεωρώ παραπάνω από σίγουρο.

"Και τί να κάνουμε ρε μεγάλε (ριβγιούερ)" θα μου πείτε... "Να κάτσουμε να κλαίμε τη μοίρα μας πάνω στα πληκτρολόγια;"

'Οχι βέβαια!
  • Άμα θέλετε να πάμε να τους γράψουμε με σπρέυ στα τζάμια του υπουργείου ή πάνω στα αυτοκίνητά τους ότι "Το άτμισμα είναι ΛΥΣΗ κι όχι ΠΡΟΒΛΗΜΑ", μαζί σας. Εγώ πρώτος.
  • Άμα θέλετε να πάμε να τους λούσουμε με μηδενική VG για να δούνε πως ΔΕΝ θα τους πέσουν τα μαλιά τους, μαζί σας. Εγώ πρώτος.
  • Άμα θέλετε να πάμε να γεμίσουμε με grafitti όλη τη μονάδα καρκινοπαθών του Άγιου Σάββα, που να λέει πως "Το άτμισμα ΔΕΝ σκοτώνει", μαζί σας. Εγώ πρώτος.
  • Άμα θέλετε να κάνουμε οποιαδήποτε δυναμική κινητοποίηση, που να έχει μισή ελπίδα να αναπαραχθεί στα ΜΜΕ ή ακόμα καλύτερα στα social media, μαζί σας. Εγώ πρώτος.
  • Άμα θέλετε να μαζέψουμε χρήματα για να δώσουμε ακόμα δυνατότερη φωνή και δημοσιότητα στον κ. Φαρσαλινό και σε ΟΛΕΣ τις έρευνες που έχουν γίνει, μαζί σας. Εγώ πρώτος.

Δεν το παίζω επαναστάτης της κακιάς ώρας. Δεν είμαι 18 χρονών κουκουλοφόρος. Κοντεύω τα 50 πιά.
Έχω κάνει πλέον συλλογή από χυλόπιτες κι απογοητεύσεις.


Κι αν πιστεύω πως κάτι έχει έστω και μισή ελπίδα να αλλάξει σ' αυτήν την χώρα
(που τις τύχες της ορίζουν τόσοι ανίκανοι άνθρωποι και φοβισμένοι, μαζεμένοι στα ίδια κτήρια δεκαετίες τώρα)
είναι μόνο ό,τι έχουμε το σθένος και την υπομονή να το διεκδικήσουμε είτε πολύ δυναμικά (πάει, ξέφτισε κι αυτό), είτε πολύ έξυπνα.

Αλλά (όπως λέω εδώ και πολλά χρόνια) αν κάτι μας λείπει στην Ελλάδα (πολλά μας λείπουν αλλά τέλος πάντων),
αυτό είναι η συλλογική συνείδηση. Η ικανότητα να νιώθουμε, να σκεφτόμαστε, να αποφασίζουμε και να πράττουμε ομαδικά και με κοινό νου.
Ξεπερνώντας και διευρύνοντας το οπτικό πεδίο που ορίζεται από τη μύτη μας.
Αγνοώντας πως ο γείτονας έχει κατσίκα.
Νιώθωντας πως όλοι κινδυνεύουμε από τους ίδιους εγκεφαλικά παράλυτους.

Και αποφασίζοντας πως αν δεν σε βοηθήσω όταν μου το ζητάς, στην ανάγκη μου δεν θα είναι κανένας δίπλα μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572277 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1949 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8086 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8655 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298083 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827698 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios