vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 2 χρήστες
tibolaso, Buliwyf

Twitter

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1035 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:28 »
Τί είναι αυτό ρε παιδιά? ? ?     3 στησίματα έκανα (όλα kanthal), 3 τανκακια (όχι full γεμάτα). Μπούχτισα. Το 9αρι υγρό είναι σαν 18χτάρι χωρίς όμως το αγρίεμα στον λαιμό. Πολύ αεράτος και πολύς ατμός, ζεστός και "πνιγηρός" κατά κάποιο τρόπο αλλά όχι άγριος. Μπούχτισα από νικοτίνη. Γεύση καλή βέβαια αλλά πολύς ατμός. Το καλύτερο για μένα και υποφερτό κάπως στήσιμο από τα αυτά που δοκίμασα είναι με 2.5mm, Kanthal 0.32mm, 6 σπείρες, 1.35Ω, 1 στροφή καμπάνα, σφιχτός πολύ ο αέρας (ίσα που βλέπω τρύπα), σφιχτό KGD, 13watt.


Σ' αυτό ακριβώ το στήσιμο έχω καταλήξει και γώ στα 14 W όμως με 6mg νικοτίνης και είναι τέλεια.

Ακριβώς όπως τα λες το κάνω. :yes:

Μήπως με παρακολουθείς; 8) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1036 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:32 »
Επιτρέπεται φίλε μου ο ενικός ...το βαμβάκι το γυρνάο όταν του ρίξω υγρό αλλά προσπαθώ να μην Καλύψο καθόλου το τυφλό λούκι  κανάλι εισαγωγής αλλιώς και χωρίς να προ εξέχει το βαμβάκι απο τα σπειροματα γιατί θα στο παρασύρει η καμπάνα και θα έχεις θέμα η υπέρ η υπό τροφοδοσία ανάλογα και στην ποσότητα που θα έχεις   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1037 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:07 »
0.30 σύρμα 6 σπείρες 1.20ohm η αντίσταση  βαμβάκι cotton bacon.Πολύ καλό ατμό αλλα από γεύση δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα γιατι το υγρό που έχω τώρα στην δουλειά είναι λίγο ότι ναναι
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2016, 11:12 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1038 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:35 »
Το setup μου ακούγεται καλό στο βαμβάκι δεν το έχω δουλέψει αλλά έχω ακούσει  καλά λογια ενα καλό βαμβάκι για εμένα πρεπει να έχει καλη απορροφητικότητα έως και στην αλλαγή του  να μην πέρνησ την λεγομενη   γεύση  βαμβακιλασ  και να σου δείνει απο την πρωτη τζούρα την γεύση απο την  αλλαγή υγρού στων ατμό..  τώρα προσ το υγρό που έχεις  εσύ μονο ξέρεις αν είναι καλό η οχι.. 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1039 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:53 »
@alldaynews Bάλε muji ή KGD και ξαναπροσπάθησε
Σ' αυτό ακριβώ το στήσιμο έχω καταλήξει και γώ στα 14 W όμως με 6mg νικοτίνης και είναι τέλεια.

Ακριβώς όπως τα λες το κάνω. :yes:

Μήπως με παρακολουθείς; 8) :laugh1:
Ναι, και εσένα και πολλούς άλλους εδώ μέσα.   :))  μπας και μάθω τίποτα
Η αλήθεια είναι ότι με πήγε εκεί μόνος του ο Τηλέμαχος, έχω ακόμα πολύ δουλειά να κάνω να τον φέρω στα μέτρα μου*. Και φυσικά να δώ τι βαθμό θα πάρω από αυτόν όταν μπούμε στο SS στο επόμενο τέρμινο.

Έκλεισα και άλλο το δαχτυλίδι του αέρα, ίσα που χωρά να μπεί σύρμα 0.25mm και ήρθε κάπως πιο κοντά στα γούστα μου. Δεν μπουχτίζω πια. Μου έκανε και μια μλκ το drip tip και ενώ νόμιζα ότι τον άνοιξα μετά από γέμισμα η καμπάνα είχε παραμείνει κλειστή. Ίσα που το πρόλαβα το καμένο και δεν έχω μαζί μου σύνεργα στην δουλειά για αλλαγή βαμβακιού. Το πέταξα το drip tip από τα νεύρα μου στο πάτωμα του αυτοκινήτου και έβαλα το driptip του KFL+. Αν εξαιρέσω αυτό, κανένα παράπονο από αυτόν,  0 προβλήματα. 4o/5o τανκάκι και μου "φαίνεται" πιο γευστικός αλλά ακόμα δεν έχω πάρει από αυτόν ό,τι μου δίνει ο Erl. Είμαστε σε καλό δρόμο όμως και υπάρχει χημεία.

Σχετικά με το * & υπογραμμισμένα παραπάνω: Λοιπόν για να μην με παρεξηγείτε, δεν φέρνω εγώ τον Μάχο, τον Erl ή τον KFL+ εκεί που θέλω. Αυτοί τελικά με φέρνουν εκεί που θέλουν, για αυτό που είτε έτυχε είτε πέτυχε ο κατασκευαστής τους να κάνουν. Συνεπώς δεν μαθαίνω να στήνω τον Α, Β ή Γ αυτοί με μαθαίνουν να τους φτιάχνω αλλά και να τους υπομένω/συνηθίζω σ'αυτά που δίνουν είτε μ'αρέσει αυτό που δίνουν είτε όχι, γούστα. Ειλικρινά δεν ξέρω αν ο Τηλέμαχος ήρθε για να μείνει αλλά βγάζω το καπέλο στον κύριο που τον έφτιαξε, και δεν εννοώ τον κινέζο τορναδόρο :p   Αυτό που άρχισα να υποψιάζομαι από τον Erl ήρθε ο Τηλέμαχος να το επιβεβαιώσει: "Εμείς σε στρώνουμε, δεν στρώνεις εμάς". Ο KFL+ πάντα "ναι" λέει, σε όλα συμφωνεί, δεν βγάζεις συμπέρασμα από αυτόν :p   
Δύο μήνες πάντως στους επισκευάσιμους με τις λίγες αυτές εμπειρίες που έχω αποκτήσει αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα για να φέρω εγώ έναν επισκευάσιμο στα μέτρα μου και όχι αυτός στα δικά του.  Sorry για το off-topic.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Έχουμε αρχίσει να τα "βρίσκουμε". Άλλαξα drip tip και εφτιαξε αρκετά. Και αυτοί οι κινέζοι στο πιο φτηνό κομμάτι μετά από τις 2 βίδες των πόλων τσιγκουνευτηκαν και δεν έβαλαν ένα drip tip τις προκοπής? Έκανα για πλάκα ένα στήσιμο και μου βγήκε πολύ καλό σε γεύση (@shadokan), μιας και έχει τόσο καλή τροφοδοσία μπορείς να το εκμεταλλευτείς για διπλό το ένα μέσα στο άλλο, αντι για 2 παράλληλα, σταυρωτά, καβαλημένα κτλ όπου το καθένα θέλει το δικό του wick.
   
SS316L 0.2mm, σε 2.5mm, 5 σπείρες, 1Ω, KGD, Τηλέμαχος clone, evic vtc mini 14W.   http://www.steam-engine.org/coil.asp?s=dp&r=1&awg=32&id=2.5&ll=2
   
Ακολουθεί το φονορομαντζο:



  σφίγγοντας το σύρμα, τα μπόσικα τραβηχτά με κατσαβίδι.

  κ.λ.φαρδία



  οι πόλοι αρκετά λοξά να χωρέσουν το coil και για να μην μείνει πολύ σύρμα/ποδαράκια χωρίς βαμβάκι

το πύρωσα για να δώ για hotspots





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εχτές που το έστησα δεν τον άφησα καθόλου να κρυώσει  :))  και έτσι δεν δοκίμασα TC με αυτό το στήσιμο. Σήμερα το πρωί ατμίζω με TC, 180 βαθμούς στα 15watt. Παίζει πολύ καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 08:19 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1040 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:43 »
Επιτέλους με το drip tip της μαμάς. Απλά τέλειο !!!

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1041 στις: Μαρτίου 10, 2016, 19:07 »
παιδες σορυ αλλα μηπως υπαρχει καποιο βιντεακι στα ελληνικα για το τηλεμαχος V2;;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1042 στις: Μαρτίου 10, 2016, 19:29 »
δυστυχώς ακόμα και ο κατασκευαστής κάνει τα βίντεο στα (ο θεός να τα πει) αγγλικά

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1043 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:11 »
Παρέλαβα και εγώ εχθές απο fast μετά από 25 μέρες τον plus.Παρότι μου φάνηκε καθαρός του έκανα δυο εικοσάλεπτα μπανάκια στους υπερήχους.Τον έστησα με ss316l της ud.Το στήσιμο μου το έδειξε ο makis66 ο οποίος είχε την καλοσύνη να με δεχτεί στο σπίτι του τις προάλλες και να μου δείξει πως στήνει τους δικούς του ατμοποιητές,αλλά και να κάνουμε χαλαρή κουβεντούλα για το άτμισμα και άλλα πολλά.Τον ευχαριστώ πολύ για αυτό.Υπόψιν πήγα με φίλο συνατμιστή,μέλος του forum και αυτός ,τον Bill-Βασιλης.
Ο Τηλέμαχος σαν πρώτη εντύπωση,μου φάνηκε καλός,πολύ καλός θα έλεγα.αλλά τι γνώμη να βγάλεις μέσα σε μια μέρα...
Περισσότερες εντυπώσεις ,ίσως σε λίγες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1044 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:26 »
Εν αναμονή και εγώ, έφτασε Ελλάδα και άντε να μου έρθει :)
Εγώ δε θα πάω όμως στον maki, σαν μερικούς μερικούς που τον ξεσηκώσαν για καινούργια πράγματα ;) 

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1045 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:13 »
Εγώ είμαι αυτός  :-[

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis pet

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1046 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:05 »
Επιτέλους με το drip tip της μαμάς. Απλά τέλειο !!!
Ποιο είναι αυτό? Που το βρήκες?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1047 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:21 »
παιδες σορυ αλλα μηπως υπαρχει καποιο βιντεακι στα ελληνικα για το τηλεμαχος V2;;


Αναφέρεται στον πρώτο Τηλέμαχο αλλά δεν αλλάζει κάτι στην λογική του στησίματος.

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1048 στις: Μαρτίου 11, 2016, 02:46 »
Παιδιά καλησπέρα ατμιζω περίπου τρεις μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημενος έχω istick60w και nautilus mini.
Θέλω να πάω σε επισκευασιμο ψάχνω τσιγαρισια τζούρα και πολύ καλή γεύση.Πιστεύετε πως ο τηλεμαχος θα με καλύψει ?? έχετε κάποιον άλλο να μου προτείνετε
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1049 στις: Μαρτίου 11, 2016, 03:26 »
Παρέλαβα και εγώ εχθές απο fast μετά από 25 μέρες τον plus.Παρότι μου φάνηκε καθαρός του έκανα δυο εικοσάλεπτα μπανάκια στους υπερήχους.Τον έστησα με ss316l της ud.Το στήσιμο μου το έδειξε ο makis66 ο οποίος είχε την καλοσύνη να με δεχτεί στο σπίτι του τις προάλλες και να μου δείξει πως στήνει τους δικούς του ατμοποιητές,αλλά και να κάνουμε χαλαρή κουβεντούλα για το άτμισμα και άλλα πολλά.Τον ευχαριστώ πολύ για αυτό.Υπόψιν πήγα με φίλο συνατμιστή,μέλος του forum και αυτός ,τον Bill-Βασιλης.
Ο Τηλέμαχος σαν πρώτη εντύπωση,μου φάνηκε καλός,πολύ καλός θα έλεγα.αλλά τι γνώμη να βγάλεις μέσα σε μια μέρα...
Περισσότερες εντυπώσεις ,ίσως σε λίγες μέρες.

Περικλή ευχαρίστησή μου ήταν και θα χαρώ πολύ να ξαναβρεθούμε εγώ, εσύ και ο Βασίλης, αν όχι πάλι στο σπίτι μου και έξω για καφεδάκι με τις ατμομηχανές μας και χαλαρή κουβεντούλα.

Περάσαμε ωραία και μου φτιάξατε τη μέρα με την ωραία παρέα σας. :D

Στο θέμα μας λοιπόν τώρα.

Σήμερα έστησα τον Τηλέμαχο πρώτη φορά με Ni200, μετά από πολλές μέρες που τον άτμιζα με Kanthal Α1 (0,32mm) και φυσικά ήμουν ευχαριστημένος.

Νι200 λοιπόν 0,28mm 7 σπείρες με ίσες μικρές αποστάσεις σε 2,5mm διάμετρο σπείρας, 0,11 Ohm στο VTC mini στο Ni200 mode, 15W και 200 βαθμούς. Η καμπάνα μία ολόκληρη και μισή στροφή άνοιγμα.

Όλα καλά και γεύση και  ατμός και χτύπημα, ίσως πιο βελούδινο και σταθερό άτμισμα από ότι με το Kanthal.

Διαρροές, υπερτροφοδοσία ί υποτροφοδοσία δεν είχα τις δύο βδομάδες που τον έχω και τον χρησιμοποιώ καθημερινά.

Έχω όμως έναν ενδοιασμό για την αντοχή του Ni200 σε διάρκεια χρόνου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 51 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248194 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 271 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 241 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573100 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2339 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 977 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327999 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99