vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, Επιτέλους το έκοψα, maprix, djfloor

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:31 »
"...απαγορεύεται κάθε μορφή δημόσιας ή ιδιωτικής συνεισφοράς σε οιαδήποτε εκδήλωση, δραστηριότητα ή πρόσωπο..."
Απαγορεύεται η χορηγία ή κοινώς σπονσοράρισμα. Που είναι το κακό;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:33 »
Εμένα μου θυμίζει όχι και τόσο παλιές ιστορίες.

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:33 »
Να κάνω μια ερώτηση επειδή πολλά ακούγονται και στο τέλος μια αγάπη μου μας έμεινε (το ηλεκτρονικό) θα μας χτυπήσουν και εκεί. Θα καταργηθούν και οι επισκευασιμοι και συνεπώς δεν θα υπάρχουν πια σύρματα και οργανικά βαμβάκια στα μαγαζιά, είναι αλήθεια???

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #78 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:45 »

Αλίμονο, οδηγούμαστε εν έτη 2016 στην απαγόρευση της πληροφόρησης και ενημέρωσης. Αν σκεφτούμε ότι αυτό συγκαταλέγεται μεταξύ των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων, στον Χάρτη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στο άρθρο 11, σύμφωνα με το οποίο «κάθε πρόσωπο έχει δικαίωμα στην ελευθερία έκφρασης. Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει την ελευθερία γνώμης και την ελευθερία λήψης ή μετάδοσης πληροφοριών ή ιδεών, χωρίς την ανάμειξη δημοσίων αρχών και αδιακρίτως συνόρων».

Βέβαια, θα πω κάτι που το έχω υποστηρίξει και στο παρελθόν. Μεμονωμένα, ως άτομα, δεν έχουμε φωνή. Περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη απαιτούν μια ένωση, ένα νομικό πρόσωπο, που θα προασπίζει τα δικαιώματά μας.

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #79 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:51 »
Απαγορεύεται η χορηγία ή κοινώς σπονσοράρισμα. Που είναι το κακό;

Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω, η λέξη "συνεισφορά" δεν είναι ταυτόσημη με τις λέξεις "χορηγία" ή "σπονσοράρισμα"
Εγώ καταλαβαίνω ότι αν π.χ. δώσω σε ένα φίλο μου ατμιστή να δει το μοντάκι μου, έχω παραβεί το νόμο. Ιδιωτική συνεισφορά σε πρόσωπο δεν είναι? Του δίνω τη δυνατότητα να εκτιμήσει προσωπικά κάτι που θέλησε να περιεργαστεί.
"...απαγορεύεται κάθε μορφή δημόσιας ή ιδιωτικής συνεισφοράς σε οιαδήποτε εκδήλωση, δραστηριότητα ή πρόσωπο..."
Συγνώμη, αλλά εμένα αυτή η έκφραση με προσβάλλει σαν ελεύθερο άνθρωπο. Φυσικά είναι μόνο η γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #80 στις: Μαΐου 10, 2016, 23:57 »
αυτο θα λυθεί στις διαφημίσεις, δε μασαμε

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ουπς, απαγορεύονται...
λύθηκε

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #81 στις: Μαΐου 11, 2016, 00:09 »
@chillo φίλε μου, κύτταξε τι #αριθμό έχει το μήνυμά σου... νομίζω ότι κάπου στο προσχέδιο διάβασα ότι απαγορεύονται τα σχόλια με τέτοιο αριθμό! 
:))   :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #82 στις: Μαΐου 11, 2016, 00:19 »
σωραίος!
να κάνω ΑΕ να το χαρώ το προσχέδιο τότενες O0
Πως το είπανε προχτές στη βουλη, ψεμματα δεν είπαμε, μόνο αυταπάτες είχαμε
Ετσι ανόητοι είμαστε κι εγώ :idiot1:
και άλλοι, που λέγαμε πως απλά δεν θα έπρεπε να υπάρχει "ολιγη απο ΚΤ"



Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #83 στις: Μαΐου 11, 2016, 00:32 »
Πρέπει να σβήνουν σχόλια...στο opengov, στην λίστα δίνουν μόνο ότι υπάρχουν 4 σχόλια για το άρθρο 21 και ενα στο άθρο 24 περι διαφήμισης.
Γενικά πάντως μην έχουμε αυταπάτες... φαίνεται ότι στο μυαλό του νομοθέτη το ΗΤ έχει τυπωθεί ως τσιγάρο, απλά διαφορετικό.
Οπότε σου λέει να ισχύσει ότι θα ισχύει και για το κανονικό τσιγάρο.

Απο την στιγμή που οικονομικά κεφάλια ψηφίζουν νόμους που και οι ίδιοι λένε ότι δεν μπορούν να ισχύσουν στην πραγματική οικονομία γιατί είναι εξωπραγματικοί, αλλά τους επιβάλλουν, περιμένουμε όλοι να κάτσει ο νομοθέτης και να ασχοληθεί με το DIY; ή με τον Ρένο;

Υπάρχουν άνθρωποι και δή ατμιστές στην κυβέρνηση ή κοντά τέλος πάντων που να μπορούν αν επηρεάσουν; έχει καλώς, κάτι μπορεί να αλλάξει.
Δεν υπάρχουν; απλά καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #84 στις: Μαΐου 11, 2016, 02:39 »
Το σχόλιο μου (μαζί με κάποια λάθη λόγω βιασύνης!) είναι αυτό:

"Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με το ηλ.τσιγάρο γνωρίζει πως δεν υφίσταται "κανονικές συνθήκες" χρήσης, είναι όλα παραμετροποιήσημα. Γι αυτό κάνει δουλειά και καλύπτει τα διαφορετικά γούστα δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων στον κόσμο. Επίσης, είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως δεν υπάρχει κανείς στην Ελλάδα σε υπουργείο που να έχει ιδέα για το πώς θα ελέγξει αυτές τις λειτουργίες.

Όλο αυτό το copy-paste σημεία από αντίστοιχα ανόητα κείμενα του εξωτερικού δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα, δεν θα προστατέψουν την δημόσια υγεία και χρησιμεύουν μόνο στο να βάλουν εμπόδια στο πιο επαναστατικό πράγμα που συνέβει ποτέ για την διακοπή του καπνίσματος!

Επίσης, οποιοσδήποτε έχει καπνίσει κανονικό τσιγάρο ξέρει πως στα τσιγάρα δεν αναγράφεται "κατάλογος όλων των συστατικών που περιέχονται στο προϊόν" -κάπου 4000 παράγονται με την καύση του. Η υπερβάλλουσα και ανεφάρμοστη τάση ελέγχου που μεταχειρίζεται τα ηλ.τσιγάρα και τα αναλώσιμά τους σαν χειροβομβίδες εξομειώνει το κάπνισμα με το άτμισμα και είναι μαθηματικά βέβαια πως θα πάρει στο λαιμό του Έλληνες πολίτες που θα παραμείνουν καπνιστές (και καρκινοπαθείς, και καρδιοπαθείς κλπ).

Την στιγμή που η τεράστια πλειονότητα επιστημονικών μελετών βγάζει το ηλ.τσιγάρο κάπου 95% λιγότερο επιβαρυντικό από το τσιγάρο και απορίπτει και την ύπαρξη "παθητικού ατμίσματος", ο νόμος το εξισώνει με το τσιγάρο, το τιμωρεί και απειλεί να το εξαφανίσει. Σε αυτό το πνεύμα βρίσκεται και η πλήρης απαγόρευση διαφήμισης και χορηγίας -κάτι που ασφαλώς βοηθά το κυρίαρχο τσιγάρο.

Η απαγόρευση του σχετικού διαδυκτιακού εμπορίου από το εξωτερικό σφραγίζει την εγληματικά απερίσκεπτη στάση του νομοθέτη απέναντι στο ηλ.τσιγάρο. Όσο για την επαγρύπνηση για το πώς το ηλ.τσιγάρο θα μπορούσε να οδηγεί στο παραδοσιακό τσιγάρο... Όλα τα στοιχεία παγκοσμίως δηλώνουν σαφώς πως συμβαίνει μόνο το αντίθετο. Χωρίς καμία εξαίρεση.

Ο προτεινόμενος νόμος συντάχθηκε από αδιάβαστους και εγκληματεί πολλαπλώς. Το τραγικό είναι πως η σοβαρότερη ίσως μορφή στην επιστημονική μελέτη του ατμίσματος στον κόσμο είναι Έλληνας (ο Δρ. Κων/νος Φαρσαλινός) και θα μπορούσε κάποιος να κάνει τον κόπο να τον συμβουλευτεί πριν σκαρφιστεί αυτό το θλιβερό νομοθέτημα."


Δεν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα αλλά στην τελική με νοιάζει να καταγραφεί πως υπάρχει μια έντονη άλλη άποψη: των ατμιστών, που έχουν ιδέα για τι μιλάνε αντί να εγκληματούν με επικίνδυνους νόμους γραμμένους από αδαείς.
Πιστεύω πως αν πριν αντιδράσουμε σε κάτι περιμένουμε εγγύηση αποτελέσματος, απλά δηλώνουμε θύματα (και δεν αδικώ όσους μας μεταχειρίζονται σαν θύματα).

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #85 στις: Μαΐου 11, 2016, 03:53 »
Το δικο μου ηταν καπως λιτο, ετσι κι αλλιως στου κουφου την πορτα παει


  • Νομιζω πριν νομοθετειτε καλο θα ειναι και να ενημερωνεστε πανω στο αντικειμενο το οποιο αφορα ο εκαστοτε νομος.
     Η εξισωση Ηλεκτρονικου τσιγαρου με τους καπνους ειναι οτι γελοιοτερο μπορει να γινει και θα σκοτωστε εμεσα πολυ κοσμο που θα μπορουσε να σωθει

    Το Σχόλιο σας θα δημοσιευθεί μόλις ελεγχθεί απο τον διαχειριστή.


βασικα ουτε πιστευω να το διαβασει καποιος αφου εχουν βαλει 4 σχολια να φαινονται...



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #86 στις: Μαΐου 11, 2016, 03:55 »
Έχω μια μικρή ελπίδα μήπως το πρωί ελευθερώσουν και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #87 στις: Μαΐου 11, 2016, 05:08 »
Μπορεί να μην μου κάνει πια ούτε ζέστη ούτε κρύο αλλά στεναχωριέμαι.
Εντάξει δεν νομίζω ότι θάρθει και η εποχή της Αμερικανικής ποτοαπαγόρευσης στην πληροφόρηση θα υπάρχει έστω και κουρεμένη όπως όλα κουρεύονται πια στη χώρα μας.
Γνώμη μου ότι ο συντάκτης αυτού του πράγματος ήξερε τι έκανε.Αν διαβάσει κανείς προσεκτικά το κείμενο βλέπουμε ότι το συνέταξε άνθρωπος ο οποίος έχει άπειρες γνώσεις για τα πάντα γύρω από το η.τ. και ο σκοπός του ήταν να χτυπήσει στη μεγάλη μάζα αυτών που χρησιμοποιούν η.τ. αλλά δεν ενημερώνονται για αυτό από ιστοσελίδες ρεβιούς κ.λ.π.Όσοι ενημερώνονται από το ίντερνετ θα τη βρουν την άκρη.
Οι υπόλοιποι θα δουν τις τιμές στα η.τ. - ατμοποιητές να απογειώνονται και το 10μελο να χτυπάει σιγά σιγά απογορευτικές τιμές και το πιο πιθανό η μεγαλίτερη μάζα από αυτούς να ξαναγυρίσει στο φτηνότερο κανονικό τσιγαράκι ο οποίος νομίζω ότι είναι και ο στόχος τους το οποίο στο τέλος δυστυχώς θα ψηφιστεί όπως είναι.Κακά τα ψέματα κανείς δεν ενδιαφέρεται αυτή τη στιγμή για την υγεία του Έλληνα,ούτε πως θα αυξήσει τα έσοδα από το η.τ.
Αυτό που τους νοιάζει είναι πως θα μαντρώσουνε και πάλι όσους περισσότερους μπορούνε στο κ.τ. όπου εκεί τα κέρδη τους είναι περισσότερα ελεγχόμενα και σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #88 στις: Μαΐου 11, 2016, 05:54 »
Ο bigsur εδώ σε αυτή την παράγραφο τα είπε όλα,! 

Ο προτεινόμενος νόμος συντάχθηκε από αδιάβαστους και εγκληματεί πολλαπλώς. Το τραγικό είναι πως η σοβαρότερη ίσως μορφή στην επιστημονική μελέτη του ατμίσματος στον κόσμο είναι Έλληνας (ο Δρ. Κων/νος Φαρσαλινός) και θα μπορούσε κάποιος να κάνει τον κόπο να τον συμβουλευτεί πριν σκαρφιστεί αυτό το θλιβερό νομοθέτημα."




Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #89 στις: Μαΐου 11, 2016, 06:31 »
Ειπα να μην ξαναγραψω στο νημα αλλα δεν μπορω βλεποντας ολα αυτα. Κατ αρχην θα σημφωνησω με την Πετρα.οτι το θεμα δεν ειναι τι θα κανουν οι ριβιουερς αλλα τι θα εχουμε να αντιμετοπισουμε εμεις. Ολο αυτο το νομοσχεδιο και οχι μονο τα αρθρο 21 οπως και η ντιρεκτιβα της ΕΕ ειναι γραμμενο ετσι ωστε να αφηνουν την δυνατοτητα σε καποιους να κανουν παιχνιδι κατα το δοκουν .Μπορει να μην κλεισουν τα φορουμ μπλοκ σελιδες στο ιντερνετ αλλα εαν καποιου του καπνισει μπορει να κλεισει οποιο εκεινος θελει οποια στιγμη θελει. Μπορει να βρισκουμε οποιον ατμοποιητη θελουμε αλλα καποιος θα μπορει να αναστειλει την πωληση του ανα πασα στιγμη. Το ιδιο και με τα μοντακια μηχανικα και ηλεκτρονικα εαν θελουν οταν θελουν θα απαγορευουν οποια θελουν.. Το ιδιο ειναι και η διαυγεια που γραψαμε. Γραφουμε οτι θελουμε και αυτοι θα κανουν οτι θελουν αυτοι..Δεν ειναι κατι καινουργιο.. Θα πεταξω μια ιδεα αλλα δεν μπορω να την πραγματοποιησω εγω αλλα αυτοι που εχουν τα μεσα και την αναγνωρησιμοτητα . Τι θα λεγατε να ανακηρηξουμε εμεις την 20η Μαιου Παγκοσμια ημερα ηλεκτρονικου τσιγαρου οπου ολα τα μπλογκ φορουμ σαιτ σελιδες θα ηταν ενα και <<εκδηλωσεις>> ανα τον κοσμο για τα οφέλη του? 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6211 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117239 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508478 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763388 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog