vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #450 στις: Ιουνίου 18, 2017, 10:18 »
Έχοντας κλώνους και γνήσιους πολλές μετά από λύσιμο και πλύσιμο δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιό εξάρτημα είναι από που. Το μόνο που ξεχωρίζω είναι τα κομμάτια του cloudone κλώνου λόγω γυαλάδας.
Δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία διότι δεν πουλώ (εδώ  θα είχε λογική να ξέρω ) και ότι δεν χρησιμοποιώ  το χαρίζω σε φίλους.
Το μόνο που είναι με ερωτηματικό είναι τα υλικά κατασκευής , η ποιότητα κατασκευής και η λειτουργικότητα είναι πλέον σε υψηλά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #451 στις: Ιουνίου 18, 2017, 11:57 »
Κύριοι δεν εχω την εμπειρία σας αλλα χρησιμοποιόντας τη λογική αφου ξερουμε το κατα κυριο λόγο υλικο κατασκευης που ειναι το ανοξείδωτο ατσαλι δεν βρίσκω κανενα λόγο να κανει "εκπτωσεις" σε αυτό ο Κινεζος , με τι κραμα αλήθεια και γιατί ;   Ειναι παρα πολύ κοινο κράμα τοσο κοινο που αμα πεταχτώ μεχρι την κουζινα εχει τόσο οσο πιθανον δεν θα εχω ποτέ σε ατμοποιτες σαν ποσότητα υλικού,  και το κυριοτερο αν δεν κανω λαθος ο Κινεζος αν δεν ειναι ο πρώτος σιγουρα ειναι ο δευτερος σε παραγωγή στον κόσμο , να μην αναφερουμε αλλα υλικά ,  μπορουμε να ειμαστε επιφυλακτικοί αλλα πρός όλους καλύτερα , "ουδείς αναμαρτητος".
 
Να πουμε καποιες αλήθειες να μην παραμυθιαζόμαστε  και να δουμε την πραγματικότητα ως εχει γιατι εχουμε επαναπαυθεί στη σιγουριά οτι ο Κινεζος κάνει φτηνες αντιγραφές και τίποτα άλλο , Ο Κινέζος μπορει να σου βγάλει οτι ποιότητα θελήσει-εις , ακόμα να ειναι ποιοτικότερος απο σένα και φτηνότερος και να βγάζει και κερδος , στην περίπτωσή μας γιατι να το κανει ; Αφου οι κλωνοι φευγουν σαν φρεσκα ψωμακια , και γιατί να "σκοτώσει" τον κατασκευαστή ; Μια χαρα τον αντιγράφει και στοχευει σε αυτους που δεν θα αγοραζαν το οριτζιναλ , ο δε κατασκευαστης ισως εχει φροντίσει να φτιάξει το " εμπορικό " του προφίλ ανάλογα στο οποιο μπορει να μην  συγκαταλεγεται η " μαζα " των καταναλωτων ,ισως και αναγκαστικα, δεν μπορει να βγάλει τετοια παραγωγη και δεν το ρισκαρει εχοντας και πολαπλάσιο κόστος παραγωγής απο τον Κινέζο, στοχευει κυρίως αλλού ,τώρα αν αγορασουν και καποιοι , πέρα απο τους " ενθουσιώδεις ατμιστές " :)) κερδος ειναι γιατι όχι.

Εγω προσωπικά θέλω κατι που να με ικανοποιει και να μην εχει προβλήματα , κι αυτό μπορει να ειναι και 1 κομματι στην τελική και ανετα μπορει να γίνει  γρήγορα " ξεπερασμένο " για άλλους , ( επειδή με ξερω)  αν ειναι και κλωνος προτιμώ να ειναι χωρίς λογότυπα και σήματα ( είμαι λίγο δύσκολος στα γούστα μου σ' αυτά )  κι αν με ρωτησει και κανενας τι ειναι αυτό να κανω και την πλακα μου " Ο Μητσος ρε , το εφτιαξε στον τόρνο , καλό ; "  
Ο καθένας κανει τις επιλογές του σύμφωνα με τις επιθυμίες του σταθμίζοντας ( ελπίζω ) τις αναγκες και τις δυνατότητες του  και δεν εχει να δώσει λογαριασμο σε κανενα

Μην εμπιστευεστε κανέναν τυφλά οτι και " ονομα" και να έχει

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2017, 12:10 από Orion »

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #452 στις: Ιουνίου 18, 2017, 13:07 »
Αν βγάζουν σκουριά τα ατσάλια φαντάσου τι θα βγάζουν τα πλαστικά τους

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #453 στις: Ιουνίου 18, 2017, 13:14 »
Μεχρι στιγμης εχω αγορασει 8 κλωνους και κανεναν αυθεντικο, δυστηχως υπαρχει οικονομικη αδυναμια. Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε κανενα προβλημα, ολοι δουλεψαν απροβληματιστα, στην ουσια σπανια εχω αλλαξει ακομη και ορινγκ. Βεβαια οι αγορες γινονται μετα απο ερευνα και παρακολουθωντας τις αποψεις τον συνατμιστων στο φορουμ. Φυσικα ολη αυτη η συζητηση δεν προκειται να καταληξει καπου, απλα τις αποψεις μας λεμε και τις προσωπικες μας εμπειριες.
Βεβαίως και η συζήτηση καταλήγει κάπου, ο κύβος ερρίφθη, κλώνοι και γνήσιοι είναι το ίδιο και το αυτό!
Άντε να χάνει σε κανα ορινγκάκι ο κλώνος(άλλωστε και γνήσιοι χάνουν) αλλά εκεί στη Σπύρου Πάτση τα δίνουν τζάμπα με το κιλό, οπότε νο πρόμπλεμ.
Αφού λοιπόν με 20€ έχεις το ίδιο αποτέλεσμα γιατί να σκάσεις 150? Δεν υπάρχει κανένας λόγος!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #454 στις: Ιουνίου 18, 2017, 14:57 »
Γιωργο επιτελους εγραψες ορθα κατι που επρεπε απο πολυ καιρο να εχει γραφτει.
Οπως πολυ σωστα γραφει και ο φιλος που παρεθεσες. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #455 στις: Ιουνίου 18, 2017, 16:53 »
Μα δεν έγραψα κάτι για πρώτη φορά Παναγιώτη, αυτό γράφεται συνεχώς από τους περισσότερους. Εγώ απλώς κατέγραψα το συμπέρασμα που προκύπτει από τα σχόλια των περισσοτέρων, η δική μου άποψη είναι διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #456 στις: Ιουνίου 18, 2017, 17:05 »
Εγώ συμφωνώ εν μέρει με την άποψη που εξέφρασες αλλά δεν συμμερίζεσαι.

Λόγοι να αγοράσει κάποιος γνήσιο ατμοποιητή φυσικά και υπάρχουν. Λόγος όμως κάποιος να κάνει το σκατό του παξιμάδι, μόνο και μόνο για να πάρει γνήσιο, κανένας.

Να ρίξω και εγώ με την σειρά μου τώρα λίγο λάδι στη φωτιά. 

Όλοι αυτοί οι γνήσιοι που εμφανίστηκαν από πρώην κατασκευαστές κλώνων (πχ fodi) και εκθειάζονται από ένα σωρό κόσμο (εμού συμπεριλαμβανόμενου) και κοστίζουν όσοι οι κλώνοι, γιατί δεν ωρύεται κανείς οτι είναι φτιαγμένοι από ανακυκλωμένους τενεκέδες φέτας και χρησιμοποιημένες πάνες βρακάκια και αν τους αγοράσουμε θα καταραστούν τα εγγόνια μας να μην τους κάνει like ποτέ κανείς στο facebook?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #457 στις: Ιουνίου 18, 2017, 17:33 »
Μα εγώ δεν κατέκρινα ποτέ κανέναν που πήρε κλώνο, κι εγώ έχω πάρει και θα ξαναπάρω στο μέλλον. Επίσης δεν είπα σε κανέναν να κάνει το σκατό του παξιμάδι για έναν γνήσιο, αλλά για πες μου τώρα εσύ, ποιος έκανε το σκατό του παξιμάδι, εγώ που τον τελευταίο 1 χρόνο έχω πάρει έναν skyline κι έναν κάβειρο ή κάποιος που έχει πάρει 5 ντόγκυδες, 2 χούσαρ, 2 κλάουντ, 2 τηλέμαχους, έναν κάλιξ, 2 φόντι, 2 αβοκαντους, 1 σερπεντ, ένα μέρλιν μικρό κι έναν μεγάλο, 2-3 καυφούνηδες και κανα ινσέιν, συν γνήσια ανταλλακτικά για όλοους αυτούς?
Καλά μέταλλα και ανακυκλωμένοι τενεκέδες Μάκη μου, υπάρχουν και αποδεικνύεται από το γεγονός ότι τα ατσάλια της ud είναι πλήρως απαξιωμένα κι όλοι πλέον αγοράζουν από Γερμανίες και Αγγλίες το "καλό" ss. Εσύ τι λες λοιπόν, ότι ο κλωνοποιός βάζει το χειρουργικό ατσάλι που προβάλλει με περηφάνια ο svoe mesto στις δημιουργίες του? Εγώ δεν το πιστεύω, απλά. Και φυσικά δε μιλάω για την ποιότητα της τζούρας και τη γεύση, εκεί πιθανότατα δεν υπάρχει καμιά διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #458 στις: Ιουνίου 18, 2017, 17:39 »
Μα δεν απαντούσα σε εσένα Γιώργο. Στην άποψη που εξέφρασες απαντούσα.

Όλα αυτά που λες, εγώ προσωπικά για να τα αγοράσω έπρεπε να το κάνω όχι παξιμάδι, αλλά κρουασάν σοκολάτας. Όχι μόνο τα γνήσια αλλά και τους κλώνους. Εσύ και αυτός που πήρε τους κλώνους που λες δώσατε 300 ευρώ για ατμοποιητές σε ένα χρόνο, εγώ έδωσα 50 και πάλι με τσούξανε.

Άλλος προτιμά 2 και καλούς, άλλος θέλει να δοκιμάσει πολλούς. Δεν θα κρίνω εγώ ποιος είναι πιο σωστός.

Προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος οτι το 315 με το 316 (ή όποια είναι τα νούμερα) έχουν τόση διαφορά στην χρήση που κάνουμε αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Τους fodi τους εμπιστεύεσαι? Αυτό ρωτάω. Και αν τους εμπιστεύεσαι, γιατί να μην εμπιστευθείς και τους κλώνους της Hcigar εξίσου?


Edit: UD SS σύρμα χρησιμοποιώ εγώ πάντως  :))

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2017, 17:56 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #459 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:05 »
Μα ούτε κι εγώ ξέρω αν η διαφορά ανάμεσα στο 304 και το 316ss παίζει ρόλο για τη χρήση που κάνουμε εμείς. Ο imeo βάζει και 303 και η άποψή του είναι ότι το είδος του ατσαλιού δεν πρέπει να ενδιαφέρει τον ατμιστή, παρά μόνο αν είναι food grade το υλικό και ίσως έχει δίκιο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το 316, όντας πολύ σκληρότερο, ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος επεξεργασίας/παραγωγής και το χρόνο ολοκλήρωσης της παραγωγής. Αυτό είναι ένας παράγοντας που ανεβάζει και την τελική τιμή φυσικά. Αυτό λοιπόν το γνωρίζω και το λέω, το να αναγνωρίζω όμως και να ξεχωρίζω τα μέταλλα μεταξύ τους είναι κάτι που δεν το γνωρίζω κι έτσι δεν μπορώ να υποστηρίξω την ισοπεδωτική άποψη που λέει ότι όλα είναι ίδια και βεβαίως αν δεν είμαι μια φορά πεπεισμένος για τη διαφορά 304-316 ως προς το άτμισμα, δεν είμαι 10 φορές πεπεισμένος ότι οι κινέζοι χρησιμοποιούν το ατσάλι που λένε ότι χρησιμοποιούν.

Ξέρεις σ' ένα διάλογο, υπάρχει και η επιλογή "δεν ξέρω/δεν απαντώ" και συχνά καταφεύγω σ' αυτή κι όταν διαβάζω "όλα είναι ίδια" από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πραγματικά αλλά εικάζουν απλώς, βασιζόμενοι στις θεωρητικά "απειρες δυνατότητες της κινέζικης τεχνολογίας", μου γυρίζει λίγο το μάτι.
Ναι οι Κινέζοι έχουν φτάσει την τεχνολογία τους σε υψηλό επίπεδο, ναι αν θέλουν μπορούν να πετύχουν το πιο ποιοτικό αποτέλεσμα. Το ερώτημα είναι, θέλουν? Το επιλέγουν? Το κάνουν? Εγώ πιστεύω πως όχι και το βλέπω και σε παραδείγματα από εντελώς διαφορετικούς τομείς από το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #460 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:11 »
αλήθεια μια που το είπες πως ξέρεις ποσο κάνει το ατσάλι 316 που θα χρησιμοποιηθεί για να κανεις έναν skyline ας πούμε?

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #461 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:16 »
0,5-0,8 ευρώ τα 100 γραμμάρια, σύμφωνα με τις διεθνείς τιμές χονδρικής.
Γενικά, τα ΥΛΙΚΑ ενός ατμοποιητή, όσο high end κι αν είναι, δεν πρέπει να στοιχίζουν πάνω από πεντάευρω. Άλλα πράγματα πληρώνουμε

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2017, 06:56 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #462 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:19 »
Μα ούτε κι εγώ ξέρω αν η διαφορά ανάμεσα στο 304 και το 316ss παίζει ρόλο για τη χρήση που κάνουμε εμείς.

Μ' αρέσει που απαντάς μόνο σε αυτό που είπα οτι είναι άλλη συζήτηση :tongue_smilie:

Ούτε εγώ ξέρω. Όσο πιθανό είναι το ενδεχόμενο ο σβομέστος να βάζει εξωτικά υλικά που δεν προσφέρουν τίποτα στην ουσία μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει τις τιμές του, τόσο πιθανό είναι και το b grade ατσάλι του κινέζου να είναι υπερ-επαρκές για την χρήση στο άτμισμα. Χωρίς στοιχεία όλα αυτά τα λέμε στον αέρα.

Η εμμονή στα κορυφαίας ποιότητας ατσάλια μου θυμίζει αυτούς που δεν τρώνε μεταλλαγμένα την ίδια στιγμή που πιστεύουν οτι το καλαμπόκι και τα καρότα ήταν όπως τα βλέπουν σήμερα στον πάγκο του μανάβη.

Πάντως θα συμφωνήσω πως όχι δεν είναι όλα ίδια. Θα πω μάλιστα πως στο μυαλό μου το r&d και η ιδέα, στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνουν για να δικαιολογήσουν τις τιμές του γνήσιου.
Ταυτόχρονα όμως ένας καλός κλώνος είναι good enough για εμένα και για το μικρό budget μου ή γιατί θέλω κάτι να το δοκιμάσω πριν πάω να τα σκάσω χοντρά για ένα γνήσιο.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #463 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:20 »
Ενδεικτικά https://www.alibaba.com/showroom/ss-316-price-per-kg.html τιμές απο κίνα κιόλας..

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #464 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:21 »
"Πάντως θα συμφωνήσω πως όχι δεν είναι όλα ίδια. Θα πω μάλιστα πως στο μυαλό μου το r&d και η ιδέα, στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνουν για να δικαιολογήσουν τις τιμές του γνήσιου. "

Ακριβώς ΑΥΤΟ πληρώνουμε. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro