vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, kon95

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1215 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:13 »
παιδιά το καμμένο είναι απλά κακή τροφοδοσία. αν πετύχει η τροφοδοσία μπορείς να κάνεις όλο το τανκ μία τζούρα που λέει ο λόγος.

προσωπικά το φυτίλι της τροφοδοσίας το έχω αλλάξει 1 φορά σε 4 μήνες

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1216 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:38 »
καλα σου εβγαλε το φυτιλι της τροφοδοσιας 4μηνες ???
Το δικο μου το αλλαζω μια φορα καθε 2 αντε 3 εβδομαδες το πολυ.Μαυριζει και δεν εχει την ιδια αποδοση.
Απο που περνεις φυτιλι?μου κανει φοβερη εντυπωση.




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 18:07 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1217 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:54 »
Το μαύρισμα δεν είναι κάψιμο, αφού το φυτίλι ΔΕΝ καίγεται ακόμα και με γκαζάκι. Το μαύρισμα είναι "μπούκωμα" με κατάλοιπα του υγρού, ένα βούτηγμα σε καθαρό οινόπνευμα, καθάρισμα σε χαρτί και ενδεχομένως ενα κάψιμο στο τέλος το κάνουν να λάμπει. Μόνο το "ξεμάλλιασμα" χαλάει το φυτίλι. Τώρα θα μου πείς αφού στρίβεις καινούργιο εύκολα, γιατί να παιδευτείς να "αναστήσεις" το παλιό?  :idiot1:  Ε! κουβέντα κάνουμε....  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1218 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:59 »
Λαθος διατυπωση,εχεις δικιο. :thumpup:





Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 18:08 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1219 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:04 »
Το μαύρισμα δεν είναι κάψιμο, αφού το φυτίλι ΔΕΝ καίγεται ακόμα και με γκαζάκι. Το μαύρισμα είναι "μπούκωμα" με κατάλοιπα του υγρού, ένα βούτηγμα σε καθαρό οινόπνευμα, καθάρισμα σε χαρτί και ενδεχομένως ενα κάψιμο στο τέλος το κάνουν να λάμπει. Μόνο το "ξεμάλλιασμα" χαλάει το φυτίλι. Τώρα θα μου πείς αφού στρίβεις καινούργιο εύκολα, γιατί να παιδευτείς να "αναστήσεις" το παλιό?  :idiot1:  Ε! κουβέντα κάνουμε....  :laugh1:

AAAA.. ενταξει τοτε.... νομιζα οτι μονο εγω εχω τετοια βιτσια.. :))

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1220 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:31 »
καλα σου εβγαλε το φυτιλι της τροφοδοσιας 4μηνες ???
Το δικο μου το αλλαζω μια φορα καθε 2 αντε 3 εβδομαδες το πολυ.Μαυριζει και δεν εχει την ιδια αποδοση.
Απο που περνεις φυτιλι?μου κανει φοβερη εντυπωση.

1 αλλαγή και το πρώτο που έφτιαξα = 1 φυτίλι ανά 2 μήνες. Είναι το original του τούρκου. Για μαύρισμα τώρα τι να σου πώ, η πάνω μεριά που φαίνεται είναι ολοκάθαρη, η κάτω φαίνεται σκούρα αλλά δεν βλέπω μείωση στην τροφοδοσία/απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος anvlasop

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1221 στις: Απριλίου 24, 2012, 14:26 »


Παντως ειναι δυσκολο να να πετυχεις την τροφοδοσια γιατι πρεπει να το ρυθμισεις ετσι ωστε να ακουμπαει ισα-ισα την αντισταση. Αυτο πιστευω ειναι το πιο δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1222 στις: Απριλίου 25, 2012, 01:48 »
Update για setups

Έχοντας κάνει μερικά ακόμα σεταρίσματα στον Α2Τ που αυτή τη φορά τους έδωσα και χρόνο μερικών ημερών (όχι όπως στην αρχή που δεν συμπλήρωναν ημέρα) θέλω να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.
 
Ο ιδανικός αριθμός σπειρών είναι 5 (τόσες φαίνονται από πάνω) ή όπως λένε πολλοί 2 μισές και 3 ολόκληρες. Αυτός ο αριθμός σπειρών καλύπτει όμορφα ικανή ποσότητα φυτιλιού και συγχρόνως επιτρέπει τη δημιουργία αντιστάσεων στην περιοχή που θέλουμε. Δοκίμασα και με 4 σπείρες όμως όσο κι αν έπαιξα με το πάχος του φυτιλιού και με τη διατομή του σύρματος ωστε να έχω την ίδια αντίσταση το αποτέλεσμα ήταν φτωχότερο.
Οι διατομές του σύρματος είναι από 0.15 μέχρι και 0.20. Θα έλεγα ότι το 0.17 είναι το πιο κατάλληλο καθώς προσφέρει μια ενδιάμεση τιμή. Οι εντυπώσεις μου συνοψίζονται παρακάτω:
 
Το 0.15 επειδή έχει υψηλή αντίσταση οδηγεί σε τσιμπημένες αντιστάσεις πάνω από 2.2Ω, για να παίξει καλά θέλει τάση μεγαλύτερη από 3.7V. Χαρακτηριστικό είναι ότι με αυτό το σύρμα η γεύση είναι ικανοποιητική μόνο όταν η μπαταρία είναι τελείως φορτισμένη ενώ πολύ γρήγορα η ποιότητα πέφτει. Δοκίμασα με λιγώτερο φυτίλι από το προτεινόμενο 4Χ1mm, όπως 3Χ1mm με σκοπό να μειώσω το φορτίο και να μειώσω και λίγο την αντίσταση, βελτιώθηκε αρκετά, όμως το λίγο φυτίλι έδειχνε την αδυναμία του. Η δοκιμή με μια σπείρα λιγώτερη μου έδωσε αντίσταση κοντά στο 2 όμως η γεύση ήταν φτωχότερη, πιό ρηχή.... :hmmm:

Το 0.20 επειδή οδηγεί σε πολύ μικρές αντιστάσεις, το δοκίμασα με περισσότερο φυτίλι, ώστε να μεγαλώσει η περιφέρεια της φυτιλοαντίστασης,  όπως 7Χ1mm ή 4Χ1.5mm το οποίο μου έβγαλε αντίσταση περίπου 1.7-1.8Ω. Η απόδοση ήταν αρκετά καλή με πολύ γεύση και ντουμάνι, όμως είχε πολύ κατανάλωση και αδειαζε τη μπαταρία πολύ γρήγορα. Αυτά δεν  με ενοχλούσαν ιδιαίτερα όμως το μεγάλο φορτίο της αντίστασης λόγω του χονδρού σύρματος και του πολύ φυτιλιού αργούσε αρκετά να "αρπάξει". Χρειαζόταν να πατάω το κουμπί 2-3 δευτερόλεπτα πρίν αρχίσω να ρουφάω για να έχει το χρόνο η αντίσταση να θερμάνει. Εναλλακτικά έπρεπε να ατμίζω συνεχώς με διπλές ή τριπλές τζούρες.... :hmmm:  Δοκίμασα με λίγο λιγώτερα φυτίλια ωστε να μειώσω το φορτίο, όμως αυτό έκανε το σύρμα πιο κοντό, μίκραινε την αντίσταση λίγο ακόμα, και οι μπαταρίες μου χτύπαγαν βραχυκύκλωμα.

Το 0.17 το δοκίμασα με διάφορα σεταρίσματα και σε γενικές γραμμές έμεινα πιο ικανοποιημένος. Το καλύτερο σετάπ το βρήκα στο 3Χ1.5mm φυτίλι, καλή αντίσταση περίπου 2, αρκετό απόθεμα υγρού, σχετικά γρήγορη απόκριση. Αλλάζοντας το φυτίλι σε 4X1.5mm μεγάλωσε λίγο η αντίσταση, και αυξήθηκε λίγο η απόκριση... (πάλι διπλές-τριπλές τζούρες μονίμως). Μου άρεσε επίσης με 4X1mm, πιό γρήγορο, πιό "σπίρτο", αλλά επειδή το μόνο 1mm που έχω είναι του cetin, και έχω την εντύπωση ότι μυρίζει λίγο, δεν το χρησιμοποίησα πολύ, θα το δοκιμάσω ξανά όμως μέ άλλο φυτίλι.

Το 0.13 είναι τελείως άχρηστο, τουλάχιστον μονό. Ακόμα και 4 σπείρες σε 2Φx1.5mm δίνουν αντίσταση 2.5Ω, με περιορισμένη ποσότητα ατμού και γεύση. Δοκίμασα και 5Σ σε μονό φυτίλι , ωστε να μειώσω το φορτίο και να ζωντανέψω την αντίσταση, όμως δεν μου άρεσε καθόλου. Επιπλέον λόγω της πολύ λεπτής διατομής το σύρμα είναι πολύ μαλακό και η φυτιλοαντίσταση δεν στέκεται σταθερά στη θέση της ωστε να την ακουμπάει σωστά το κάθετο φυτίλι...

Τελικα, the winner is:  0.17mm-5Σ από πάνω (2 μισές+3 ολόκληρες), 3Φx1.5mm

Eννοείται ότι οι δοκιμές έγιναν με μπαταρίες Ego, φυτίλι guru, και σωστό φυτίλι τροφοδοσίας. Η τροφοδοσία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, αν υπερτροφοδοτεί, όση ισχύ και να δώσει η μπαταρία η γεύση είναι ρηχή, ακούς μπουρμπουλήθρες και υπάρχει πλεόνασμα υγρού στο χώρο της αντίστασης. Αλλη πολύ σημαντική λεπτομέρια είναι το φυτίλι που βρίσκεται δεξια-αριστερά από την αντίσταση δεν πρέπει να ακουμπά τις βίδες, πρέπει να είναι κομμένο καθαρά περίπου 1-2 χιλιοστά από τις ακραίες σπείρες, αλλιώς το υγρό ρέει προς το κάτω μέρος και γεμίζει το πάνω μέρος της βάσης.

Στο μέλλον θα δοκιμάσω 0.16 και 0,18 και ίσως βρω καλύτερο σετάπ, όμως μέχρι τώρα, μετά από ένα μήνα με τον Α2 αυτές είναι οι διαπιστώσεις μου....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2012, 01:56 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1223 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:02 »
κατατοπιστικοτατος ο φιλος slammer... :thumpup:

κριμα που δεν εχω 0.17 συρμα.
παντως με 0.15- 0.16 που το παλευω εχω ικανοποιητικο αποτελεσμα.
με 0.18 δεν εμεινα απολυτα ικανοποιημενος κ για το 0.13 ουτε συζητηση.δεν κανει για τον Α2Τ.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1224 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:06 »
... για το 0.13 ουτε συζητηση.δεν κανει για τον Α2Τ.
Άστα.... και έχω 30 μέτρα από την ομαδική.... :wall: :wall: :wall: μόνο για επισκευή του C και του iMist κάνει.... ή για dual coil σε Classic...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1225 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:17 »
ωχχχ... εχεις τοσο πολυ ε?
τι να σου πω? ολο κ κανενας φιλος με C4 η μιστ θα το θελει.
εκτος αν πετυχεις σεταρισμα με διπλο 0.13... δεν το εχω επιχειρησει ακομα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1226 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:19 »
Μια φορά δοκίμασα να φιάξω αντίσταση με διπλό 0.13 και έγινε...... (___|___)   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1227 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:21 »
Πόσες σπείρες έκανες slammer? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1228 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:24 »
Εννοείς στο διπλό 0.13?... 5Σ παρόμοιο σετάρισμα με το 0.20 αφού έχουν σχεδόν ίδια αντίσταση...
Δεν μπορώ να το κρίνω σωστά όμως, δεν μου έστριψε καλά, καπου άνοιξε, οι σπείρες καβάλαγε η μια την άλλη.. άστα  :wall:
Θελει και μια δεξιοτεχνία που δεν έχω....

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1229 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:30 »
Όταν βάζεις διπλό σύρμα όμως θα σου βγει η μισή αντίσταση από ότι με μονό σύρμα. :yes:
Τον μέτρησες πριν τον δοκιμάσεις? :dontknow:
Δηλαδή αν σου έβγαινε με μονό σύρμα κ 5 σπείρες πχ 1.5Ωμ με διπλό θα σου βγει με τις ίδιες σπείρες ακριβώς το μισό,0.75Ωμ. :yes:
Ίσως αυτό να έπαθες,να έκανες πολύ χαμηλή αντίσταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499108 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy