vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 10 χρήστες
ZoeM, Mimhsdr, manoslykos, Sergios, Olga68, Milarepa, Makis1993, I.P, goran, Parolos

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Να πω κι εγώ τις λίγες εντυπώσεις μου με μισή απάντηση (δεν έχω πιάσει καθόλου τα σύρματα τιτανίου ή ακόμα και το ss με τον κωδικό αεροπλάνου). Είδα δύο διάσημες πλευρές: kanthal και ni200 (vw και tc). Επίσης, ο τίτλος του νήματος είναι πολύ πονηρός, αν δίνουν δηλ. καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο ή όχι.

 
Όταν μπήκα 1η φορά σε κατάστημα η.τ., το στήσιμο ήταν εκεί και με περίμενε: μοντάκι από βασική σειρά μέχρι 60w, εργοστασιακό ατμοποιητή, μια χούφτα αντιστάσεις, ένα υγρό, κι έφυγα ευτυχισμένος. Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν ήταν (και είναι) για να ψηλώσω σε ατμιστικό μπόι. Συγγενής μου, για παράδειγμα, είναι ατμιστής κάπου στα 5 χρόνια τώρα με ένα μικρό e-go, και μάλιστα στο τελευταίο στάδιο με 0mg νικοτίνη. Ούτε ράφια με αρώματα ούτε εργαλειοθήκες Μπομπ ο Μάστορας. Ένα μικροσκοπικό τσαντάκι τσέπης, κι έφυγε. Τις προάλλες του έκανα τον καουμπόι και λέω σοβαρός πως είμαι σε έλεγχο θερμοκρασίας. Απάντηση που έλαβα: σιγά λεβέντη μην σκίσεις κάνα καλσόν.

 
Πέρα από τη γλαφυρότητα της ιστορίας, είναι γεγονός, με το ni200 είδα γεύση. Η πρώτη σκέψη ήταν μία σχετική τσαντίλα, γιατί να μένω στο kanthal όταν χάνω από γεύση; Χωρίς να είναι αριστοκρατική η γευστική μου αντίληψη, είδα διαφορές. Κάποια αρώματα ήρθαν για πρώτη φορά με το ni200, ή π.χ. κάποιο άρωμα τσιχλόφουσκας που με kanthal είχα κάτι από ασετόν, στο ni200 όλα ήταν τσίχλα. Με το ni200 μπόρεσα να ξεχωρίσω 1η φορά πιο σύνθετα αρώματα, και που φαντάζομαι πως μόνο με καλούς επισκευάσιμους θα εντόπιζα στο kanthal. 

 
Παρ' όλα αυτά, συμφωνώ κι εγώ με την petra. Ένας έμπειρος ατμιστής ίσως φτάσει να κουραστεί, ο νέος (όπως εγώ) ακολουθεί τη γνωστή ατμιστική διαδρομή με βάση πάντα και τα προσωπικά του γούστα.

 
Με λίγα λόγια: μέσα σε 3 μήνες, ζηλεύω τους λιτούς e-go φίλους, νιώθω σίγουρος όλες τις εποχές με kanthal, και είμαι με ni200... 

 
Σωστός;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου

Σωστότατος, αλλά για να έχεις μια σφαιρική αντίληψη για όλα τα σύρματα σου προτείνω αφού έχεις μοντ με TC, να δοκιμάσεις και τα άλλα δύο σύρματα SS και Ti, όπως έκανα και γω. ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@makis66, καλησπέρα.
Ναι, θα τα δω όλα τα σύρματα γιατί το άτμισμα το λάτρεψα και ως διαδικασία και ως όλα. Απλώς λέω να κόψω λίγο ταχύτητα γιατί κοιτάζω πίσω και βλέπω ελάχιστα βήματα εμπειρίας.

Αποσυνδεδεμένος kostasjo

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια τι παιζει με τη γευση του Νi200...ενω παρατηρησα αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω οτι καποιες γευσεις οπως πχ τσιχλοφουσκα που ηταν σαν χλωρινη στο κανθαλ ξαφνικα με Ni200 εξομαλύνθηκε, μου τα χαλαει στις πιο soft γευσεις...συγκεκριμενα εδω και καιρο φτιαχνω το μπισκοτακι της ατμος με pink mule βασεις και ειναι το στανταρ υγρο μου...μολις ομως το βαλω στο Ni200 ξαφνικα καμια γευση...δοκιμασα ολα τα πιθανα στησιματα (μονες διπλες, βαμβακι μεσα στην αντισταση, βαμβακι γυρω γυρω και αερας απο μεσα) τιποτα...απ ολα παιρνω μια περιεργη ελαχιστη γευση που δεν εχει καμια σχεση με μπισκοτο και μια περιεργη αισθηση στο στομα...τι να πω θα δοκιμασω μεσα στη βδομαδα ss και τιτανιο να δω τι παιζει και μ αυτα

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
προς το παρον εκτος απο το κανθαλ,που ειμαι πολυ ικανοποιημενος, το μονο που εχω δοκιμασει ειναι το ni200 σε διαφορα μεγεθη συρματος,διατομες κτλ αλλα προσωπικα δεν με ενθουσιασε και πολυ.θα δωσω και μια ευκαιρια και στα αλλα ειδη συρματος να δω γιατι απο καποιους ακουγονται καλα λογια

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Μετά από δοκιμές που έκανα το τελευταίο διάστημα με σύρμα nife48, αναθεωρώ την γνώμη που είχα για τον έλεγχο θερμοκρασίας ..και πλέον "άφησα πίσω" το αγαπημένο μου kanthal.

..ήδη έχει προστεθεί και στις επιλογές τις ψηφοφορίας (...και φυσικά άλλαξα και την αρχική μου ψήφο).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 16:18 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
αυτό το σύρμα θέλω να το δοκιμάσω
έχει διαφορες ποιότητες η όποιο και να πάρω από zivipf είναι ok?
αυτά είναι καλά η έχει και καλύτερα?
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.28/SubProducts/NF48-0.28-10m
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.32/SubProducts/NF48-0.32-10m

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Σωστός! :thumpup:
Εγώ σχεδόν ξεκίνησα το άτμισμα με Ni200, το προτίμησα αμέσως σε σχέση με Kanthal, δεν έχω δοκιμάσει Nichrome και απο εκεί και πέρα δοκιμάζω ότι βγαίνει σε TC αφού μόνο σε TC παίζω. Το Ni200 λοιπόν ήταν το πρώτο σύρμα που αγόρασα για τον πρώτο μου RBA ατμοποιητή. Μετά πήρα Kanthal και όπως το πήρα το άφησα.
Πλέον αγαπημένο σύρμα έχει γίνει το NiFe30 και μένει να δοκιμάσω και NiFe48 που ακούω ακόμα καλύτερα λόγια! Έχει και μεγαλύτερο TCR (απο το NiFe30 της dicodes που έχω εγώ) οπότε τουλάχιστον στο θέμα λειτουργικότητας TC θα δουλεύει ακόμα καλύτερα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
αυτό το σύρμα θέλω να το δοκιμάσω
έχει διαφορες ποιότητες η όποιο και να πάρω από zivipf είναι ok?
αυτά είναι καλά η έχει και καλύτερα?
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.28/SubProducts/NF48-0.28-10m
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.32/SubProducts/NF48-0.32-10m

Εγώ δεν έχω δει να έχει διαφορετικές ποιότητες, το μόνο που βλέπω σαν διαφορά είναι η διάμετρος. Οπότε θα ψωνίσω με γνώμονα την αντίσταση που δίνει η κάθε διατομή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 15:51 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Έχω χρησιμοποιήσει δύο "ποιότητες" nife (..καθώς όπως σωστά συμπλήρωσε ο συνατμηστής estrifan στο επόμενο post..υπάρχουν και άλλες)..

..το nife30 που έχει βγάλει η ίδια η Dicodes {..με μόνη επιλογή την 0.28mm διατομή (..και με temperature coefficient 320)} ..και το φέρνει και η fabvape.

..και το γερμανικό nife48 από zivipf {..σε όλες τις διατομές σύρματος (..και temperature coefficient 405)}.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το nife48 σε διατομή 0.35 mm {..έχω χρησιμοποιήσει και το nife30 (..το οποίο είναι και αυτό πολύ καλό) ..αλλά το nife48 ...είναι καλύτερο (..κατ'εμέ)}.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 16:25 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Βέβαια υπάρχει NiFe30 και της stealthvape με TCR 500
Έχω δει κατά καιρούς και noname σε μαγαζιά αλλά μπορεί να είναι και τα ίδια χωρίς όνομα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστός estrifan ..μου "διέφυγε" η stelthvape, που και αυτή βγάζει από τα καλύτερα σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Έχω χρησιμοποιήσει δύο "ποιότητες" nife (..καθώς όπως σωστά συμπλήρωσε ο συνατμηστής estrifan στο επόμενο post..υπάρχουν και άλλες)..
........
Προσωπικά χρησιμοποιώ το nife48 σε διατομή 0.35 mm {..έχω χρησιμοποιήσει και το nife30 (..το οποίο είναι και αυτό πολύ καλό) ..αλλά το nife48 ...είναι καλύτερο (..κατ'εμέ)}.

Γιώργο, επειδή με έχει προβληματίσει πολύ το NiFe30 (μισό τανκάκι ατμίζει άψογα και μετά αλλάζει συμπεριφορά), σε τι ακριβώς είναι καλύτερο το NiFe48 ;
Παρεπιπτόντως, παρατήρησα πως η fabvape έριξε την τιμή του από 2 ευρω το μέτρο σε 1,30.
Αντιθέτως τα Dani box και Dani no6 πήγαν στα 229 ευρώ από 199 και 219 αντιστοίχως.


Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
μονο εγω είμαι που προτιμώ το τιτανιο;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Γιώργο, επειδή με έχει προβληματίσει πολύ το NiFe30 (μισό τανκάκι ατμίζει άψογα και μετά αλλάζει συμπεριφορά), σε τι ακριβώς είναι καλύτερο το NiFe48 ;
Παρεπιπτόντως, παρατήρησα πως η fabvape έριξε την τιμή του από 2 ευρω το μέτρο σε 1,30.
Αντιθέτως τα Dani box και Dani no6 πήγαν στα 229 ευρώ από 199 και 219 αντιστοίχως.

Δημήτρη, δεν είχα αντίστοιχη με την δική σου εμπειρία ..αλλά η διαφορά που είδα με το nife48, ήταν άμεση και εμφανής (..ακόμα καλύτερη γεύση). Διάρκεια coil ..4 με 5 tank (..απλά κάπου εκεί τα αλλάζω ..αν και με λίγο βούρτσισμα, σχεδόν "επανέρχονται").

Επιπλέον, με βολεύει και η δυνατότητα χρήσης χοντρότερων συρμάτων (..σε σχέση με το nife30  της Dicodes, που είναι μόνο 28άρι).

..πιστεύω, ότι αν το δοκιμάσεις, θα σου αρέσει και εσένα περισσότερο (..αν το κάνεις ..περιμένω εντυπώσεις).

Υ. Γ. ..την τιμή την αύξησε ο γερμανός ..όχι η fabvape.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Το τιτάνιο μόνο για tc ή και vw??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem