vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

422 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, manoslykos

Twitter

Έχω mod με έλεγχο θερμοκρασίας και ο ατμοποιητής στέγνωσε. Αποτέλεσμα:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έχετε έλεγχο θερμοκρασίας (Temperature Control - "TC") στο μοντάκι σας;
Ωραία!
Αφήστε τον ατμοποιητή να ξεμείνει από υγρό, τραβήξτε κάνα δυο καλές τζούρες και απαντήστε στις ερωτήσεις της ψηφοφορίας από πάνω.

Αν θέλετε γράψτε και περισσότερες λεπτομέρειες στο μήνυμά σας.

  • Με ποιο mod
  • Σε τι ρυθμίσεις
  • Με τι αντίσταση
  • Με τι υγρό
  • ή οτιδήποτε άλλο νομίζετε.

Ίσως από τις απαντήσεις σας βγούνε κάποια συμπεράσματα για το πότε και γιατί δουλεύει ή δεν δουλεύει σωστά ο έλεγχος θερμοκρασίας. Ή αν δουλεύει καν! 

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
* Mini vtc
* 14 w - 200 C
* 316ss - 28αρι - 0.78Ω - 2.8 πυρηνα - rayon βαμβάκι - χωρίς tcr
* Virginia της ecovape
* gg Τηλέμαχος

Καμμία υποψία καμενου.
Απλά σταματά η παραγωγή ατμού. Ουσιαστικά δεν ατμίζει....κατι σαν να τελειώνει η μπαταρία, ας πούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 09:39 από OpenMind »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
σε dna25, evic vt και vtc mini μου έχει τύχη αρκετές φορες να τελειώσει το υγρό και μάλιστα να ανεβάζω θερμοκρασία νομίζοντας ότι κάτι φταίει με το mod αλλα καμένο δεν πηρα καμια φορα (tank από ss που δεν βλέπεις ότι τελειωσε το υγρό)



τα watt συνήθως τα ρυθμίζουμε ανάλογα την αντίσταση που έχουμε 
αν τα βάλεις χαμηλά το mod θα αργεί να ανεβάσει την θερμοκρασία στο επιθυμητό σημείο αν τα βάλεις ψιλά το mod θα πιάνει άμεσος την θερμοκρασία αλλα ακόμα και με τέρμα τα watt καμένο δεν παίρνεις αν έχεις σωστό στήσιμο και το mod δουλεύει σωστά

για του λόγου το αληθές αυτή τι στιγμή που γράφω έχω κλείσει τα υγρά στον cloud και έχω βάλει τα watt στο τέρμα 75w
θα ατμισω μέχρι να σταματήσει να μου δίνει ατμό να δούμε τι θα γίνει...

...μετά από λίγη ώρα ο ατμός καταλαβαίνω ότι δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι η γεύση έχει εξαφανιστεί και συνεχίζω μέχρι να σταματήσει τελείως η να πάρω καμένο
υπόψιν 75w 220c...

αναγκάστικα και έβγαλα εντελώς το tank γιατί δεν σταματάει με τίποτα να βγάζει ατμό

πολύ λίγο και καταλαβαίνεις ότι δεν έχει υγρό αλλα καμένο δεν παίρνεις

η συνεχεια στο video
https://www.youtube.com/watch?v=HfQ3wenwcGA&feature=youtu.be

ξέρω θέλω ξύρισμα :laugh1:

όπως θα δείτε είναι πολύ δύσκολο να σταματήσει να βγαίνει έστω και λίγος ατμός αλλα η γεύση έχει εξαφανιστεί και εδώ και ώρα ξέρεις πως στέγνωσες αλλα καμένο δεν πήρα καθόλου




η θερμοκρασίες που έχω δουλέψει ποτε δεν ξεπέρασαν τα 240c αν έβλεπα πως δεν έχω ατμό στα 240c τότε απλά έλεγχα και έβρισκα τι φταίει



με αντιστάσεις ni200 και ss έχω δουλέψει αρκετό καιρό



δεν παίζει ρολο το υγρό στο tc ότι και να βάλεις αν δουλεύει σωστά το mod και έχεις στήσει σωστά τον ατμο καμένο δεν παίρνεις (ούτε υποψία)

τώρα ότι μπορεί να συμβεί κάτι και να πάρεις καμένο δεν το αποκλείω απλά δεν μου έτυχε ποτε σε tc

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Με το wismec presa 75W, αντίσταση Ni 0.11Ω, 220C, 30W, σε Phenomenon lite, υγρά πολλά και διάφορα. Καθόλου καμένο ως τώρα και άτμισμα εξαιρετικό με γεύση και ντουμάνια όπως πρέπει. Σε σύγκριση με το παλιό evic vtc (το μεγάλο όχι το mini) είναι η μέρα με τη νύχτα.
Θα δοκιμάσω και με SS με το οποίο είχα απογοητευτεί παλαιότερα.

Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Το μοντ coopor mini. Ατμοποίητής φαινόμενο σύρμα Νi στα 0.15 ohms άτμισμα στους 205'c τραβούσα τζούρες μέχρι να τελειώσει τελείως το υγρό. Όταν στέγνωσε και το βαμβάκι μου έβγαλε το εξής μήνυμα στην οθόνη: Atomizer coil no liquid Dry coil no liquid. Καμένο καθόλου. Υγρά κανταλφ και τετραπλοιντ τις λάμδα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας

Ρε συ Kotso το βαμβάκι έγινε μαύρο πως δεν πείρες καμένο και μάλιστα στους 220 βαθμούς;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
δεν περνώ καμένο επειδή το mod σε συνεργασία με το άψογο στήσιμο μου :tongue_smilie: κάνουν καλά την δουλειά τους
ακόμα από ότι είδες βγάζει ατμό και έχω σταματήσει την τροφοδοσία πολύ πιο πριν από το video
αλλα η γεύση έχει χαθεί και τα καμπανάκια ότι άδειασε το tank έχουν βαρέσει προ πολλού

το βαμβάκι δεν μαύρισε
ψιλό κιτρίνισε ελαφρώς προς το καφέ αλλα καμένο όχι δεν πήρα
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 13:45 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω ένα χωρίς έλεγχο, και αποφασίζει μόνο του στο wattage mode, να μου ρίχνει τα βατ όποτε κρίνει αυτό απαραίτητο :hmmm:
Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψε αυτή φάση κατά κάποιο τρόπο,ειδικά για όταν είμαι σπίτι, αλλά δεν έχω κατανοήσει πλήρως το πως λειτουργεί. Γράφει power reduced ή κάτι τέτοιο και του κατεβάζει βάτ και πιστέψτε με το κάνει καλά.
Βλέπει την δύναμη της μπαταρίας και προσμαρόζει εκεί σε  συνδυασμό με το coil? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
ιδού το βαμβάκι χωρίς να το πλύνω
και η αντίσταση σαν καινούργια

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Η μόνη περίπτωση που κατάφερα να φάω καμμένο, ήταν όταν το επεδίωξα πραγματικά. Συγκεκριμένα, κλείδωσα την αντίσταση σε υψηλότερη τιμή, ατμίζοντας ώστε να ζεσταθεί, και κλειδώνοντας ξανά. Το έκανα με Ni200 και το συγκεκριμένο καμμένο, είναι ότι χειρότερο έχω φάει. Και έχω φάει καψούλια και καψούλια. Κατά τα άλλα:
  • IPV3Li με Ni200 και Ti01
  • Snow Wolf 200 με Ni200
  • Cuboid με Ni200, Ti01, SS316 και UDSS316L
πάντα με Φαινόμενο, και σε ρυθμίσεις θερμοκρασίας ως 220 βαθμούς (τα watt σταθερά στα 40), δεν μου έχουν δώσει καμένο. Ο ατμοποιητής δίνει ότι έχει να δώσει μέχρι το βαμβάκι να στίψει. Μετά, απλά δεν ατμίζει.

Αυτή τη στιγμή, κρατάω έναν άδειο Phenomenon Zest, με UDSS316L, κλείδωμα στα 0.57Ω, TCR00092, 200 βαθμούς και 40W. Τραβάω στυλ πνευμονικής, ο ατμός είναι κάτι λιγότερο από cigalike του 2010 με φουλ PG και η θερμοκρασία του κρύα. Καμμένο ούτε σαν ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
δεν περνώ καμένο επειδή το mod σε συνεργασία με το άψογο στήσιμο μου :tongue_smilie: κάνουν καλά την δουλειά τους ακόμα από ότι είδες βγάζει ατμό και έχω σταματήσει την τροφοδοσία πολύ πιο πριν από το video αλλα η γεύση έχει χαθεί και τα καμπανάκια ότι άδειασε το tank έχουν βαρέσει προ πολλού το βαμβάκι δεν μαύρισε ψιλό κιτρίνισε ελαφρώς προς το καφέ αλλα καμένο όχι δεν πήρα


Βρε και μένα βγάζει ατμο εδώ και μια ώρα άλλα το βαμβάκι έγινε κάρβουνο... Στην αρχή δεν παίρνεις γεύση βαμβακιού;
Δες την φωτό το ξεφτίλισα στα protection αλλά παρέδωσε ψυχή.
Μετά δεν είχες μια πικρή γεύση με τη γεύση του βαμβακιού;
Εγώ παίρνω και δεν είναι θέμα προβλήματος μοντ ή στησίματος μια μικρή γεύση καμένου είναι δύσκολο να μη την πάρεις.
Εκτός και αν ο καθένας καταλαβαίνει διαφορετικά την έννοια "καμένο" οπότε η ψηφοφορία δεν μπορεί να είναι αντικειμενική.
Βέβαια για να ήμαστε ειλικρινείς για να φτάσουμε στη φάση να το κάψουμε πρέπει να το επιδιώκουμε αλλιώς μας λέει ξεκάθαρα ότι να μεγάλε έχω θεματάκια ρίξε μια μάτια.


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
για τους ακόμα πιο δύσπιστους (βλέπε Alxhmisths :tongue_smilie:) το επόμενο video
https://www.youtube.com/watch?v=chYfofalctI&feature=youtu.be
σας το λέω με σώας τας φρένας ότι με σκέτο βαμβάκι χωρίς ούτε σταγόνα υγρό το ατμισα αυτό το στήσιμο με τις ρυθμίσεις που βλέπετε και το μονο που πήρα ήταν αέρας κοπανιστός
από την στιγμή που το βαμβάκι δεν καίγεται όσο είναι στεγνό (εντελώς) είναι αδύνατον να καεί έστω και με ελάχιστο υγρό
δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Το χρωματίζει όμως οπότε ίσως αυτό το χρώμα να είναι η καμένη γεύση που έρχεται στο δικό μου στόμα.

Όπως και να χει το πάμε πως αν δεν το επιδιώξεις δεν θα φας καμένο, πάντως εγώ όταν δεν τσεκάρω τον kayfun που τον έχω και γω φουλ SS τότε μια δώσει καμένου μου έρχεται, τι να πω; Ίσως να έχω ευαισθησία στο καμένο.

Όποτε καλό είναι να έχουμε δείγματα απ' όλων τα βαμβάκια να δούμε αν σε όλους τα χρωματίζει.

Atme ανέβασε και το δικό σου βαμβάκι...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
 
Atme ανέβασε και το δικό σου βαμβάκι...
:))  :))  Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς. Απίθανο να ασχοληθώ ποτέ με "στρίψιμο".
Και να κάτσω να διαλύσω μια έτοιμη αντίσταση, δε λέει. Από τη στιγμή που γεύτηκα το καμένο, ας έχει ό,τι χρώμα θέλει το βαμβάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2022, 03:53 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
για τους ακόμα πιο δύσπιστους (βλέπε Alxhmisths :tongue_smilie:) το επόμενο video
https://www.youtube.com/watch?v=chYfofalctI&feature=youtu.be
σας το λέω με σώας τας φρένας ότι με σκέτο βαμβάκι χωρίς ούτε σταγόνα υγρό το ατμισα αυτό το στήσιμο με τις ρυθμίσεις που βλέπετε και το μονο που πήρα ήταν αέρας κοπανιστός
από την στιγμή που το βαμβάκι δεν καίγεται όσο είναι στεγνό (εντελώς) είναι αδύνατον να καεί έστω και με ελάχιστο υγρό
δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω τα συμπεράσματα δικά σας
Άμα το βάλεις και σε πιο λίγα watt o χρωματισμός στο βαμβάκι θα είναι λιγότερος γιατί τα 75 watt τα δίνει έστω και στιγμιαία πριν μπει ο κοφτης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem