vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Sergios, mathimatikos1966, Jorge

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #135 στις: Μαΐου 11, 2016, 16:05 »
της 10 του μηνος δεν εμφανισαν τιποτα ... τι κολοχανειο ειναι αυτο ... ή τεμπελχανειο μαλλον ... τα ξυνουν μονο εκει και απλα βαζουν οτι ναναι και οχι ολα ..  δεν μπορει να μην ειχε εχθες κανενα ¨(  ειχε και το δικο μου μεσα

Το δικό μου βάλανε μόνο από την 10η Μαίου!  ;D
Ήταν καλλιτεχνικά στρογγυλεμένο, γι' αυτό φαίνεται το πέρασαν...

(...ή μήπως το βλέπω μόνο εγώ επειδή το έγραψα? Για τσεκάρετέ το ρε παιδιά, το βλέπει κανένας άλλος?...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 16:12 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #136 στις: Μαΐου 11, 2016, 16:08 »
Σαν λαός παίρνουμε αυτό που μας αξίζει. Δεν θα πάμε ποτέ μπροστά.
Μυρίστηκαν μαιντανό και τα κουβαδιασανε όλα. Μετά μιλάμε για ανάπτυξη και ανεργία και σαχλαμάρες.
 
Θα ήθελα να τοποθετηθούν οι έμποροι και να μας πουν από την μεριά τους πως βλέπουν τις εξελίξεις.




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #137 στις: Μαΐου 11, 2016, 16:36 »
Ακομα να βαλουν απο της 10 του μηνα σχολια ... και αυτο δεν μου αρεσει καθολου ... :hmmm:

παντως βλεπω μια γενικη βαβουρα παντου με μηνηματα στα socials  και αυτο ισως μας βοηθησει ...

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #138 στις: Μαΐου 11, 2016, 16:57 »
από χτες το βράδυ που έχω βάλει ένα σχόλιο ακόμα δεν έχει πάρει έγκριση ενώ έχουν ανέβει αλλά τα οποία γράφτηκαν πολύ μετά το δικό μου. “περιμένει έγκριση  από τον διαχειριστή”    :hmmm:

αχ αυτή  η ανοικτή διαβούλευση ....  :(

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #139 στις: Μαΐου 11, 2016, 17:13 »
Το Κυνήγι των Μαγισσών Ξεκίνησε
Επιτρέψτε μου να εκφράσω κάποιες προσωπικές και τελείως υποκειμενικές απόψεις για το θέμα. Επίσης συγχωρήστε μου ίσως κάποιες ανακρίβειες στους αριθμούς που θα αναφέρω ( 5 πάνω 5 κάτω δεν έχει και τόσο σημασία).
Για να καταλάβουμε τα κίνητρα του Ευρωπαίου νομοθέτη αλλά και της FDA πρέπει πρώτα να αναλογιστούμε τι είναι ο φόρος καπνού. Είναι φόρος σε ένα αγροτικό προϊόν περίπου 200€ το κιλό !!!
( φανταστείτε να πληρώναμε την ζάχαρη ή το αλεύρι 200€ το κιλό ).
Ο φόρος αυτός αποδείχτηκε με την πάροδο των ετών ένα από τα πιο σταθερά έσοδα των Κρατών.
Βρέξει χιονίσει είτε πλούσιος είτε φτωχός, εφόσον είσαι εθισμένος καπνιστής θα δώσεις 1000€ τον χρόνο φόρο στο κράτος για να καπνίσεις. Χρειάστηκαν πολλά χρόνια για πάρει την σημερινή της μορφή η αγορά του καπνού. Έλεγχος της παραγωγής, της διακίνησης, διαφημίσεις με καβαλάρηδες Marlboro, πρόσθετες χημικές ουσίες για δυνατότερο εθισμό στην νικοτίνη κλπ.
Το τσιγάρο αποδείχτηκε ένα ναρκωτικό ήπιο για την υγεία, ένας καπνιστής μπορεί να είναι παραγωγικός 30 και 40 χρόνια πριν μας χαιρετήσει ( γλιτώνουμε και τη σύνταξη ).
Επίσης τα τελευταία χρόνια αποδείχτηκε πως πλέον και να σταματήσει η διαφήμιση και να γεμίσουν τα πακέτα με εικόνες από σάπια πνευμόνια οι καπνιστές συνεχίζουν ακάθεκτοι.
Στις ΗΠΑ κάθε 24 ώρες 3000 νέοι κάτω των 18 δοκιμάζουν το πρώτο τους τσιγάρο, 2000 από αυτούς τελικά θα γίνουν καπνιστές.
Η λογική που λέει “ Δεν σε υποχρεώνει κανείς να καπνίσεις” “ σταμάτησε το αν θέλεις” στατιστικά δεν ισχύει. Όταν καταφέρει ένας να το σταματήσει δύο καινούργιοι το ξεκινούν.
Εδώ εξαιρούνται κάπως κράτη με ανεπτυγμένο Δημόσιο Σύστημα Υγείας όπως η Μ. Βρετανία που βλέπει πως η οικονομική επιβάρυνση από τις βλάβες του καπνίσματος είναι μεγάλη και δείχνει κάποιο ειλικρινές ενδιαφέρον για την δημόσια υγεία.
Τα έσοδα από τον φόρο καπνού μόνο στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 2014 ήταν 83 δις € !!!
Και ξαφνικά έρχεται το Η.Τ.
Το Η.Τ. Αν και λίγο αποτελεσματικό στην αρχή ξεκίνησε την πορεία του έχοντας κάποιους σημαντικούς συμμάχους. α) την τεράστια φορολόγηση στον καπνό. β) εκατομμύρια καπνιστές κουρασμένους από το χαράτσι και την βεβαιότητα πως βλάπτουν την υγεία τους, πρόθυμους να δοκιμάσουν. γ) την επιστημονικά βάσιμη υπόθεση πως το Η.Τ. είναι αρκετά έως πολύ λιγότερο βλαβερό. δ) την εξέλιξη της τεχνολογίας. ε) το διαδίκτυο.
Και μέσα σε λίγα χρόνια έγινε μια μικρή αναίμακτη επανάσταση. Κυκλοφόρησαν χιλιάδες νέες συσκευές, δημιουργήθηκαν χιλιάδες νέες επιχειρήσεις, δημιουργήθηκαν φόρουμ, οι χρήστες βρήκαν τρόπους να βελτιώσουν το άτμισμα, στρίβουν αντιστάσεις, ανεβάζουν τα βατ, χρειάζονται πλέον υγρά με μικρότερη περιεκτικότητα γατί έχουν βελτιώσει την πρόσληψη νικοτίνης και την εμπειρία.
Ο νομοθέτης πιάστηκε στον ύπνο. Τι να κάνει ? Οι καπνοβιομηχανίες του φωνάζουν πως δεν κινδυνεύουν απλά τα κέρδη τους αλλά ένας από τους ακρογωνιαίους λίθους της κρατικής οικονομίας.
Ο φόρος καπνού κινδυνεύει από ένα προϊόν ανεξέλεγκτο. Και πως να το ελέγξεις εδώ που τα λέμε όταν χιλιάδες εργαστήρια ελεύθερα αναμιγνύουν γλυκερίνη με λίγο νικοτίνη και αρώματα ζαχαροπλαστικής και δημιουργούν χιλιάδες λίτρα υγρών ατμίσματος.
Εγώ έχω αυτή την στιγμή στο γραφείο μου ένα μπουκαλάκι 100ml με 100mg/ml περιεκτικότητα. Η νικοτίνη αυτή για το δικό μου άτμισμα φτάνει για 2 χρόνια = 700 πακέτα τσιγάρα = 2000€ φόρος. Σε ένα μπουκαλάκι που χωράει στην τσέπη μου. Πως να με φορολογήσει λοιπόν και πως να με ελέγξει ?
Η όλη προσπάθεια του νομοθέτη λοιπόν αφορά το σταμάτημα της εξάπλωσης και την κατάπνιξη αυτής της μικρής επανάστασης. Δεν μπορεί βέβαια έτσι απλά χωρίς εξηγήσεις να το απαγορεύσει. Θα προσπαθήσει όμως με τα όπλα που έχει δηλ. τους νόμους και την γραφειοκρατία να το εξοντώσει.
Η FDA σαν πιο συγκεντρωμένη αρχή από τις διάφορες Ευρωπαϊκές επιτροπές έκανε πιο αποφασιστικά βήματα.
Οι τάσεις που διαφαίνονται από τον νομοθέτη είναι : α) Ο αφανισμός των χιλιάδων μικρών κατασκευαστών υγρών και συσκευών βάζοντας υπέρογκους γραφειοκρατικούς όρους για την έγκριση και τοποθέτηση προϊόντων στην αγορά. β)Η απαγόρευση των διασυνοριακών πωλήσεων. γ) Η επιβολή οικονομικής επιβάρυνσης με πρόσθετους φόρους, έξοδα φακέλων έγκρισης κλπ. που θα καταστήσουν λιγότερο δελεαστικό οικονομικά το τελικό προϊόν. Και πολλά άλλα που θα τα δούμε εν καιρό. Όλα με το πρόσχημα της διαφύλαξης της δημόσιας υγείας.
Μπορεί η μικρή επανάσταση του Η.Τ. να ήταν αναίμακτη η κατάπνιξη της όμως θα έχει κάποια θύματα. Θα πληρώσουν χιλιάδες μαγαζάκια και μικρές επιχειρήσεις παγκοσμίως. Χιλιάδες ατμιστές θα γυρίσουν στο κ.τ. και εκατομμύρια καπνιστές δεν θα έχουν στο μέλλον την βοήθεια του Η.Τ. για να ξεφύγουν. Φαντάζομαι πιθανόν και κάποιες δηλητηριάσεις παιδιών σε τριτοκοσμικές χώρες που θα δουλεύουν χωρίς προφυλάξεις σε παράνομα εργαστήρια νικοτίνης. Ίσως και η υγεία κάποιων ατμιστών που θα να αναγκαστούν να καταναλώσουν κακής ποιότητας λαθραίες ουσίες
Επίσης να θυμάστε πρώτο θύμα στο κυνήγι μαγισσών είναι πάντα η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Τι μπορούμε να κάνουμε ?
Να συνεχίσουμε να ατμίζουμε, να ψάχνουμε, να δημοσιεύουμε, να πειραματιζόμαστε, να βρούμε τρόπους και να εξελίξουμε ακόμη περισσότερο την ατμιστική εμπειρία ώστε να γίνει το άτμισμα καλύτερο για εμάς και πιο δελεαστικό για τους καπνιστές. Το διαδίκτυο θα συνεχίσει να υπάρχει.
Να εξηγούμε υπομονετικά στον κόσμο που θα μας κοιτάει περίεργα ότι δεν είμαστε εγκληματίες ή ηρωινομανής απλά εισπνέομαι λίγο νικοτίνη με διαφορετικό και πιο υγιεινό τρόπο από από τσιγάρο.
Το άτμισμα έχει αρκετά υπέρ σε αυτή την μάχη και τελικά ίσως και να νικήσει.
Μα να παρανομήσουμε ???
Η έννοια της δικαιοσύνης και οι νόμοι των εκάστοτε αρχών δεν συμβαδίζουν πάντα.
Όταν λοιπόν ένας νόμος είναι άδικος έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στον νόμο και στο δίκαιο.



ΥΣ - 1 Χίλια συγνώμη για το σεντόνι ήθελα όμως να αναπτύξω την άποψή μου κάπως σφαιρικά.
ΥΣ - 2 Δεν αναφέρομε ειδικά στη Ελλάδα γιατί είμαι βέβαιος πως η Ελλάδα θα νομοθετήσει ακριβώς όπως της πει η Ευρώπη – Έκθεση Φαρσαλινού κλπ ούτε που θα διαβαστεί.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #140 στις: Μαΐου 11, 2016, 17:52 »
Συγγνώμη που κόβεστε από το προηγούμενο θαυμάσιο ποστ, αλλά είναι ώρα να βάλω κάτι οριακά άσχετο, για να καταλάβουμε ότι γενικά κάποιοι έχουν αρχίσει να χάνουν τον έλεγχο.
Είναι να γελάει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:07 »
ναι αφορά το ecodesign, απόδοση ενέργειας, δεκάδες βιομηχανίες ηλεκτρικών ειδών έχουν μπει στη ντιρεκτίβα εδώ και μια 10ετία, ισχύει νομικά απόλυτα κανα δύο χρόνια

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:08 »
Απίστευτο! Δεν θα έπρεπε να το γράφει κάπου στη σελίδα αυτό ώστε να μην παραμυθιάζονται και να γράφουν μηνύματα οι πολίτες νομίζοντας ότι θα δημοσιευτεί το σχόλιό τους?
:idiot1:
Αίσχος!
@spitha Ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες!
Εχοντας κάνει αρκετες φορες σχολια και εχοντας παρακολουθήσει αρκετες διαβουλευσεις νομοσχεδίων λεω πως εχω δει δημοσιευμενα και περαν των 100 σχολιων σε αλλες περιπτωσεις. Η απάντηση που εδοθη στον συνατμιστή (μπράβο στην προσπαθεια του) απο την ευσεβη αρμοδια υπάλληλο του Υπουργειου για να σηκώνει το τηλέφωνο μετά τον 25ο χτύπο ήταν αναμενομενη καθώς λογική στο Δημόσιο δεν υπάρχει. Πάντως είχε την Τιμη να μιλησει με καποιον...και αυτο είναι κάτι.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:23 »
Ξέρουμε πως έχει αντιδράσει νομοθετικά ο Καναδάς που θεωρητικά ("") η αγορά του ειχε μόνο μηδενικά υγρά;

Νομοθετικά δεν ξέρω αν ισχύει καν αυτό αλλά στην πράξη δεν βλέπω να εφαρμόζεται ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:54 »

Θα μπορούσε να ήταν μια γραμμή κι αυτή, διαφοροποίησης. Ξεραμε πως υπήρξε εμπαργκο απο την ομοσπονδία των εμπόρων, χωρίς νομοθεσία. 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 11, 2016, 19:22 »
Συγγνώμη που κόβεστε από το προηγούμενο θαυμάσιο ποστ, αλλά είναι ώρα να βάλω κάτι οριακά άσχετο, για να καταλάβουμε ότι γενικά κάποιοι έχουν αρχίσει να χάνουν τον έλεγχο.
Είναι να γελάει κανείς...
Ακόμα μια φορά Έλληνες "δημοσιογράφοι" δεν μπορούν να δημοσιεύσουν μια σωστή μετάφραση. 
http://www.theguardian.com/politics/2016/feb/28/eu-inefficient-toasters-ban-delayed-avoid-pro-brexit-press-attack

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #146 στις: Μαΐου 11, 2016, 19:48 »
σαν τα ριβιουζ

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #147 στις: Μαΐου 11, 2016, 20:09 »
Δεν ξερω αν ειναι off,
αλλα τσεκαρετε αν θελετε την ανακοινωση του svoe για τον νεο του ατμο και τις αναφορες του πανω στις ευρωπαικες οδηγιες για το νεο του προιον :hmmm:
http://svoemesto.de/k5-release-annoucement/

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #148 στις: Μαΐου 11, 2016, 20:22 »
Αντε σιγα σιγα μαζευονται τα σχολια! 103 σχολια επι του αρθρου 21 και 216 επι του συνολου των αρθρων. Και αυξανονται. Παρολα αυτα ουτε το δικο μου χθεσινο δημοσιευτηκε, ουτε αλλων συνατμιστων απο εχθες. Αρα τα πραγματικα νουμερα ειναι μεγαλυτερα. Θεση με σχολιο εχουν παρει και επαγγελματιες του χωρου (Nobacco, Replacesmoke, Atmos Labs, κ.α). Ας αναμενουμε τους τελικους αριθμους.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #149 στις: Μαΐου 11, 2016, 20:26 »
μια απο τα ιδια και το δικο μου ακόμα να το δημοσιεύσουν  ειμαι απο οτι βλεπω κατω απο τον  ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΟΜΑΖΑΚΗΣ  και πανω απο τον  Nikos Haralabakis αλλα ακομα περιμενει εγκριση  .. εχω την πεποίθηση οτι τα σχόλια ειναι τα διπλά απο αυτα που μας δείχνουν και κυριως ο τελικός όγκος ηταν εχθές .. αλλα μακάρι να μπουν και άλλοι  να δωσουν τα σχολια τους .. ας δείξουμε έστω με αυτο τον τρόπο οτι είμαστε ενεργοί και συνειδητοποιημένοι ατμιστες  ισως γίνει κάτι στα μέτρα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 129 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247554 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572711 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8241 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122799 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327402 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140