vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 0 χρήστες

Aspire Triton Mini

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #150 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:24 »
Ενδιαφέρον θα τον τσιμπήσω, βλέπω τον θεωρούν και "άξιο" συνεχιστή της σειράς nautilus.

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:29 »
Με κλειστά μάτια Σπύρο!
Είχα 3 ναυτιλους, πήρα έναν Τρίτωνα μίνι και τώρα είμαι σε αναμονή του 2ου.
Θα τον ευχαριστηθείς...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 03, 2016, 19:29 »
@spyros88: Με κλειστά μάτια. Δε θα το μετανιώσεις.  ;)

@GHOST_G7: Οποιοδήποτε drip tip από teflon ή delrin θα σου εξαλείψει πλήρως το πρόβλημα. Με το ακρυλικό θα δεις βελτίωση, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δύο υλικά.

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 04, 2016, 09:35 »
Καλημερα,πηρα κ γω το mini triton παρεα με το pico και το δουλευω 4 μερες.Ηταν το βημα εξελιξης μου μετα απο εναν gs tank.Δουλευει απροβληματιστα,ειναι βολικοτατος στο γεμισμα αλλα παρατηρησα καναδυο φορες μιση σταγονα απο το air flow.Μηπως πρεπει να το εχω κλειστο οταν δεν το χρησιμοποιω?
Επισης,περιμενα ανεβαινοντας ας πουμε level,να δω τεραστια διαφορα στην γευση σε σχεση με τον gs tank.Δεν εχω τεραστια εμπειρια στο αθλημα αλλα δεν ειδα..Ειμαι ανωμαλος,εχουν καει οι γευστικοι μου καλυκες ή ειναι νωρις ακομα?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 04, 2016, 13:26 »
Το αν είναι νωρίς ακόμα το ξέρεις μόνο εσύ.  ;)
Ανώμαλος ελπίζουμε να μην είσαι, έχουμε αρκετούς εδώ μέσα, δε θέλουμε άλλους...  :tongue-eyes: :lotpot:

Πόσο καιρό ατμίζεις; Πόσα διαφορετικά υγρά έχεις δοκιμάσει (γενικά);
Αρκεί όντως η εμπειρία σου για να αντιληφθείς τις διαφορές;
Δοκίμασες άλλες κεφαλές (μερικές φορές οι μαμίσιες είναι για κλωτσιές);
Δοκίμασες άλλα Ohm αντίστασης;

Όσο για τις διαρροές θα σου έλεγα να σφίγγεις λίγο καλύτερα το tank όταν το δένεις μετά από λύσιμο/πλύσιμο.
Γενικά είναι ένας ατμοποιητής που φημίζεται για τη στεγανότητά του.
Έχω πέντε (5) Triton Mini, μήνες τώρα, και δεν είχα την παραμικρή διαρροή σε κανέναν.
Καλό θα ήταν βέβαια να μην κάνεις κωλοτούμπες με τον ατμοποιητή στην τσέπη  ;D
Επίσης, είσαι σίγουρος ότι το πάνω καπάκι είναι στη σωστή θέση (άτμισμα) όταν έχει τις διαρροές;

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:07 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Λοιπον,ατμιζω κανα χρονο χωρις να εχω κοψει το κ.τ.(προφανως παιζει καποιο ρολο στην γευση μου)Ενοειται πως μαλλον δεν εχω την εμπειρια να καταλαβω την διαφορα γευσης.Εχω δοκιμασει πολλα υγρα,εχουν φυγει κ πολλα για νεροχυτη αλλα μην παω off topic.
Οπως ειπα τον εχω 4-5 μερες με την 1,8 που ειχε μεσα κ το air flow ισα ισα ανοιχτο,γυρω στα 13 βατ παιζω.Δεν το εχω λυσει ακομα ουτε το εχω πλυνει.Με το που το πηρα μου το κουμπωσε το παλικαρι στο αλτερ εγκο κ εβαλε υγρο μεσα.Το καπακι ειναι σωστα,ειναι πολυ ευκολο το γεμισμα,δεν γινεται να κανω λαθος εκει.Παντως δεν μιλαω για διαρροη σε φαση να γινεσαι μουσκεμα αλλα μια μικρη υγρασια στην τρυπα του air flow που δεν φαινεται καν(ενα υποσταγονιδιο ας πουμε).Την καταλαβα οταν ακουμπησα λιγο το χερι μου εκει.Επισης δεν εχω ουτε μπουρμπουληθρες ουτε τιποτα αλλα τετοια.Επισης ενοειται πως δεν κανω κωλοτουμπες,δεν το εχω καν στην τσεπη αλλα μεσα σε τσαντακι.

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:19 »
Αν και δεν το παρατηρησα στον triton ( στην μια μερα π τον χρησιμοποιω) εχω σχετικη εμπειρια απο τον kanger toptank. Δοκιμασε να το κρατησεις αναποδα με μια χαρτοπετσετα στο airflow και φυσα απο το driptip να φυγουν τα περισσευων υγρα απο το base. (Οχι πολυ δυνατα) . Επισης αν το λυσεις δοκιμασε η κεφαλη να ειναι καλα βιδωμενη στην βαση .

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:23 »
Αυτό είναι διαρροη και δεν δικαλογείται κατ ουδενα τρόπο και μάλιστα στον αυθεντικό μΙνι τριτον
Τον εχω και εγω και δεν εμφανιζει καμια απωλεια υγρού.
Ελεγξε και αν χρειάζεται βίδωσε καλύτερα την κεφαλή και   το κάτω καπάκι και  αν εξακολουθεί να εχει διαρρόη ,πηγαινε τον πίσω και πες να στον αλλαξουν χωρις δικαιολογίες....

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:29 »
Με αυτο το σκεπτικο πηγα να αλλαξω τον toptank που κυριολεκτικα εσταζε εφαγα ακυρο για αλλαγη απο το μαγαζι που τον αγορασα(φυσικο μαγαζι) και τελικα τον εχω με extra βαμβακι στην αντισταση και με αγχος συνεχεια να κλεινω αεραγωγους στην μετακινηση. Anyways καλη τυχη με τον τριτωνα ελπιζω να ηταν απλα κακο settarisma απο το μαγαζι

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:38 »
Πας , τον αγοράζεις , τον πληρώνεις σε τριπλάσια τιμη , κάποια εγγυηση , εστω και μικρού χρονικού διασυηματος , λογικά θα εχει.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #160 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:44 »
α) Πάντα μα ΠΑΝΤΑ πλένουμε και καθαρίζουμε καλά τον ατμοποιητή πριν ατμίσουμε. Αλλιώς (κατά πάσα πιθανότητα) ατμίζουμε μαζί και λάδια, γράσσα, ρινίσματα και μπίχλα από τα χέρια των εργατών του εργοστασίου. Τα φρούτα και τα λαχανικά δεν τα πλένουμε πριν τα φάμε; Τους ατμοποιητές γιατί όχι; Το ότι ο υπάλληλος του καταστήματος σου έβαλε κατευθείαν το υγρό μέσα για να ατμίσεις το θεωρώ από ασυγχώρητη μ@λ... έως (επαγγελματικό) έγκλημα.

β) Οι 4-5 ημέρες με μία αντίσταση μπορεί να είναι είτε λίγες είτε πολλές. Σημασία έχει πόσα ml υγρού έχεις κάνει με αυτήν. Αν είναι πάνω 20-25ml άλλαξέ την. Αυτό δεν είναι κανόνας βέβαια. Ισχύει όμως ως επί το πλείστον για τις "μαμίσιες" κεφαλές (αυτές που έρχονται μαζί με τον ατμοποιητή). Συνήθως είναι χαμηλής ποιότητας.

γ) Δοκίμασε μια καινούργια κεφαλή με το ίδιο υγρό. Δοκίμασε ίσως μια κεφαλή 1,6Ω ή 1,2Ω. Δοκίμασε άλλα watt. Μόνο μετά από αρκετές δοκιμές θα είσαι σε θέση να βρεις το λεγόμενο sweet spot που θα αποδίδει τη γεύση όσο καλύτερα γίνεται.

δ) Μια "μικρή υγρασία" ή ένα "μικροσταγονίδιο" όπως λες δεν θεωρείται διαρροή, είναι απόλυτα φυσιολογικό και μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Άνοιξε τον ατμοποιητή από κάτω, ξεβίδωσε την κεφαλή, και με ένα χαρτί ή/και μπατονέτα καθάρισε καλά τον χώρο της βάσης στον οποίο βιδώνεται η κεφαλή. Εκεί μαζεύονται κατά καιρούς υγρά και μπορεί να σου δημιουργούν αυτήν την "υγρασία". Ξαναβίδωσε την κεφαλή αρκετά σφιχτά στη βάση (όχι όμως σε σημείο να μην μπορείς να την ξεβιδώσεις μετά).

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #161 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:54 »
Κατι περιεργο συμβαινει δυστυχως..προσπαθω να ξεβιδωσω την αντισταση για σκουπισω εκει αλλα δεν ξεβιδωνει με τιποτα..ψαχνω πενσα!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Την ξεβιδωσα πολυ δυσκολα οποτε θα κανω ενα πλυσιμο σκουπισμα και θα ξανατσεκαρω για διαρροη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2016, 00:59 από teargas »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #162 στις: Μαΐου 05, 2016, 01:45 »
Όταν το πλύνεις και το σκουπίσεις φύσα καλά μέσα στις τρύπες εισαγωγής αέρα,
ώστε να μην μείνει υγρασία και νομίζεις πάλι ότι έχει διαρροή  ;)

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #163 στις: Μαΐου 05, 2016, 02:20 »
Λοιπον,αφου γνωριστηκα με ολα τα κομματια του ατμοποιητη,τα στεγνωσα κ ξαναατμιζω.Λογικα ειναι αυτο που ειπε ο Σπυρος κ τον ευχαριστω για την βοηθεια οπως κ τους υπολοιπους.
Μια μικρη απορια εχω ακομα..κατα την συναρμολογηση με δυσκολεψε λιγο οτι δεν ηξερα ποσο πολυ χρειαζεται να σφιξω.Με δυσκολεψε λιγο οτι δεν εβρισκα καλη κοντρα,στο πανω μερος το δαχτυλιδι γεμισματος κ κατω το air flow..Αυτα,ευχαριστω κ παλι!

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #164 στις: Μαΐου 05, 2016, 03:31 »
Ολα τα σφίγγω μέχρι να κλειδώσουν για πρώτη φορά -καλά όμως- με μικρή δύναμη στα δάχτυλα πλην της κεφαλής όπου τις δίνω 2-3 καλές στροφές ακόμα. Να μπορεί να βγεί όμως μετά :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540021 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356934 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192597 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1149 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591012 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios