vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 0 χρήστες

Aspire Triton Mini

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #180 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:22 »
Οκ, ευχαριστώ καλό σαββατοκύριακο. 

Αποσυνδεδεμένος rex20

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #181 στις: Μαΐου 07, 2016, 20:57 »
καλησπέρα παιδες. καινούριος στο άθλημα, περίπου 3 μήνες. εδώ και 10 μερες πλέον καθαρος και από κ.τ . εδώ και δυο ημέρες κάτοχος του mini triton μιας και ήθελα να αντικαταστήσω τον ostria της nobacco. δεν εχω κανενα θεμα μαζι του απλα θελω καθαροτερη γευση. μια απορια μου εχει δημιουργηθεί . η εργοστασιακη Clapton 1.8 αναγραφει επανω 13 - 15w . διαβαζω εσας και προτείνεται από 9 εως 12. γιατι είμαι πολύ μπερδεμένος?  θα σταματήσω πλεον τα καπνικα υγρα και θα παω σε φρουτωδη η καπνικα πολύ ηπια όπως το Relax. το mod είναι το mas30 της nobacco. αυτά τα ολιγα από έναν newbie στο σπορ.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #182 στις: Μαΐου 07, 2016, 21:12 »
Νομίζω γράφει 13w- 16w ,που είναι το ευρος των βατ  που συνιστα ο κατασκευαστης για την καλύτερη αποδοση της κεφαλής.
Τώρα αν το ατμισμα σε ικανοποει  με αυτό τον ατμο. σε λιγότερα βατ και λειτουργεί ομαλα ο ατμοποιητής, μπορεις να ατμίζεις σε αυτά βατ που του βάζεις εσυ.

Αποσυνδεδεμένος rex20

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #183 στις: Μαΐου 07, 2016, 23:38 »
ευχαριστώ πολύ. σημαντική πληροφορία για τα watt που προτείνει.

Αποσυνδεδεμένος reservoir_dog

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #184 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:40 »
Από χθες στην κατοχή μου και αυτό που θέλω να σημειώσω είναι πως 

από εμφάνιση καλύτερος απ τον ναυτίλο (υποκειμενικό)
σε ατμιστική απόδοση καλύτερος (υποκειμενικό)
αλλά σε κατανάλωση νομίζω ότι τα μλ φεύγουν σαν νεράκι
(στο επόμενο γέμισμα θα υπολογίσω στις πόσες τζούρες αδειάζει) :wall:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #185 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:44 »
Ναι, αλλά να το υπολογίσεις και να το συγκρίνεις με ίδιας ωμικότητας κεφαλές και στους δύο, ε;  ;)
Επίσης να υπολογίσεις και τη διαφορά χωρητικότητας. Π.χ. ο Triton Mini χωράει μόνο 2ml υγρού.
Άρα πιο σωστό είναι να υπολογίσεις πόσα ml κάνεις με τον έναν μέσα σε μια μέρα και πόσα με τον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος reservoir_dog

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #186 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:50 »
στον ναυτίλο χρησιμοποιώ 1,8 bvc
ο triton mini φοράει απ την μαμά aspire πάλι  1,8 μόνο που ναι clapton 
η μόνη διαφορά είναι πως ενώ τον ναυτίλο τον δούλευα στα 10 watt στον μίνι τον έχω πάει στα 13watt
προκύπτει τόσο μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση για αυτόν το λόγο? 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #187 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:03 »
Εσύ τί λες; Θα σε αφήσω να μαντέψεις μόνος σου...  ;)

(διαφορές προκύπτουν ακόμα και από το υλικό του σύρματος)
Πληροφοριακά: υπάρχουν και 1,8Ω για το Triton Mini που ΔΕΝ είναι Clapton.

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #188 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:19 »
Κατοχος και εγώ απο σήμερα ενος triton mini.
Πλύσιμο καθάρισμα και πλήρωση με το αγαπημένο μου relax με την 1.8clapton που είχε μέσα η συσκευασία.
Καταρχάς να πώ οτι πήρε μπρός :tongue_smilie: με την μια χωρίς κανένα πρόβλημα (μπουρμπουλήθρες, φτυσίματα κτλ.) Η ποιότητα κατασκευής παρα πολύ καλή (μαυρο χρώμα)
Μέτρο σύγκρισης μόνο με τον GS tank  καθώς αυτός ηταν ο πρώτος μου ατμο.
Τον πήρα για τσιγαρίσιες αλλά είναι πολύ πιο αεράτος απο τον GS tank, πολύ ενοχλητικό είναι το σφύριγμα κλείνοντας τον αέρα για πιο σφιχτή τζούρα. Να σκεφτείτε οτι προτίμησα να ανοίξω τον αέρα πιο πολύ απ'οτι ήθελα για να μην τον ακούω.
Εχει πολύ πιο δυνατό χτύπημα και ο καπνός ειναι πιό ''γεμάτος'' και πιο ''βελούδινος'' , πιο ποιοτικός θα έλεγα με εμφανώς  λιγότερα ντουμάνια.
Δυστυχώς μου άλλαξε την γευση του υγρού που κάνω 5 μήνες τώρα και αυτό με χάλασε. Εχασε το άρωμα του καφέ που ο GS  το έδινε full και μου έβγαλε έντονα το  KLM μαζί με το cookie μπροστά, σε φάση που το relax σχεδόν δεν μου αρέσει....
Σαν πρώτη επαφή δεν τρελάθηκα αλλά θα πρέπει να τού δώσω και πιο πολύ χρόνο γιατι 5 μήνες με άλλον ατμο θα ήταν άδικη μία σύγκριση της μίας ώρας πού τον έχω στα χέρια μου.
Την συγκριση την έκανα με:
GS-tank , istick30,coil 1.2 , Relax 6mg , στα 12W
Triton mini , istick30, coil 1.8clapton, Relax 6mg στα 16W
Ελπίζω να βοήθησα όσους έχουν GS tank και σκέφτονται να πάνε σε αυτόν τον ατμοποιητη, αν και θα ξαναποστάρω οταν περάσω λίγο χρόνο παραπάνω μαζί του.



Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #189 στις: Μαΐου 12, 2016, 03:24 »
Δεν ειμαι τελικα ο μονος ανωμαλος εδω μεσα!!!Και γω απο gs tank πηγα σε mini triton.Εννοειται πως δεν μετανιωσα απλα δεν ειπα αυτο το ουαου που περιμενα.Εκτος απο την πολυ καλυτερη συνολικα ποιοτητα ατμισματος και την ευκολη αναπληρωση δεν εχω δει κατι τρομερα διαφορετικο.Και μενα μου φανηκε πολυ αερατη η μαμισια clapton χωρις καθολου σκασιματα παντως.Πηρα να δοκιμασω τις 1,8 και 1,6 (bvc) .Η 1,8 που κανω τωρα μου δινει πολυ πιο τσιγαρισια τζουρα χωρις να κλεισω το air flow τοσο πολυ,πλην ομως οτι κανει τα σκασιματακια της.Παντως νομιζω η clapton λειτουργει καλυτερα πιο χαμηλα απο τα 16 αλλα θα σου πουν αλλοι που ξερουν περισσοτερα απ το αθλημα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #190 στις: Μαΐου 12, 2016, 10:47 »
Δεν ειμαι τελικα ο μονος ανωμαλος εδω μεσα!!!
Όχι φίλε μου, καθόλου. Εδώ μέσα κάνουμε συλλογή από τέτοιους.  :laugh1: :laugh1:

Στα σοβαρά τώρα: Ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα βρείς διάφορες λύσεις και προτάσεις για τα σκασιματάκια.
Στον συγκεκριμένο ατμοποιητή (όπως και σε πολλούς άλλους) δεν είναι δικό του πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kos

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #191 στις: Μαΐου 12, 2016, 13:26 »
γεια σας και απο εμενα . η εμπειρια μου και εμενα απο τον τριτο μινι ειναι οτι εχει καλυτερη γευση απο τους λιγους που εχω δοκιμασει . Θελω να ρωτησω δυο πργαματα . Οταν βαζουμε καινουρια αντισταση πρεπει ναι την διαβρεχουμε απο πανω και αν ναι ποσες σταγονες απο πανω και πλαι ? Γιατι σε κανενα βιντεο στο ιντερνετ δεν ειδα να το κανουνε αυτο οπως στους αλλους ατμοποιητες απλα το αφηνανε να 5 λεπτα να το αποροφησει το υγρο. Επισης σε καθε γεμισμα εχω υπερτροφοδοσια και κανοντας ολα αυτα που ειπατε φευγει αλλα ειναι πολυ σπαστικο να το κανω καθε φορα το ιδια. Επισης η καταναλωση και εμενα μου φαινεται μεγαλυτερη στην 1,8 του τριτονα .ακομα και οταν το γεμιζω και μετα ανοιγω τις τρυπες τραβαει τοσο πολυ υγρο που φαινεται η διαφορα αμεσως στο τανκακι.Τα σκασιματα που κανει καμια φορα τι σημαινουνε σορυ αν εχει ειπωθει πολλες φορες αλλα ειναι το πρωτο μου ποστ και δεν ξερω που μπορω να βρω την απαντηση ,Ευχαριστω πολυ και σορρυ αν σας κουρασα με τις ερωτησεις .

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #192 στις: Μαΐου 12, 2016, 13:50 »
α) Όταν βάζουμε καινούργια αντίσταση σε οποιονδήποτε ατμοποιητή πρέπει πάντα να την διαβρέχουμε.

β) 4-6 σταγόνες υγρού στο πάνω μέρος και 1-2 σε κάθε τρύπα είναι μια χαρά.

γ) Πάντα θα έχεις σχετική υπερτροφοδοσία σε κάθε γέμισμα. Ή κάνεις αυτά που έχουν αναφερθεί, ή απλά περιμένεις και μετά από 5-10 τζούρες εξαφανίζεται μόνη της.

δ) Το υγρό όταν τελειώνεις το γέμισμα το τραβάει διότι ο χώρος που ήταν κλειστός κατά το γέμισμα ανοίγει και το υγρό τον γεμίζει. Αυτό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση.

ε) Τα σκασίματα συνήθως οφείλονται σε μεγαλύτερη ποσότητα νερού στο υγρό. Αυτό διαφέρει από λίγο έως πολύ από υγρό σε υγρό.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 12, 2016, 13:51 »
3-4 σταγόνες μέσα στη κεφαλή και λίγο στο πλάι. Αφήνεις και λίγο χρόνο να ποτίσει καλά το βαμβάκι. Κάθε καφαλή του triton αναφέρει πάνω της τα watt που απαιτεί. Ίσως να έχεις υπερτροφοδοσία και λόγω χαμηλών watt. Κοίτα να είσαι μέσα στο εύρος που αναφέρει πάνω της η κεφαλή. Τα σκασίματα μπορεί να είναι και θέμα του υγρού σου.
edit: μαζί γράφαμε spy

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #194 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:01 »
Τα σκασιματα δεν είναι πρόβλημα.
Μετα από κάθε γέμισμα υπερτροφοδοσία εχω και εγω...πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου και με  κανει να εχω τις επιφυλάξεις μου για τον μινι τριτον....
Ειτε ριχνεις 1-2 σταγονες στο κεντρο της ανταλακτ. κεφαλής και στις περιφεριακες τρυπες μια σταγ. ειτε τον αφήνεις 10 λεπτα να ποτισθεί από το υγρο.
Τις 1.8 om Clapton xρησιμοποιω και εγω και εχουν μεγαλύτερη καταναλωση , λογικο είναι, αφου αρχίζουμε με 13βατ που συνιστα ηAspire... :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356934 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192597 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1149 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591012 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios