vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 5 χρήστες
dvelev, Επιτέλους το έκοψα, maprix, djfloor, Buliwyf

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #420 στις: Ιουνίου 10, 2017, 09:58 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #421 στις: Ιουνίου 10, 2017, 10:06 »
[justify]@mode plagal, καλημέρα, καλημέρα και σε όλους τους φίλους. Θα μου επιτρέψεις να πω πως βλέπεις το θέμα πολύ ρομαντικά και με αθωότητα. Με μία κουβέντα. Είμαστε ένα προϊόν. [/justify]

[justify]Για το θέμα “Κινέζος”. Κακά τα ψέματα, έχει βρόμικο παρελθόν ο κύριος, κι επάνω σε αυτό χτίζει και το μέλλον του. Μία γιγάντια χώρα που ενώ έχει εξίσου γιγάντιες δυνατότητες, αντιγράφει ό,τι υπάρχει στον πλανήτη Γη. Πριν πολλές δεκαετίες, τον ίδιο δρόμο είχε ακολουθήσει π.χ. και η Ιαπωνία, όμως σύντομα είδε πως η δημιουργία ως έννοια δεν γίνεται ρεπλίκα, έτσι επένδυσε και την ψυχή της στην παιδεία. Τώρα; τώρα εξάγει αδιανόητη γνώση στους δυτικούς.[/justify]

[justify]Τώρα, εδώ, στα δικά μας φορουμίστικα. Να κάνουμε μία μικρή βόλτα σε τυχαία νήματα. Είναι υπεραρκετό, δεν χρειάζεται να επεκταθώ, θα πω μόνο μια χαριτωμενιά. Ένα προϊόν, αν είχε φωνή (που έχει) θα έλεγε: “εγώ, εγώ, εγώ, εγώ...” και μέχρι να τελειώσουν οι μπαταρίες του. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #422 στις: Ιουνίου 10, 2017, 12:34 »
εγω παλι γιατι ρε joe νομιζω οτι σκεφτομαι πονηρα?νοιωθω οτι αυτα που λεω ειναι λιγο ενοχα.
προφανως και εχει βρωμικο παρελθον ο κινεζος και εννοειται δεν το κανει για να διαφημισει.επισης κατα πασα πιθανοτητα ο μικροκατασκευαστης ποτε δε θα φτασει σε τετοια γραμμη παραγωγης ωστε να πατησει τον κινεζο(σε αντιστοιχια του παραδειγματος που ειχα φερει με τους radiohead.μεχρι να μπορεσουν να πατησουν τον πειρατη,ο πειρατης τους ειχε ρημαξει.καταφεραν ομως κ εφτασαν στο σημειο να ειναι ισχυροτεροι απο ολους τους πειρατες για να τους πατησουν).
αλλα ρε γμτ εχουμε καπιταλισμο παγκοσμιο.ξερεις οτι ο κινεζος θα σε αντιγραψει.εκμεταλλευσου το αφου δεν μπορεις να το νικησεις.ουτως η αλλως ο ανταγωνισμος δεν ειναι αμεσος.δεν τιθεται ζητημα κοντρας στην τιμη.αυτος που δεν τον αγορασε τον αυθεντικο ,κατα πασα πιθανοτητα δε θα το κανει ποτε γτ ειναι απλησιαστος.τα 20-25 ευρω αν δεν πανε στον κλωνοskyline ξερωγω θα πανε καπου αλλου.το προιον θα αλλαξει οχι το ποσο διαθεσης.
και ως προς τα ατμιστικα μας και εγω το βλεπω.δε λεω οτι δεν υπαρχει.o modivin εδωσε και την εξηγηση πολυ ευστοχα.απλα εκει εγω δεν μπορω να ακολουθησω.
προσωπικα απο αυθεντικους εχω τον fodi.για ευνοητους λογους.ως εκει κρινω οτι με παιρνει.αντε κ λιγο παραπανω.ε δε θα μαλωσω με το μερακλη που εχει ολους τους high end αυθεντικους.ισα ισα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #423 στις: Ιουνίου 10, 2017, 12:47 »
[justify]@mode plagal, αχ δεν μπορώ να διαφωνήσω ούτε κι εγώ. Είτε έτσι είτε αλλιώς, δεν χτυπιέται ο έξω από δω, και δεν μιλάω για τον Κινέζο. Οι λίγοι μαζεύουν και οι πολλοί στραγγίζουν. Ως νομικός γνωρίζεις πως η δικαιοσύνη είναι η ερωμένη του ισχυρού. Το είχα πει σε ανύποπτο χρόνο ως παράδειγμα, κάποτε είχα παρατηρήσει ένα χόμπι από απόσταση (δεν μπορούσα να κάνω βήμα). Χόμπι όπου ήταν απλησίαστο και για πολύ χοντρό χαρτί. Ε, πολλά μέλη ήταν στο όριο αυτοκαταστροφής, μόνο και μόνο για να μείνουν μέλη. Θέλω να πω δηλ. πως η προσωποποίηση της μιζέριας δεν έχει όρια και δεν βλέπει τσέπες. / (ομολογώ δηλ., αν είχα το χαρτί θα ήθελα να ήμουν ακόμα περισσότερο μίζερος).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #424 στις: Ιουνίου 10, 2017, 13:10 »
ε καλα δεν μπαινω ως νομικος εδω αλλα η εικονα που εχω ειναι οτι στους ανισχυρους υπαρχει δικαιοσυνη τυφλη κουφη κλπ.στους ισχυρους απλα ειναι κατι σαν το φωτοπουλο στη γνωστη ταινια.
πεταξες και τα μισολογα με τα ακριβα χομπι και ειμαι και κουτσομπολης κ με ιντριγκαρες.
salon de bricolage?χαχαxα
(αστειευομαι)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #425 στις: Ιουνίου 17, 2017, 16:47 »
θα συνεχισω εδω τη κουβεντα που γινεται στο νημα του κλωνου Skyline, σχετικα με τον γνησιο, και θα πω την αποψη μου κι ας στενοχωρησω καποιους (κι γω στενοχωρημενος ειμαι)

Λοιπον κλωνοι δεν θα υπηρχαν,  αν ολοι ειχαμε λεφτα.    Διαφωνει κανεις;

και θα ρωτησω καποιους,  χιλιαδες post  εχουν γραφτει για εκατονταδες κλωνους γιατι τοση πρεμουρα για τον skyline?  Στενοχωρηθηκατε που τον πηρατε γνησιο; στενοχωρηθηκατε που βγηκε κλωνος που μαλλον πλησιαζει τον γνησιο; στενοχωρηθηκατε που βγηκε κλωνος ελληνικου ατμο; ολων των καλων ατμο βγηκε κλωνος.

ειμαι νεος και φυσικα δεν εχω διαβασει ολους τους τομους της εγκυκλοπαιδειας του forum αλλα παρατηρησα μια πρεμουρα κι ενα σωβινισμό για τον κλωνο του skyline, κατι για πιθανες θερμοκρασιες στα μεταλλα που μπορει να αλιωνουν τη γευση κ.α..... θα συμφωνησω με τον συνατμιστη  @arathorngr......κινδυνευουμε να χασουμε τη μπαλα με σημαια το χομπυ μας.  

Ειμαι λατρης των ελληνικων ατμοποιητων και κατασκευαστών στη μικρη μου συλλογη δεσποζουν 3 ελληνικοι γνησιοι ατμο σe καθημερινη χρηση, ομως θα παρω και περιμενω και τον κλωνο του skyline να δω κι γω ο φτωχος,  περι τινος προκειται.....

το θεμα ξεκιναει και τελειωνει στο οικονομικο περι κλωνων, ακολουθει το,  ποσο πιστο αντιγραφο γευσης και ατμιστικου προιοντος ειναι ο κλωνος.   Στο κατω κατω αλλο 25€ κι αλλο 200€( με τα εξτρα)  κι ας αλλαξω o-rings κι ας ζεστενεται η καμπανα.
Εδω διαβαζω οτι γνησιος των 100€ κατουραει μονιμα δεν ειδα τον κατασκευαστεη να τον αποσυρει δίνοντας τα χρηματα πισω.
Απ την opel κι απ την mercedes θα τα απαιτουσαμε ομως...

Δεν μας μαρανε ο κλωνος, αλλα μας μαραινουν........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2017, 17:01 από cloak »

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #426 στις: Ιουνίου 17, 2017, 20:13 »
Λοιπον κλωνοι δεν θα υπηρχαν,  αν ολοι ειχαμε λεφτα.    Διαφωνει κανεις;
Εγώ, εγώ  8)
Το χρήμα είναι αυτό που καθορίζει την αγοραστική δύναμη του καθενός μας (έχεις χρήμα - θες να το διαθέσεις για το Χ - αγοράζεις). Όμως αυτό που οδηγεί τον καταναλωτή στην απόφαση να το αγοράσει είναι η αξία που ο ίδιος προσδίδει στο αντικείμενο. Για παράδειγμα, ακόμη και αν κάποιος ατμιστής έχει χρήματα, αρκετά για να αγοράσει έναν αυθεντικό ατμοποιητή, αν στο μυαλό του θεωρεί την τιμή αγοράς ασύμβατη με την ποιότητα του αντικειμένου, δεν θα το αγοράσει - όχι τουλάχιστον αυθεντικό.
Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένο ατμοποιητή, ούτε και υποστηρίζω την αγορά κλώνων. Απλά θέλω να πω ότι ακόμη και αν όλοι είχαμε μεγάλη αγοραστική δύναμη, κλώνοι θα υπήρχαν ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #427 στις: Ιουνίου 17, 2017, 20:18 »
Αυτή η κουβέντα μου θυμίζει την αντίστοιχη της μουσικής. Έχω πάρει κατά καιρούς κλώνους και στη συνέχεια άλλοτε πήρα και τους γνήσιους και άλλοτε όχι (αν δεν μου κάθονταν). Κινούμαι με βάση την λογική ότι το καλό δεν είναι κατ' ανάγκη πανάκριβο και μπορείς ν' αγοράσεις κάτι αξιοπρεπές με τα λεφτά που έχεις. Η ύπαρξη του κλώνου υποδηλοί κάτι επιθυμητό στην παγκόσμια αγορά κι αν θέλετε αυξάνει την προστιθέμενη αξία του γνήσιου. Αυτό που δεν μου "κάθεται" είναι το να έχει λογότυπα και s/n σαν τον γνήσιο γιατί φωνάζει "μαϊμού", δεν είχα λεφτά να αγοράσω τον γνήσιο ή δεν είμαι χαζός να πληρώσω τον κάθε ... ότι ζητάει. Πάρε τον κλώνο χωρίς λογότυπα (ή μη το κάνεις θέμα αν έχει ή όχι), δοκίμασέ τον αν σκοπεύεις να αγοράσεις τον γνήσιο ή χρησιμοποίησέ τον αν σου αρέσει χωρίς σχόλια για κράματα, θερμοκρασίες και ποιότητα. Έτσι απλά.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #428 στις: Ιουνίου 17, 2017, 20:35 »
Εγώ πιστεύω, αγαπητοί φίλοι, πως όλα είναι όπως πρέπει να είναι. Δηλαδή. Ο κλώνος υποδηλώνει κάτι, ο γνήσιος υποδηλοί κάτι άλλο, ίσως το κύρος στο λόγιο ταμπεραμέντο μας.

Ελάχιστα "αν" προς εμένα από εμένα:

Αν επιλέξω χωρίς κανένα κόστος, γνήσιο ή κλώνο;
Αν η προσέγγιση 1:1 δικαιολογεί την όποια επιλογή μας.
Αν η αντιγραφή πρέπει να έχει υπογραφή.
Αν εγώ προσδίδω στη Ferrari μηδενική αξία.
Αν η Hyundai έχει περισσότερα απροβλημάτιστα όρια.
Αν η γιαγιά είχε ανθρακικό.


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #429 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:30 »
Προσωπικά το βλέπω ως εξής.

Θέλω να πάρω κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα μου αρέσει και αν αξίζει να δώσω τα 80-120€ που κάνει original.

Αν έχω την υπομονή να περιμένω τον κλώνο για να το δοκιμάσω, θα πάρω πρώτα τον κλώνο και αν μου κάνει μετά θα τα σκάσω και θα πάρω και τον αυθεντικό και ας μου κοστίσει έτσι παραπάνω.

Συνήθως δεν έχω την υπομονή να περιμένω και παίρνω κατευθείαν αυτό που μου έκανε κλικ, αλλά την έχω πατήσει πολλάκις φορές με πράγματα που τελικά δεν μου άρεσαν στην χρήση και ήταν πεταμένα λεφτά.

Έχει να κάνει καθαρά με την τσέπη μας και το βρίσκω απλά κουτό για κάποιον να φανατίζεται με το θέμα και να νομίζει οτι είναι ηθικά ανώτερος απο κάποιον που αγοράζει κλώνους.

Ο κλώνος μια χαρά διαφήμηση κάνει στον κατασκευαστή του αυθεντικού και μάλιστα του φέρνει και πελατεία. 

'Ενα παράδειγμα τρανταχτό είναι ο GOON RDA και το πόσο γνωστός έγινε που άπειρος κόσμος έκανε pre-orders για τον GOON 1.5.Σίγουρα τα pre-orders δεν ήταν μόνο απο κατόχους του original goon, αλλά και απο κόσμο που είχε πάρει κλώνους του.

Μόνο το airflow άλλαξαν αλλά το σκότωσαν απο θέμα γεύσης και απόδοσης.Μάπα το καρπούζι και ας είναι made by 528 customs αλλά ξεπούλισε σε χρόνο μηδέν όλο το πρώτο batch.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #430 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:39 »
ηθικα ανωτερος δεν ειναι κανενας.καποιος μπορει να προτιμα κλωνους καποιος αυθεντικους.καποιο και τους 2 ταυτοχρονα.αλλα γινεται φασαρια αδικα νομιζω μιας και αρχισε το θεμα με το ποστ του ριμποτ περι μεταλλων και γευσης?..ο ανθρωπος εξεφρασε απορια οχι κατακραυγη προς τους κλωνους..και ο ιδιος νομιζω εχει κλωνους και εγω προσφατα απεκτησα 1 παρολο που δεν ειχα σχεδον ποτε για τον α β λογο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #431 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:43 »


Λοιπον κλωνοι δεν θα υπηρχαν,  αν ολοι ειχαμε λεφτα.    Διαφωνει κανεις;
Εγώ μάλλον διαφωνώ :)
Αν είχαμε όλοι λεφτά, συμφωνα με τον νόμο ζήτησης / προσφοράς, οι κατασκευαστές θα όριζαν τις τιμές τους υψηλότερα απλά και μόνο επειδή θα μπορούσαν και πάλι να πουλήσουν στο κοινό τους που θα ήταν πιο πλούσιο..
Άρα πάλι θα υπήρχαν κλώνοι γιατί αναλογικά οι γνήσιοι θα ήταν ακριβοί.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #432 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:48 »
Κοίταξε να δεις, υπάρχουν διάφορες ποιότητες και στους κλώνους.

Η γεύση δεν πρόκειται να αλλάξει και απο SS304 σε SS316 να πας.

Για να φτάσει σε θερμοκρασίες που το υλικό του ατμοποιητή θα επιρεαστεί μιλάμε για πυρωμένη αντίσταση για παρατεταμένη ώρα, και εκεί πάλι και original να ήταν και απο SS999 να ήταν θα έλιωνες τα insulators και θα άτμιζες φωτιά και καμμένο πλαστικό. 

Το μόνο που σίγουρα θέλουν οι κλώνοι(αλλά και τα περισσότερα original) είναι ενα καλό καθάρισμα πριν την χρήση τους γιατί έχουν ακόμα γράσο απάνω όταν μας έρχονται.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #433 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:51 »
ναι εγω προσωπικα ειδικος δεν ειμαι ουτε στα μεταλλα ουτε πουθενα.ουτε τα αρωματα δεν μπορω να ξεχωρισω.απλα λεω οτι αδικα γινεται τοσος ντορος για το σχολειο αυτο

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #434 στις: Ιουνίου 17, 2017, 21:52 »
Για μένα πάντως που τους ατμοποιητές που μου αρέσουν τους ατμιζω δυο δυο οι κλώνοι είναι σωτήριο πράγμα. Σε Cloudone, τηλεμαχο armed και v2+ μεταξύ γνήσιου και κλώνου οι διαφορές είναι μόνο οπτικές. Ατμιστικά μηδέν διαφορές. Αντε ελάχιστα στον αέρα του κλωνοκλάουντ για να είμαι ακριβής και στο μήκος των πιν του άερα στον armed που στον κλώνο είναι 1χιλ πιο κοντά. Τον skyline τον κλώνο τον περιμένω να έρθει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6208 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508476 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763386 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog