vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 31, 2017, 00:06 »
Και ο erlprinz απο οτι θυμαμαι κατα Κινα μερια κατακευαζοταν (εν μερει τουλαχιστον) για να ριξουν την τιμη ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #406 στις: Μαρτίου 05, 2017, 16:54 »
Οταν μιλαμε για κλώνους μιλαμε για εταιρίες διαφορετικεσ με επωνυμία η οποίες ουτε αυτες θα ήθελαν να βγει κατι σκάρτο στην αγορά και να χάσουν το κύρος τους! Η τιμη δύστυχως στην σημερινή αγορά δεν ειναι ισάξια της ποιότητας οταν μεσα στο παιχνιδι παιζουν το κύρος της επωνυμίας και ανθρώπους στην Γερμανία που δουλεύουν για 2000ευρω και στην Κίνα για ενα κομμάτι ψωμι και λενε και Ευχαριστω! Πχ ο ρωσσος σχεδιαστής svoemesto έδωσε το σχεδιο και τα πηρε τα λεφτα του απο εκει και περα κατασκευάζονται γερμανικοί Ατμοποιητες πολωνικοι ατμοποιητες κινεζικού ατμοποιητες με αυτο το σχεδιο! Οσο για την ποιότητα ο καθενας κρίνει καμια φορα και με τα ιδια ακριβως μέταλλα με τα μεροκάματα και την φορολογία τις Κίνας μπορει να βγει ατμοποιητης ισάξιος και καλύτερος με τα μεροκάματα τις Γερμανίας απο ατμοποιητη γερμανικό! Το εμπόριο ειναι επιστήμη και αν ειναι εδω μεσα καποιος επιστήμονας ας μας διαφωτισει

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #407 στις: Μαρτίου 05, 2017, 19:58 »
dimitritritonstyled εσύ?
όπα sorry φίλε σε πέρασα για κάποιον άλλο
είστε ολόιδιοι  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #408 στις: Μαρτίου 05, 2017, 20:34 »
Στενοχωριέμαι γιατί υπάρχει ακόμα Κόσμος που νομίζει ότι το μεροκάματο στην Κίνα είναι ένα κομμάτι ψωμί.

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων, είναι μεγαλύτερο από την Ελλάδα. Οι μικρότερες τιμές, δικαιολογούνται από ειδικά φορολογικά καθεστώτα ανά περίπτωση και από τη δυνατότητα να παράγουν τεράστιες ποσότητες Χωρίς επιπλέον κόστος, πέραν των υλικών...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #409 στις: Μαρτίου 05, 2017, 21:48 »
εφαρμοζοντας reverse engineering συν φθηνο (κοστολογικα) δικο τους ατσαλι σε συνδυασμο με πολυ παραγωγικες cnc εργαλειομηχανες μπορουν και ελαχιστοποιουν το κοστος. το μεροκαματο δε νομιζω να παιζει ρολο.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #410 στις: Μαρτίου 05, 2017, 22:53 »
Εδω οι άνθρωποι βγάζουν κλώνους από αυτοκίνητα, σε 4-5 χρόνια θα διαθέτουν κλώνους αεροπλανοφόρων, και εμείς κουβεντιάζουμε για κομματάκια από 50-100 γραμμάρια ατσάλι.
Οι μισθοί δεν ειναι χαμηλοί (όταν είναι) για φθηνότερο κόστος, άλλη ειναι η χρησιμότητα αυτης της πολιτικής, και λίγο πολύ την καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #411 στις: Μαρτίου 05, 2017, 23:03 »
Από πρόσφατη ταξίδι στην Κίνα μπορώ να πω ότι το βιοτικό τους επίπεδο καθώς και η αγοραστική τους δύναμη έχει ανεβεί κατακόρυφα. Είχα επισκεφτεί την Κίνα πριν 15 χρόνια και είχα δει μια χώρα με παραδώσεις , χρώμα, ιδιαίτερη κουζίνα , αποχή από τεχνολογία ( κινητά τηλ, αυτοκίνητα κτλ). Όπου πήγαινα με έβλεπαν και με επεργάζονταν σαν ,,κάτι,, που έβλεπαν για πρώτη φορά. Τα αστικά τους κέντρα είναι πλέον όπως κάθε μεγάλη πόλη της Ευρώπης η της Αμερικής και όλα αυτά μέσα σε λίγα χρόνια. Θα πρέπει επίσης να λάβουμε υπόψην ότι όταν ,,τρώγαμε βελανίδια,, οι Κινέζοι είχαν πολιτισμό ! Αυτά δεν λέμε για τους δανειστές μας; Οι Κινέζοι μεγαλουργούσαν χίλια χρόνια πριν τον Παρθενώνα  . Εντύπωση μου έκανε πως αν πεις ότι είσαι Έλληνας σε σέβονται και ξέρουν πολλά από την Ιστορία μας ενώ αν πεις πχ Ολλανδός η  Νορβηγός  άστα να πάνε. Τώρα θυμήθηκα και κάτι που μου συνέβει στα φοιτητικά μου χρόνια στα πλαίσια ανταλλαγών φοιτητών , είχαν έρθει από USA , Big Apple δηλαδή Ν.Υορκη και νόμιζαν ότι η Ελλάδα ήταν φανταστική/μυθική  χώρα .... κάτι σαν την Αταλντίδα !

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #412 στις: Ιουνίου 09, 2017, 15:16 »
νομιζω (κ διορθωσε με αν κανω λαθος) οτι λιγο διαφορετικη ερμηνεια δινουμε στον ορο prime timers.εγω δεν εννοω αυτους που θα αγορασουν επωνυμα αλλα αυτους που θελουν πρωτοι να αποκτησουν καποιο προιον αιχμης(δεν εχει να κανει με οικονομικη επιφανεια).πολυς κοσμος πχ εχει iphone αλλα υπαρχουν κ αυτοι που θα σπευσουν με καθε τροπο να ειναι οι πρωτοι.οχι για να μπουν στο ματι των υπολοιπων προφανως αλλα γιατι ειναι κατι που τους γεμιζει.
συγνωμη για το οφτοπικ.

[justify]@mode plagal, καλησπέρα κι από εδώ, (μεταφέρω εδώ τη συζήτηση γιατί έχει απόλυτο δίκιο ο αγαπητός Cruiser79, δεν αφορά το άλλο νήμα όσα λέμε). Πρώτα απ’ όλα, απολαμβάνω πάντα τη συζήτηση μαζί σου, επίσης, δεν χρειαζόταν η διευκρίνιση, ήσουν κατατοπιστικότατος. Αυτό εννοούσα κι εγώ με τον όρο prime timers, πως οι πρώτοι που σπεύδουν χαρακτηρίζονται ως τέτοιοι. Αυτό τόνισα, και μάλιστα είναι τρομακτικά περισσότεροι απ’ όσο λέμε, (γι’ αυτό και το παράδειγμα με τους μικρούς μαθητές και τα επώνυμα δύσκολα χρόνια τους). [/justify]

[justify]Στον ατμιστικό μας μικρόκοσμο τώρα, αν προσέξουμε πώς λειτουργούμε είναι εντυπωσιακό. Γνήσιο ή κλώνο; μαχητές και διάσημοι... / προσωπικά, ελάχιστες φορές παρατήρησα κάτι από κοντά που να αφορά μία τέτοια σύγκριση. Η μία χαρακτηριστική φορά ήταν με τον Hadaly. Δοκίμασα, επεξεργάστηκα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να ξεχωρίσει ως αρνητικό ή θετικό. Στο παράδειγμα του Skyline τώρα. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης πέρα από το ότι ο γνήσιος αξίζει σαν ατμιστική εμπειρία. Αν τώρα γίνει σύγκριση με τον κλώνο, δεν το ξέρω και δεν θα το επιδιώξω, όμως πιστεύω πως ναι, είναι μία περίπτωση επισκευάσιμου όπου δεν έχει πλευρά (ή γνήσιος ή κλώνος). Αν με κάποιο τρόπο έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω θέση θα έλεγα και τις 2 περιπτώσεις. [/justify]

[justify]Τώρα. Ας σκεφτούμε την κοινή διαδρομή όλων των πλευρών. Άλλοι σπεύδουν πρώτοι για τον χ γνήσιο, άλλοι πάλι με άλλο δρόμο φτάνουν στο ίδιο προϊόν, άλλοι δεν ασχολούνται καθόλου. Ε, υπάρχουν και αυτοί όπου τον αποκτούν ως και 1:1, κερδίζουν το ίδιο δικαίωμα κριτικής και κατακεραύνωσης κάθε διαφορετικής οπτικής, άσχετα το πώς και πόσο το απέκτησαν, άσχετα αν έρχεται ως κάτι άλλο, άσχετα αν μπήκαν και οι ίδιοι στην ίδια κατακριτέα γι’ αυτούς διαδικασία, και μάλιστα με τρόπο ίσως και θολό. [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2017, 15:26 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #413 στις: Ιουνίου 09, 2017, 15:50 »
συμφωνω με οσα λες.προσωπικα δε βρισκω λογο γιατι καποιος θα πρεπει να στρατευτει.ενα γνησιο προιον εχει συλλεκτικη αξια.λογος αρκετος για συλλεκτες κ επιχειρημα πειστικο για εναν μη συλλεκτη.θα εχει παντα την προσδοκια οτι στον αυθεντικο του ενσωματωνεται αυλη αξια που δε χανεται οσο γρηγορα χανεται του ιμιτασιον(του οποιου η αξια ειναι μονο χρηστικη).
ο καθενας θετει τις προτεραιοτητες του.
σε ορους αγορας παντως οπως ειπα κ στο αλλο νημα, προσωπικα απορω γιατι υπαρχει ακομα το ιδιο σκεπτικο που υπηρχε στις προ ιντερνετ εποχες.
αλλωστε κ ως πατεντα να αντιμετωπιζοταν θα μπορουσαν να βρουν 1002 τροπους να διαφοροποιησουν τον άτμο χωρις ουσιαστικα να αλλαξουν τιποτα.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #414 στις: Ιουνίου 09, 2017, 16:28 »
Αν πούμε ότι "το νόμιμον είναι και ηθικόν" και αφού οι κλώνοι πωλούνται καθόλα νόμιμα, τότε ναι, δεν υπάρχει θέμα. Αν επίσης μιλήσουμε για end user experience, τότε ναι, καταλαβαίνω τον χρήστη που με το 20% της τιμής μπορεί (σε περίπτωση καλού κλώνου) να έχει το 100% της ατμιστικής εμπειρίας. 

Από εκεί και πέρα, υπάρχει και ο παράγοντας της συλλεκτικότητας. Αυτό είναι άλλο κομμάτι. Προσωπικά, συλλέκτης δεν είμαι. Αν κάποιος μου εγγυάται ότι ο κλώνος αποδίδει όπως και ο ορίτζιναλ, θα τον πάρω χωρίς δεύτερη σκέψη και θα κάνω με τα χρήματά μου κάτι άλλο...

Ωστόσο, υπάρχει και ο άλλος παράγοντας. Το... φιλότιμο. Π.χ στην περίπτωση του κλώνου Χάσαρ μπορώ να πω ότι μου άρεσε τόσο πολύ και θαύμασα τόσο πολύ το design του Πολωνού που σίγουρα κάποτε θα τον αποκτησω και original ή έστω θα πάρω σε original το micro tank ή κάποια parts του. Γιατί θα είναι από μέρους μου ένα "ευχαριστώ" και μια επιβράβευση. 

Τhat's my 2 cents...

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #415 στις: Ιουνίου 09, 2017, 16:31 »
καλησπέρα σας ,
μιλώντας για γνησιους και κλωνους ,ατμιστικες εμπειριες , ποιοτητα ατμισματος ,δυο λογια .....
θελω να τους δοκιμασω ολους ,ότι νέο βγαινει δινει στο ατμισμα μεγαλυτερη ποιοτητα - ευχαριστιση .
ελα όμως που δεν μπορω χρημματικα να αγορασω τα παντα γνησια (μιλω προσωπικα ).
το ότι θα δοκιμασω στημενο από αλλον  τον νέο cloudone v3 και μαλιστα με υγρο που δεν ξερω ,δεν μου δινει την πραγματικη εικονα ΠΡΟΣΟΧΗ!! όχι του ατμο αλλα του ατμο στα δικα μου χερια με την δικη μου καλη η κακη γνωση αλλα και με τα δικα μου υγρα .
μπορει το δικο σου διαμαντι εγω να μην μπορω να το ''στησω'' αλλα και αν μπορω να μην μου ταιριαζει .
τελευταιο παράδειγμα ο κερας που ενώ εχει τις καλυτερες κρητικες ΕΓΩ δεν τον μπορω δεν τον θελω και με κουραζει το να τον στηνω .
αρα τον πουλαω χανοντας μεχρι και το 40% της αξιας κτίσης του μιας και μεταχειρισμένος .
ΑΝ εχω λοιπον την δυνατότητα να παρω κλωνο ,να ''παιξω'' μαζι του να δω αν μου κανει ,αν με κουραζει το στησιμο του και αν μπορω να συμβιωσω μαζι του για 2-3 μηνες ΝΑΙ οκ να βαλω στο πρόγραμμα να τον αγορασω γνησιο όταν θα μπορω .
ΑΛΛΑ αν ΔΕΝ μου κανει τι εχασα δινοντας 20$ ?? και αν .....
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ λοιπον ΝΑΙ στους κλωνους ,μου είναι απολυτα χρησιμοι .  
 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #416 στις: Ιουνίου 09, 2017, 16:48 »
[justify]@mode plagal, αναγκαστικά θα κάνω κομπλιμέντο, δεν μου αφήνεις περιθώρια, κι όχι επειδή θα συμφωνούμε σε 1, μπορώ να δείξω 1000 σημεία όπου διαφωνούμε, όμως ειλικρινά θαυμάζω και ζηλεύω τη δικαιοσύνη στη σκέψη και στον αντίλογό σου. Δυστυχώς, εγώ πιστεύω πως η στράτευσή μας αποδεικνύεται κάθε μέρα και κάθε στιγμή από τα λόγια και τα έργα μας. Καλούμαστε να παίξουμε έναν ρόλο κάθε φορά. Π.χ., ο ξεκούδουνος χ Joe, από σκουντούφλης ατμιστής, μπορεί να εμφανιστεί και ως συλλέκτης..., ο άλλος χι, μπορεί ν’ αρκεστεί στην “πλατεία” και στο branding jumping. Όλοι ειδικοί και όλοι στρατευμένοι στην παρόλα.[/justify]

[justify]Και στις προ ίντερνετ εποχές είχαμε τα ίδια με άλλα μέσα, τώρα απλώς διευκολύνεται η προσωποποίηση του “ξεχωριστού”. Άμεσες αγορές άμεσες αναγνωρίσεις. Καταναλωτικά πρότυπα και τελειωμό δεν έχουμε. Μικρό ελάχιστο παράδειγμα. Πόσες φορές, μέσα σε ελάχιστες ώρες έχει εξαφανιστεί τοπ ατμιστικό και “δυσεύρετο” προϊόν, (έχει τύχει να το παρακολουθήσω από σχετικά κοντά ως γεγονός). Πόσες φορές έχουν σπάσει τα κινέζικα ταμεία από ελληνικό βομβαρδισμό. Αμέτρητες, και “πάντα τέτοια”. Κι όχι μόνον εδώ. Σε ελληνικό κατάστημα, με συγκεκριμένη διάθεση, συγκεκριμένων κομματιών, έχουν εξαφανιστεί από Άγγλους-Γάλλους-Πορτογάλους, πριν καν να προλάβει να γυρίσει βόλτα το καλαμάκι του φραπέ ο ακέραιος Έλληνας ατμιστής.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #417 στις: Ιουνίου 10, 2017, 03:02 »
ναι δε διαφωνω ουτε σε αυτα που λες.στρατευομαστε υποσυνειδητα πολλες φορες και σε διαφορα θεματα.απλα προσωπικα δεν εχω βρει ακομα το λογο που καποιος μπορει να στρατευτει πισω απο ενα προιον.απο ιδεες (οτι αντιλαμβανεται ο καθενας δλδ το καταλαβαινω-κ εγω το κανω) αλλα σε προιον γιατι?συμβαινει.απλα δεν το καταλαβαινω.
και ως προς τον καταναλωτισμο ,προφανως στη μετα-ιντερνετ εποχη η αγρα πελατων εχει φτασει σε επιπεδα εξατομικευμενης διαφημισης.και εκει εξεφρασα τη γνωμη πως οχι  μονο δεν ειναι ανηθικο να παρει ο κινεζος μετα απο καποιους μηνες το προιον ενος αλλου κ να το κλωνοποιησει.αλλα μου φαινεται και ηθικο γιατι δε χρησιμοποιει ψευδη στοιχεια και διαφημιζει τον κατασκευαστη με τα λογοτυπα του.θα μπορουσε να βγαλει εναν ιδιο με ψιλοδιαφορες στο design να του δωσει κ ενα ονομα μαινκλαιν και καλα αυθεντικου και να τον ανταγωνιζεται βρωμικα.ουσιαστικα προσφερουν δωρεαν παγκοσμια διαφημιση σε ενα ονομα που στο επομενο προιον του θα μπορει να προυπολογιζει πολυ μεγαλυτερες πωλησεις.δηλαδη οι τακτικες αυτες προσφερουν ευκαιριες.ετσι το βλεπω εγω.
υγ.καπου ειχα ακουσει κ το εξης: οταν ενα ακριβο αντικειμενο/υπηρεσια σου προσφερεται δωρεαν η πολυ πιο φτηνα απο την αξια του, εσυ εισαι το προιον.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #418 στις: Ιουνίου 10, 2017, 04:28 »
αλλα σε προιον γιατι?συμβαινει.απλα δεν το καταλαβαινω.

Γιατί αποζητάμε την δικαίωση των επιλογών μας και προσπαθούμε να τις επιβεβαιώσουμε υπερασπιζοντάς τες.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #419 στις: Ιουνίου 10, 2017, 09:34 »
Μηπως γιατι απο ενα ατμιστικο σημειο και μετα εχουμε ξεφυγει? 
Μηπως γιατι απο ενα σημειο (ο καθενας το δικο του) και μετα υπερβαλλουμε και μαλιστα παρα πολυ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8825 1115001 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:27
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8859 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154472 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243497 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293822 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762462 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1047 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem