vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 5 χρήστες
tony1976, camber, pngtszs1976, bloodlessz, saltcity

Twitter

KOOPOR mini

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
KOOPOR mini
« στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 23:47 »
Αφού περίμενα μήπως το παρουσιάσει κανένας πιο ειδικός από εμένα πήρα τελικά την απόφαση να το κάνω εγώ.
Κατασκευάζεται από την KOOPOR (www.koopor.com) η οποία απ'ότι λέγεται είναι θυγατρική της SMOK.

Έχει τις δύο κλασικές λειτουργίες μεταβλητής ισχύος V-Watt από 1 έως 60 watt και λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας TC.
Στην λειτουργία TC υποστηρίζει σύρματα Νι200 και Τι. Με την αναβάθμιση λογισμικού υποστηρίζει και SS σύρμα. Στην λειτουργία TC δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα watt αλλά έχει τρεις προκαθορισμένες επιλογές:
1. soft στην οποία δίνει 6 έως 40w μέχρι να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία που έχουμε ορίσει
2. normal στην οποία δίνει 6 έως 50w και
3. hard στην οποία δίνει 6-60w
Λειτουργεί με μια 18650 μπαταρία και έχει θύρα usb η οποία όμως χρησιμεύει μόνο για την αναβάθμιση λογισμικού και όχι για φόρτιση.

H συσκευή έρχεται σε ένα ωραίο κουτάκι , και μαζί δίνεται και μια πορτοκαλί θήκη από σιλικόνη.

Τα βασικά χαρακτηριστικά της συσκευής είναι:
Material: Zinc Alloy and Stainless Steel
Colour: Silver, Black
Output Power: 1W-60W
Resistance Range: 0.06Ω—2.0Ω (TC Mode)
                              0.1Ω—3.0Ω (VW Mode)


Δεν θα επεκταθώ σε περαιτέρω λεπτομερή περιγραφή της λειτουργίας του και του menu του αφού στο Υou Τube κυκλοφορούν πολλά βίντεο από reviewers. Ενδεικτικά παραθέτω δύο από αυτά:

[youtube]luvmevhLONk[/youtube]

[youtube]G5vKCMczUTk[/youtube]


Εντυπώσεις :
Έχω το μοντάκι ακριβώς ένα μήνα και δυστυχώς η άποψη μου γι'αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλή. Θα ξεκινήσω λέγοντας τα θετικά (αυτά που εμένα μου άρεσαν και ίσως κάποια να είναι υποκειμενικά)
1. Είναι στιβαρό σαν κατασκευή και βολικό στο χέρι.
2. Στην λειτουργία VW αποδίδει απροβλημάτιστα με καλά ρεύματα.
3. H τιμή του είναι αρκετά καλή.
4. Η μπαταρία αλλάζει πολύ εύκολα με μαγνητικό πορτάκι.
5. Δίνει την δυνατότητα καθορισμού του Temperature Coefficient του σύρματος Νι200 όχι όμως και του Τι (αυτό διορθώθηκε με το πρώτο upgrade)


Ας περάσουμε τώρα στα αρνητικά:
1. Τα κουμπιά κουδουνίζουν αν κουνήσουμε έντονα το μοντ
2. Η διαχείριση της μπαταρίας πρέπει να είναι από τις χειρότερες που κυκλοφορούν. Σε VW λειτουργία με 11w και αντίσταση 1,5Ω δεν βγάζω ολόκληρη ημέρα.
3. Παρότι έχει θύρα usb μόνο για αναβαθμίσεις και όχι για φόρτιση αυτή δεν λειτουργεί όπως σε όλα τα άλλα αναβαθμίσιμα μοντ που κυκλοφορούν. Δηλαδή δεν συνδέεις το μοντ στον υπολογιστή σου και εγκαθιστάς το νέο λογισμικό. Αφού η εταιρία, μετά από πολλά παράπονα κατόχων του μοντ, έβγαλε την πρώτη αναβάθμιση, μας κοινοποίησε ότι αυτή μπορεί να γίνει μόνο με εξειδικευμένο εξοπλισμό και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να στείλουμε το μοντ στους αντιπροσώπους να μας το κάνουν. Φυσικά η αναβάθμιση είναι δωρεάν αλλά τα μεταφορικά ΟΧΙ.
4. Η Koopor είναι εταιρία για γέλια όσον αφορά το customer support. Δεν μου απάντησε ποτέ σε ερωτήματα που της έστειλα.

Βάζω λοιπόν κλείνοντας το μόνο review του μοντ το οποίο λέει πραγματικά τα προβλήματα του μοντ. Δυστυχώς όλα τα άλλα reviews που είδα (και δεν είναι λίγα) το εκθιάζουν γεγονός που πραγματικά με προβλημάτισε, αφού και εγώ πριν το αγοράσω τα είχα συμβουλευτεί. Ήμουν άτυχος και δεν είχα δει αυτό το review

[youtube]-KSA-61mIHA[/youtube]

[youtube]-YBVLHFpdms[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:01 από mankar72 »

Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:23 »
Συμφωνώ σε όλα. Ξέχασες νομίζω να αναφέρεις ότι το μοντ δεν κλειδώνει κανονικά. Ενώ κλειδώνει όσο το λειτουργείς, αμα το αφήσες κάμποσο κλείνει η οθόνη και αν πατήσεις το κουμπί ανοίγει κανονικά και το κουμπί πατιέται επίσης κανονικά. Μεγάλο foul αυτό. Άν βάλεις και τη μπαταρία που διαρκεί όσο το istick 40, δεν λέει και πολλά. Το istick 40 από την άλλη, το tc του δεν λειτουργεί καλά. Τρέχα γύρευε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:35 »
Κρίμα ρε παιδιά, το είδα σ' ένα μαγαζί -το είχε ο μαγαζάτορας, δεν ρώτησα αν το εμπορεύεται- και ζήτησα να δοκιμάσω μερικές τζούρες και μ' εντυπωσίασε με τη στιβαρότητά του και το μέγεθός του, ενώ είχε και ωραία απόδοση σε vw.
Όχι ότι μ' ενδιαφέρει η αγορά μοντ αυτή την εποχή αλλά κουβέντα να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:40 »
Εγώ ήμουν μεταξύ αυτού και του evic vtc. Δυστυχώς έκανα την λάθος επιλογή επηρεασμένος κυρίως από την εμφάνιση και τη στιβαρότητα του Koopor. Τώρα ψάχνω σαν τρελός να βρω άκρη πως θα κάνω την αναβάθμιση η οποία λύνει κάποια από τα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:44 »
Μόλις απέκτησε μεγαλύτερη συμπάθεια το vtc mini μου και επίσης αισθάνθηκα απίστευτα τυχερός που δεν μου έκατσε η αγορά του λόγω του ότι το paypal δεν δέχτηκε την κάρτα μου.. τι να πω, κρίμα την αδυναμία που είχα γι'αυτό όταν το πρωτοείδα.. ειδικά αυτό με το update ήταν..

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:45 »
το εχω εδω και 1 μηνα κοντα
εντυπωσεις
πολυ καλο φινιρισμα,παρα πολυ καλα ρευματα σε power mode,δουλευει πολυ καλα σε tc με ni200 που το δοκιμασα.......μ αρεσε
τωρα
ειναι μειον που για να το αναβαθμισουμε θελει...δεηση στο θεο (αλληθεια ποιος ειναιστην ελλαδα ο αντιπροσωπος)
αυτο με την διαχηρηση μπαταριας ισως δεν ειμαι ο καταλληλος να το διαπιστωσω αλλα μαλλον τρωει ρευμα μπολικο :hmmm:
ααα κουδουνιζει το fire bouton

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 07:02 »
Aντιπρόσωπος πάντως στην Ελλάδα θα μπορούσε να είναι και η Νobacco που διαθέτει πλέον τη συσκευή με την ονομασία NOBACCO Once TC....

http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/nobacco-boxes-179/3176-01-01-1455-nobacco-once-tc-detail


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 07:18 »

Δεν ξέρω εάν είναι αντιπρόσωπος και της Koopor. Σαφώς πρόκειται για την ίδια συσκευή αλλά με άλλο όνομα :dontknow: 
Και απ'ότι είδα μάλλον το OnceTC θα έρχεται με την αναβάθμιση ήδη εγκατεστημένη γιατί λέει πως υποστηρίζει και SS σύρμα στην TC λειτουργία, πράγμα που στο Koopor δεν ισχύει χωρίς το upgrade.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 07:24 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 07:23 »
Καλημερα.
Βλεπω και το Plus 200w και νομιζω οτι ειναι το φτηνοτερο με 200w που υπαρχει και κυκλοφορει ελλαδα.

http://www.atmosfaira.com/koopor-plus-200w.html

Το εχει δοκιμασει καποιος?Το μαγαζι δεν εχει παραρτημα Πατρα να περασω να το δω...
Καλο Σ/Κ σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 09:07 »
Εγώ είχα παρει 2 από fasttech πριν έρθει Ελλάδα, και από άποψη τιμής βλέπω ότι έκανα πολύ καλά.

Δεν έχω πολλούς ατμοποιητές, αλλά αυτό με τις συνεχείς ερωτήσεις που κάνει για την αντίσταση μου το κάνει μόνο με τους KEBO russian 91% . Με έναν kanger δεν μου το κάνει κάθε φορά που επανέρχεται από sleep (1 στις 7-8) και με τους russia 91% v3 της ecig με ρωτάει μόνο όταν τον πρωτοβάλω και θα με ξαναρωτήσει ξανά στην επόμενη αντίσταση που θα φτιάξω. Δεν πρέπει να έχουν κάνει ολοκληρωμένη δουλειά στον πόλο, γιατί ο ecig russia που έχει κι αυτός spring loaded θετικό δεν πιέζει τον πόλο του koopor οπότε δεν έχει κανένα μα κανένα θέμα.

Σε tc το έπαιξα μόνο μια μέρα με μια έτοιμη αντίσταση για kanger subox kit, ni200. Για να παίξει καλά πρέπει να παίξει κανείς με την επιλογή "Tp" στο μενού (μου το είχε πει π.μ. συμφορουμίτης που το είχε) και το φέρνεις στα μέτρα σου εύκολα.

Επειδή το παίζω σε vw η διαχείρισή του είναι γενικά καλή, μου τις ξεζουμίζει τις μπαταρίες, και τα ρεύατά του είναι πολύ καλά, πιο smooth από αρκετά άλλα (και έχουν περάσει αρκετά και ακριβότερα από αυτό).

Για την αναβάθμιση πιστεύω θα στρώσουν εκεί στην Koopor, μετά το κράξιμο που έχουν φάει, αλλιώς το σύνθημά τους "είμαστε νέοι" θα γίνει πραγματικότητα, δεν θα προλάβουν να "γεράσουν" σαν εταιρία...

Πάντως τα χρησιμοποιώ καθημερινά και τα δύο και γενικά είμαι ευχαριστημένος

edit: πάντως με τον russia v3 της ecig που το χρησιμοποιώ σχεδόν μόνιμα, πήρα την καλύτερη γεύση από οποιοδήποτε άλλο μοντάκι τον έβαλα επάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 09:15 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 22:28 »
Όσοι το έχετε και το χρησιμοποιείται με έλεγχο θερμοκρασίας ρίξτε μια ματιά στις τιμές που έχουν ορίσει εργοστασιακά στα TCR του εκάστωτε σύρματος.
Του Ni πρέπει να είναι  0.00520.Αν έχει διαφορετική τιμή,αλλάξτε την με αυτή.
Στο Ti πρέπει να είναι 0.00350.Αν έχει διαφορετική τιμή,αλλάξτε την με αυτή.
Το ίδιο ισχύει και στην έκδοση της Nobacco,Once Tc.Eδώ πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξετε και την τιμή του SS σε 0.00092.


Κατά τα λοιπά,στιβαρή συσκευή,εκνευριστικό το ότι δεν φορτίζει μέσω usb(αν και δεν ξέρω πόσο καλό θα ήταν σε τέτοιας κατηγορίας mod για την σωστή φόρτιση της),μπαταριοφάγος στην λειτουργία TC(λογικό και παρόμοιο με άλλα της λίγκας απ΄όσα βλέπω).
Προσωπικά μου βγάζει γύρω στα 6ml με μπαταρίες 2500mah/2600mah(LG και Sony).To κακό είναι ότι τα 6ml φέυγουν πολύ γρήγορότερα με το TC,απ' ότι με VW.Ψιλοαναμενόμενο καθότι στο TC έχει προρυθμισμένες ρυθμίσεις για την ισχύ.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 22:37 »
Φίλε gstriftos έχεις κάνει το upgrade?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 22:46 »
Εγω γενικα φιλοι, ειμαι επιφυλακτικος σε καθε νεο προιον που βγαινει... καλο ειναι γενικα να εχουμε υπομονη μερικες εβδομαδες μετα την κυκλοφορια τους ετσι ωστε να υπαρχουν reviews & να ξερουμε τα + & τα -

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 22:56 »
Φίλε μου πριν το πάρω είδα πολλά reviews. To κακό είναι ότι, όπως είπα και στην παρουσίαση, το 99% αυτών δεν ανέφεραν τα στραβά του μοντ. Αυτό βέβαια με κάνει πλέον ιδιαίτερα επιφυλακτικό για το μέλλον αλλά και καχύποπτο για την αντικειμενικότητα των reviewers. Πιθανά επειδή τους στέλνουν τα προϊόντα δωρεάν να μην λένε όλη την αλήθεια για τα προϊόντα. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου η καλύτερη πληροφόρηση γίνεται μόνο μέσω του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KOOPOR mini
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 23:24 »
τα reviews είναι ένας τρόπος να μαζέψεις views και προφανώς χρήματα. υπάρχει μεγάλη βιασύνη και δεν δοκιμάζονται τα μοντ κανα μήνα μέχρι να δεις εσυ το βιντεο. εγω μετα απο πολλα βιντεο κατάλαβα οτι σχεδόν ποτε δεν βγαίνει πόρισμα οτι ένα μοντ είναι κακο. και προφανώς δεν είναι έυκολο να θάψεις ένα προιόν γιατι αυτός που στο έστειλε δεν υπάρχει περίπτωση να σου στείλει τίποτε άλλο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115963 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824427 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507434 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154794 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294223 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1134 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4023 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem