vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, NikolaosKZ, Milarepa, treloneritis, mathimatikos1966, lagoudakis

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #795 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:00 »
Απο τον κλώνο θα πάρεις λογικά λιγότερα πράγματα αλλά θα έχεις μια προσωπική άποψη για το αν σου κάνει η όχι και θα έχεις πληρώσει 20-25€ 
προσωπικά αν είχα πάρει τον γνήσιο θα με είχε χαλάσει πολύ μια και δεν είναι τόσο του γούστου μου αλλά με τον κλώνο δεν έχω πρόβλημα και θα τον κρατήσω απλά για να υπάρχει αντίθετα αν ήταν αυτό που έψαχνα κάποια στιγμή θα επερνα και τον γνήσιο   

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #796 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:22 »
Ή λογική είναι κλώνος δεν έχει καλά μεταλα..και μπλα μπλα ...είναι λίγο οφφφ...
Ποιος εγγυάται ως ειδικός ότι τα μεταλα του γνήσιου είναι καλύτερα...?ποιος βάζει πάλι το χέρι του στην φωτιά ότι το μέταλο του ατμό είναι 304,316 490 007 κτλπ?
Επειδή το γράφει ο κατασκευαστής? :respect:..
Όχι βέβαια ...καμία φορά ή αίσθηση του γνήσιου ή Κλώνου μας προκαταβάλει...όταν το ξεπεράσουμε αυτό θα έχουμε και εικόνα αν μας κάνει ο κάθε ατμό ή όχι...
Φυσικά είτε γνήσιος είτε κλώνος θέλει καλό καθάρισμα με τους τρόπους που αναφέρονται σε άλλο νήμα...
Έστω και λίγο γρεζακι αλλοιώνει την γεύση...
Κατά ταλλα απτην στιγμή που τα κομάτια του γνήσιου ταιριάζουν στον κλώνο μιλάμε για 1:1 κλώνο επομένως ή φιλοσοφία και ο σχεδιασμός είναι ο ίδιος...οπότε εάν δεν σας κάνει σαν ατμό και στον γνήσιο δεν θα δείτε τρομερές διάφορες...μπορεί ή διάφορα να βρίσκεται στο cnc που χρησιμοποιήθηκε για το κόψιμο ή το φινίρισμα δεν είναι τόσο ικανό όμως αυτό να αλλάξει το ατμιστικα αποτέλεσμα...
Και ξαναγραφω είναι απροβληματιστος ,ευκολο ς και με καλό χτύπημα...στην γεύση επειδή έχω οξεία καυφουνιτιδα δεν μπορώ να πω ότι είναι καλή για εμένα...ωστόσο είναι μια καλή επιλογή σαν 2 ατμο

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #797 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:29 »

Εχει καποιος και γνησιο και κλωνο να μας πει αν εχουν διαφορα σε γευση?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #798 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:31 »
Τηλέμαχος - Γεύση - Διαρροές μηδέν - Τροφοδοσία τέλεια


Σύρμα kanthal A1, 0.32mm και πάνω.
Αξονάκι 2,5 mm
Σπείρες τόσες όσο να μην περάσει τα 1,2 Ωμ (6 για 0,32mm)
Coil με σπείρες που απέχουν ελάχιστα, όχι κολλημένες.
Βαμβάκι KGD σφιχτό, μισό στο ντεκ μέσα να πατάει κάτω, μισό κομμένο σύριζα στα λούκια.
Καμπάνα 1,5-2 στροφές άνοιγμα.
Ντριπ τιπ πάνω απο 4 mm εσωτερική τρύπα.
Βαττ 16 έως 18 (με λιγότερα δεν προλαβαίνει το υγρό να εξατμιστεί και βρίσκει δρόμο στον πάτο του housing και υγρασία στο ντριπ τιπ)
Ατμίστε υπεύθυνα  :D


 Νικέλια, τιτάνια, παλάδια, πλατίνες γιόκ.
Κλώνος με αυθεντικό ίδια γεύση ακριβώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:40 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #799 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:36 »
 Ακριβώς ετσι, τον εχω τωρα στο χερι με 32αρι στα 1,2Ω ακριβως, σε 2.5 πυρηνα. Βαμβακι ακριβως οπως ειπες, καμπανα 2 πληρεις στροφες. 16.5W.   Κελαηδάει..  :yes:

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #800 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:42 »
Άντε να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία όπως το κανει ο netsplit :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #801 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 14:21 »
Δυστυχώς 32αρι δεν έχω με 30αρι μου βγαίνει 1,55 στα 14 watt 2 στροφές η καμπάνα και  με τον τρόπο του netsplit  το βαμβάκι.Καλύτερα απ`ότι πριν αλλα γεύση καλύτερη με τον subtank.Προφανώς θέλει μικρότερη αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #802 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 14:41 »
Τηλέμαχος - Γεύση - Διαρροές μηδέν - Τροφοδοσία τέλεια


Σύρμα kanthal A1, 0.32mm και πάνω.
Αξονάκι 2,5 mm
Σπείρες τόσες όσο να μην περάσει τα 1,2 Ωμ (6 για 0,32mm)
Coil με σπείρες που απέχουν ελάχιστα, όχι κολλημένες.
Βαμβάκι KGD σφιχτό, μισό στο ντεκ μέσα να πατάει κάτω, μισό κομμένο σύριζα στα λούκια.
Καμπάνα 1,5-2 στροφές άνοιγμα.
Ντριπ τιπ πάνω απο 4 mm εσωτερική τρύπα.
Βαττ 16 έως 18 (με λιγότερα δεν προλαβαίνει το υγρό να εξατμιστεί και βρίσκει δρόμο στον πάτο του housing και υγρασία στο ντριπ τιπ)
Ατμίστε υπεύθυνα  :D


 Νικέλια, τιτάνια, παλάδια, πλατίνες γιόκ.
Κλώνος με αυθεντικό ίδια γεύση ακριβώς.
Το βαμβάκι (kgd) πως το φτιαχνεις?
Αφαιρεις τα πάνω κ κάτω χοντρά εξωτερικά φύλλα ή όχι? Το τραβας στο πλάτος να ανοίξει κ το στρίβεις? Ή απλά στριβεις τη μια άκρη κ το περνάς όπως είναι?

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #803 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 14:48 »



Το βαμβάκι (kgd) πως το φτιαχνεις?
Αφαιρεις τα πάνω κ κάτω χοντρά εξωτερικά φύλλα ή όχι? Το τραβας στο πλάτος να ανοίξει κ το στρίβεις? Ή απλά στριβεις τη μια άκρη κ το περνάς όπως είναι?


Δώσε μας τα φώτα σου  :respect: :respect: :respect:


Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #804 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:10 »
μόνο εγώ στη φωτογραφία δεν πρόχεξα τον Τηλέμαχο;  ::)

Καλοάτμιστο το εργαλείο!

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #805 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:32 »
Ρε παιδιά δεν έχει διαρροές ο Τηλέμαχος, αν είχε θα τον είχα συρταριάσει απο την αρχή. Εντύπωση μου κάνει που δεν μαζεύει ούτε υδρατμούς στο δαχτυλίδι-τρύπες αέρα. Στα 2-3 πρώτα στησίματα δυσκολεύτηκα λίγο να βρω πως πρέπει να βάλω το βαμβάκι, δεν μου πολυάρεσε η λογική να κόβουμε σύρριζα το βαμβάκι και το κατέβαζα στα λούκια. Ευτυχώς τον είχα με tc και δεν έφαγα καμένο. Τελικά το βαμβάκι πρέπει να μην το κατεβάζουμε στα λούκια.
Όσοι δεν έχετε γεύση δοκιμάστε να τον πλύνετε πολύ καλά, έχει πολύ λαδίλα που δεν φαίνεται με το μάτι.
Επίσης να κάνετε πολλές δοκιμές και να μην τα παρατάτε με την μία. Αυτό ισχύει για όλους τους επισκευάσιμους.


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #806 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:48 »
Το βαμβάκι (kgd) πως το φτιαχνεις?
Αφαιρεις τα πάνω κ κάτω χοντρά εξωτερικά φύλλα ή όχι? Το τραβας στο πλάτος να ανοίξει κ το στρίβεις? Ή απλά στριβεις τη μια άκρη κ το περνάς όπως είναι?
χωρίζω το pad στην μέση χωρίς να αφαιρέσω τίποτε.
Μετά το κάθε μισό το κόβω σε λωρίδες.
10 mm πλάτος λωρίδας για coil με άξονα 2,5 mm
Βγάζω έτσι 12 λωρίδες 8χ1 εκατοστά από κάθε pad.
Την κάθε λωρίδα την κόβω στην μέση και έχω 24 των 4χ1 εκατοστών.
Την κάνω ρολό και την βάζω σφιχτά.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #807 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:53 »
Τηλέμαχος - Γεύση - Διαρροές μηδέν - Τροφοδοσία τέλεια


Σύρμα kanthal A1, 0.32mm και πάνω.
Αξονάκι 2,5 mm
Σπείρες τόσες όσο να μην περάσει τα 1,2 Ωμ (6 για 0,32mm)
Coil με σπείρες που απέχουν ελάχιστα, όχι κολλημένες.
Βαμβάκι KGD σφιχτό, μισό στο ντεκ μέσα να πατάει κάτω, μισό κομμένο σύριζα στα λούκια.
Καμπάνα 1,5-2 στροφές άνοιγμα.
Ντριπ τιπ πάνω απο 4 mm εσωτερική τρύπα.
Βαττ 16 έως 18 (με λιγότερα δεν προλαβαίνει το υγρό να εξατμιστεί και βρίσκει δρόμο στον πάτο του housing και υγρασία στο ντριπ τιπ)
Ατμίστε υπεύθυνα  :D


 Νικέλια, τιτάνια, παλάδια, πλατίνες γιόκ.
Κλώνος με αυθεντικό ίδια γεύση ακριβώς.

Μήτσο με τρομάζεις τώρα :hmmm: Ίσως αυτό που περιγράφεις να δίνει την καλύτερη απόδοση, αλλά δεν είναι κάπως περιοριστικό?
Επειδή τον περιμένω κι εγώ, με άλλα στησίματα(σύρματα, βαμβάκια, τιμές αντιστάσεων κ.λπ.) μπορεί να εμφανιστούν προβληματάκια?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #808 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:55 »
Δοκιμάστε τον και με το inox τανκάκι. Θεωρώ ότι δίνει πιο πλούσια γεύση.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #809 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:57 »
 Με αυτά Γιώργο ατμίζω τον Τηλέμαχο και τους συγγενείς του (Ιθάκη, Πηνελόπη) χωρίς προβλήματα.
Ο καθένας φυσικά κάνει ότι γουστάρει.
Εγώ έδωσα έναν γενικό μπούσουλα τι προτιμά ο Τηλέμαχος.



 Σήμερα δοκιμάζω το βαμβάκι VCC.
Μου έχει αλλάξει τον αδόξαστο.
με 1 στροφή ανοιχτή καμπάνα υπερτροφοδοσία.
Με μισή καμένο.
Προφανώς δεν κάνει για Τηλεμαχο.
Στον ντρίπερ (sapor) με διπλές Clapton τα σπάει.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2016, 16:03 από netsplit »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343727 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207496 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51050 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194008 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1707 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1787 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595447 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios