vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Twitter

bellus RTA

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #330 στις: Μαρτίου 03, 2016, 17:38 »
Κάνε ακριβώς τον ίδιο αριθμό σπειρών και στις δύο. Θα δεις ότι θα έχουν σχεδόν την ίδια τιμή ή πολύ μικρή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος strathgos

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #331 στις: Μαρτίου 05, 2016, 21:55 »
λοιπον 35αρι συρμα κανθαλ 6 σπειρες σε 2.5 πυρινα 0,60ωμ 2  αντιστασεις   αφρατο πολυ βαμβακι μεχρι τα λουκια ακριβως βρεξιμο μονο τις σπειρες με το βαμβακι κλεισιμο και γεμισμα απο πανω καθολου διαροη,Τωρα απο γευση πολυ καλη αν και στον expromaizer v2 εχω λιγο πιο καλη.Απο ντουμανι ομως τελειος,ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #332 στις: Μαρτίου 08, 2016, 15:18 »
Κι εμένα σε ότι αφορά στο στήσιμο του βαμβακιού  αφρατο πολυ μεχρι τα λουκια ακριβως (με μια αντίσταση). Βρεξιμο μονο τις σπειρες, κλεισιμο, γεμισμα απο πανω. Διαρροές μετά απο 3 μέρες καμία. Γεύση και παραγωγή ατμού αρκετά καλή.

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #333 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:12 »
Έφτασε το πακετάκι από φαστέκ, με cuboid και bellus.

Πρώτα απ'όλα μια ερώτηση: Ενώ στο πακετάκι του ήταν ωραία σφιγμένος και "ενιαίος" οπτικά, τώρα στημένος και εν λειτουργία, δεν μπορώ με τίποτα να σφίξω τέρμα το ντεκ. Σφίγγω τέρμα το "παξιμάδι" που κρατάει το ντεκ στον υπόλοιπο ατμοποιητή και πάλι έχω μισό χιλιοστό κενό στο δαχτυλιδάκι της ρύθμισης του αέρα. Τι κάνω λάθος;

Πάμε τώρα στις εντυπώσεις. Στρίβω 2 αντιστασούλες με 3 χιλιοστά αξονάκι και 0,32 χιλιοστά κάνθαλ, καίω :idiot1: βάζω βαμβάκι, atomizer short ::)

Πειράζω λίγο αντιστάσεις κτλ ξανά τα ίδια. Μπορώ να πω ότι μου έβγαλε τα μάτια σε σχέση με το αεροδρόμιο του lemo 2 :))

Μετά από λίγο ξύσιμο της κούτρας συμπέρανα ότι δεν χωράνε οι αντιστάσεις. Στρίβω 2 άλλες στο κλασικό μπλε κατσαβιδάκι, τις καίω (ναι το καίω το κάνθαλ! :)) ) βαμβάκι, γέμισμα, ~0,7 ωμ, 19 βατ και φάπα! ;D
Ωρέ παίδες αυτός βαράει καλά, πολύ ντουμάνι. Διαρροές μόνο μιά σταγονίτσα στο γέμισμα, το wicking πανεύκολο, ντουμάνια τα είπαμε, γεύση δεν ξέρω βάση έβαλα. Airflow από εκεί που έπαιζα στο μισό στον lemo2, σε αυτόν ~4 τρυπίτσες ανοιχτές, μέσες άκρες τα ίδια περίπου.

Εκ πρώτης όψεως ευχαριστημένος, θα βάλω και κανένα υγρό με γεύση να δω πώς τα πάει.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #334 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:21 »
Σήμερα παρέλαβα κι εγώ τον Bellus που πήρα από συμφορουμιστή και μετά το μπανάκι του απλώνει την αρίδα του να στεγνώσει. Αργότερα σήμερα ή το πρωί που θα ξυπνήσω θα γίνει και το στήσιμο! :dance2:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #335 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:25 »
@lemon3, To deck του bellus, έχει δυο προεξοχές που φωλιάζουν σε αντίστοιχες εσοχές του ατμοποιητή. Έλεγξε αν το έχεις βάλει σωστά...μάλλον για αυτό σου αφήνει κενό.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #336 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:28 »
Καλοατμιστο ψηλε,να τον χαρεις

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #337 στις: Μαρτίου 10, 2016, 17:35 »
Έστησα κι εγώ τον bellus για πρώτη φορά με μονή αντίσταση να δω τι λέει η φάση. ;)
26awg 2.5πυρήνα 1.10Ω. Ωραίος είναι ο φίλος. Έχω σχεδόν τελειώσει το 1ο tank και ούτε διαρροές ούτε σουξουμούξου.  8)

Απ: bellus RTA
« Απάντηση #338 στις: Μαρτίου 14, 2016, 12:33 »
Καλημερα. μετα απο παρα πολλες δοκιμες με τον bellus εχω καταφερει να βρω τον τροπο να μην χανει κατα το γεμισμα. δεν ξερω αν εχει αναφερθει απο καποιον ξανα αλλα το θεμα κατα την γνωμη μου δεν ειναι στο βαμβακι. κατα το γεμισμα βγαζω το πανω καπακι και αφαιρω το drip tip. αν το κλεισω χωρις drip tip μετα το τοποθετησω δεν εχω καμια διαρροη. αν προσεξετε οταν το κλεισετε χωρις drip tip δεν κλεινει τελειως και αν γυρισει αναποδα χανει αρα εκτονωνει την πιεση απο εκει.

Το εχει δοκιμασει καποιος? Δεν θελω να το παιξω εξυπνος αλλα μονο ετσι βρηκα λυση. το βαμβακι το εχω κοντο οπως στα περισσοτερα review και στησιματα.

εξακολουθω ομως να εχω υγροποιηση στις τρυπες εισαγωγης αερα αν κανω πιο σφιχτες τζουρες. αν υπαρχει καποια ιδεα και για αυτο θα χαιρομουν να το δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #339 στις: Μαρτίου 27, 2016, 06:11 »
Θα προτείνατε τον Bellus σε κάποιον νέο στους επισκευάσιμους? Στήνετε εύκολα?
Επίσης κάνει για πιο χαλαρές τζούρες ή είναι μόνο για πνευμονικές?


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #340 στις: Μαρτίου 27, 2016, 09:35 »
Από θέμα ευκολίας στησιματος, ναι θα τον συστηνα σε έναν νέο στους επισκευασιμους. Τωρα για τη τζουρα του. Όντως μπορεί να κάνει και χαλαρές mouth to lung και πνευμονικές. Αν όμως προτιμας μόνο τις mouth to lung, δεν υπάρχει κανένας λόγος για να πάρεις τον bellus. Υπάρχουν πολλοί άλλοι ατμοποιητες, που το κάνουν καλύτερα αυτό το είδος ατμισματος.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #341 στις: Μαρτίου 27, 2016, 11:15 »
@Tribal ότι ακριβώς είπε ο megst. Καθόλου κακή επιλογή για αρχή σίγουρα. Αν δεν είσαι και σίγουρος τι ψάχνεις και δεν έχεις ακόμα καταλήξει με σιγουριά στις πνευμονικές, ο Bellus βολεύει γιατί τον στήνεις άνετα και στα 0.7Ω-1.0Ω και απολαμβάνεις. Αν ψάχνεις 100% πνευμονικές και πολύ χαμηλά Ω, καλύτερα να κοιτάξεις αλλού.  ;)
Προσωπικά, τον έχω στημένο μόνιμα κάπου στα 0.7-0.8Ω για να μπορώ να βγαίνω έξω να πίνω κάνα καφέ χωρίς να γίνομαι θέαμα.  8)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #342 στις: Μαρτίου 27, 2016, 12:01 »
Ενας νεος στους επισκευασιμους θα εχει πολλες διαρροες με τον Bellus, θα ξενερωσει και θα το γυρισει πισω στις ετοιμες κεφαλες.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #343 στις: Μαρτίου 27, 2016, 13:09 »
Θα μπορούσε να συμβεί από αυτά που έχω διαβάσει αλλά εγώ τουλάχιστον τη γλύτωσα. Πήρα τον bellus 2 βδομάδες μόλις μετά την αγορά του Griffin (ο 1ος μου επισκευάσιμος) μιας και τον βρήκα στο φόρουμ μισοτιμής. Δεν είχα ποτέ διαρροές, παρά μόνο μετά το γέμισμα καμιά φορά, κι αυτό γιατί είναι σχετικά εύκολο να γλιστρήσουν σταγόνες προς την καμινάδα και να καταλήξουν στο deck και λόγω περίσσιου υγρού να υπάρξει μια μικρή διαρροή, αλλά αυτό λύνεται είτε γεμίζοντας πιο προσεκτικά είτε απλώς φυσώντας το περίσσιο υγρό. Αν δει κάποιος 1-2 βιντεάκια με στήσιματα του bellus δεν νομίζω να έχει πρόβλημα... :WhatHeMeans:

Προφανώς υπάρχουν κι άλλες επιλογές και δεν προσπαθώ για κανένα λόγο να βάλω το φίλο να αγοράσει τον bellus με το ζόρι.  :fight_knuppel:




:innocent:

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #344 στις: Μαρτίου 27, 2016, 13:21 »
Ειχα γραψει εδω για το προβλημα που δεν ξεβιδωνε το καπακι γεμισματος..τελικα λυθηκε το προβλημα,με ελαφυ χτυπημα περιμετρικα σε ξυλινο τραπεζι του ατμο σε εκεινο το σημειο που βιδωνει το καπακι.Θελει προσοχη να μη σπασει το γυαλι βεβαια.Με το γεμισμα απο πανω ειχα σχεδον παντα διαροες,ισως θελει 100% vg,για να δουλεψει καπως καλυτερα,και χοντρα συρματα,γιατι η αποσταση των πολων ειναι αρκετα μεγαλη για 0,30-0,32 που χρησιμοποιω..ειχα καποιες φορες hotspots

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572057 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8020 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121632 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326731 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297678 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827598 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios