vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 5 χρήστες
maprix, Sergios, djfloor, Buliwyf, athmichalop

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #435 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:53 »
Πολλοί κλώνοι πλέον έρχονται πεντακάθαροι, χωρίς μηχανόλαδα και γρέζια. 
Για τη γεύση συμφωνώ ότι 304/316 κτλ δεν αλλάζουν τη συμπεριφορά της .Μεγάλοι κατασκευαστές αυθεντικών χρησιμοποιούν 304.


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #436 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:59 »
Ο CSMNT o κλώνος ήταν ο πρώτος που μου ήρθε καθαρός απο γράσα απο τας Ανατολής.Λίγο πιο ζεστός μου φάνηκε στο άτμισμα απο τον original αλλά παίζει να είναι το drip tip απλά.

Serpent mini o ένας(silver) είχε γράσο ο άλλος ήταν καθαρός(black) απο τον ίδιο πωλητή.
Οι avocado 22 original είχαν γράσα στους επόμενους που πήρα τους 24 ήταν καθαροί.

Γενικά καθάρισμα πάντα και στους ατμοποιητές και στα σύρματα γιατί χειρότερα απο κάπνισμα πρέπει να είναι να εισπνέεις ατμοποιημένο γράσο μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #437 στις: Ιουνίου 17, 2017, 22:08 »
@thenetpoet. Γιαννη συμφωνω στο περι ποιοτητας του μεταλου του κλωνου.

στο οικονομικο,  η σκεψη μου ηταν στην τωρινη οικονομικη κατασταση που αν ηταν οπως παλαιοτερα θα μπορουσαμε οσοι θελαμε (πολλοι περισσοτεροι απ οτι τωρα) να παρουμε τον original. Η αληθεια ειναι οτι δεν μπηκα στη διαδικασια των "νομων της αγορας"  διοτι και τωρα ο καθε κατασκευαστης εχει υπολογισει το κερδος του. Αν θα εβαζε ακριβοτερη τιμη με καλυτερα τα οικονομικα μας ξεφευγουμε σε αλλη συζητηση 

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #438 στις: Ιουνίου 17, 2017, 22:24 »
Tα τελευταια χρονια παιρνω μονο κλωνους και ελαχιστες φορες το εχω μετανιωσει.Επισης εαν δεν τα βρεις μαζι του για διαφορους λογους τον πουλας για πλακα χανοντας ελαχιστα ευρω.Πριν αρκετα χρονια χαλαγα αρκετα χρηματα για γνησιους αλλα πλεον με την αναβαθμισμενη ποιοτητα των κλωνων κυριως σε μεταλα προσωπικα για μενα δεν αξιζει να πληρωνω υπεραξιες και εξυπνες πολιτικες προωθησης.Φυσικα ο γνησιος εχει αλλη αξια και ειναι τυχεροι αυτοι που μπορουν και τους αγοραζουν.Νομιζω ολλοι μας ειμαστε ευχαριστημενοι και κανουμε το χομπυ μας.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #439 στις: Ιουνίου 17, 2017, 22:40 »
Ρε σεις αμα έχετε τρελάνει στα μηνύματα εκείνη την "κοπελιτσα "  :laugh1: τη " σερενα :))"που να προλάβουν οι άνθρωποι να κάνουν καλά φινιρίσματα και να σαν τον στειλουν και καθαρό τον κλώνο , τρέχουν και δεν φτάνουν

Σοβαρα δεν θα καταλήξουμε καπου ως εχουν τα πραγματα αλλα ειναι ενα ενδιαφέρον θέμα , με ηθικα, τεχνολογικά και οικονομικά κανάλια ροής απόψεων που θα το τροφοδοτουν.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #440 στις: Ιουνίου 18, 2017, 00:02 »
Να πω και εγώ την μακακια μου είμαι περίπου 7 μήνες στο ητ ο πρώτος επισκευασιμος που πήρα ήταν ο russian κλώνος Στη δεύτερη μέρα ξερναγε λάδια στη τρίτη ξεβουρτσισε  το bell cup παίρνω άλλο τα ίδια τον πετάω παίρνω kayfun v5 sxk μου πέφτει κάτω σε χώμα και σπάει o κεντρικός πόλος υποτίθεται ατσάλι 316 απελπιστικα παίρνω kfl+ γνήσιο 60 ευρώ   τον έχω 2 μήνες Μου έχει πέσει σε πλακάκι καμιά 10 φορές με το δικό του κοστούμι και άλλες 10 με το tiny steam tuners αποτέλεσμα μικρό γρατσουνιές  γιατί τα γράφω αυτά, πιστεύω ότι το να δώσεις πάνω από 80 100 ευρώ είναι πάρα πολλά τέτοιες εποχές από την άλλη να δώσεις 20 και 30 να πάρεις κάτι που δε ξέρεις από τι υλικά είναι φτιαγμένο πιστεύω είναι ρίσκο και ειδικά από Κινέζο που δεν έχει κανένα έλεγχο

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #441 στις: Ιουνίου 18, 2017, 00:26 »
Τόσο εγώ, όσο και πολλοί άλλοι μπορεί να σου πουν και το αντίθετο. Από προσωπικές εμπειρίες: Kf4 κλώνος άψογος μετά από αλλαγή όλων των o-rings. Kf5 γνήσιος με διαρροές, κλώνος στεγνός. Doggy Style γνήσιος και κλώνος με παραπλήσια αντοχή σε πτώσεις, κ.ο.κ. Συμφωνώ ότι ο Κινέζος είναι λίγο να σου κάτσει, αλλά κατά κανόνα αν το σκεφτείς ηλεκτρονικοί τόρνοι τα κόβουν με ελάχιστες ανοχές. Αν βγει κάποιος μάπα, συνήθως στον αλλάζουν. Τώρα αν πάρεις κανέναν Phenomenon γνήσιο και έχεις θέμα, πας στο μαγαζί στην Αθήνα, βγάζει ένα ανταλλακτικό από το συρτάρι (λέμε τώρα) στο βάζει και άντε γειά (έχει το γούστο του) ;) ή Skyline αντίστοιχα (χωρίς το συρτάρι).

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #442 στις: Ιουνίου 18, 2017, 01:30 »
Το πρόβλημα το δικό μου  δεν είναι η αντιγραφή αφού του το επιτρέπει καλά κάνει   είναι τα υλικά που χρησιμοποιεί ο Κινέζος και κάθε Κινέζος Τώρα θα μου πεις ξέρεις τι κάνει ο Ευρωπαίος όχι άλλα ξέρω ότι έχουν τουλάχιστον έλεγχο πχ τον svoemesto  τον πιστεύω γιατί είναι οι Γερμανοί στη μέση αν τα έφτιαχνε στη Ρωσία όχι Υποτίθεται ότι το ρίξαμε στο ητ για να γλιτώσουμε από το κτ  τον καρκίνο και όχι να πάθουμε καρκίνο γιατί κάποιος Κινέζος  βάζει κράμα και το βαφτίζει ss 316  Ας μου βγάλει και ο Γερμανός ο Γάλλος ο Ιταλός κλώνο και θα τον πάρω και εγώ γιατί εκτός ότι μου δε μου περισσεύουν δε μπορώ να δώσω πχ 130 να πάρω τον  armed  που θέλω

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #443 στις: Ιουνίου 18, 2017, 07:40 »
Σαφώς και δεν του το επιτρέπει, αλλά οι περισσότεροι δεν τον έχουν κατοχυρώσει καν στην χώρα τους με πατέντα, άσε που στην Κίνα υπάρχει θέμα με τις διεθνείς πατέντες ;) Έχουμε επίσης και τους επώνυμους Κινέζικους (πχ Joyetech). Υπάρχουν ίδιοι φόβοι και γι' αυτούς; Έχει ακουστεί ότι οι Κινέζοι βάζουν ατσάλι από την ανακύκλωση των σωληνώσεων ψύξης των πυρηνικών τους αντιδραστήρων! Τεσπα, υπάρχει κάποιος με πρόσβαση στο αντίστοιχο εργαστήριο του Πολυτεχνείου να κάνει μια ανάλυση δειγματοληπτικά ανά εργοστάσιο να μας φύγει το άγχος; Πάντως και για τους Ευρωπαίους μη βάζεις το χέρι σου στην φωτιά, μικρές βιοτεχνίες είναι οι περισσότερες δεν είναι εργοστάσια με ειδικά εργαστήρια για δειγματοληπτικούς ελέγχους, ούτε παράγουν οι ίδιοι όλα τα εξαρτήματα (πχ μονωτικά). Φυσικά η κουβέντα και οι θεωρίες συνομωσίας μπορούν να συνεχίζονται επ' άπειρον...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #444 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:29 »
Sorry αλλά το "ατσάλι από την ανακύκλωση των σωληνώσεων ψύξης των πυρηνικών τους αντιδραστήρων" μου ακούγεται σαν κάτι που θα έβγαινε απο μηχανή προπαγάντας.

Σε λιμάνια και σε τελωνεία απότι θυμάμαι τα scanners τους checkάρουν για ραδιενέργεια, αν ήταν αλήθεια αυτό που λες νομίζω θα είχε ακουστεί.Ειδικά αν ήταν και σε προιόντα ηλεκρονικού τσιγάρου, με τον πόλεμο που του έχουν κηρύξει όλοι αυτοί. 
Εγώ είχα ακούσει για μόλυβδο σε φαγητά/ξηρούς καρπούς, όχι για ραδιενέργεια σε βίδες και ηλεκτρονικές συσκευές.

Τώρα αν ακόμα ανησυχείς μπορείς να προμηθευτείς ένα geiger counter και να είσαι "ασφαλής". :laugh1:

 

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #445 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:32 »
Εντάξει παιδιά.καιγω στα πρώτα μου βήματα πήρα έναν κλώνο από τοτε δν ξαναπηρα.1 προς 1 ο κλώνος ο πιο ακριβώς υποτίθεται της φαστεκ και σε 10 μέρες σκουριά στην καμπάνα.ε άμα αυτό είναι ατσάλι εγώ είμαι πύραυλος

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #446 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:37 »
Εντάξει, σκουριά δεν είδα ποτέ, προφανώς ή τα βελτίωσαν ή είχες πάρει κλώνο κλώνου :laugh1:
Η ραδιενέργεια εντάσσεται στις θεωρίες συνωμοσίας που είπα παραπάνω, όχι ότι ισχύει :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #447 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:49 »
Μωρέ συμφωνω απλά το αναφέρω ως παράδειγμα.και δν ηταν κλώνος κλωνου.ηταν ο καλύτερος και ακριβότερος.εγω τουλάχιστον αυτόν πλήρωσα.χαχαχα.καιγω τώρα έχω ένα κλωνάρι μετά από 1.5 χρόνο κ βάλε κ είμαι ικανοποιημένος πολυ απλά το αναφέρω γτ για μένα ήταν ο λόγος που στράφηκα από τότε αποκλειστικά κ μόνο στους γνήσιους

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #448 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:56 »
Μεχρι στιγμης εχω αγορασει 8 κλωνους και κανεναν αυθεντικο, δυστηχως υπαρχει οικονομικη αδυναμια. Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε κανενα προβλημα, ολοι δουλεψαν απροβληματιστα, στην ουσια σπανια εχω αλλαξει ακομη και ορινγκ. Βεβαια οι αγορες γινονται μετα απο ερευνα και παρακολουθωντας τις αποψεις τον συνατμιστων στο φορουμ. Φυσικα ολη αυτη η συζητηση δεν προκειται να καταληξει καπου, απλα τις αποψεις μας λεμε και τις προσωπικες μας εμπειριες.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #449 στις: Ιουνίου 18, 2017, 09:59 »
Μα δεν θέλουμε να καταλήξουμε κάπου.γνωμες κ εμπειρίες λεμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6223 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508488 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog